Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la grof »

sparklingbrook je napisao/la: 17 lip 2021, 10:37 Uzela sam nedavno Small World i planiram ovaj vikend proučiti pravila. Misliš li da bi moj šestogodišnjak koji još uvijek ne zna čitati i ne zna engleski mogao igrati igru? Kao i većina djece te dobi jako je vizualan tip i brzo zapamti karte napamet.
Pa nema ti Small World baš nekog bitnog teksta. Sve su slikice. Evo, pogledaj tu malo moju staru recenziju
https://igranje.hr/recenzije/igrali-smo-smallworld/

Ali zbog strategije nisam siguran da je baš za 6-godišnjaka, no klinci znaju biti i u tim godinama jako napredni, pa ćeš sama prosuditi ili čak prilagoditi igru za njega. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

Uspijeli smo odigrati dvije 2player partije On mars

https://boardgamegeek.com/boardgame/184267/mars

Stvarno mi je teško dati bilo kakvu dublju analizu za ovakvu igru nakon samo dvije partije, incijalni dojmovi su dobri, jako zanimljiva igra.Teški brainburner. Pravila djeluju dosta zastrašujuća, osnovna akcije su jednostavne ali ima puno sitnih pravila koje je potrebno naštrebati i koja ne proizlaze iz ikonografije ili logike igre. Ta sitna pravila imaju puno više smisla nakon odigranih partija, jer se onda shvati zašto postoje.

Sviđa mi se što je jako interaktivna igra, bitno je što drugi igrač radi. Sa aspekta dizajna, stvarno ima sjajnih ideja i interakcija npr. sviđa mi se kako turn order sam po sebi mini igra.

Trenutno najveći minus mi je dinamika earth contracta, barem u našem metagameu. Imam osjećaj da je teško drugom igraču preoteti contract za kojeg se setupirao (ti možeš uzeti taj contract ali ako nisi u dobroj poziciji samo gubiš bodove), najbolja kontra mi djeluje da se setupiraš za svoj contract sa isto bodova. Ali je onda net gain u bodovima 0, što mi je bezveze.

Idući cilj mi je probati u više igrača, čisto me zanima koliko je različita dinamika.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 4):
kockicaMago de Umagorealukamado
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Thnx, ovo je igra koja me jako provlačila, i dalje mi djeluje jako zanimljiva, ali u ovom životnom razdoblju smo očito za laganice poput CoB i sl. (I to je ok, samo da ne regrediramo na uno :D )
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Antomon
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

On Mars ja odigrao dosad jednu partiju u četvero i tri partije u troje i ajde sad konačno kužim pravila, ali moram priznati da i dalje ne kužim kak optimizirati poteze, no zasad se veselim svakoj idućoj partiji..
inače, samo tri igre dosad su nam se pokazale kao izrazito teške igre, a to su Feudum, Arkwright i taj On Mars.. a s druge strane u odnosu na te tri navedene, Gaia Project, TTA, Gallerist i Barrage su nam "kamilica"..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 2):
Mago de UmagoAntomon
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la gogo666 »

:shock: privlaci me onMars, al ako je Gaia kamilica prema njemu, strah me uopce otvorit rulebook na netu
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
Antomon
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Vidim da se spominje Gaia Project, taman smo ga jučer igrali u troje, trajalo je tri sata i bilo je kao i uvijek epski s puno kalkuliranja.

Moja osma partija, pobjedu su odnijeli Terrani (150ish bodova), tek nekoliko bodova iza njih Ivitsi i nešto dalje iza njih Geodensi. 8-)

slika
Zadnja izmjena: Papaver, dana/u 18 lip 2021, 11:40, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 7):
AntomonTeehee(R)tanelornValsimrealukasmurfORnotroverandom
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

kockica je napisao/la: 18 lip 2021, 09:58 Thnx, ovo je igra koja me jako provlačila, i dalje mi djeluje jako zanimljiva, ali u ovom životnom razdoblju smo očito za laganice poput CoB i sl. (I to je ok, samo da ne regrediramo na uno :D )
Kužim te u potpunosti. On Mars je jedna od onih igri koja se ne isplati "samo probat". Slušat ćeš objašnjavanje pravila sat vremena i nakon prve odigrane partije ćeš više se brinuti da li dobro igrao pravila a ne o mogućim strategijama za buduće partije. A sama igra može potrajati 2 do 4 sata, ovisno koliko ste skloni "analysis paralysis".

Ja se svako malo oduševim sa Nusfjordom. U sat vremena igre je Uwe uspio ugurati toliko zanimljivih odluka koje moraš donijeti i skoro svaka partija djeluje drugačije.
marge je napisao/la: 18 lip 2021, 10:12 On Mars ja odigrao dosad jednu partiju u četvero i tri partije u troje i ajde sad konačno kužim pravila, ali moram priznati da i dalje ne kužim kak optimizirati poteze, no zasad se veselim svakoj idućoj partiji..
inače, samo tri igre dosad su nam se pokazale kao izrazito teške igre, a to su Feudum, Arkwright i taj On Mars.. a s druge strane u odnosu na te tri navedene, Gaia Project, TTA, Gallerist i Barrage su nam "kamilica"..
gogo666 je napisao/la: 18 lip 2021, 10:30 :shock: privlaci me onMars, al ako je Gaia kamilica prema njemu, strah me uopce otvorit rulebook na netu
To je sada ona polemika da li težina igre dolazi iz kompliciranih/kompleksnih pravila ili odluka koje morate donijeti u sklopu svoje taktike/strategije. On Mars je kombinacija obojega.

Kada smo kod učenja pravila On Mars, ja sam krenuo učiti pravila iz rulebooka i odustao nakon 10 stranica, hrpa terminologije koje ne možeš povezati dok ne uhvatiš komponente u ruke i igraš se sa njima. Ja sam vizualan tip, stoga prvo preporučam pogledati video od Paul Grogana, pa se uhvatiti rulebooka, pa opet pogledati video itd. meni je tako bilo puno lakše naučiti pravila.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Valsim »

Papaver je napisao/la: 18 lip 2021, 11:34 Vidim da se spominje Gaia Project, taman smo ga jučer igrali u troje, trajalo je tri sata i bilo je kao i uvijek epski s puno kalkuliranja.

Moja osma partija, pobjedu su odnijeli Terrani (150ish bodova), tek nekoliko bodova iza njih Ivitsi i nešto dalje iza njih Geodensi. 8-)

slika
Jesi li igrao i Terra Mysticu?
Usporedba između to dvoje?
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Valsim je napisao/la: 18 lip 2021, 15:28
Papaver je napisao/la: 18 lip 2021, 11:34 Vidim da se spominje Gaia Project, taman smo ga jučer igrali u troje, trajalo je tri sata i bilo je kao i uvijek epski s puno kalkuliranja.

Moja osma partija, pobjedu su odnijeli Terrani (150ish bodova), tek nekoliko bodova iza njih Ivitsi i nešto dalje iza njih Geodensi. 8-)
Jesi li igrao i Terra Mysticu?
Usporedba između to dvoje?
Terru Mysticu sam igrao samo jednom, prije četiri godine, tako da nisam baš kompetentan da ih usporedim. :D

Gaia Project umjesto jednoličnih temple ima zanimljive tehnology trackove, te ima varijabilnu mapu, za razliku od statične u TM-u i mislim da su te dvije razlike ono što ju stavlja iznad TM-a. :)

Drvene komponente i fantasy tema vjerojatno nekima više odgovara u TM-u, te malo jednostavnija pravila, pa mi ipak nije čudno da ju netko preferira naspram GP-a.
Zadnja izmjena: Papaver, dana/u 18 lip 2021, 16:02, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Pa Gaia je i napravljena kao poboljšana verzija TM. Igrao sam obje više puta i iskreno ne znam kako bi više ikad igrao TM ako postoji Gaia kao opcija...
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”