Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1250
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Danas odigrana 3. solo partija https://boardgamegeek.com/boardgame/283863/magnificent
Ide na bolje, 187 bodova, za pobjedu treba barem 200.
Sve više i više mi se sviđa, mislim da imamo sigurnog kandidata za top 10 na kraju godine.

slika



i 1 partija https://boardgamegeek.com/boardgame/172385/porta-nigra

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 6):
PapavertanelornValsimZorzysadistikojuri006
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Sinoć inauguralna partija Arkham Horrora 3E s Dead of Night ekspanzijom. Protiv Azathotha, kao što je i preporučeno, ali na "story modeu" (odnosno jedan od tri doom tokena zamijenjen blank tokenom). Story mode je bio zato što smo igrali u četvero i prvi put i barem jedan igrač je casual gamer pa je ideja bila da bude zabavno svima, a ne mučno.

Sve u svemu, namučili se i jesmo usprkos story modeu, koliko mi se čini nismo radili puno grešaka i uspjeli smo riješiti problem i ostaviti Azathotha u krevetiću. :) Sviđa nam se igra jako.

Jutros rano (fakat rano) nakon šetnjice još sam bio nahajpan od uspješne misije u AH pa sam pobacao Eldritch Horror na stol te i tamo odabrao Azathotha. Igrao sam sâm s četiri investigatora. Bez ikakvih problema riješio tri misterije, još mi je pola mythos decka ostalo, nikad mi se to još nije dogodilo.

Da imam treću igru iz Arkham Filesa igrao bih i i nju, ali (srećom) nemam. :)

(sad me čeka micanje svega sa stola :P)
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post (ukupno 4):
dendarii42dadokockicatanelorn
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dendarii42 »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 21 lis 2021, 11:03 Sinoć inauguralna partija Arkham Horrora 3E s Dead of Night ekspanzijom. Protiv Azathotha, kao što je i preporučeno, ali na "story modeu" (odnosno jedan od tri doom tokena zamijenjen blank tokenom). Story mode je bio zato što smo igrali u četvero i prvi put i barem jedan igrač je casual gamer pa je ideja bila da bude zabavno svima, a ne mučno.

Sve u svemu, namučili se i jesmo usprkos story modeu, koliko mi se čini nismo radili puno grešaka i uspjeli smo riješiti problem i ostaviti Azathotha u krevetiću. :) Sviđa nam se igra jako.

Jutros rano (fakat rano) nakon šetnjice još sam bio nahajpan od uspješne misije u AH pa sam pobacao Eldritch Horror na stol te i tamo odabrao Azathotha. Igrao sam sâm s četiri investigatora. Bez ikakvih problema riješio tri misterije, još mi je pola mythos decka ostalo, nikad mi se to još nije dogodilo.

Da imam treću igru iz Arkham Filesa igrao bih i i nju, ali (srećom) nemam. :)

(sad me čeka micanje svega sa stola :P)
Kakav ti je Arkham vs Eldritch? Ima li razloga imati obje? Koliko sam istražio čine mi se jako slične. Jedina razlika grad vs. svijet.
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

E ovako, dakle Eldritcha sam se naigrao, AH3E evo prvi put i odmah ti mogu reći da meni osobno ima mjesta za obje.

AH3E

- skriptirani i uski scenariji bez previše iznenađenja, možda par grana u priči, ali ne previše, ali postoji realna priča, neki snippet događaja iz Arkhama.
- sve je pojednostavljeno (da ne kažem dumbed down) tako da te ne može zadesiti milijun i jedno sranje
- fajtovi su dosta meek, monstere nije teško pobijediti, ali problem je što ih možeš napasti jednom po rundi i to samo jednog pa ako ga ne ubiješ moraš evade raditi ili pustiti da te prca tijekom monster faze, ali nema iznenađenja znaš koliko ćeš sufferati i hoćeš li preživjeti
- totalni pandemic style s doomom koji se koti uokolo i trčkaranje da to spriječiš vs. odluke hoćeš li radije trčati za clueovima.
- ne isplati se bez Dead of Night ekspanzije koja podiže za 100% broj basic encounter karata (sa 8 na 16) za lokacije. Osam karata po lokaciji je bezobrazno malo za replayability
- maknuli su sve conditione osim blessed, cursed i wanted (u eksp.), ništa ozljede ništa demencija ništa poisoned i sl.
- spellovi su isto dumbed down, cijena je sufferati horror ili mitigirati krakovima liganja ako ih imaš (remnants), nema misterije što će ti se dogoditi nakon što castaš spell...
- lakše je doći do clueova i obaviti s njima što već treba


EH (u usporedbi)

- open world ali totalno random open world, nema priče per se, moraš si je sam pričati kroz encountere i misterije i myhtos što je meni osobno također fora, dosta se može uživiti ako netko ima malo dungeon master krvi u sebi :)
- gomila paralelnih sranjutaka i conditiona koji brzo mogu sjbt i najbolje investigatore
- mrzim rumore
- clueovi su užasno bitni, treba ih ganjati po svijetu, a za SVE trebaju!!!


E sad, kao što rekoh, meni su obje izvrsne i dovoljno drugačije da hoću i želim imati obje i igrati obje. Za EH ti treba pola dana (pogotovo ako igraš s drugima :P), za AH ti je dosta par sati za 4 igrača. Win rate je viši u AH, lakši je upkeep svega, način igranja je drugačiji, dinamičniji, sve je stiješteno u grad, lakše se kretati. Nekima će negativna strana biti to što su scenariji takvi kakvi jesu i nakon što ga odigraš par puta nema "efekta nepoznatog" ali ono... Meni to nije problem.

Ove dvije igre dijele mythos, setting, investigatore, predmete i očito dice rolling mehaniku ali totalno su drugačije po pitanju načina igranja. Za quick adventure je AH, pogotovo za ljude koji su casual. EH je za epski gamenight.
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post (ukupno 4):
dendarii42Denitanelornmado
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

https://boardgamegeek.com/boardgame/245934/carpe-diem

slika

Lijepa lagana igra. Pravila toliko jednostavna, objasnio frendu doslovno u 10ak min i nikad nam nijedna igra koju prvi put igramo nije tako lagano tekla.
Mozda cak mrvicu i prelagana na prvi pogled, ali vjerujem da sam malo vise taktizirao, pratio sto protivnik gradi, a i sto bi mi mogao uzeti pred nosom da bi tada malo vise upregnuo mozdane vijuge.
Igra taman za neki bg maraton, a da se nakon toga znam vratiti kuci. :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 6):
realukaMinsc1610dadojuri006Papavertanelorn
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 662 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/314491/meadow

Prvi dojmovi...
Volio bi da je zahtjevnija. Nekako imam filing da ima mjesta za komboe, dodatna ogranicenja u postavljanju, dodatnom bodovanju na pricnipu set collectiona itd.

No, s druge strane, nije nezanimljiva i svakako ju vidim kao preporuku za obiteljsku igru ili kao poklon nekome.

Prezentacijski je pretjerano sarena. Nekad toliko da se trebas posebno skoncentrirati da skuzis sto se nudi od karata i da skuzis koji se uvjeti traze, a sveskupa je toliko sareno da se lako previdi da, npr, nedostaje jedna karta u ponudi.

U odnosu na quadropolis, preferiram quadropolis, jer ima vise kombinacija, mrvicu je zahtjevnija i bodovanje je zanimljivije, ali ne mogu reci nista lose u vezi igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 6):
dadorealukakockicaTeehee(R)tanelorndendarii42
slika
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

Probao ovaj vikend nekoliko puta

https://boardgamegeek.com/boardgame/343905/boonlake

Meni je ovo po osjećaju kao Pfister meets Feld. U ovom apsolutno nimalo tematskom lijepom euro-game engine builderu, point saladu i tableau builderu u kojem cijelo vrijeme vidiš gdje i kako dobiti bodove, i straightforward je kako to napraviti, ali je uključen klasičan Pfisterov pristup gdje se daje tempo igri kad će se događati interim skoranja (4 ukupno) i kad će završiti igra, pa je neke ključne poteze jako bitno odraditi što prije.

Ovaj engine builder je onako kao da stisneš gas do kraja zadnjih nekoliko poteza i ispuniš jako puno tog, iako smo zadnji game puno više 'rushali' kraj igre, stekao sam isti osjećaj bez obzira što je prije završilo i sigurno bilo manje poteza.

Action selection je takav da na svakoj akciji svi igraju nešto (najviše odigra onaj koji bira akciju naravno) i uvijek trebaš biti spreman i imati resurse za odigrati nešto, a akcije koje se ne igraju postaju nešto moćnije za određivanje kad će se događati skoranja i kraj igre.

I potpuno novo što nisam prije vidio je kako funkcionira koliko resursa imaš dostupno. Uglavnom na svojoj ploči pomičeš brodiće lijevo desno ispod resursa koji ti treba i pomičeš ih bilo kad, ali za pomicanje u desno te ne košta ništa dok te pomicanje u lijevo košta. Resursi su bitni za odigravanje kartica.

Tu je i to neko ludo skoranje 4 puta tokom igre gdje moraš planirati što ćeš koji put točno skorati od 4 ponuđene opcije, pa je long term strategy jako bitan.

slika
Player board

slika
Main board

slika
Akcije

Boonlake me najviše podsjeća na Felda jer u svakoj Feldovoj igri ideš da maksimiziraš većinu toga, i tako je u Boonlakeu, možeš napraviti doslovno sve, ali i protivnici će napraviti sve jer će te svi imati dovoljno poteza, a na kraju je bitno ko je bolje optimizirao poteze i prilagodio taktiku na svoj long term strategy.
Jedina zamjerka je što je rulebook u jako bitnim detaljima užasan, al to će sigurno ispraviti.
Uglavnom Boonlake je odličan, sviđa mi se jako, pogotovo jer je lakše probavljiviji od sljedećeg čuda.



https://boardgamegeek.com/boardgame/323612/bitoku

Pročitao sam bio da je ovo kao Arnak na steroidima i po meni apsolutno je, u Arnaku se utrkuješ na 2 tracka i sa 2 radnika ko će prije stati na ploču, eventualno ko će prije kupiti karticu. Ovdje se utrkuješ na 5 trackova, jednom ili dva posebna puta(ovisno o broju igrača), imaš 3 workera koje moraš staviti što prije ispod rijeke, kako bi ugrabio što prije 5 različitih vrsta pločica od kojih svaka ima još barem 3 podvrste, onda se nakon stavljanja tih workera opet utrkuješ da ugrabiš što bolje opcije iznad rijeke, i naravno postoje i game-end kartice koje moraš pratiti, a interakcija je doslovno na svakom potezu brutalna, i da workeri su kockice pa je uključen i dice-manipulation. Mislim s toliko opcija nije da zeliš/možeš pratiti što drugi igrači rade, ali jednostavno moraš pratiti da vidiš gdje ti je bolja opcija ići.

Uglavnom uključena je hrpa mehanika koje funkcioniraju fenomenalno, a najbolji je dio da si konstantno kroz cijelu igru u interakciji s drugima u borbi za pozicije. Sve je jako odlično dizajnirano i sa strane arta, komponenti i funkcionalnosti komponenti, ti neki detalji kod spajanja pločica i slaganja kartica. Simbola ima jako puno ali su dosta jasni i art je apsolutno predivan. Jedina zamjerka je što je ploča mrvicu nepregledna, ali jedino na dijelovima za Kodama-trackove (a ima ih 5) i rulebook je dosta čudan, neke blesavo jednostavne stvari su super-over-explained, a neka skoranja za koja i dalje nisam siguran jel ih dobro radimo objašnjena u pola rečenice.

Igrao sam u 3 i u 2 igrača i u oba slučaja igra funkcionira odlično, doslovno nema nikakve razlike jer je ploča skroz varijabilna za svaki broj igrača sa nekim posebnim pravilima.

Bitoku će se svakako igrati, pogotovo kad će biti onako malo više vremena za skuriti mozak.

slika
Player board

slika
Worker placement mjesta

slika
Main board za 2 igrača
Zadnja izmjena: realuka, dana/u 25 lis 2021, 00:12, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 16):
smurfORnotVihorMinsc1610dadoCrazyBunnyGuykockicablahblahpriroda15Teehee(R)sadistiko i još 6 korisnika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Very nice! Obje su mi igre na wish listi, tako da je super cuti da su ovako dobre :)

Znaci za 2p nema nikakve zamjerke ni jednoj ni drugoj? Kolika je duljina svakoj cca?
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

Meni su u 2 obje odlične, mogu se rastegnuti obje al kad se pohvataju pravila sat i pol cca negdje traju u 2 igrača.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post:
smurfORnot
Avatar
wm_lsmm
Reactions:
Postovi: 108
Pridružen/a: 13 stu 2018, 13:26
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 59 puta
 pohvaljen: 184 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la wm_lsmm »

Vikend je započeo odlaskom u Cartu Magicu, i to hobby shop, po neke preskupe stvarčice za jedan projektić pa je bilo očito da je vikend rezerviran za društvene igre. Prvo je na red pala https://boardgamegeek.com/boardgame/120 ... ra-mystica, s obzirom da ju je dečko prije toga igrao samo jednom i to davno, složili smo introductionary igru s nomadima i vješticama. Igra mu se svidjela više nego prethodni put i stvarno ju je dobro igrao pa vjerujem da ćemo nekad uskoro odigrati sa malo zanimljivijim factionima i nadam se s malo više igrača.

slika

Kasnije smo s društvom odigrali https://boardgamegeek.com/boardgame/266 ... ty-oceania i nama je ta igra odlična! Mislim da ćemo morati nekako houseruleati da ne smiješ samo graditi građevine od istih materijala kako bi zaradio prestiž jer je to taktika koju ja uvijek koristim i gradim samo neke mini patuljak zgrade. Doduše, svaki put sam izgubila pa to očito i nije neka korisna taktika. Uglavnom, nama je igra super za neka lagana druženja s ne heavy gamerima.

Sljedeća igra koja se igrala bila je https://boardgamegeek.com/boardgame/265 ... ace/images. Ovo je Kickstarter igra iz 2019 koja je dostavljena tek na proljeće ove godine, doduše ja sam ju latepledgeala i to isključivo radi teme i prekrasne produkcije, a mislim da sam negdje pročitala da neće bit dostupna u retailu pa FOMO i eto, igra je backana, svi znamo kako to ide. I stvarno, igra je prekrasna. Od karata kojih je masu, svemirskih brodova koji služe kao VP oznaka, malih astronaut figurica, kutija čak ima oslikane unutrašnje strane, kao i ploča sa stražnje strane. Insert je isto super, možda je kutija malo prevelika, ali ništa što bi mi previše smetalo.

slika

Ono što mi stvarno smeta su pravila koja, iako predivna i napravljena od nekog super papira kojeg samo želiš listati, meni su malo zbrkano napisana i konstantno sam imala osjećaj da se moram vratiti negdje natrag jer mi nešto nije bilo jasno. Možda sam čitala u trenutku neke loše koncentracije, al eto, tako mi se činilo. Ne želim ocjenjivati igru nakon samo jednog igranja, ali trenutno mi se čini da ima jako puno toga za raditi, a malo vremena i da je cijela igra možda nepotrebno previše komplicirana, kao da su dizajneri htjeli od nje napraviti nešto ogromno, a bilo bi bolje da su je pojednostavili. Mi nismo ni vidjeli puno karata, i samo nas je dvoje igralo pa možda nakon još partije, dvije igra bolje sjedne na mjesto. Nemojte me shvatiti, igra nije loša, mi smo je uživali igrati i produkcijski je mrak, ja sam nakon igre još pola sata samo karte gledala, ali mi se čini da smo puno puta u igri pomislili „je li to stvarno bilo potrebno“.
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Zadnje što smo igrali bio je https://boardgamegeek.com/boardgame/167355/nemesis, isto 2p, scientist (prvi put ga igram i najlošiji mi je lik koji sam bila :( ) i soldier. Nikad nismo tako opušteno šetali brodom, istražili cijelu kartu, alieni nikako da napadnu (dobro, dosta smo se pažljivo kretali i kretali smo se skupa većinu vremena) i nakupili svakakvih predmeta. Na otprilike pola igre počeli smo se bespotrebno prešetevati jer smo pokušavali prizvati kraljicu, al nešto je bila lijena pa se nije htjela ukazati, privukli smo svu silu odraslih aliena kojima bi pobjegli, bez problema se izliječili ako bi nas napali pri tome, tako da nam je na kraju vrijeme isteklo, a mi izgubili potpuno živi i zdravi. Čudna partija.


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru wm_lsmm za post (ukupno 14):
PsyBurnPapavermadorealukakockicatanelornpriroda15dendarii42LourdinVihor i još 4 korisnika
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”