Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Ah, ok, dobro! :'( Budem pričekao da se slučajno samozapali neko CIOS-ovo skladište otpada...
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Što je ovo, nitko ništa ne igra? :D

Anyway, sinoć, nakon pauze od PET MJESECI (sramota; Gloomhaven nam je poremetio živote i više nego što sam mislio) igrali smo On Mars udvoje. Kombinacija ciljeva i naše želje da igra potraje što dulje i da se, pa, eto, igramo, dovela je do toga da nam je partija trajala skoro tri sata uz manje prekide za fiziološke potrebe i sl.

Konačni rezultat je bio 155:167 u moju štetu. Zbog već spomenutih ciljeva obojica smo završili s gomilom blueprinta (obojica ispucali svih osam koliko možemo), po dva scientista svaki, a mislim da su presudili Earth Contractsi s obzirom da je Mario imao dva, a ja jedan.

Predivna jedna igra, stvarno, tek kada nakotiš gomilu blueprinta i sve apgrejdaš kako je bog zamislio onda vidiš da igra procvjeta; nisi više ograničen na kratke lančane reakcije nego možeš napraviti fantastične kombose. Malo smo doduše zahrđali pa smo se dosta mučili s dostupnošću radne snage (nije nam se baš putovalo da ih dobijemo nazad), a ja sam napravio kolosalnu grešku kada sam ipak otputovao jednom i, po povratku, skontao da sam dovukao sve svoje ljudeke sa Zemlje na Mars i bacio ih na posao, a kad su se vratili s posla pola ih je shvatilo da su beskućnici pa su se pokupili nazad na Zemlju. Strahota. Zapravo, vjerojatno natrag u orbitu.

I za kraj, potpuno u suprotnosti sa svojom osobnošću, NISAM backao ekspanziju za On Mars, što zbog razočaranja jer su prekršili riječ i nisu napravili Surviving Mars u suradnji s Paradox Interactiveom, što zbog činjenice da mi se ne da igrati "Alien Invasion" i te gluposti - nekako mi totalno razbija veoma dobru, čvrstu, realnu temu ove igre.
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

https://boardgamegeek.com/boardgame/304420/bonfire

slika

Sad nakon 5-6 igranja tek vidim kolko je ovo bolesno dobar Feld.
Najbolji dio igre je držanje i održavanje tempa i odluka kad će završiti, a kraj igre (odnosno trigger za zadnjih 5 poteza) se događa kad se ispuni određen broj zadataka odnosno na glavnu ploču postavi postavi određen broj učenika oko bonfirea. Zadaci aktiviraju učenike.

Uglavnom, zadnju partiju sam ja odlučio uzeti teže zadatke koji nose više bodova, ali sam ih kasnije u mogućnosti za ispuniti, a cura je ispočetka uzimala lakše zadatke te ih po redu ispunjavala vrlo brzo. A ispunjavanje zadataka je bitno jer nakon što ga ispunite dobijete dodatnu akciju. Na kraju ja jesam ispunio sve svoje zadatke, ali kako je igra potrajala duže nego inače jer nisam smio ispuniti zadatke prije nego što imam većinu riješenih (kako nebi prerano triggerao kraj igre) to je dovelo do toga da je cura krenula ispunjavati sve od reda na svojoj ploči, preko puteva za svećenike, svećenika, portala do kartica za specijaliste i eldere. Na kraju me pobjedila za nekih 15 bodova iako sam ja imao dva poteza sa 4 akcije za redom, ali stvar je u tome što sam joj to dopustio i to mi je u biti najbolji dio Bonfirea.

slika

Iako je jako slično triggeranje kraja igre kao u Viscountsima ovo mi je draže jer ti ostane 5 poteza do kraja nakon triggera i uvijek na kraju igre budeš zadovoljan, i zato tolko volim Felda jer i kad izgubiš, osjećaš se da si stvarno dobro igrao, kombinirao poteze i ispunio hrpu toga.

Trenutno je Bonfire Feld koji mi se najviše igra i ekspanzija na Essenu je ono kaj se prvo uzima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 11):
blahblahmargeMago de UmagotanelornCrazyBunnyGuyPapaverTeehee(R)AntomonAliensbkockica i još jedan korisnik
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

upravo odigrali Parks, laganu, ali zabavnu obiteljsku igru s prekrasnim komponentama i najboljim insertom ikad viđenim u bgg svijetu..
ja kupio u Svaroga, mislim da ima još jedan primjerak na lageru pa ako se požurite moći ćete i vi uskoro uživati u američkim nacionalnim parkovima..

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 5):
dadorealukaAntomontanelornTeehee(R)
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Regicide

Regicide je igra koju svi već imamo u svojoj kolekciji, samo je još nismo naučili igrati. Vjerojatno svi posjedujemo jedan ako već ne i dva paketa običnih igraćih kartica a ako i ne, može se lako i jeftino kupiti u svakoj trgovini, pa maltene i na svakom kiosku. Kreativni trojac autora iz Novog Zelanda je iskoristio jedan tako uobičajen i dostupan artikl i sa skupom pravila na svega dvije stranice koje se mogu skinuti sa interneta, mu je udahnuo novi duh.

Na slučajni spomen na forumu morali smo vidjeti u čemu je fora sa ovom igrom, povrh svega i dosta dobro ocijenjenom na bgg-u.

Regicide je kooperativna igra za 2 do 4 igrača (a može se igrati i solo) a u kojoj se borite protiv članova kraljevske obitelji. Na sredini stola formirate kup dvorca od kartica sa slikama, i to redom odozdo prema gore, kraljeva, dama i dečkiju, a gornja karta je otkrivena i to je vaš trenutni neprijatelj kojeg nastojite potući. Kako naslov igre sugerira, pobjeđujete kada porazite sve neprijatelje, a gubite kada neprijatelj uspije zadati fatalni udarac jednom od igrača.

Od ostatka pak kartica formirate poseban kup krčme odakle igrači nadopunjuju svoju ruku a na početku svaki igrač, ovisno o ukupnom broju igrača dobije određen broj kartica u ruku koji je ujedno i maksimalni limit koliko igrači smiju imati kartica u ruci:
2 igrača - 7 kartica
3 igrača - 6 kartica
4 igrača - 5 kartica

Svaki igrač na svom potezu prvo odigra jednu karticu iz ruke protiv trenutnog neprijatelja, a onda neprijatelj, ako nije poražen, uzvraća udarac, pa tada igra sljedeći igrač itd.

Kada na odigranim karticama koje postavljate pokraj trenutnog neprijatelja postignete vrijednost koja je jednaka ili veća od zdravlja neprijatelja, neprijatelj je poražen, te se odbacuje zajedno sa karticama koje su odigrane protiv njega, i okreće se kartica novog neprijatelja kojeg odmah nastavlja tući igrač koji je porazio i prethodnog neprijatelja. Na svom potezu slijedite nekoliko koraka, a prvi korak je

1. odigravanje kartice
Kartice koju odigravate protiv neprijatelja imaju dvostruku vrijednost, s jedne strane broj na kartici označava snagu udarca kojeg nanosite neprijatelju, s druge strane simbol na kartici aktivira dodatne moći, s time da se crveni simboli odmah aktiviraju, i to na sljedeći način:

a) Karo omogućuje igračima da vuku nove kartice sa kupa krčme i to je jedini način na koji nadopunjujete svoju ruku koja se rapidno troši dok odigravate kartice protiv neprijatelja ali i odbacujete ih kao posljedicu štete od protivnikovog napada.

Svi igrači vuku onoliko kartica koliko je naznačeno na aktivnoj kartici i to redom po jednu počevši od igrača koji je odigrao karticu pa u krug sve dok se ne iskoristi cijela vrijednost kartice ili svi igrači dosegnu limit u ruci.

b) Srca vraćaju odbačene kartice natrag na dno kupa krčme, opet naravno onoliko kartica ovisno o vrijednosti same aktivne kartice.

Slijedi sljedeći korak a to je:

2. borba protiv neprijatelja
To je faza borbe u kojoj zadajete štetu neprijatelju. Kako je rečeno, ako je vrijednost odigranih kartica jednaka ili veća od zdravlja neprijatelja, neprijatelj je poražen, a kako se mijenjaju neprijatelji tako njihova snaga raste i protiv njih postaje sve teže i izazovnije se boriti:
Dečko - zdravlje 20
Dama - zdravlje 30
Kralj - zdravlje 40

Poraženi neprijatelji odlaze na vrh kupa krčme ako je ukupna šteta jednaka njihovom zdravlju ili među odbačene kartice ako je nanesena šteta bila veća od zdravlja neprijatelja. Na taj način poraženi neprijatelji se mogu kao i ostale kartice, iskoristiti protiv trenutnog neprijatelja, posebice u prvom primjeru odakle mogu odmah dospijeti nekom igraču u ruku, s time da je njihova vrijednost napada jednaka napadu koju nanose igračima dok su aktivni neprijatelji (o tome više u sljedećem koraku).

Ako ste pritom odigrali tref, nanosite dvostruku štetu neprijatelju, primjerice kod kartice snage 6, u slučaju trefa broji se kao 12.

Ako je neprijatelj poražen, trenutni igrač odmah stupa u borbu protiv sljedećeg neprijatelja počevši od prvog koraka, a ako nije, kreće sljedeći korak u kojem:

3. Neprijatelj uzvraća
Neporaženi neprijatelj uzvraća udarac (Dečko ima snagu 10, Dama 15 a Kralj 20) što znači da morate odbaciti onoliko kartica čija je vrijednost jednaka ili veća od snage aktualnog neprijatelja. Može se dogoditi da odbacite sve kartice iz ruke dok nastojite pokriti štetu zadobivenu od neprijatelja ali to ne znači kraj; igra je gotova, to jest igrači su izgubili samo ako ne uspijete pokriti zadanu štetu.

Ako ste odigrali pik, on služi kao štit, odnosno umanjuje vrijednost napada neprijatelja za onoliko kolika je vrijednost kartice. Također zbraja se ukupna vrijednost pikova koji su odigrani protiv trenutnog neprijatelja, tako da možete doći u lagodnu situaciju gdje je vaša obrana jača od napada neprijatelja pa ne morate odbacivati nikakve kartice.

Nakon tog koraka slijedi potez sljedećeg igrača koji se isto odvija po već prije navedenim koracima.

Da igra ne bi bila tako jednostavna, postoje dodatne komplikacije:

1. Ne možete koristiti moć kartice ako trenutni neprijatelj posjeduje isti simbol na kartici. Dzoker to može poništiti ali kako smo dosad igrali udvoje, nismo ga imali uključenog u igri ( u igri utroje postoji 1, a u 4 igrača 2 uključena dzokera) tako da zasad ne poznajemo njegov efekt. No možda i najvažnija komplikacija je:

2. Zabranjena komunikacija među igračima. U prvoj partiji dok smo se moja voljena i ja učili igri, dosta smo razgovarali o svojim karticama, tko će što napraviti na svom potezu, i to stvarno dosta, pa i previše olakšava stvari, a ovako imate potpuni silenzio i lutate u mraku. Jedinu informaciju koju imate od svojih suigrača je brojčano stanje njihovih kartica a ono svakako ne smijete zanemariti.

Većinom odigravate po jednu karticu na svom potezu ali postoje dva izuzetka kada možete odigrati više kombinacija i time multiplicirati njihove efekte:

1. As ( čija vrijednost je 1) možete odigrati i sa bilo kojom drugom karticom, pa i sa asom, a njihovu zajedničku vrijednost iskoristite za aktivaciju moći sa obje kartice i:

2. Kartice iste vrijednosti s time da je njihova ukupna vrijednost do 10 ( znaci do 4 dvojke, 3 trojke, 2 četvorke ili petice) možete iskoristiti na jednak način kao u prethodnom primjeru sa asom.

Dojmovi
Uglavnom oduševila nas je igra, tako jednostavna i pristupačna a tako bogata odlukama, od izbora koju ćete karticu uopće odigrati, kako da optimizirate njihove moći, koje ćete žrtvovati, imate li uopće dovoljno kartica za primanje štete od neprijatelja, ima li uostalom vaš suigrač dovoljno kartica za borbu, hoćete li odmah poraziti neprijatelja i možete li zadati udarac neprijatelju taman tako da ga premjestite na vrh kupa krčme ili ako mislite da ste preslabi da se odmah suočite sa novim neprijateljem hoćete li prepustiti završni udarac svome suigraču itd.

Svakako treba pratiti i poredak pojavljivanja neprijatelja, barem one iste razine kako biste mogli znati na koje moći ćete moći računati a koje ćebiti blokirane, a što se tiče njih, iako su nam sve moći kartica odlične (naravno, ako neprijatelj nema imunitet) ipak, kako spomenuh, vaše kartice se brzo troše pa iz tog razloga nekako nam se čini da su crvene kartice možda i najvrednije.

Iako koristite tek obične kartice za igru, bez nekih ilustracija ili tekstova na njima moram priznati da su nam ova pravila za ovu igru uspjela su nam dočarati borbe i gubitke tijekom.

Sama pravila se u principu brzo nauče, neki specijalni slučajevi kojih je zapravo malo, nam nisu bili jasni tijekom igranja ali konzultirali smo sveznajući internet (i uključio sam ih u ovaj post),a i šalabahter sa par tablica koji sam napravio na malom papiriću, pokazao nam se na kraju suvišnim.

Naravno da ima sreće u igri, ovisno o karticama koje pristižu iz krčme ili se otvaraju u dvorcu, ali za jednu igru tako kratkog trajanja ( maksimalno pola sata), taj faktor je podnošljiv. Jedinu zamjerki imam na stalno brojanje koliko je štete dosad naneseno neprijatelju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 8):
dlakarkovacudadorealukaBojan1983tanelornValsimNoghri
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 548
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 282 puta
 pohvaljen: 406 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kovacu »

kockica je napisao/la: 27 ruj 2021, 21:54 Jedinu zamjerki imam na stalno brojanje koliko je štete dosad naneseno neprijatelju.
Imas sluzbenu aplikaciju (Regicide Companion App) za mob koja ti super racuna stetu na protivnicima. Ja sam tu app odpocetka koristio i ne igram igru bez nje jer full pojednostavni te izracune i ne moramo se brinit da ne fulamo nesto.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kovacu za post (ukupno 2):
kockicadlakar
Avatar
Zorzy
Reactions:
Postovi: 155
Pridružen/a: 07 svi 2020, 02:27
Ima zahvala: 398 puta
 pohvaljen: 181 put

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Zorzy »

Igrao opet Euphrat & Tigris. Ovaj put s drugom ekipom u troje. Jednoj osobi se svidjelo full, drugoj baš nije sjelo. Nešto smo krivo odigrali bili, nešto kako treba. No barem su mi se sad sva pravila utanačila. Prva partija imala dva pobjednika, druga partija samo jednog, novog igrača kojem se prvotno svidjela. Što mi dosta znači jer su veće šanse za izvući to na stol naredni put.


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Zorzy za post (ukupno 6):
dadorealukakockicapriroda15tanelorndgalesic2000
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 464 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la frastarc »

Odigrali danas u 2 igrača https://boardgamegeek.com/boardgame/265 ... chronicles
Meni i ženi se na prvu svidio (iako ona ne voli nešto pretjerano često igrati igre).
Kutija je ogromna sa hrpom sadržaja, ali osnovna pravila su zapravo vrlo jednostavna i igru je lako objasniti.

S glavne ploče uzimaš pločice polja i stavljaš ih u svoje imanje tako da novu pločicu smiješ postaviti do svog Scotmana (figurice) i prilikom postavljanja nove pločice ta pločica aktivira sebe i sve susjedne pločice.

Uz to još ima ploča s klanovima i leaderima (osobama) koje daju dodatne bonuse ili boostaju već postojeće ili daju bodove.

Ono sto je možda najzanimljivije je sustav bodovanja kroz 4 runde (a, b, c i d). Je tako da se gleda igrač koji ima najmanje (viskija, leadera(osoba), Scotsmena u početnom polju i slično) stvari koji se boduju se uzima za referentnu točku. Znaci 1. igrač ima 3 leadera (i to je najmanje), a 2. igrač ih ima 5, znaci 2 vise. To donosi igraču br2 2 boda. I tako kroz svaku rundu.

Naravno, postoje i pravila oko tile placementa i slično.
Žena me pobijedila sa +20 bodova razlike slika

Zanimljiva, dovoljna brza i dinamična igra.
Svakako ćemo je odigrati još koji put i thx @PsyBurn na posudbi igre :)

Mid Game fotke:
slika

slika
slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovi su korisnici zahvalili autoru frastarc za post (ukupno 8):
PsyBurnMinsc1610dadoValsimkockicaPapaversadistikotanelorn
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1026 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

meni je taj "big box" overkill za ono sto igru zapravo cini dobrom. al da, preporuka...

Jucer smo zaigrali
https://boardgamegeek.com/boardgame/300001/renature
Zgodno, ali isto tako nista posebno. S "domino" plocicama se odigrava potez, a tamo gdje postavite plocicu imate mogucnost i zasaditi stablo "jacine" 1,2,3 ili 4 te scoreati sva stabla u podrucju iste ili nize "jacine". Kada se odredjeno podrucje zatvori dodatni bodovi se scoreaju. Igrac takodjer ima mogucnost potrositi oblak tokene za vratiti zasadjeno stablo nazad u inventar ili promijeniti dzoker zivotinju.

Ne znam, ima puno boljih i elegantiniji area majority igara, npr kao sto je (meni najdrazi) Samurai.

7/10

slika


https://boardgamegeek.com/boardgame/283155/calico
Mislim da ovu abstract strategy igru ne treba posebno opisivati, ali cu prokomentirati kako se nosi sa slicnim naslovima i ima li joj mjesta u kolekciji.
Prvo, ne bih preporucio igru u cetri igraca. Cak ako je dinamika i brza, osjecaj ce biti trom i zapravo predug za ono sto igra jest. Mislim da bi u troje bilo idealno (zbog fluktuacije dostupnih tajli), a u dvoje bi takodjer trebala biti dosta dobra.
E sad, dosta se ljudi "zali" kako je opaka. Po mom sudu "problem" je sto na papiru zvuci jednostavno, ali kad imas 108 plocica od kojih ti je dostupno samo 2(do 5) cesto ces se naci u situaciji da takticki izbjegavas odustajanje od trenutnog plana, nadajuci se da ce na tvom iducem potezu biti dostupna plocica boje i/ili oblika koji ti bas treba. zafrkanost jos upotpunjuje nemogucnost ispravka, stoga stcarno treba paziti gdje se sta stavlja i dvaput provjeriti je li to TO.

E da, bitno je naglasiti i nedorecenost pravila, gdje cesto ni bgg nije pronasao konacni jednoznacni odgovor.

U svakom slucaju jaako dobra igra, jer je jednostavna za objasniti, zanimljiva za igrati i dovoljno izazovna da ne gubi na drazi. Rekao bih tijesnija od Azula, ali manje dinamicna. Svakako top 3.

9/10

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 5):
Papaverdadokockicasadistikotanelorn
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Deni je napisao/la: 03 lis 2021, 13:05
E da, bitno je naglasiti i nedorecenost pravila, gdje cesto ni bgg nije pronasao konacni jednoznacni odgovor.
Na koje pravilo misliš u Calico?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
dado
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”