Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Igrao se Ganz schoen clever, nedavno nabavljen na blef u Muelleru. Kako je netko već napisao, umjesto cijele igre dovoljno je kupiti set kockica u boji i blok za rezultate, ali ne smeta, kutija je mala i portabilna i lijepo se spremi na polici.

Prvo što moram spomenuti, igra je na njemačkom i uz nju su pravila priložena na hrvatskom. Tipično za Mueller, prijevod je kriminalno loš, triput sam prolazio kroz njega uspoređujući sa njemačkim originalnom, dok se nisam odvaži na solo igru. Tek kasnije se sjetio da bih se lakše patio da sam odmah skinuo pravila na engleskom.

I žena je probala pročitati ta pravila, ali kako je rekla, kontekst je shvatila tek nakon što me gledala kako solo igram.

Uglavnom, pokušavajući shvatiti pravila, mislio sam da je beznadno komplicirana igra kojoj bih teško podučio primjerice moje starce, ali riječ je o zapravo jako elegantnoj igri sa jednostavnim pravilima, i doslovce bih kroz nekoliko minuta uspio podučiti početnike. Još ću doduše za svaki slučaj provjeriti efekt lisica...

Kada sam prvi put ugledao blok za igru, mislih si, što je sad ovo... Ali kada sam (konačno) shvatio tijek igre i zaigrao, pomislio sam si kako je blok ugodno pregledan.

No usprkos jednostavnim pravilima igra sadrži toliko dubine, počevši od izbora kockica koje ćete zadržati a koje ćete učiniti dostupnim drugim igračima, pa kako runde napreduju, pa kad krenu ulančavanja efekata.. I tu moram spomenuti kada sam počeo igrati, nisam kužio famu oko igre, ono, baci kockice, upišeš rezultate izabranih kockica u odgovarajuća polja, ali upravo kod tih spomenutih ulančavanja par rundi kasnije pojavio mi se wow efekt i počeo sam bolje kalkulirao. Dovoljno govori da sam već u drugoj igri napredovao 100 bodova više u odnosu na prvu.

Ma kakav crni jamb, trebalo bi ga staviti na listu zabranjeni igara uz monopolyje i sl., ovo je daleko zanimljivija igra, i ne znam kako ide na 3 ili 4 igrača, ali je odlična za parove. Treba spomenuti i da ne traje dugo, možda do pol sata, a sve što trebate je tek površina na kojoj bacate kockice.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 11):
sadistikodadoValsimmiljenkoTeehee(R)KnivesPapaverjuri006madoNuuq i još jedan korisnik
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Tang Garden

Počelo je ovako:
slika

Zavšilo ovako:
slika

Jako nice game, production je odlican, a mogu reci i game također! Ima dosta thinky elemenata bez obzira na relativno jednostavna pravila u suštini. Ima i lucka, što je ok, taman u dovoljnoj mjeri.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
Papavermado
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Igrali smo Underwater Cities i moram se složiti, iako sam na više mjesta našao kako se igra uspoređuje sa Terraforming mars-om, te usporedbe su besmislene i osjećaj je definitivno drugačiji. Ok, donekle i postoje sitne sličnosti, ali one su tako minorne da su takve komparacije besmislene, tako da, ako se nekome ne sviđa jedna igra, ne znači da mu se neće svidjeti druga igra i obratno, ili pojednostavljeno, za sve one koji to žele, obje igre lako mogu naći mjesta u njihovim kolekcijama.

Prvo da spomenem da je igra, blago rečeno, nelijepa. Postoji ta glavna igraća ploča koja ima bodovnu traku, akcijska mjesta i u principu služi kao organizator za igraće kartice. Umjetnost na ploči je maltene nepostojeća.

Postoje i ploče za igrače, u biti tanki kartoni na kojima gradite podvodnu mrežu svojih gradova, ali isto tako sa nepostojećom umjetnošću.

Onda su tu i igraće kartice i na njima već postoji neka tema. Nisam doduše provjeravao jesu li kartice unikatne, ali primjetih kako se umjetnost na karticama ponavlja ako kartice vuku slične efekte.

Tu su i razni kartonski žetoni i plastični diskovi, ali zato se baš izdvajaju plastične hemisfere koje označavaju podvodne gradove pod kupolama.

U biti cijela igra na prvu ostavlja dojam prototipa, što je šteta jer tema na koju se igra poziva pruža dovoljno kreativnih mogućnosti. Opet, ne patim previše od estetike i pravo je pitanje krije li u žabi princ/eza.

Pa moram priznati, ne znam da li je estetika zanemarena zarad funkcionalnosti (i cijene igre), ali igra je nadasve funkcionalna, dapače na prvu vrlo izazovna. Igra ima nadasve vrlo zgodan mehanizam jer kako postoje tri vrste igraćih kartica i akcijskih polja podijeljenih po bojama, nastojite upariti kartice iz ruke sa akcijskim poljima na ploči jer kada izaberete neku akciju, možete koristiti sve ili djelomično učinke sa istih, ali istovremeno morate odigrati i karticu iz ruke, pa ako ima odgovarajuću boju kao i polje na ploči, možete povući i efekte sa kartice inače u protivnom samo odbacujete karticu bez efekata.

Kao i kartice, i akcijska polja obiluju različitim efektima, pa se natječete sa ostalim igračima da ih na vrijeme dograbite i tu postoji ta snažna interakcija u igri (kao i u grabeži za specijalnim karticama koje daju konačne bodove) jer prečesto se događalo da žena i ja u našim igrama često uzmemo pred nosom određene akcije koje važne i drugoj strani, pa igra traži stalnu prilagodljivost i zato obiluje odlukama, ali i sklonost AP-u. Inače igraća ploča je dvostrana, odnosno prilagođena različitim brojevima igrača i zasad smo igrali samo udvoje, ali i u tom broju igra je vrlo tijesna.

Ipak, igrali smo već nekoliko puta i moram priznati da pomalo osjećam repetitivnost u igri. U biti, kako god bilo morate izgraditi funkcionalnu mrežu gradova i tunela kako bi uopće mogli bodovati razne stvari na kraju igre, i iako donekle postoje varijacije u broju i položaju pratećih struktura, možda je bahato da na malom uzorku to tvrdim, ali kao da postoji jedna jaka strategija. U principu sve će biti jasno kada proučite player aidove i pogledate što donosi dobre bodove.

Igraće kartice su tu da premoste neke stvari u igri i one vam mogu dati resurse i druge pogodnosti što je zgodna stvar ako su vam neke akcije na ploči blokirane, ili još bolje, nisu pa multiplicirate učinke, i kartice vam mogu dati dobar poguranac, ali upravo sreća u izvlačenju kartica može narušiti ravnotežu u igri i džabe vam planovi i strategije ako vas kartice ne idu a protivnika hoće..

Samo da se odmah ogradim, u našim zajedničkim igrama zasad držim stopostotni učinak u pobjedama, tako da ovo nisu vapaji vječitog gubitnika, ali ne mogu se zamisliti da će me igra povući da odigram 20-ak partija u nizu. S druge strane, mojoj ženi je igra još uvijek jako interesantna.

Autor igre je osmislio i nama vrlo zanimljiv Pulsar 2849 te vidim da čovjek osmišljava igre sa zanimljivom mehanikom (i doduše tankom temom) i čini mi se kao da je na putu da napravi THE igru, ali Underwater Cities to nažalost nisu. Ne znam doduše koliko ekspanzija popravlja dojam.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 4):
ValsimAntomonblahblahTeehee(R)
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

U utorak smo imali večer klasika:

Moje treće igranje El Grandea, u četiri igrača.

Najelegantnija igra koju sam ikad igrao, čisti area control, ali s puno nadmudrivanja (čak i blefiranja) te taktičkih poteza.
Mislim da se ne isplati igrati s manje od četiri igrača, a definitivno je najbolje u pet.

Ne preporučam ekipi koja pati na odlični art i komponente, iako je pijun kralja meni jedna od dražih komponenata uopće.
Također ne preporučam ljudima koji ne vole konfrontacije u igrama (pa i malo kingmakinga) jer ova igra je samo to. :)

Nakon nje odigrali smo dvije partije originalnog Carcassonnea kojeg jako dugo nisam igrao, ali sam se podsjetio koliko može biti zabavan iako po mom ukusu s prevelikim udjelom sreće. Najbolji je dio nadmudrivanje kod polaganja meeplesa na livade i borba za prevlast na istima.

slika

slika

Jučer smo odigrali Great Western Trail u četiri s dva nova igrača, moje deseto igranje.

Sa svakim igranjem mi je sve bolja, a pogotovo od prošlog puta kad je igrač koji se usredotočio na građevine uspio pobjediti, što smo prije mislili da je preteško. Mislim da se može konkurirati za pobjedu i s kaubojskom i s građevinarskom i s kolodvorskom strategijom, ali i kombinacijama.

Super mi je što ima puno interakcije za ovakav tip euro igre i to kod postavljanja građevina na ploču, javnog drafta zaposlenika i krava te međusobnog prestizanja vlakova i uzimanja stanica. Svaki potez imaš zabavne odluke na koji ćeš način graditi svoj engine kako preko micanja tokena s ploče tako i preko jačanja svog špila.

Jedna od mojih omiljenih igara, mislim da ipak mrvicu preferiram Mombasu od istog dizajnera, ali nju sam igrao samo dva puta.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 9):
mljekokockicaValsimroverandomblahblahAntomonsadistikojuri006stoka
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

U zadnjih nekoliko dana odigrao sam dvije meni nove igre - Coimbru i Euphoriju.

Coimbru sam igrao u tri igrača i dosta mi je dobar prvi dojam jer obožavam draftanje, a pogotovo draftanje kockica.
Igra je prelijepa i ima zanimljive odluke pri biranju kockica preko kojih biraš karte, pomoću kojih se penješ po trakama i dobijaš income, kretanja po mapi, end-game bodovanja itd., uglavnom point salad.

Najzanimljiviji mi je dio draftanje kockica jer praktički moraš paziti na tri stvari:

1. broj kockice (što veći to je karta skuplja, ali prije biraš)
2. boju kockice (jer pomoću nje aktiviraš jednu od 4 trake na kraju runde)
3. položaj kockice (zavisi u koji od četiri reda ju staviš, odabireš pripadajuće karte ili tileove)

Jedini minus mi je bilo previše računanja i matematike u drugoj polovici igre.

Euphoria mi nije sjela, a inače jako volim worker placement igre.

Igralo nas je četvero, dosta je monoton ritam gdje stalno ponavljaš postavljanje radnika i micanje radnika, dobiješ par resursa i onda te resurse pretvoriš u zvjezdicu i tako u krug dok netko ne postavi deset zvjezdica i pobijedi.
Fora je jedino u tome što ima male kooperacije ako imate ljude iz iste frakcije te što igra brzo teče.

slika

slika

I kao čista suprotnost, odigrao sam i svoju 59. partiju omiljenog mi Terraforming Marsa, sa svim ekspanzijama osim Venere. Igrali smo s draftom i bilo je kao i uvijek odlično, osim dvije stvari. Naime, partija u troje trajala je predugih 4 sata, te se pobjednik znao i dvije generacije prije kraja.

Od sljedeći put obavezno igramo s World Government Terraforming korakom na kraju svake generacije jer to dosta ubrza igru.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 6):
dadokockicaroverandomjuri006sadistikoValsim
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Odavno sam prestao kupovati ekspanzije (male i velike) za Carcassonne. Em ih imam skoro sve ne računajući promoe, em mi je bitno da se ne miješa stara i nova umjetnost, ali naručio i stigao mi set Carcassonne Maps tako da smo igrali Carcassonne nakon dugo vremena.

Te mape su wow, zadivljen sam kvalitetom, tako su mi lijepe da bi ih stavio na zid, a kako su formata A1 zahtijevaju više pločica tako da smo uključili prve dvije ekspanzije ali igrajući bez dodatnih pravila kako je i preporučeno, te još par figurica iz ekspanzija. Vrlo brzo postanemo ograničeni prostorom, to jest ne možemo se širiti nadugo i naširoko, plus postoje neka printana polja, često vrlo vrijedna kojih se nastoji domoći. Ceste je postalo teže postavljati, a bome i seljake. Igrali smo na mapi Britanije, a već na sljedećoj mapi zaigrat ćemo mini ekspanziju koja se može uključiti na sve mape.

Nije neophodno proširenje ali vrlo je osvježavajuće.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
dadosadistiko
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Karantenska igranja s djevojkom, dio prvi.

Dvadeseti put smo odigrali Codenames: Duet, prvi put nakon više od godinu dana.

Ovo je moja omiljena verzija Codenamesa jer ima najmanje downtimea i cijelo si vrijeme uključen u igru.
Na pola puta smo po karti svijeta odnosno kvazi kampanji koju možeš prelaziti, a koja nam se sviđa jer pruža barem malo drugačije stilove igranja iz grada u grad.

Volim i to što postoje tri ubojice, jedan zajednički, a ostala dva ti mogu dati dodatne informacije kod pogađanja.

slika

Odigrali smo i jedan od meni omiljenih apstrakta - Raptor.

Čak bih igru klasificirao kao tematski apstrakt jer svaka akcija diše temom.
Partije su brze (ovo mi je već 33.) pa često odigramo dvije za redom, ali zamijenimo uloge, jer je asimetričnost ogromna pa je potpuno drugačiji osjećaj igrati s dinosaurima ili "znanstvenicima".
Sviđa mi se i simultana igra karata s blefiranjima te napetost u tome tko može bolje predvidjeti potez onog drugog.

slika

Partija broj 28 igre Castles of Burgundy, koja mi je u top 10 igara svih vremena, a jedna je i od njenih omiljenih igara što znači da ju često igramo, a još je i najbolja upravo u dvoje.

Nemam ništa novo za reći, ova igra ima možda najzadovoljavajuće poteze koje radiš tijekom partije.
Skoro sve što odabereš je dobro, ima prilika za hrpu komboanja, a uzbudljivo je svaki krug prioritizirati što napraviti s kockicama koje su ti se okrenule. Rijetko kad krivim (ne)sreću u kockicama ako izgubim jer se na dosta načina može smanjiti njen utjecaj.

Imam dvije odlične mini ekspanzije bez kojih nikad ne igram - monasteries (nove ploče i novi stil bodovanja) i pleasure gradens (nova građevina koja koristi inače zanemarenu bijelu kockicu)

slika

P.S. u stvarnosti nije bilo tako mračno koliko se možda čini prema slikama, kriv je efekt ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 6):
Lourdinfpolkockicasadistikoroverandommado
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Eto, ovaj vikend je Zagreb zadesilo "samo" zagađenje, pa smo uspjeli odigrati nekoliko partija.

Prvu večer žena i ja smo odigrali Race for the Galaxy sa uključenim kompletnim prvim arcom. I dok sam prvu partiju glatko pobijedio, druga je bila skroz čudna. I žena i ja smo izabrali početne vojne svjetove ali dok je mojoj ženi išlo dosta glatko, ja sam se mučio sa u potpunosti nekompatibilnim karticama ma koliko god pročešljavao kup. I tako ja do ključne runde postavim svega 4 kartice dok ih moja žena ima već 10. Usput je pobrala tri manja cilja te nešto žetona vp i prestiža i još ima dvije 6-ice developa. Računam da vodi barem 20-ak poena.. Grozno.. Jasno da će žena sada iskoristiti priliku da postavi zadnje dvije kartice i završiti igru te prekinuti ovu agoniju, dok ja u rukama držim 10 kartica, ej, 10, i ništa mi ne valjaju. I naravno žena izabrala razvoj i naseljavanja, a ja, reda radi, izaberem kombinaciju akcija faze istraživanja, tek tako da nešto dobijem i odigram na ženine izabrane faze, ono za ljepotu. I tako u prvoj fazi povučem 10 kartica od kojih mogu zadržati svega 2 i ruka mi zadrhti...

Igramo razvoj i ja postavim netom dobivenu tzv. zvijezdu smrti, tj imperium planet buster za koju sam platio punu cijenu i odmah slijedi naseljavanje i žena postavlja 12 karticu koja bi inače trigerirala završetak igre, ali kako je nanizala hrpu vojnih svjetova, a taman sam je prestigao u vojnoj nadmoćni, imao sam i više nego dovoljno ciljeva pa joj skinem jedan vojni svijet i smanjuje joj vojnu moć, u idućoj rundi još dva, pa još dva itd, ženina igra se raspada, svi vojni svijetovi (imala ih je nekih 5-6) joj uništeni, sada i ona pokušava pročešljavati kup i postavljati neke nevojne svjetove ili razvoj, ali sam i sam dobio vremena da malo izgradim svoje carstvo. Žena se uspjela oporaviti i postaviti i zadnju karticu, ali sam je u konačnici pobijedio za 2 poena razlike. Ne pamtimo još tako iščupanu pobjedu.

Zadnju večer u subotu igrali Scythe. Ženi se igra dopada pa svaki put iskušavaju novu frakciju. Ona bila Rusviet, ja Polania, a a dvije autome, još uvijek najlakša razina, Nordic i Crimea.

Žena prva došla do tvornice i novodobivenom karticom znatno bildala popularnost i gradila zgrade kraj jezera bitne za završno bodovanje. Ja sam pak bio uspješniji u postavljanju zvjezdica.

Igra se završava, vidljivo da ću postaviti zadnju zvjezdica, žena je pak na gornjem nivou popularnosti dok se ja nalazim na srednjem nivou. Riskiram nadajući se da žena neće pročitati moju igru pa za uzmem tvornicu, ali jbg žena je prokontala što radim i htjela me izbaciti, stoji lošije od mene sa vojnom snagom što bih inače lako obranio, ali ima sposobnost dodavanja dodatne borbene kartice po radniku koji sudjeluje u borbu i isplanirala je upravo time nadjačati me ali se na moju sreću zajebala i nije primijetila na jednom hexu da uz meha stoji jedan radnik pa me na kraju nije napala. Na to sam joj i u kazao kada sam ja bio na potezu, i na kraju je ispala tijesna pobjeda za mene ali vidim da će to vjerojatno biti zadnji put da izvedem te fore.

Što se tiče autome, Nordic je bio vrlo neugodan, dok je Crimea bila isprva jaka ali i pretjerano agresivna pa redom samoubilački napadala sve ostale frakcije i popušila. Žena je svladala autome, i idući put podebljavamo težinu.

U nedjelju prije polaska sa svojom curkom odigrao Patchwork, bili izjednačeni, a onda nam se pridružila žena i odigrali Zombie Kidz Evolution. Odigrali svega jednu partiju, ali uspjeli smo ostvariti još jedan cilj plus zatvoriti grupu ciljeva tako da smo napredovali za tri mjesta na traci progresa i otvorili smo sljedeću kuvertu, ostale su nam još svega dvije neotvorene, a curka mi se malo uplašila sadržaja otvorene kuverte :D. I dok nagađamo što ćemo dobiti u jednoj od preostalih kuverti za drugu nemamo blage veze.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
Stipssadistiko
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 547
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 281 put
 pohvaljen: 398 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kovacu »

Pocetkom tjedna pokupio Spirit Island od ove grupne narudzbe koju je Shich organizirao.

Sto reci, igra je izgledala vrlo zanimljivo preko youtube i vidio sam da ju dosta ljudi jako visoko ocjenjuje. Nakon evo sada vec 3 odigrane partije (svaki puta sa 2 playera, imamo 3 wina ) mogu rec da mi je igra i vise nego ocekivano ispunila ocekivanja.

Sama tematika, mehanika i cjelokupna izvedba je na jako visokoj razini. Mehanika je fantasticna u svakom pogledu i sve ima logickog smisla, od samih spirita, njihovih power move-ova pa da svih dogadjaja koji se odvijaju na otoku. Sve ima smisla.
Svaki game je drugaciji od prethodnog bilo po odabiru otoka, spirita, akcija koje ce se prikazat na Invaders boardu pa cak si mozete mijenjat razinu tezine (mi smo odigrali 2 base i jedan Lv 1). Igra je full zabavna, svaki turn mi je fantasticno kako takticki moras pristupiti rjesavanju problema kojeg imas sad prikazanog kao i onog potencijanog koji ti dolazi iza ugla. Tek sam nedavno usao u ove boardgame vode i ovo mi je prva takorec velika igra (mal veca kutija i kosta nekih 500kn).
Vec vidim da ce mi ista pruzit mnogo sati zabave kako za mene tako i za moju ekipu i mislim da ce mi se visestruko isplatit.
Velika preporuka sa moje strane.

Hvala jos jednom @Shich na narudzbi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kovacu za post (ukupno 8):
ShichmadomiljenkokockicaPapaversadistikoroverandomdgalesic2000
lenco
Reactions:
Postovi: 21
Pridružen/a: 27 lip 2016, 20:58
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 3 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la lenco »

Jučer naučio i zaigrali ja i žena: Caverna - Cave vs Cave..fora, Inače od Uwe smo dosta uživali Agricola -duel, kako se ..a ha, all creatures small and big...
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”