Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la mado »

Igrao jučer do 2 u noći predobar Hands in the Sea. Insta 10 na BGGu, kratki dojmovi su tu: viewtopic.php?f=5&p=63946#p63946
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Vlaada Chvátil real-time svemirski double feature:

Galaxy Trucker u četiri igrača, ne isplati se igrati u manje.

Odlična i jedinstvena igra, pola real-time grabež za najbolje dijelove brodova, pola bodovanje tih izgrađenih brodova i smijanje na raspadanje istih, pogotov suparničkih. :P
Ovo mi je već 18. igranje i mislim da mi nikad neće izaći iz kolekcije. Imam samo Missions ekspanziju koja na jednostavan, ali zanimljiv i varijabilan način prodrma baznu igru. Jel ima netko iskustva s ostalim ekspanzijama?

slika

slika

Space Alert, 21. i 22. partija, u pet igrača, ali odlično funkcionira i u 4. Sve ispod nisam probao, ali mislim da je suboptimalno.

Nakon Spirit Islanda omiljen mi co-op. Isto kao i Trucker, podijeljena je na real-time fenomenalni kaotični dio gdje bez dobre komunikacije ništa ne ide, te drugi dio gdje se vidi jesmo li preživjeli ili ne, konstantno uz hrpu smijeha.
Vrlo često odigramo barem dvije partije za redom jer uvijek imaš osjećaj da sljedeći put možeš uigranije proći let (plus pojačaš si i težinu), pa preporučujem ovu igru svima željnima izazovne kooperativne igre bez mogućnosti quarterbackanja.

slika

slika
Zadnja izmjena: Papaver, dana/u 01 vel 2020, 14:00, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 4):
mljekokockicaTeehee(R)Valsim
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Može ići u kategoriju što ste nedavno kupili, preporuke za dječje igre i sl.

Zombie Kidz Evolution

Preporuka za roditelje sa djecom 6+ godina :thumbs

Prva legacy igra koju smo igrali, partije kratko traju 10-ak minuta, taman da zaokupi pažnju djeteta premda bi dijete htjelo još i još. Opširnije drugom prilikom, ali igra lijepo izgleda, izbacujete zombije iz škole, a ujedno nastojite zaključati sva dvorišna vrata prije nego zombiji preplave školu, a dijete uživa lijepiti naljepnice za napredak, nestrpljivo iščekuje kada će otvarati kuverte kojim se mijenjaju značajke igre, a po svemu sudeći na kraju ćemo dobiti igru koja će biti promijenjena ali i dalje iskoristiva. Dapače, imat ćemo igru sa jednostavnim i naprednim pravilima. Također cjenovno dostupna (16 funti na Gameslore)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
dadoTeehee(R)
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Nations, peti put sam ju igrao, prvi put u pet igrača i mislim da s tim brojem predugo traje (cca 3 i po sata).

Inače mi je to lakša verzija igre Through the Ages, s većim udjelom sreće (ogromna varijabilnost koje će se karte pojaviti i poklopiti s tvojom asimetričnom civilizacijom), kraćim trajanjem (čak i ova partija u pet kraće traje nego bilo koja TTA partija u troje :D ), puno više taktike naspram strategije i nešto više apstraktna.

TTA mi je još uvijek kralj civilizacijskih igara, ali i Nations tu i tamo vrlo rado odigram.

slika

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 2):
dadokockica
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

slika
slika
slika

Death may die, igrao kod frenda. Iskreno, bolje nego sam ocekivao. Ok, malo je sve to simple dice chucker bez tu nekog pretjeranog mozganja. Mislim, i dalje se treba igrati koliko toliko pametno jer je game relativno težak. Drugu partiju da nisam bio Rasputin koji se može vračati iz mrtvih do par puta, bi izgubili.
Karakteri su svi koliko sam vidio forica. Znaci, svatko ima jedan svoj unique skil koji može levelat te 2 od ukupno 6 različitih pathova skilova(marksmen, brawling, arcane...). Levelanje je dosta fora napravljeno, kako vi napadate ili vas napadaju, na kockicama su madness simboli, i kako ih skupljate nakon određeni broj skupljenih, postajete sve luđi i možete levelat skill. S jedne strane, želite što prije poluditi malo da si levelate koji skill i dobijete extra dajs za attack, ali pred kraj gejma postaje opasno, jer isto tako, kada dođete do kraja tracka umrete. Pa si sada birate koje vam skilove od vašeg lika paše levelat, ali generlano po viđenom, svi su dobri i iskoristivi(što ga više levelate jači je, ali vjerojatno necete druge baš uspjeti izlevelati, ne možete imati sve - svaki skill ima 3 levela, vi tijekom gejma možete max dobiti 6 level upova, s tim da nakon toga umrete ak odobijete još i jedan madness, pa je na 5-6 level dosta opasno doci). Ovi personal skillovi su manje ili više usefull, ovisi o liku/misiji/timu.
Također, svatko na početku dobije neki disorder koji se aktivira kad levela, obično su neke negativne posljedice, iako može biti i koristan, npr ako ste sami na polju ili nemate dmg itd.

Također, svi imaju 5 HP/stress. Stress možete koristiti za rerolanje vaših kockcia ili prisiljavanje neprijatelja da rerolla svoje.

Na turnu imate 3 akcije i to su manje više:
trčanje 3 polja(fora je, ako prolazite kroz polje koje sadrži neprijatelje, a nemate skill sneak povučete ih sa sobom i završe na polju gdje i vi završite i na kraju turna ce vas klepnuti xD)
Napad, bilo ranged ili cc, ovisno o liku
neka akcija vezana za misiju
heal - zalječite kombinaciju do 3 hp/stress(ako vam hp dođe ikad do kraja umrete, stress vam može bit maxan i nikom ništa osim što nemate reroll)

Nakon vašeg turna vucete mythos karticu što obično znaci spawnanje mobova, micanje stih, micanje old onea itd. Pa sljedeci igrač ima svoje 3 akcije i opet vuče mythos karticu. Runde idu reltivno brzo pa nema previše downtajma što je ok, mislim da je svaka partija bila cca 90min.

Sad, ugl fora je što ovdje morate ispuniti neke uvjete misije da spawnate old onea, tj da on postane vunerable. Iako, ak oto ne ispunite, on ce se nakon nekog vremena spawnati i krenut raditi haos, a vi mu nemrete ništa pa game postaje teži. A kada ga možete ozljediti, ima 3 faze, svaka ima po 12HP-a(mobovi imaju 2hp-a, a ovi neki monsteri koliko sam vidio cca 4-10). U svakoj fazi je malo jaci. Mislim, fora je ono, ako ste cc, vi se pomaknete i lupite ga, još neka je s njim na polju neki mob, naravno u jendom udarcu ga necete ubiti, nekad treba po par napada, i onda vas sva ta ekipa lupa nazad, što zna biti jako nezgodno, pogotovo jer ih on zna bufati pa si jače lupaju. U obje misije, nismo svi preživjeli. U drugoj je bio doslovce hail marry na kraju i rasputin je pucao s 4 kocke i nadao se da ce imati 2 hita, da sam to sfejlo, to bi bilo to. Jedini preživjeli nakon mene ne bi uspio doci do njega i rješiti ga.

Naravno, ovo ima klasicne CMON KS probleme, osobno ga ne bi uzimao van KS-a(100$ KS vs 100€ retail, cak i uz ovih 50$ shippinga it's worth it). Samo izbor likova u KS-u je 28, retail edition je 10, 4 vs 2 Old onea, 9(dvije dolaze s extra monsterima) vs 6 epizoda, nema ovih plastic inserta(ok, malo su cheap made, ali su sasvim funkcionalni i vjerujem da je bez njih daleko gore igrat i pazit da si ne taknete charachter sheet. Season 2 expansion, koji djeluje jako nice za 50$ u ks-u, u retilu 74€, 20$ za Old onea iz KS-a a 29€ retail.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
Papaver
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Stavio u igre za djecu, ali neka bude i ovdje:

Zombie Kids Evolution
- kooperativna dječja legacy igra gdje zajedno istjerujete zombije iz škole i pritom pokušavate zatvoriti sve ulaze u školu. Pobjeđujete ako uspijete zaključati sva vrata, gubite ako zombiji preplave školu.

Osnovni sažetak o igri:
Od subote je igramo i ovo nam je F-E-N-O-M-E-N-A-L-N-A dječja igra! Da sam znao za ovu igru dok je još trajalo glasanje za igru godine 2019., odmah bih je kandidirao i žustro lobirao za nju :D Ali eto slučajno je otkrio doslovce dan prije grupne narudžbe sa Gameslore-a, a dotad nisam ni znao za nju.

Riječ je o legacy tipu igre i priznajem, zazirao sam od takve vrste igara jer mi se nije svidjela ideja gdje jednom odigrana igra do kraja postaje neupotrebljiva. Vjerujem da je većini poznat koncept pa samo da ukratko uputim, riječ je o stilu igre gdje se iz partije u partiju igra mijenja dodavanjem novih komponenti, lijepljenjem naljepnica, pa čak i trganjem komponenti i sl.

Ovo je prva legacy igra za djecu i još prihvatljive cijene (16 funti) pa se usudio isprobati.

Komponente
Kad otvorite igru, imate dvostranu ploču škole sa dvorištem (jedna strana za 2, druga za 3-4 igrača), 4 figurice igrača (izrezani kartoni koji se umetnu u plastične stalke), pločice zombija, jednu kockicu.

Također tu je vodič za lovce na zombije i puno kuverti.
Vodič za lovce je zapravo pravilnik. Tu su pravila igre (vrlo jednostavna i popraćena ilustracijama. Također ima puno naljepnica, a na zadnjoj stranici se nalaze traka progresa: svaki put kad završite partiju (bez obzira na ishod) nalijepite naljepnicu sa mozgom, a ako pritom uspijete ostvariti neki cilj (pobjeda sa 3 igrača, uzastopne tri pobjede, kraj igre bez ijednog zombija u školi itd., ima stvarno puno raznolikih ciljeva) možete nalijepiti i naljepnicu pokala na tu traku progresa. Svejedno, ako uspijete ostvariti dva ili više ciljeva, i dalje možete nalijepiti samo jedan pokal po partiji. Kako napredujete po traci progresa, otvarate kuverte po naznačenom redoslijedu.

Svi ti ciljevi se nalaze u vodiču (naravno jednom ostvaren cilj ne može se ponovo vrednovati u sljedećim partijama), kao i neka prazna polja na koja nalijepite naljepnice koje dobijete u kuvertama.

Igra
Sam koncept igre je jednostavan i podsjetio me na Geister, Geister, Schatzsuchmeister... Djetetu sam i uspoređivao te igre dok smo joj objašnjavali pravila. Sama ploča prikazuje tlocrt škole sa 5 unutrašnjih prostorija (svaka je određene boje) i 4 vanjska prostora. Postoji osam pločica zombija, a na početku igre igrači počinju u središnjem prostoru dok se 4 zombija postavljaju po jedan u svaki vanjski prostor, a ostala 4 stoje u rezervi.

Počinjemo na središnjem prostoru i kad je igrač na potezu izvodi redom sljedeće:
a) baca kockicu, i ako kockica okrene određenu boju, postavlja se zombi iz rezerve u tu prostoriju. Postoji i prazno polje na kockici pa se ne uvodi zombi u školu
b) igrač se može pomicati u susjedni prostor ako nema više od dva zombija
c) igrač tjera zombije iz škole (vraćaju se u rezervu)
d) ako se dva igrača nalaze na vanjskom prostoru očišćenom od zombija, mogu postaviti žeton sa lokotom - dvorišna vrata su zaključana.

Pobjeđujemo ako smo zatvorili sva dvorišna vrata
Gubimo ako moramo postaviti zombija u školu a nema više nijednog u rezervi.

Pravila su zaista jednostavna, ali kako je ovo legacy igra, to nije sve. Kako se napreduje na traci progresa i otvaraju određene kuverte, neka pravila se mijenjaju i... ne bih otkrivao o čemu se radi, ali jako je veliki užitak kada se otvaraju kuverte i raspravlja što nam sada slijedi.

Za koga je igra podobna
Za djecu od otprilike 6 godina na više i, naravno, za njihove roditelje :D

Partije kratko traju, oko 10-ak minuta, a dijete hoće još i još .

Tema je možda čudna, neki bi rekli i neprimjerena, ali 6-godišnja curica nam je tako dobro prihvatila temu i baš uživa u igri. To oduševljenje kada lijepi naljepnice, kada krene cičati jer će otvarati sljedeća kuverta.

Također knjižica se može personalizirati pa kad dijete napiše svoje ime i prezime, pa kada napiše ime za svakog dječjeg lika, kao i za zombije (kako rekoh, ima ih 8, ali 4 su osnovna tipa), pa uzbuđenje ako uspijemo ostavriti koji cilj jer to znači da ćemo brže napredovati na traci napretka do sljedeće kuverte itd.

Tekstovi su naravno na engleskom ali nije problem, mi joj prevedemo što dobijemo u kuvertama, a pravila se jednostavno zapamte.

Izgled
Komponente su jednostavne ali prelijepo oslikane, baš primjerene za djecu, a i nama roditeljima je baš fora.

Za kraj
Kao što rekoh, zazirao sam od legacy stila igre, ali mislim da ovdje na kraju kampanje dobijete skroz funkcionalnu igru. Kao da razvijate prototip igre koja se sve više usložnjava, a naravno, ako igra piostane prekomplicirana to jest preteška za djecu, ne morate primjenjivati sva napredna pravila, znači možete prilagoditi težinu igre po interesu i želji djeteta. Mi još doduše nismo odbacili nijednu promjenu, ali tko zna.

Još jedna ljepota, za razliku od nekih drugih kampanjskih igara, ovdje se broj igrača može mijenjati iz partije u partiju (od 2 do 4) kao i sami igrači, možete svaki put birati druge likove i td. Naravno, osnovni uvjet je da bude jedan stalni igrač - naša curica, vlasnica igre.

Koliko se nama roditeljima svidio koncept igre, dovoljno je reći da, na volju svoje žene, počinjem istraživati koje legacy igre bi bile dobre za nas odrasle.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
PapaverValsimTeehee(R)
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

Konačno smo probali Pillars of the Earth. Pillars je prva društvena igra koju sam ponovno kupio nakon što sam je prodao. Kada sam je prvi put posjedovao nije nikada došla na stol. Sjećam se da sam čitao pravila i da mi ništa nije bilo jasno (kakvi master builderi, kakvi workeri, što su ti pojmovi pobogu). Nakon nekoliko godina i nekoliko puno opširnijih, loše napisanijih i kompliciranijih pravila, uviđam da Pillars imaju relativno kratka i dobro objašnjena pravila.

Sama igra ima par zanimljivih mehanika i za današnje doba, iako mi ponovna igrivost upitna nakon odigranih nekoliko partija, najviše jer uvijek dolaze iste craftsmen karte u istim rundama u svakoj partiji. Izvlačenje master buildera iz vrećice funkcionira dobro u praksi, možeš igrati prije ako platiš više, da li ti se to isplati je zanimljiva puzla, ako pak nemaš sreće pa te izvuku kasnije ćeš manje platiti pa možeš trošiti novce na marketu. Jedna od rijetkih igri kamo ako staneš na polje koje ti daje 2 boda nemaš osjećaj da si tamo stao jer nisi imao više izbora, pa ćeš eto dobiti barem 2 boda. Nama je to bilo jedno od polja koje smo plaćali 5-6 golda da stanemo i svakako je odlučivalo o pobjedniku.

Svakako se isplati probati igru. Malo je suha što se tiče teme, ali je dosta brza i ima zanimljivih odluka tijeka igranja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
kockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Wow, baš si me iznenadio odakle si izvukao ovu igru. Ta igra mi nekako spada u prvi period kad smo tek zagrebali po društvenim igrama i bila je jedna od želja, ali eto, spletom okolnosti smo išli u drugim pravcima, i sada pripada kao povijesti :D

Definitivno je ne bih nabavljamo ali po svemu sudeći čini mi se da bih uživao u kojoj partiji. :thumbs
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 475 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la priroda15 »

Meni su Pillarsi dugo stajali na polici i kad sam ih nedavno konačno probao, proslijedio sam ih dalje. Ok je igra ali danas jednostavno ima puno boljih worker placementa. Slažem se da je reigrivost vrlo upitna.
Nedavno sam u nekoj razmjeni nabavio World without End koji još nisam probao. Ima li iskustava s tom igrom?
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4963
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Ima, naš Matta ima igru i odigrali smo u 4 godine možda 3 parije :-)
Rado je odigram kad dođe na stol, ali problem je kad imaš još preko 100 igara koje čekaju da dođu na red :-)
I ja sam svojevremeno želio uzeti Pillarse jer je Matta nabavio ovu, ali eto, nikad nije pala ispod cijene koliko bi ja dao za tu igru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
priroda15
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”