Krivotvorene igre

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Antomon »

Tu se vraćamo na onaj moj post oko autorskih prava.

Pošto gameplay mehanike ne možeš zaštiti, trebaš naljepiti neku drugu temu na igru i to je to, sve legalno. Npr. Splendor umjesto dragih kamenja na poker žetonima može biti npr. voće (banane, trešnje, breskeve) a umjesto osoba\grafike na kartama pite, kolači i itd. Kopiraš brojčane vrijednosti i zamjeniš odgovarajući simbol. Hvala bogu postoji besplatne grafike na internetu.

Dakle već sada se ne moraš zabrinjavati oko autorskih prava, copyrighta itd. ako promjeniš grafički izgled i izmjeniš tekst pravila igre donekle.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la smurfORnot »

grof je napisao/la: 11 sij 2018, 14:21
smurfORnot je napisao/la: 11 sij 2018, 14:18
Pa imaš na nekim ruskim stranicama datoteka od masu igara i ekspanzija ako ti se da zezati s printanjem...
Moj point je bio da to bude legalno. ;) (ovo što Rusi nude ziher nije)
Sumnjam da će to ikada postati legalno, isto kao što ni izdavači minijatura nebi za neku jeftiniju naknadu dali svoje CAD dizajne pa da si onaj koji želi isprinta njihove modele za jeftinije pare, ako mu nije tolko bitna super kvaliteta.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

Antomon je napisao/la: 11 sij 2018, 14:28 Tu se vraćamo na onaj moj post oko autorskih prava.

Pošto gameplay mehanike ne možeš zaštiti, trebaš naljepiti neku drugu temu na igru i to je to, sve legalno. Npr. Splendor umjesto dragih kamenja na poker žetonima može biti npr. voće (banane, trešnje, breskeve) a umjesto osoba\grafike na kartama pite, kolači i itd. Kopiraš brojčane vrijednosti i zamjeniš odgovarajući simbol. Hvala bogu postoji besplatne grafike na internetu.

Dakle već sada se ne moraš zabrinjavati oko autorskih prava, copyrighta itd. ako promjeniš grafički izgled i izmjeniš tekst pravila igre donekle.

To mi bas nije jasno. Znaci promjenim grafiku, ostavim istu igru i nazovem je Glendor i mogu je prodavat ako nađem izdavača? Jasno mi je da mehaniku ne mozes zastititi, al da je legalno cijelu igru preuzet sa drugim artom...to mi zvuci bezveze...ali me isto tako i ne cudi
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

Antomon je napisao/la: 11 sij 2018, 14:28 Tu se vraćamo na onaj moj post oko autorskih prava.

Pošto gameplay mehanike ne možeš zaštiti, trebaš naljepiti neku drugu temu na igru i to je to, sve legalno. Npr. Splendor umjesto dragih kamenja na poker žetonima može biti npr. voće (banane, trešnje, breskeve) a umjesto osoba\grafike na kartama pite, kolači i itd. Kopiraš brojčane vrijednosti i zamjeniš odgovarajući simbol. Hvala bogu postoji besplatne grafike na internetu.

Dakle već sada se ne moraš zabrinjavati oko autorskih prava, copyrighta itd. ako promjeniš grafički izgled i izmjeniš tekst pravila igre donekle.
Da, to stoji, ali s druge strane zahtjeva puno više truda nego iskoristiti materijale od konkretne igre. S druge strane, igru ipak na kraju čine i mehanika i tematika. Splendor je doduše baš primjer kako tematika veze ne mora imati s mehanikom, no u jednom dobrom dijelu igara tematika čini baš dobar dio "okusa" igre.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

smurfORnot je napisao/la: 11 sij 2018, 14:36
Sumnjam da će to ikada postati legalno, isto kao što ni izdavači minijatura nebi za neku jeftiniju naknadu dali svoje CAD dizajne pa da si onaj koji želi isprinta njihove modele za jeftinije pare, ako mu nije tolko bitna super kvaliteta.
Tko zna. Ako bi se to pokazalo u izvjesnoj mjeri profitabilno, zašto ne? Takva odluka bi bila i tako tržišne prirode.

Zapravo to bi baš bila dobra stvar za manja tržišta gdje se ne isplati tiskati igru u velikim tiražama na određenom jeziku.
To čak ne mora biti ni odluka izdavača već samo autora igre i grafike. Npr. autor i grafičar svoja autorska prava i grafike iz igre prodaju po cijeni koja bi bila npr trećina cijene igre i omoguće ti time da si izradiš vlastitu kopiju u tiskari u kojoj želiš ili u kućnoj radinosti. Kockice, meeplove i ostalo i tako možeš kupiti u rinfuzi i složiš si svoju igru bez povrede ičijih prava.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la thegrey »

dlakar je napisao/la: 11 sij 2018, 14:41
Antomon je napisao/la: 11 sij 2018, 14:28 Tu se vraćamo na onaj moj post oko autorskih prava.

Pošto gameplay mehanike ne možeš zaštiti, trebaš naljepiti neku drugu temu na igru i to je to, sve legalno. Npr. Splendor umjesto dragih kamenja na poker žetonima može biti npr. voće (banane, trešnje, breskeve) a umjesto osoba\grafike na kartama pite, kolači i itd. Kopiraš brojčane vrijednosti i zamjeniš odgovarajući simbol. Hvala bogu postoji besplatne grafike na internetu.

Dakle već sada se ne moraš zabrinjavati oko autorskih prava, copyrighta itd. ako promjeniš grafički izgled i izmjeniš tekst pravila igre donekle.

To mi bas nije jasno. Znaci promjenim grafiku, ostavim istu igru i nazovem je Glendor i mogu je prodavat ako nađem izdavača? Jasno mi je da mehaniku ne mozes zastititi, al da je legalno cijelu igru preuzet sa drugim artom...to mi zvuci bezveze...ali me isto tako i ne cudi
Da, provjeri na bggu recimo Jungle Speed i Jungle Jam.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post:
dlakar
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Antomon »

grof je napisao/la: 11 sij 2018, 14:43
Antomon je napisao/la: 11 sij 2018, 14:28 Tu se vraćamo na onaj moj post oko autorskih prava.

Pošto gameplay mehanike ne možeš zaštiti, trebaš naljepiti neku drugu temu na igru i to je to, sve legalno. Npr. Splendor umjesto dragih kamenja na poker žetonima može biti npr. voće (banane, trešnje, breskeve) a umjesto osoba\grafike na kartama pite, kolači i itd. Kopiraš brojčane vrijednosti i zamjeniš odgovarajući simbol. Hvala bogu postoji besplatne grafike na internetu.

Dakle već sada se ne moraš zabrinjavati oko autorskih prava, copyrighta itd. ako promjeniš grafički izgled i izmjeniš tekst pravila igre donekle.
Da, to stoji, ali s druge strane zahtjeva puno više truda nego iskoristiti materijale od konkretne igre. S druge strane, igru ipak na kraju čine i mehanika i tematika. Splendor je doduše baš primjer kako tematika veze ne mora imati s mehanikom, no u jednom dobrom dijelu igara tematika čini baš dobar dio "okusa" igre.
Ja ovo doduše gledam iz perspektive euro igri kamo veza između teme i mehanike često slaba. Vjerovatno nešto kao Arkham\Eldricth Horror bi bilo teže promjeniti temu.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

Ne znam. Meni su Through the Ages, Pandemic, Village, Terraforming Mars dosta teške za tematsku izmjenu.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la fpol »

evo nes na brzinu

Trough the ages = corporation manager (recimo kroz povijest, 1800g do 2000g) :
leaders = managers
buildings = factory machines
wonders = special machines
technology = technology
kolonizacija = preuzimanje korporacije
ljudi = zaposlenici
vojska = razan security, od obicnih strazara do IT security (nije bitno sto je malo cudno u borbi :D)
...
ili se jednostavno prebaci tema u svemir. Trough the ages sa rftg artom ;)

pandemic je lagan, recimo borba protiv terorizma : virusi su teroristicke celije, igraci CIA (ili neka druga kratica) agenti.

terraforming mars, to mi je vec teze, ali vjerojatno bi prosla kolonizacija bilo cega. Nekog izmisljenog dijela zemlje, morskog dna ...
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
dlakar
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

Ajde, čak i štimaju paralele, no kako to da takvo što zapravo nitko ne radi?
Evo, recimo sadistiko je složio svoj Dune jer je isti out of print, no nije promijenio tematiku i zadržao mehaniku.

Osobno mislim da promjena tematike na tako složenim igrama baš i nije neki bingo jer bi to onda radili u puno većem broju.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”