Krivotvorene igre

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Krivotvorene igre

Post Postao/la miljenko »

Naletio sam na jako zanimljiv clanak o problemima krivotvorina u industriji društvenih igara.

https://icv2.com/articles/news/view/392 ... ee-execs-p

Nisam imao poima da je to toliko raširen problem. Pogotovo ne u našem hobiju.

Jeste se ikad susreli s krivotvorenom igrom?
Dali bi je svjesno kupili? Koliko bi trebala biti jeftinija, dobra kopija da je kupite?
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la miki0102 »

Naravno da sam kupio krivotvorene igre kao npr. TS za 130kn, Jaipur za 60kn , Lost Cities 50kn, 4 Dixita za 150 kn itd. da mogu nešto naručiti sa Taobao-a kupio bi još mnogo više! rofl rofl rofl
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Antomon »

Smatram da je veći problem kupiti krivotvorenu igru pod pretpostavkom da si kupio original (što je postao veliki problem na Amazonu) nego kupiti krivotvorenu igru namjernu sa stranica npr. kao što je Aliexpress. Nitko mi ne može reć da je kupio od tamo igru pod pretpostavkom da je original.

https://www.aliexpress.com/category/100 ... _desc&tag=

Problem postoje veći što hobi više raste.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
dado
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la sadistiko »

još nisam kupio, jednom sam se dvoumio ali sam ipak odustao kad sam vidio našto liči Saboteur koji su sisčani kupili na taj način. Stvarno dosta loša izrada, mada da je u pitanju neka igra koju ne mogu drugačije nabaviti ne bih previše razmišljao.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

Ja sam isto u pocetku hobija znao uzet kopije sa ebaya i imam podjeljena iskustva. Lost Cities je bio uzasno izrađen, određena boja karata je imala drugačiju, prepoznatljivu pozadinu. Dobro je to što su mi uvažili reklamaciju i refundirali cijeli iznos. Coup je kvalitetno bio izrađen i ne znam dali bi uopce skuzio da je kopija. Al ti vjerojatno ne ciljaš na te lake note i igre koje možeš sam isprintat i izradit za jako male novce. Sa ozbiljnijim naslovima i zahtjevnijim komponentama se nebi baš usudio kockat. Rađe se uzdam u svoje ruke.. :)
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Gordan »

hm možda to objašnjava moju šrot kopiju Terraforming Marsa szbunjen
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Burt Macklin
Reactions:
Postovi: 88
Pridružen/a: 25 tra 2017, 02:47
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 37 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Burt Macklin »

Koliko čitam, to je standardna kvaliteta Marsa :lol:
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la neuromancer »

miljenko je napisao/la: 09 sij 2018, 17:39 Naletio sam na jako zanimljiv clanak o problemima krivotvorina u industriji društvenih igara.

https://icv2.com/articles/news/view/392 ... ee-execs-p

Nisam imao poima da je to toliko raširen problem. Pogotovo ne u našem hobiju.

Jeste se ikad susreli s krivotvorenom igrom?
Dali bi je svjesno kupili? Koliko bi trebala biti jeftinija, dobra kopija da je kupite?
Naravno da je problem raširen - pa ovdje već ima nekoliko prekršitelja (uključujući i mene) za koje bi neki korporativni plaćenici sigurno rekli da se bave krivotvorenjem igara (mi to politički korektno zovemo PnP ili uradi sam :twisted: i uredno se i hvalimo time). Olakotna okolnost je da naši uradci nisu namjenjeni daljnoj prodaji u svrhu ostvarenja profita. Dapače ja sam na izradu svog "krivotvorenog" Twilight Strugglea potrošio više novca (i vremena) nego da sam ga kupio i platio poštarinu. Da se bavim krivotvorenjem novca mene bi izrada novčanica od 100 Kn koštala 200 po komadu :facepalm

Iskreno susreo sam se sa krivotvorenim novcem, ljekovima, električnim alatima, elektroničkim uređajima (u biti nešto na čemu se može zaraditi ali ne i sa boardgameovima :o . Nevjerojatno da se i to počelo krivotvoriti - to znači da su boardgameovi postali ozbiljan biznis gdje se obrće lova a ujedno i da su originali postali relativno skupi tako da se krivotvoritelj može ugraditi s maržom.

Mislim da sam svojedobno vidio na nekom kineskom sajtu kopiju (ne bih rekao krivotvorinu) Twilight Strugglea za neku smješnu cijenu. Sad se nemogu točno sjetiti ali mislim da je čak i pisalo da se radi o kopiji a i slika igre je bila dovoljno jasno prikazana tako da se vidi da nije original. Mislim da to nije problem ako se unaprijed zna da se radi o kopiji pa se tako kupac ne dovodi u zabludu pa tko voli nek izvoli.

Svojedobno sam u vrijeme bavljenja Warhammerom nabavio (vrlo dobre) kopije figura, međutim unaprijed sam znao da su kopije i nabavio sam ih s namjerom budući me na taj način došlo nemjerljivo jeftinije jer su to bile kopije nekih figura koje se više nisu proizvodile a na ebayu su dostizale nerazumno visoke cijene.
Kao i ja mnogi kolege warhammeristi su nabavljali te figurice ("Odliver") ali se uvijek kada bi se one dalje prodavale uredno u oglasima naglašavalo da su kopije (odljevi) tako da ne bi bilo prevare.

Prema tom iskustvu pretpostavljam da bi se mogle uskoro naći i kopije nekih težih naslova koji uključuju i figurice (lako je kopirati TS kojemu su komponente stvarno prejednostavne)

Kao što je rečeno veći problem je kad se pod originalom za kojeg se izdvoji nemali novac dobije kopija. E onda je to po meni već prava krivotvorina i prevara. Sigurno na forumu ima netko iz pravne struke da nam objasni ukratko razliku između kopija, krivotvorina itd.

Iskreno toga će biti sve više budući da boardgameovi imaju tendenciju da konstantno poskupljuju vođeni neprestanom težnjom proizvođača za profitom (koja je btw u potpunosti razumljiva jer je to ujedno i svrha njihovog postojanja). Mislim realno kollika cijena izrade može biti za TS koji je u potpunosti izrađen od kartona a proda se za 50 USD.

Sve u svemu podržavam sve dok je jasno rečeno da se radi o kopij i gdje se može vidjeti kvaliteta komponenti pa tko voli nek izvoli...
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la kockica »

Burt Macklin je napisao/la: 09 sij 2018, 21:24 Koliko čitam, to je standardna kvaliteta Marsa :lol:
Dapače, mislim da će kopija biti skuplja od originala :lol:
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la miki0102 »

neuromancer je napisao/la: 09 sij 2018, 22:40
miljenko je napisao/la: 09 sij 2018, 17:39 Naletio sam na jako zanimljiv clanak o problemima krivotvorina u industriji društvenih igara.

https://icv2.com/articles/news/view/392 ... ee-execs-p

Nisam imao poima da je to toliko raširen problem. Pogotovo ne u našem hobiju.

Jeste se ikad susreli s krivotvorenom igrom?
Dali bi je svjesno kupili? Koliko bi trebala biti jeftinija, dobra kopija da je kupite?
Naravno da je problem raširen - pa ovdje već ima nekoliko prekršitelja (uključujući i mene) za koje bi neki korporativni plaćenici sigurno rekli da se bave krivotvorenjem igara (mi to politički korektno zovemo PnP ili uradi sam :twisted: i uredno se i hvalimo time). Olakotna okolnost je da naši uradci nisu namjenjeni daljnoj prodaji u svrhu ostvarenja profita. Dapače ja sam na izradu svog "krivotvorenog" Twilight Strugglea potrošio više novca (i vremena) nego da sam ga kupio i platio poštarinu. Da se bavim krivotvorenjem novca mene bi izrada novčanica od 100 Kn koštala 200 po komadu :facepalm

Iskreno susreo sam se sa krivotvorenim novcem, ljekovima, električnim alatima, elektroničkim uređajima (u biti nešto na čemu se može zaraditi ali ne i sa boardgameovima :o . Nevjerojatno da se i to počelo krivotvoriti - to znači da su boardgameovi postali ozbiljan biznis gdje se obrće lova a ujedno i da su originali postali relativno skupi tako da se krivotvoritelj može ugraditi s maržom.

Mislim da sam svojedobno vidio na nekom kineskom sajtu kopiju (ne bih rekao krivotvorinu) Twilight Strugglea za neku smješnu cijenu. Sad se nemogu točno sjetiti ali mislim da je čak i pisalo da se radi o kopiji a i slika igre je bila dovoljno jasno prikazana tako da se vidi da nije original. Mislim da to nije problem ako se unaprijed zna da se radi o kopiji pa se tako kupac ne dovodi u zabludu pa tko voli nek izvoli.

Svojedobno sam u vrijeme bavljenja Warhammerom nabavio (vrlo dobre) kopije figura, međutim unaprijed sam znao da su kopije i nabavio sam ih s namjerom budući me na taj način došlo nemjerljivo jeftinije jer su to bile kopije nekih figura koje se više nisu proizvodile a na ebayu su dostizale nerazumno visoke cijene.
Kao i ja mnogi kolege warhammeristi su nabavljali te figurice ("Odliver") ali se uvijek kada bi se one dalje prodavale uredno u oglasima naglašavalo da su kopije (odljevi) tako da ne bi bilo prevare.

Prema tom iskustvu pretpostavljam da bi se mogle uskoro naći i kopije nekih težih naslova koji uključuju i figurice (lako je kopirati TS kojemu su komponente stvarno prejednostavne)

Kao što je rečeno veći problem je kad se pod originalom za kojeg se izdvoji nemali novac dobije kopija. E onda je to po meni već prava krivotvorina i prevara. Sigurno na forumu ima netko iz pravne struke da nam objasni ukratko razliku između kopija, krivotvorina itd.

Iskreno toga će biti sve više budući da boardgameovi imaju tendenciju da konstantno poskupljuju vođeni neprestanom težnjom proizvođača za profitom (koja je btw u potpunosti razumljiva jer je to ujedno i svrha njihovog postojanja). Mislim realno kollika cijena izrade može biti za TS koji je u potpunosti izrađen od kartona a proda se za 50 USD.

Sve u svemu podržavam sve dok je jasno rečeno da se radi o kopij i gdje se može vidjeti kvaliteta komponenti pa tko voli nek izvoli...
Moram samo dodati kako su sve Columbia Game igre koje sam napravio sasvim u skladu s politikom proizvođača. Koliko sam vidio na njihovoj stranici oni ti dopuštaju da si sam izradiš igru. Sve komponente objavljuju na stranici uključujući i nativnu veličinu mapa, a čak ti prodaju i prazne blokove. Ostale 2 ili 3 igre sam kopirao no nikako komponente nisu u potpunosti iste kao originali što znači da nije krivotvorina. Na kraju mi "obrtnici" (proizvođači igara) te igre niti ne prodajemo pa ne vidim da smo u ičemu prekršili zakon, a ako to radimo u edukativne svrhe onda nam je to i dozvoljeno.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”