Krivotvorene igre

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

fpol je napisao/la: 11 sij 2018, 16:10 evo nes na brzinu

Trough the ages = corporation manager (recimo kroz povijest, 1800g do 2000g) :
leaders = managers
buildings = factory machines
wonders = special machines
technology = technology
kolonizacija = preuzimanje korporacije
ljudi = zaposlenici
vojska = razan security, od obicnih strazara do IT security (nije bitno sto je malo cudno u borbi :D)
...
ili se jednostavno prebaci tema u svemir. Trough the ages sa rftg artom ;)

pandemic je lagan, recimo borba protiv terorizma : virusi su teroristicke celije, igraci CIA (ili neka druga kratica) agenti.

terraforming mars, to mi je vec teze, ali vjerojatno bi prosla kolonizacija bilo cega. Nekog izmisljenog dijela zemlje, morskog dna ...
Svaka cast! Brz si...:)
Evo jos jednog primjera za pandemic, covjek se potrudio. :)
https://boardgamegeek.com/thread/673198 ... c-re-theme
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la sadistiko »

Nisam ja još složio Dune, nego dlakar.
Tek kad vidim nakon ove druge partije koaj se sprema ove godine ću se odlučiti hoću je napraviti ili ne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
dlakar
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 11 sij 2018, 16:21 Nisam ja još složio Dune, nego dlakar.
Tek kad vidim nakon ove druge partije koaj se sprema ove godine ću se odlučiti hoću je napraviti ili ne.
Ah, sorry, pobrkah, ali bit ostaje. Evo, ti upravo razmišljaš o izradi Dunea, no ne pada ti vjerojatno napamet da promijeniš tematiku igre kako ne bi kršio autorska prava? ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

grof je napisao/la: 11 sij 2018, 16:19 Ajde, čak i štimaju paralele, no kako to da takvo što zapravo nitko ne radi?
Evo, recimo sadistiko je složio svoj Dune jer je isti out of print, no nije promijenio tematiku i zadržao mehaniku.

Osobno mislim da promjena tematike na tako složenim igrama baš i nije neki bingo jer bi to onda radili u puno većem broju.
Dune je dobio reprint sa drugom tematikom... Rex: Final days of an empire. Ovo sto sam ja radio je redizajn orginalne igre. Ista tematika sa drugacijim artom, i to je jedno vrijeme bilo dostupno svima....trenutno mislim da je i taj dizajn u necijem vlasnistvu
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

sadistiko je napisao/la: 11 sij 2018, 16:21 Nisam ja još složio Dune, nego dlakar.
Tek kad vidim nakon ove druge partije koaj se sprema ove godine ću se odlučiti hoću je napraviti ili ne.
Bit ce puno bolja nego prva. Obecajem...:)
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

Nego, znam da se pojedine mehanike ne mogu patentirati, ali što je s kombinacijom više mehanika koje zapravo čine kostur igre?
Po meni bi određena kombinacija mehanika trebala podlijegati autorskim pravima, jer je sama kombinacija zapravo autorsko djelo.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la DarkDefender »

Ono sto ja sigurno znam je da mehanika nije ni u kojoj mjeri zasticena za digitalne igre. U mobilnim igrama ima hrpa primjera gdje ljudi naprave istu igru s drugom grafikom i to prolazi.

Mislim da ta praksa nije ustaljenija u drustvenim igrama jer je distribucija puno skuplja pa nitko ne zeli riskirati jer ce vecina ljudi s police vjerojatno uzeti Splendor, a ne Glendor jer su culi za Splendor ber obzira na razliku u cijeni.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la sadistiko »

Ma ja nemam neki moralni raskol ako si napravim kopiju igre. Npr. napravio sam si Terraforming Mars jer se svi bune da su komponente dosta loše pa sam većinu stvari sam napravio, a neke kockice i kupio tako da imam unikatnu igru.
U procesu izrade imam još jednu igru (Container), istina ni nju se ne može više nabaviti osim ova jako ružna verzija za 10 godišnjicu.
Dominion sam si isto napravio jer da je nisam napravio na hrvatskom jeziku sigurno ne bi odigrali preko 90 partija s dedom kojem je to najdraža igra jer sve sam kuži i razumije bez prijevoda. E pa da, Porto Rico sam isto napravio jer mi je origigi igra (koju sam čak i posjedovao) bila smrtno ružna i odbojna, ja sam napravio uglavnom svoje komponente, a nešto sam koristio i od ljudi koji su objavili svoje radove.
Al gle, to je sve za moje korištenje, ne za prodaju, i sigurno dođe više nego origigi igra.
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

sadistiko je napisao/la: 11 sij 2018, 19:08 Al gle, to je sve za moje korištenje, ne za prodaju, i sigurno dođe više nego origigi igra.
Pa baš o tome i govorim. Bilo bi čisto OK kada bi autori prodavali pod bagatelu svoje igre kao upute za izradu + autorska prava. Prilično sam siguran da bi se našla i ekonomska računica jer bi dio igrača radio upravo to kaj ti radiš, a lakše bi došli do potrebnih materijala, te ih po želji čak i preveli na svoj jezik.

BTW, i ja sam bio radio svoj Dominion, Munchkin, Android: Netrunner i karte za World without End jer je igra bila na njemačkom.
Sve zbog lokalizacije na HR. Sve sam skenirao, pa ručno brisao i prepravljao i sigurno bih dao neke male novce za originalne datoteke gdje bih onda samo tekst izmijenio i napravio svoju privatnu lokalizaciju igre, a pri tome ne bih kršio ničija prava.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

Nemam ni ja moralnih dilema kad gledam to iz konzumentske perspektive. Vecinu sam izradio party igre koje mi je bilo zao kupit zbog neopravdanosti ulozenog i dobivenog i situacija u kojima se te igre igraju. Zadnju godinu sam malo podigo ljestvicu i uhvatio se u koštac sa ozbiljnijim naslovima. Stvar je u tome što mi je i sama izrada postala hobi, ne samo igranje. Danas sam sazno da je redizajn postojece igre sasvim legalan i da na takav nacin mozes distribuirati ili besplatno dijeliti neciji mukotrpan rad. Nisam dizajner pa ni sam ne znam kakav bi imo stav prema tome da jesam....ja uglavnom nisam sposoban napraviti niti redizajn, a kamoli samostalnu igru. Da nema ilegalnog dijeljenja datoteka i da postoji ono sto je grof spomenuo kao ideju prodavanja legalnog pnp sadrzaja....vjerovatno bih kupovo po razumnoj cijeni.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”