Krivotvorene igre

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

Nemam bas prevelikog znanja sto se tice jezika pa neka me se slobodno ispravi... Ja sam uvijek smatro da je krivotvorina nesto sto zelis predstaviti kao original, a kopija nesto sto se zeli sto blize primaknuti originalu(sto po izgledu, karakteristikama...) ali uz napomenu da nije original....mozda sam u krivu..

EDIT: sad kad malo bolje razmislim, uvaljenu krivotvorinu sam znao nazvat kopijom, ali deklariranu kopiju nikako krivotvorinom... szbunjen :lol:
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1189 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Antomon »

Povreda autorskih prava je povreda autorskih prava, napravio ti jednu jedinu kopiju igre za vlastite potrebe ili pokrenuo proizvodnju za prodaju kopija/krivotvorina.

Ako imaš dopuštenje od autora igre, odlično. Ovako bi te on mogao tužiti i za tu kopiju igre koju si napravio za vlastite potrebe, samo što je to neisplativo. Čak je neisplativo ponekada tužiti kada se radi o "masovnoj" proizvodnji kopija.

Tu opet možemo otvoriti raspravu što je pokriveno autorskim pravima, copyrightom, trademarkom itd. U osnovi najvažnija stvar, gameplay mehanizmi, nisu zaštićeni.
Avatar
Mimi
Reactions:
Postovi: 95
Pridružen/a: 10 pro 2016, 21:38
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 39 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Mimi »

Antomon je napisao/la: 10 sij 2018, 07:04 Povreda autorskih prava je povreda autorskih prava, napravio ti jednu jedinu kopiju igre za vlastite potrebe ili pokrenuo proizvodnju za prodaju kopija/krivotvorina.

Ako imaš dopuštenje od autora igre, odlično. Ovako bi te on mogao tužiti i za tu kopiju igre koju si napravio za vlastite potrebe, samo što je to neisplativo. Čak je neisplativo ponekada tužiti kada se radi o "masovnoj" proizvodnji kopija.

Tu opet možemo otvoriti raspravu što je pokriveno autorskim pravima, copyrightom, trademarkom itd. U osnovi najvažnija stvar, gameplay mehanizmi, nisu zaštićeni.
Sve što si rekao je točno

Samo ću nadovezat službene izvore RH na ovo

http://dziv.hr/hr/intelektualno-vlasnis ... sko-pravo/

http://dziv.hr/files/File/zastita/zakon_autorsko_HR.pdf

http://www.stop-krivotvorinama-i-pirats ... otvorenje/

https://gov.hr/moja-uprava/pravna-drzav ... tstvo/1884
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la smurfORnot »

Dobar mi je dio 'You said yourself that these ridiculously low prices make the normal prices seem inflated. Think about the honest brick-and-mortar retailers that are trying to make a fair living charging MSRP or even within the MAP tolerances that are allowed, it makes them look like they're trying to gouge people as well, on something that's fairly priced.'

Ruku na srce, cijene im jesu inflated i dižu ih stalno malo po malo. A iz prve ruke znam da su cijene na dosta stvari preko noci skocile cim ih je Asmodee preuzeo, jelte, nekako sumnjam da su baš troškovi proizvodnje porasle baš preko noci taman kad ih je Asmodee došao preuzeti i pomoci nama gameri.
Za boardgejmove me kopije ne zanimaju iz onoga što sam vidio po pitanju kvalitete i ponude. U drugom hobijima s kopijama nemam nimalo problema jer osim osjetno niže cijene su uglavnom iste ili superiornije kvalitete od originala.

Dovoljno je pogledati sulude sejlove kakve Ameri imaju, i vjerujem da i dalje na njima zarade ili barem pokriju troškove da se vide koliko su cijene inflated.

Povodeci se dobrom starom, if it's too good to be true, it probably is, nebi trebalo biti problema s uocavanjem online kopija.

Dok god ima interesa za jeftinijim kopijama, bit će ih, i nemogu oni tu previše po tom pitanju napravit. A bit će ga sve više, sudeći po popularizaciji hobija i rastu cijena...ergo, counterfiteri...rejoice.
S jedne strane sami su si krivi, dižeš cijene jer želiš veće marže i više para zaradit, s time samo povečavaš razliku između onoga što ti može ponudit netko tko radi cheap kopije, a nakon određene granice, radiš i njemu uslugu , jer i on može dignut svoju cijenu(jelte, ti si svoj game digao s 40$ na 50$, on svoj prodaje 50% jeftinije od tvoga, pa može i on komotno dignut s 20$ na 25$) i stavit više para u džep.
Dođe corporate greed na naplatu ;)
Ahilya
Reactions:
Postovi: 215
Pridružen/a: 20 srp 2017, 14:22
Ima zahvala: 160 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la Ahilya »

sadistiko je napisao/la: 09 sij 2018, 18:26 još nisam kupio, jednom sam se dvoumio ali sam ipak odustao kad sam vidio našto liči Saboteur koji su sisčani kupili na taj način. Stvarno dosta loša izrada, mada da je u pitanju neka igra koju ne mogu drugačije nabaviti ne bih previše razmišljao.
Osim tog Sabotera imam još hrpu igara koje možete nazvati krivotvorenima (ja ih zovem kineskim kopijama, kao što piše i kod većine sllera). Ne samo da se razlikuje od igre do igre, već i od sellera do sellera. Imala sam i promašaja (treba kopati da se dođe do dobre kopije), ali generalno sam zadovoljna.

Taj saboter (1+2) izgleda dosta loše, ali imam i samo prvi dio i taj izgleda drastično bolje. Uostalom, imam i Dixit koji je došao s nekoliko ekspanzija u istoj kutiji (u jednoj 4, u drugoj 3) i unutar iste kutije ima deckova koji imaju jasne i žive slike, ali i onih koji imaju mutne i manje motivirajuće slike. Naravno, sve su neusporedivo lošije od originalnog izdanja, ali svjesno i namjerno sam ih kupila tave kakve jesu. Razlika u cijenu je dovoljno velika da zanemarim razliku u kvaliteti. :D Svih 7 (+ dvije podloge za bodove + dva seta drvenih zečeka) me ispalo nešto više od 200 kn. To je za moje veliko gaming društvo savršeno.

Exploding kittens sam prvi put kupila s eBaya od engleskog sellera i očekivala sam da je original. Karte izgledaju fantastično. Tek po tipfeleru u pravilima sam posumnjala da se radi o kopiji. Svoj sam primjerak na kraju prodala nekome kome je hitno trebao i u zamjenskom čak nije ni tog tipfelera bilo. Možda bi samo netko tko ima original zaključio da se radi o kopiji (barem za to ne mogu tvrditi da ne bi), ali inače stvarno ne bi nikome bilo ni na kraju pameti.

S druge strane imam spomenute Dixit, Sabotera i još bih uz to nadodala i Coup s ekspanzijom koji se baš često igraju i ne vidim zašto bi (s naše strane) bili originali. Wear & tear. Uostalom, manje mi živci rade dok frendovi igraju s masnim prstima i cugom na opasnim mjestima kad kupim kopiju za par desetaka kuna. :mrgreen:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Ahilya za post:
miki0102
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la miki0102 »

U potpunosti se slažem s tobom Ahilya. Evo neku večer mi sve karte od Hammer of scots upale u čaj (karte sam sam radio) i bez previše živciranja izvadio sam ih i obrisao te zaključio da ću ih ukoliko bude potrebno ponovo izraditi. Na sreću dobro sam ih plastificirao (toliko dobro da se teško miješaju) pa im ništa nije bilo, a da su bilje original sigurno bi propale, poflekale se, rascvjetale itd. :-)
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

miki0102 je napisao/la: 11 sij 2018, 13:21 U potpunosti se slažem s tobom Ahilya. Evo neku večer mi sve karte od Hammer of scots upale u čaj (karte sam sam radio) i bez previše živciranja izvadio sam ih i obrisao te zaključio da ću ih ukoliko bude potrebno ponovo izraditi. Na sreću dobro sam ih plastificirao (toliko dobro da se teško miješaju) pa im ništa nije bilo, a da su bilje original sigurno bi propale, poflekale se, rascvjetale itd. :-)
Da, zapravo dolazimo do zanimljive teze po kojoj bi bilo dobro da možeš umjesto gotovog boardgamea otkupiti samo autorska prava i digitalne datoteke za kućnu - osobnu izradu. To bi bilo puno jeftinije, a jedan dio igrača sigurno bi si sam izradio komponenete igre u kvaliteti koja mu paše. Svaki izdavač bi imao evidenciju kome je poslao datoteke za izradu, pa sumnjam da bi bilo puno zloupotrebe.

Sumnjam da bi izdavači puno izgubili s tom opcijom jer malo ljudi ima mogućnosti i uopće volje i vremena sam izraditi boardgame prema uputama izdavača. ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la dlakar »

A za sve ostalo postoje rusi...oni ne poznaju termin autorska prava
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la smurfORnot »

grof je napisao/la: 11 sij 2018, 13:51
miki0102 je napisao/la: 11 sij 2018, 13:21 U potpunosti se slažem s tobom Ahilya. Evo neku večer mi sve karte od Hammer of scots upale u čaj (karte sam sam radio) i bez previše živciranja izvadio sam ih i obrisao te zaključio da ću ih ukoliko bude potrebno ponovo izraditi. Na sreću dobro sam ih plastificirao (toliko dobro da se teško miješaju) pa im ništa nije bilo, a da su bilje original sigurno bi propale, poflekale se, rascvjetale itd. :-)
Da, zapravo dolazimo do zanimljive teze po kojoj bi bilo dobro da možeš umjesto gotovog boardgamea otkupiti samo autorska prava i digitalne datoteke za kućnu - osobnu izradu. To bi bilo puno jeftinije, a jedan dio igrača sigurno bi si sam izradio komponenete igre u kvaliteti koja mu paše. Svaki izdavač bi imao evidenciju kome je poslao datoteke za izradu, pa sumnjam da bi bilo puno zloupotrebe.

Sumnjam da bi izdavači puno izgubili s tom opcijom jer malo ljudi ima mogućnosti i uopće volje i vremena sam izraditi boardgame prema uputama izdavača. ;)
Pa imaš na nekim ruskim stranicama datoteka od masu igara i ekspanzija ako ti se da zezati s printanjem...
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Krivotvorene igre

Post Postao/la grof »

smurfORnot je napisao/la: 11 sij 2018, 14:18
Pa imaš na nekim ruskim stranicama datoteka od masu igara i ekspanzija ako ti se da zezati s printanjem...
Moj point je bio da to bude legalno. ;) (ovo što Rusi nude ziher nije)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”