Preskočene lekcije

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Preskočene lekcije

Post Postao/la kockica »

Kada smo počeli sa društvenim igrama (ne računajući ona dječja iskustva sa Monopolyjem i Riskom), zagrabili smo preko Carcassonne i Pandemica odmah na nešto kompleksnije igre, a kužim da smo "preskočili" klasike poput Ticket to Ride i Catana. Doduše preskočeni su najviše iz razloga jer eto, ne leže dobro udvoje. No sad me baš zanima, bi li mi te igre uopće mogle biti danas interesantne ako u zadnje vrijeme najčešće igramo igre poput Terraforming Mars, Through the Ages, Viticulture, Rokoko..?
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la DarkDefender »

Ticket to Ride meni vise nije zabavan iako ima dosta ljudi u mojoj okolici koji ga vole igrati. Eventualno je OK u 5 igraca jer je stvarno guzva i ljudi neizbjezno smetaju jedni drugima (+imam i 1910 expanziju pa ima puno vise zanimljivijih ruta). Vjerujem da bi Europe verzija mogla biti zanimljivija. Jednostavno mi nije napeta mehanika di svaki krug skupljam karte da bi ih onda u nekom krugu iskrcao iz ruke. U vecini turnova najveca odluka je ocu li vuci otvorenu ili neotvorenu kartu.

Catan je igra koja mi nece nikad dosaditi. Dao sam joj 10 na BGG-u i to ne zato sto je mislim da je savrsena i nema mane nego zato sto svaki put kad igramo bude zabavno. Jednostavno interakcija prilikom trgovine, koja kod nas bude bas zestoka, izazove toliko smijeha i zabave da nikad necu odbiti igrati. Cak se i minusi igre daju lako korigirati (npr. screca na kockici se ispravi ili zetoncicima koje dobijes kad ne dobijes resurs, a kasnije ih mozes zamijeniti za neki resurs 2:1 ili expanzijom koja se lako izradi: Helpers of Catan, + ako pazis da nemas 2 ista resursa koji se dodiruju, vjerojatno ces izbjeci kronicnu nestasicu nekog resursa i odugovlacenje partije i tako...).
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la Antomon »

Edit: skužio sam da govorimo samo o Ticket to ride i Catan, malo sam spor jutros. :oops:

Da li govorimo o gateway igrama, gateway igrama koje su i klasici ili o klasicima općenito?

Ticket to ride i Catan su meni ok igre, ako mi ih netko ponudi da odigramo, odigrat ću, ali neću aktivno tražiti da ih igramo. To su baš obiteljske igre, kamo jednako kompetitivni mogu biti i baka i unuk i kamo je poanta da ima interakcije među igračima.

Postoje mape za Ticket to ride koje mjenjaju osjećaj igranja osnovne igre, ne drastično, ali dovoljno da bude zanimljivo.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la kockica »

Gledao sam zapravo na bgg-u neke gateway igre, i iznenadio me podatak da je TtR prodan preko 2 ili 3 milijuna primjeraka, a Catan ili ekspanzije svako malo idu na male oglase bilo za kupnju ili prodaju, pa se pitao jel nešto propuštam kad sam zaobišao ove igre.

Ima također dosta klasika koje nisu nužno gateway, a koje bih volio igrati, npr agricola, power grid, puerto rico, i sl. ali ne mislim ih nabavljati za sebe, tako da antomon, slobodno spomeni što si izbrisao :-)
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la sadistiko »

Ja bi ti preporučio da barem jednom posudiš od nekoga igre koje nisi igrao, a koje su super popularne. Evo ja ti nudim posuditi Agricolu, imam i Puerto Rico (ali moja home made verzija).
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la DarkDefender »

Mi u drustvu imamo Agricolu koju smo ukupno igrali 2-3 puta. Kad god se skupimo, imamo nekoga tko nije bas za HC gaming i tko bi igrao nesto s manje razmisljanja. Tako da na kraju imam u kolekciji previse gateway - mid igara. Tako da razmisli i o tome prije nego nesto kupis. Podrzavam prijedlog o posudbi ili posjet Meeple's Corneru. :)

Edit: a kad gledas u koliko je primjeraka prodana neka igra, samo se sjeti Monopolya i nemoj vise razmisljati da nesto propustas. :)
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la kockica »

Good point :thumbs
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la Antomon »

Mehanizme koje su predstavile klasične igre danas imaš kao jedan od elemenata u modernim igrama, tako da ne propuštaš puno. Tu i tamo ima klasičnih igri koje se isplate i danas odigrati jer su jednostavno dobri dizajni (npr. El Grande).
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la sadistiko »

@Antomon
ja se ne bi složio s Antomonom, ja osobno želim probati što više igara u svom životu i mogu priznati da mi uopče nije žao što smo igrali neke igre koje su i iznad 3000. BGG ratinga, bez obzira sad na to jesu klasici ili ne, ali valja sve probat, pa ako ništa drugo barem jednom da možeš reći, e to sam igrao i svidjelo mi se ili ne.

@DarkDefender
hoćeš reći da je Agricola HC igra? Moj Luka ju je igrao (i to dosta smisleno) sa 8. godina. Čak mogu reći da je bolje igrao tad nego što bi to možda sad igrao s 12 kad ima pomutnju u mozgu radi puberteta
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la DarkDefender »

A ne znam. Imas dosta dalekog planiranja. Posadis mrkvu pa ces za 3 kruga dobiti nesto od toga, ima puno mogucnosti opcenito koje mozes u krugu odabrati. Plus imas konstantni nedostatak resursa, a moras se brinuti i da obitelj nahranis i tako... skupi se puno stvari o kojima treba razmisljati i lako se upustiti u neka beskonacna razmisljanja. Onda ta ekipa odluci da radije nece uopce razmisljati pa izgube i onda im se neda igrati. Kazem, nisam igrao puno partija. Mozda se mehanizmi odlucivanja vremenom pojednostave, ali na prvu izgleda kao HC i dosta ljudi u mojem drustvu to odbije.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”