Preskočene lekcije

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la DarkDefender »

@Vatanen
Sva ova 3 posta ti padaju u vodu kad imas mene koji sam igrao puno modernih igara pa mi je Catan (i Carcassonne) jos uvijek jedna od najdrazih igara i uvijek cu je rado ponovno igrati. Jer to znaci da iskusan igrac moze pronaci zadovoljstvo igrajuci stariji klasik. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
miki0102
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la Vatanen »

Ah Darkich :-D, dobri stari provokator uvijek larpurlar "antiprotivan" i plavom nebu ako nema nista bolje. Treba to postovati treba, steta je samo sto su takvi precesto povrsni.

Dakako da nista ne pada u vodu jer sam na vise mjesta rekao da se radi o mojem iskustvu i misljenju, a ne tvojem. (Prvi post)

O filmu je, pak, sve sto ja kazem dakako uvijek i nuzno tocno ( :-D), a ako je ta izjava u ponecemu i pretjerana, to svakako nije slucaj pri sumjerivanju s bilo kojim tvojim misljenjem na predmetnu temu.

Noc-noc
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la marge »

ne znam.. vidim da noviji igrači uvijek traže "cult of the new" uz spiku: "joj vidi kak su lepe ove figurice, daj da zgradim ovaj brod samo zato jer mi je tak lepi, a ne zato jer mi taktički treba u igri" i odbijaju igrati neke klasike jer im nisu možda vizualno privlačni; dok oni iskusniji bi radije odigrali puerto rico ili tigris&euphrat nego npr. blood rage ili rebellion, jel tako stipsonov?
a vatanen treba poradit malo na djeci pa onda bude za koju godinu mogel zaigrati s njima ticket to ride i catan..
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la kockica »

Uh, nemam što dodati, dali ste mi misliti. :-) Thnx svima.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la miki0102 »

Interesantno je kako je ova rasprava evoluirala od običnog pitanja "trebam li ili ne odigrati koji Catan u životu" do prepucavanja oko toga jesu li starije društvene igre (nazovimo ih klasici) bolje od novih ili bar jednako dobre i obrnuto. Mislim da ste i jedni i drugi u pravu i u krivu jer i jedni i drugi polazite od onoga što je vam bitno kod same igre i na tome gradite svoj stav, pretpostavke i teorije o kvaliteti neke igre. Oni koji smatraju da su "klasici" odlični će reći kako igrajući njih češće dolaziš u interakciju, sukob, bliski susret sa drugim igračima nego u suvremenim igrama, a ovi što vole nove igre njima je draži dizajn, kvaliteta komponenti, bezbroj mogućnosti odigravanja poteza, osjećaj neizvjesnost jer i onaj loš igrač je skoro do kraja u igri (iako u stvarnosti nije ali dobro) itd. Koje su igre bolje to isključivo ovisi o karakteru samog igrača pa možda i o tome jesi li rođen prije 1980. ili pak poslije. :-)

Slična je situacija i s filmom (možda se vatanen s tim neće složiti) gdje su se filmovi nastali u 20 st. uglavnom bazirali na tome da ispričaju neku interesantnu ili intrigantnu priču pomoću koje će zadiviti i očarati gledatelja dok u današnje vrijeme filmovi se većinom baziraju na specijalnim efektima, 3D/4D projekcijama, novome i inovativnome (što nije uvijek i kvalitetno), a kvaliteta priče pada u drugi plan. Ljudi rođeni na prijelazu stoljeća i kasnije će se uglavnom pozicionirati među suvremenim filmskim postignućima, a oni rođeni ranije će u najmanju ruku cijeniti (ako ne i gledati) noire, crno-bijele, nijeme filmove itd.

Uglavnom da skratim jer moram na posao, cijela ova priča se po mome mišljenju može svesti na to voliš li igrati Sheriffa of Nottinghama ili ne. :-) :-) :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
DarkDefender
slika
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la Vatanen »

@marge: Dijete sam, hvala na preporuci, napravil, ili odradil (da se uskladim s terminologijom) prvenstveno da mi poraste status ovdje na forumu, jer je to cest argument u raspravama s moralnim scijentolozima koji misle da se valjda kemijski status mozga promjeni s bebom, a sto je kada je o muskarcima rijec obicna laz u potrazi za nekim smislenim identitetom.

Dakle garantiram ti da u nasoj kuci TTR nece igrati (Catan vjerojatno hoce - citajte ljudi sto sugovornici pisu), kao sto nece gledati Masu i medvjede i Teleglupane. Prvi crtic koji je gledao je bio Duck Amuck i pogledao ga je mirno i s punom pozornoscu, kao i Whats Opera Doc iza toga (za sada je to eksp. gledanje dovoljno, nemamo tv u kuci). Igrat ce Habine igre, bolje deksteritije, a cim fizicki bude moguce pridruziti se starcima u kompleksnijim naslovima koje nece u punini shvacati, ali nisam ni ja shvacao Dantea u trecem razredu pa sam ga ipak citao (ne prisilno naravno) i eto nekako i danas volim knjizevnost.
I svakako ce puno igrati Dixit i igre rijecima.

@miki: ma u nacelu se slazem s onime sto si rekao, jedino sto u filmu 20.st. ima na tone klasika koji nemaju nista sto bi se moglo nazvati smislenom pricom :-D Dobra prica (fabula, radnja) nije nuzna osnova filma...
Ali to nema nikakve veze s tvojim zakljuccima o ukusima, staro-mlado s kojima se uglavnom slazem.
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la kockica »

Miki, meni se čak sviđa kako se rasprava proširila (svakako bolje od cijena na oglasima) :) Da, definitivno postoji taj generacijski jaz (to vidim i u familiji, veća djeca su u fazi kada nas se srame :lol: ) te kult novog naspram kulta klasika, očito je to priča koja se ponavlja sa svakom generacijom :D . Ipak, što je interesantno, primjetim da osobe, kada postanu iskusnije, i više ih toliko ne zasljepljuje blještavilo novoga, počinju cijeniti "klasike", ali isto tako, se iznenadiš da nešto što ti je bilo wow, neugodno se iznenadiš kako nije dobro ostarilo. Zaključno, Catan bih vjerojatno dakle probao kada mi mlađe dijete poodraste (TtR ipak ne, kako se čini), ali opet, sve ovisi o tome, kada dođe vrijeme za to, hoće li u međuvremenu izaći nešto bolje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
miki0102
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la marge »

ali bar je zanimljivija i korektnija ovakova rasprava nego ona o cjenama igara koje se prodaju pod malim oglasima..
hmm, sama kvaliteta komponenata je po meni bila bolja ranije (puno više se koristilo drvo nego plastika)..
a novi filmovi su mi većinom (svaka čast iznimkama) uglavnom teško probavljivi, boli mene k. za efekte ako nema kvalitetne priče, intrige, emocija..
no kod igara, ipak mislim da zasad puno bolje stojimo nego s filmovima, jer to je znatno noviji biznis i nisu se ipak baš sve ideje dizajnera potrošile tak svake godine imamo odlične novitete, eto na brzinu da spomenem, znači recimo gledano od 2010.-e na dalje dominant species, vinhos, tzolkin, churchill, viticulture.. vjerojatno i TFM koji tek moram oprobat..
isprike kolegi vatanenu kojeg izuzetno cijenim i jos se sjecam njegove recenzije imperiala koja me bacila preko ruba da se pozabavim tom prekrasnom igrom koju jednostavno sire mase ljudi ne razumiju da bi mogli kvalitetno odraditi partiju iste.. i ja radije sa sinom odigram burgundy, tigris, patchwork ili hive, ali kad na primjer dođu deda i baba u posjetu onda odigramo TTR (u 4-5 igrača) ili ingenious/catan (ako nas igra 3-4)..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
miki0102
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la marge »

s tim da i sama dostupnost igara tu cesto odigra ulogu, npr. hr catan se prodaval svojevremeno u mercatoru te kasnije u tisak media po 70 kn, a to je definitivni value for money za drustvenu igru koja ima neko ime i rank.. isto tak, nedavno je ingenious bil na philibert akciji za 50-ak kuna.. i po tim cjenama se navedene igre naravno isplati uzet i imat u obiteljskoj kolekciji ako zatreba..
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la DarkDefender »

@Vatanen
Ako me stvarno cijenis kao provokatora, onda ces cijeniti i sto cu ti napomenuti kako je tvoj prvi post (koji spominjes) bio kratko i kategoricko: "Ne". :) Naravno, znam na koji post mislis, ali nisam mogao odoliti. :) Nemam nista protiv tvoje argumentacije, primjetio sam da pises o svojem iskustvu (vidio sam cak i da si Catan spomenuo kao nesto cemu ostavljas otvorena vrata), jedino sto sam htio istaknuti jest da svaka elaborirana analiza na temu originalnog pitanja nema neku tezinu jer je iz svih ovih postova jasno da postoje iskusni igraci kojima su stari klasici samo igre za postovati kao pokretace modernih igara i iskusni igraci koji i dalje neke od tih igara smatraju jednim od najboljih igara.

@Ostali
Kockica ce ocito morati sam odluciti, a sve sto mu mi mozemo ponuditi jesu nasa iskustva.
Edit: dok sam ovo sve napisao, vidio sam da si i odlucio tako da je ostatak ocito meni za dusu. :)

Da me netko ne bi krivo shvatio, kad kazem da mi je Catan jedna od najboljih igara, ne pricam o njenoj slozenosti, promisljenosti i sl... pricam samo o tome koliko se zabavim svaki put kad je igram. Moj brat npr. cijeni interakciju medju igracima vise nego bilo kakve kompleksne mehanike.

I tu je neka paralela koja se moze potegnuti s filmom. Puno filmova koji su prosli odlicno kod kritike nisu prosli dobro kod publike. I mislim da je razlog sto kritika gleda kompleksnost i tezinu poruke filma, sitne detalje koji nacin filmskog izricaja podize na novu razinu itd. a publika gleda koliko su se zabavili. Film cijenim dovoljno da znam vrednovati njegov doprinos mediju, ali sam isto tako publika i kad me netko pita za preporuku, preporucit cu mu ono sto me zabavilo, makar znao da je to realno losiji film. Mislim da se ista usporedba moze i kod igara povuci i da je to razlog zasto su pictionary i slicne igre popularne.

Kad smo kod filmskih klasika, za vecinu klasika koje sam ljudima preporucio, uslijedila bi napomena: "Uzmi u obzir da je stari film i da su neke stvari malo naivne". Pod naivne mislim nekad na nacin glume, nekad su dijalozi dizajnirani da ocito istaknu dominantnu osobinu covjeka, neka tehnicka rjesenja za nastavljanje price i slicne stvari koje su jednostavno vremenom napredovale i da ih vidite danas u filmu, rekli bi da je lose.

Zato mislim da usporedba filma i igara nije toliko zastranila. Objasnit cu na primjeru Blade Runnera (originalnog jer pricamo o klasicima). To je ocito film atmosfere sa snaznom porukom, film koji ce ti sigurno dati razmisljati nakon sto ga pogledas. Ali film ima i nekih ozbiljnih problema. Film ima dvije odvojene radnje. Deckardov odnos s Rachael (replikantica) i njegov lov na odbjegle replikante. Film zapocinje odbjeglim replikantima koji se, nakon toga, u filmu pokazu jako kasno. Toliko kasno da im gledatelj zaboravi lica (osim onog jednog koji je cijeli pocetak u prvom planu) i ostane zbunjen jesu li to replikanti ili sta je to. Dvije radnje ostaju odvojene sve do kraja filma (uz kratke poveznice koje onda opet izgledaju nespretno napravljene). Redatelj premalo drzi kadar na bitnim detaljima i ljudi ne stignu primjetiti procesuirati sto bi to trebalo znaciti (sto pogotovo nema smisla kad razmislite da je to spori film atmosfere, ima se vremena pokazati bitne stvari, zasto zuriti). Ovo nisu samo komentari laika. Gledao sam bas nedavno film s jednim redateljem i jednim filmskim producentom koji su ga nekako uspjeli preskociti, tako da im je bilo prvo gledanje. Imali su istih problema s filmom o kojima ja ovdje pricam. Sve to ne sprijecava mnoge da ga i danas nazivaju jednim od najboljih filmova jer je nekome atmosfera i poruka najvaznija stvar u filmskom iskustvu i ista je stvar s igrama.

Ispricavam se na dugackom postu, ali kad smo vec krenuli zastranjivati, dao sam si malo oduska. :)
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”