Preskočene lekcije

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la fpol »

Da li bi trebao igrati te igre, to najvise ovisi o tebi i drugima s kojima igras. Nisu te igre klasici bez veze i sigurno su dobre, ali opet se na kraju radi o osobnim preferencijama.

Ono sto sam igrao:
puerto rico - definitivno nije gw igra ili jednostavna. Jako je dobra, ali mene odbija tema i izgled. Mnogo mehanika iz nje postoji u drugim igrama, za koje ne bi tvrdio da su bolje, ali bi ih ja radije igrao.

ttr - odlican family game koji vuce prema ozbiljnoj igri. Brz i zabavan. Ako imas drustvo koje bi htjelo laksu i brzu igru definitivno se isplati. Kad mi djeca jos malo narastu sigurno nabavljam :)

power grid - jos jedna igra koja nije gw, ali je moja velika preporuka. Igra koja je dobra za HC gamere, ali i za one koji nisu. Rekao bi da je prava igra za odigrat nakon gw igara. S kim god da sam igrao uvijek je dobro proslo.

Nisam igrao agricolu, ali vjerujem da GW igra treba, osim jednostavnih pravila, biti i takva da se pocetnik osjeca kompetitivnim te da ga ne preplavi sa izborima, a pretpostavljam da to u agricoli nije bas tako.
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la DarkDefender »

fpol je napisao/la: 08 stu 2017, 16:23 power grid - jos jedna igra koja nije gw, ali je moja velika preporuka. Igra koja je dobra za HC gamere, ali i za one koji nisu. Rekao bi da je prava igra za odigrat nakon gw igara. S kim god da sam igrao uvijek je dobro proslo.
Vidis, ja sam imao dosta drugacije iskustvo s Power Gridom. Igra mi je bila super prvi put kad sam je igrao i nakon doslovno 3-4 partije sam izgubio svaku zelju za igrati ju. Igra se, po mom misljenju, previse auto correcta. Ako odigras los potez, igra ce te, kao zadnjeg igraca, nagraditi i bit ces nazad u igri i obrnuto. Nakon toga nije imalo smisla razmisljati u igri pa onda ni igrati.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1189 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la Antomon »

@Sadistiko

Možemo se složiti da se ne slažemo :D
Gle, neka svatko igra koliko hoće raznih igara ili jednu igru do kraja života, tko sam ja da savjetujem. Ali i dalje mislim da ima dosta starijih igri koje su jednostavno zastarijele danas. Jedini razlog zašto bih ja možda igrao što više igri je kada bi se bavio board game dizajnom, što ne mislim. U toj situaciji kužim da možeš kroz igre vidjeti evolucije pojedinih mehanizama i zašto su neke implementacije genijalne a neke potpuni promašaj.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la sadistiko »

Čisto još radi Agricole, ma nisam ni rekao da je gateway igra, ali definitivno ima puno složenijih igara od nje (tipa Kanban, Madeira...). Al da je laka, nije. Baš zato mi i je zanimljiva, učiš se preživljavanju, što ti dobro dođe u ovoj "lijepo" Hrvatskoj.
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la smurfORnot »

Kad vidim izgled kutije Agricole i Power Grida...već me one same užasno odbijaju od bilo kakvog igranja navedenih. Power grid sam odigra jendom i ok...nemam potrebu ni želju za ponovnim igranjem.
S druge strane Puerto Rico mi se sviđa kako izgleda, i volim taj štih i dio povijesti, pa to vjerojatno poprilično utječe na to.

TTR niakd igrao, niti imam neku želju, previše je toga na meniju što bih radije igrao.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la marge »

Puerto Rico i Agricola su defintivno igre koje se mora oprobat, obje su bile broj 1 na bgg listi svojevremeno, mislim da Puerto Rico nekih sedam godina sve dok ga nije baš Agricola smjenila ako se ne varam.. ja ih uvijek vrlo rado odigram.. s tim da Agricola i nije tak stara igra, recimo Twilight Struggle i Through the Ages su izašle prije nje..
Od nekih starijih klasika tu su iz devedesetih nezaobilazni El Grande (area control koji treba igrati u petero) i Tigris&Euphrat (može u dva do četiri igrača).
A u devedesete spada i Catan i to je definitivno igra broj jedan za najšire mase (dede, bake, djecu, igrače koji nemaju inače doticaja, a ni želje za igranjem društvenih igara; no Catan nije za udvoje, treba tri do četiri igrača).
Ticket to ride je također obiteljska igra još lakša od Catana (za 5...99 godina), pogotovo je zgodno ono prekrasno izdanje za desetu godišnjicu, ali to je igra koju nikad nebi igral u krugu igrača društvenih igara već ono baš prava obiteljska.
The Princes of Florence (prekrasna igra iz 2000.-e godine za četiri do pet igrača, ne valja u manje)..
Od novijih klasika uz već spomenute TTA i TS tu su Imperial, Le Havre i Brass.
Moje osobno mišljenje je da su generalno ranije izdane igre bile više na nož (jače kompetitivne i manje su praštale ne razmišljanje), a u zadnje vrijeme se više izrađuju igre prilagođenije za šire mase, ali obično manje zahtjevnije po pitanju naprezanja moždanih vijuga.
Dodatno mislim da danas se više pažnje kod izrade igara posvećuje igrivosti sa različitim brojem igrača, npr. ranije recimo El Grande i Princes of Florence iako deklarirani za 2-5 igrača nisu uopće bili prilagođeni igri u dvoje niti je zanimljivo ih igrati u malom broju igrača dok obje blistaju u petero.. a u novije vrijeme recimo Terra Mystica koja je isto deklarirana za 2-5 igrača se stvarno može igrati u bilo kojem broju deklariranih igrača da bude zanimljiva, a isto tak i Viticulture (2-6)..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 3):
dgalesic2000miki0102Antomon
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la marge »

aha, sad i ja vidim da je prvo pitanje bilo o catan i ttr, a odgovor kockici na to je da ako igra s manjom djecom onda ako uzme te igre sigurno neće pogriješiti, ali igre definitivno nisu samo za ženu i njega..
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la miki0102 »

Ajde da se i ja ubacim pošto sam obje od ovih dvaju igara igrao pa da dam svoje mišljenje. Što se tiče TTR-a za mene je to igra koju se igra u obitelji sa klincima i ne zahtjeva puno razmišljanja, eventualno kad nas je 5 onda malo treba promisliti kako i kojim putem ići da se povežu zadani gradovi. Ukoliko voliš naprednije igre kao one što si nabrojio onda TTR ti neće pružiti neko igračko zadovoljstvo tj. ovu igru slobodno zaobiđi.

Što se tiče Catana, to je igra koju bi svakako trebao probati igrati sa svojom ekipom, ali po mogućnosti i s drugim igraćima (treba ju igrati u 4) jer ćeš tek onda moći dokučiti koliko je Catan dobar za tebe ili ne. Ja sam odigrao u životu bar 1000 partija (što s ekspanzijama što osnovnu igru) i smatram ju jednom od najboljih igara koje sam igrao uz Twilight Struggle, Through the Ages...itd, te mislim da mi ta igra nikad neće dosaditi. Kad je riječ o reigrivosti mislim da nema granica jer iako sam do sada upoznao stotine strategija igranja s vremena na vrijeme naletim na igrača koji igra igru na novi način i još je dobar u tome tako da toplo preporučujem igranje ove iznimno zabavne i napete igre.
slika
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la Vatanen »

Ne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post:
Antomon
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
krofetki
Reactions:
Postovi: 76
Pridružen/a: 06 ruj 2014, 09:51
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Preskočene lekcije

Post Postao/la krofetki »

Vatanen je napisao/la: 09 stu 2017, 12:52Ne.
Da! :lol:


Većina novijih igara je nastala na mehanikama starih klasika,tako da ih se isplati probat,ako ih već nisi igrao!

Da povučem paralelu sa filmom,to je kao da pitaš da li ti se isplati gledati klasike poput Casablanca-e ili Vertigo-a...i tu je kao odgovor glasni da! :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru krofetki za post:
miki0102
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”