Koju ste igru nedavno kupili?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la Papaver »

grof je napisao/la: 27 tra 2021, 20:46 Ne znam. Je Wingspan popularan, ali tematika me jako odbija. Ptice i njihova jaja me apsolutno ne zanimaju i bojim se da bi mi sve to na kraju bilo dosadno zbog same teme koja se provlači kroz igru. Mora valjda biti nešto suludo dobro u njoj bez obzira na hrpu ptičurina. :?
Meni je Wingspan osvježenje upravo zbog drugačije i zanimljive teme. :thumbs

Generične fantasy i sci-fi teme su mi recimo iznimno dosadne. :thumbs_down
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 2):
realukakockica
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Pa evo ne znam, kod Wingspana su mi dva problema: prvo, to lijeganje jaja ko mahnit u posljednjoj rundi, mehanika oko toga bi trebala biti razrađenija iskreno, a da se ostane u tematici igre trebali su podijeliti igru u četiri runde s više akcija po rundi, proglasiti svaku rundu jednim godišnjim dobom možda i ograničiti koja ptica može kada snijeti jaje ili štajaznam, nešto.

Drugi problem mi je trajanje igre. Naime, Wingspan ima (ako se zanemari spammanje jaja) sasvim pristojan engine builder i kao biologu još mi je i zabavno jako kada se ptice ponašaju onako kako treba (npr. ona koja inače steša hranu ti steša hranu i u igri ili kada lešinari rollaju kocku nakon što nečija druga ptica uspije u lovu da vide hoće li uspjeti nešto pojesti...) ali taj ograničeni broj poteza me ubija! Volio bih kada bi igra imala fleksibilniji end game trigger (kao Viscounti, npr, eto oni mi prvi padaju na pamet), a ne "neam više kockica". Taman ti uvijek fali tih par poteza za neke lijepe kombose.

I sad će neki reći da to je tako kod engine buildera, taman kad ga napraviš igra završi inače bi bio plato, oke, slažem se, ali nedostaje u Wingspanu točno još par rundi za one završne "AHA! JESAM GA! Da su dali još koju akciju dam se kladit da se ne bi sve svelo na jaja. Ovako znaš da nema ni smisla ni šanse da igraš neke velike kombinacije u posljednjoj rundi i samo kopipejstaš akciju jajenja.

Inače, možda najzabavnija fora mi je kada ptice idu u lov i onda moraš otkriti top kartu sa špila i onda ti se dogodi npr da neka omanja ptica pokuša uloviti albatrosa ili nešto podjednako gigantsko, umro sam par puta od smijeha na te čudne kombinacije.

No da, ptice su definitivno čudan izbor za skin ove igre tako da ili ti je oke ili nije :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post:
tanelorn
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la smurfORnot »

grof je napisao/la: 27 tra 2021, 21:11
smurfORnot je napisao/la: 27 tra 2021, 21:04 Pa barem se vase game na kraju svede na spemanje sto.vise jaja ako zelis pobjediyi...koke nesilice edition xD
Ti si dobro? :shock:
Pa nama do sada je svaki puta bilo tako, egg spam taktika bi odnijela pobjedu. Bilo je tu nekih broken ravena koji su nekad pripomogli. Ali generlano, posebice zadnja runda je bila nesi sto.vise jaja da se skupljaju bodovi.
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la Mago de Umago »

smurfORnot je napisao/la: 27 tra 2021, 21:58
grof je napisao/la: 27 tra 2021, 21:11
smurfORnot je napisao/la: 27 tra 2021, 21:04 Pa barem se vase game na kraju svede na spemanje sto.vise jaja ako zelis pobjediyi...koke nesilice edition xD
Ti si dobro? :shock:
Pa nama do sada je svaki puta bilo tako, egg spam taktika bi odnijela pobjedu. Bilo je tu nekih broken ravena koji su nekad pripomogli. Ali generlano, posebice zadnja runda je bila nesi sto.vise jaja da se skupljaju bodovi.
Mislim da te pitao jesi li dobro zbog pravopisa. :D

OT: meni je Wingspan bio fora u pocetku, ali ta matematika na kraju me ubija. I ne bi bio problem da je to 2 ili 3 poteza do kraja nego ponekad cijeli 4. krug je takav.

Navodno mi cak igramo lose, slabo se razvijemo tokom prva 3 kruga pa nam nista osim jaja na kraju ne donosi bodove, ali nemam neku veliku zelju zadirati dublje u to...

Zapravo su mi tema i izgled veci plus nego sama mehanika. Moglo bi se reci da je igra cak i poucna, karte imaju neke podatke o pticama, a moze se skinuti i aplikacija s kojom samo uslikas kartu i ona ti pokaze kako ta ptica cvrkuce.

Sve u svemu nelosa igra, ali mislim da se nikad nece naci u mojoj kolekciji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
grof
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la dendarii42 »

Egg spam na kraju je popravljen u Ocenaijskoj ekspanziji. Dolaze nove ploče za igrače koje daju manje resursa. Tako da 4 jaja možete brati tek nakon što odigrate 5. pticu u tom redu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 4):
realukaPapaverTeehee(R)tanelorn
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Eto, dogodilo se. Konačno sam nabavio Gloomhaven. :) Uletila neka nenadana lova, kao svaki pravi kroner umjesto da ostavim za kruh, režije ili da opituram zidove s kojih se već polako ljušti ova neka plavoplava koju su stavili prethodni vlasnici, ja odem i spičkam na drogu i lake muškarce.

U prijevodu, vrebam ga već godinu dana i prvo sam mislio uzeti preko onog osječkog shopa, ali bacio oko na Njuškalo i dobri čovjek iz Velike Gorice prodavao za 800kn jednom otvoren i skoro djevičanski. Odustali nakon prve dvije runde; pregledao sam sve i osim par otvorenih deckova karata koji su im trebali za te prve runde, nisu ništa lijepili ili dirali. Reko, daj! :) Bilo mi žao čovjeka doduše, kad mi je rekao da nije inače boardgamer, ali je dobio GH od brata koji je naravno otišao na BGG i pogledao što je No.1 i donio doma jer su htjeli pogledati što ima u boardgame svijetu i sl.
Zadnja izmjena: CrazyBunnyGuy, dana/u 29 tra 2021, 09:03, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post (ukupno 3):
Mago de Umagofrastarctanelorn
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 463 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la frastarc »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 29 tra 2021, 08:24 Eto, dogodilo se. Konačno sam nabavio Gloomhaven. :) Uletila neka nenadana lova, kao svaki pravi kroner umjesto da ostavim za kruh, režije ili da opituram zidove s kojih se već polako ljušti ova neka plavoplava koju su stavili prethodni vlasnici, ja odem i spičkam na drogu i lake muškarce.

U prijevodu, vrebam ga već godinu dana i prvo sam mislio uzeti preko onog osječkog shopa, ali bacio oko na Njuškalo i dobri čovjek iz Velike Gorice prodavao za 800kn jednom otvoren i skoro djevičanski. Odustali nakon prve dvije runde; pregledao sam sve i osim par otvorenih deckova karata koji su im trebali za te prve runde, nisu ništa lijepili ili dirali. Reko, daj! :) Bilo mi žao čovjeka doduše, kad mi je rekao da nije inače boardgamer, ali je dobio GM od brata koji je naravno otišao na BGG i pogledao što je No.1 i donio doma jer su htjeli pogledati što ima u boardgame svijetu i sl.
That's the spirit!
GH definitvno nije za svakoga, ali je fantastičan. Ja sam trenutno odigrao oko 30 scenarija (većinu solo) i zbilja uživam u igri.
Toplo savjetujem (nakon par igranja kad vidite kako sve funkcionira) app Gloomhaven Helper. Smanji vrijeme za setupa poprilično. :)
Ja sam sebi napravio insert sa GH i kupio si binder sa složiti Map tiles da mi je setup brzi i jednostavniji 😄

slika

slika

slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la kockica »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 29 tra 2021, 08:24 Eto, dogodilo se. Konačno sam nabavio Gloomhaven. :) Uletila neka nenadana lova, kao svaki pravi kroner umjesto da ostavim za kruh, režije ili da opituram zidove s kojih se već polako ljušti ova neka plavoplava koju su stavili prethodni vlasnici, ja odem i spičkam na drogu i lake muškarce.

U prijevodu, vrebam ga već godinu dana i prvo sam mislio uzeti preko onog osječkog shopa, ali bacio oko na Njuškalo i dobri čovjek iz Velike Gorice prodavao za 800kn jednom otvoren i skoro djevičanski. Odustali nakon prve dvije runde; pregledao sam sve i osim par otvorenih deckova karata koji su im trebali za te prve runde, nisu ništa lijepili ili dirali. Reko, daj! :) Bilo mi žao čovjeka doduše, kad mi je rekao da nije inače boardgamer, ali je dobio GM od brata koji je naravno otišao na BGG i pogledao što je No.1 i donio doma jer su htjeli pogledati što ima u boardgame svijetu i sl.
Jesi ga barem, po boardgamerskom kodeksu, usmjerio ili je ta duša zauvijek izgubljena za bg svijet?
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
frastarc
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

kockica je napisao/la: 29 tra 2021, 08:54
CrazyBunnyGuy je napisao/la: 29 tra 2021, 08:24 Eto, dogodilo se. Konačno sam nabavio Gloomhaven. :) Uletila neka nenadana lova, kao svaki pravi kroner umjesto da ostavim za kruh, režije ili da opituram zidove s kojih se već polako ljušti ova neka plavoplava koju su stavili prethodni vlasnici, ja odem i spičkam na drogu i lake muškarce.

U prijevodu, vrebam ga već godinu dana i prvo sam mislio uzeti preko onog osječkog shopa, ali bacio oko na Njuškalo i dobri čovjek iz Velike Gorice prodavao za 800kn jednom otvoren i skoro djevičanski. Odustali nakon prve dvije runde; pregledao sam sve i osim par otvorenih deckova karata koji su im trebali za te prve runde, nisu ništa lijepili ili dirali. Reko, daj! :) Bilo mi žao čovjeka doduše, kad mi je rekao da nije inače boardgamer, ali je dobio GH od brata koji je naravno otišao na BGG i pogledao što je No.1 i donio doma jer su htjeli pogledati što ima u boardgame svijetu i sl.
Jesi ga barem, po boardgamerskom kodeksu, usmjerio ili je ta duša zauvijek izgubljena za bg svijet?
Pa, zapravo, pričali jesmo malo, pitao me je za neke preporuke, rekao je da je Catan probao jedino, davno, i da mu je bio dosadan. Htio je kupiti Castles of Burgundy ili Brass i nimalo suptilno sam mu savjetovao da radije prvo proba s nečim jednostavnijim, te da se može učlaniti u udrugu, posuditi neke igre prije kupovine i sl. te da dođe ovdje na forum i slobodno pita za savjete što igrati, imali smo onomad teme po pitanju preporuka za novoinicirane :)

Meni je fakat teško preporučati entry level igre jer sam skočio sa Ticketa na Scythe i Terraforming Mars i iskreno ne znam što se smatra laganom igrom, ali uputio sam ga i da provjeri na BGGu indeks težine i da počne s nečim što je oko 2, da baš ne puca na 4+ odjednom :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post (ukupno 2):
tanelornkockica
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Koju ste igru nedavno kupili?

Post Postao/la dlakar »

Castels of Burgundy je sasvim dobar i za početnika. Jednostavna pravila a ima dubinu. Jedna od rijetkih igara koje čak i moja žena hoće igrat
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
kockica
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”