Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la grof »

Mmmda. Mislim da bi nam na kaju trebao neki web crawler bot koji bi skupljao te podatke po stranicama za prodaju igara i onda ih dostavljao nama na obradu. Nije baš tak jednostavno kad se malo zagrebe jer bi htjeli imati i cijene od drugih web stranica
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
sim4
Reactions:
Postovi: 91
Pridružen/a: 27 vel 2021, 17:45
Ima zahvala: 87 puta
 pohvaljen: 81 put
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la sim4 »

grof je napisao/la: 30 stu 2021, 19:59 Mogao bi se, ali bi za svaku pojedinu web trgovinu trebao biti posebno podešen i prilagođen, jer tu nema standarda. Web shopovima bi trebalo biti interesantno da im se recimo na našim stranicama pojavljuju cijene, koje bi bile usporedljive s vanjskih shopovima, pa bi shodno tome onda oni trebali prilagoditi svoj format ili omogućiti standardizirani API sa svojih stranicama koji bi npr. mi očitavali.
U svakom slučaju trebalo bi se moći pretražiti igra po naslovu i onda parsirati web stranicu i izvući cijenu.
Da to je istina, trebalo bi za svaku stranicu posebno slozit engine koji dohvaća stranicu i iz nje vadi naziv igre i cijenu. Naravno, ukoliko dođe do nekog redizajna stanice taj engine bi trebalo prepraviti. To nije neki problem za napravit. Čini mi se da bi matchanje istih igara po naslovu moglo biti veći problem ukoliko želimo feature da se na agregatoru prikaže neka igra i onda najniža cijena te s koje web stranice. Npr. evo gledam naslove za istu igru na 3 domaće web stranice "7 Wonders – 2nd Edition", "7 Wonders 2nd edition – EN", "7 Wonders 2nd edition". Dobro, to je jedan primjer i ne dešava se kod svake igre al trebalo bi složit neku logiku da se vidi računa da se naslovi neće u potpunosti poklapat.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la grof »

sim4 je napisao/la: 30 stu 2021, 20:23 Dobro, to je jedan primjer i ne dešava se kod svake igre al trebalo bi složit neku logiku da se vidi računa da se naslovi neće u potpunosti poklapat.
To je zapravo jako veliki problem. Jer nikad ne znaš hoće li se ta igra tako zvati uvijek na nekom web-shopu i stalno bi trebalo paziti na promjene.
A želiš prikazati što više web shopova sa cijenama.

No, benefit bi po meni bio veliki. Imati takvo što bilo bi od velike važnosti za našu zajednicu. Eto, stavio sam u mozak, pa možda isti u nekom trenutku ispljune i kakvu inspiraciju za algoritam... (znam da mi to sada više neće dati mira) :mrgreen:
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
sadistiko
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la mado »

A kako nabava.net, jeftinije i slični agregiraju cijene tisuće artikala sa desetina trgovina? Po barkodu?
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la grof »

Iskreno, ne znam.

Ali pronašao sam neki zanimljivi scrapper koji bi mogao poslužiti. Da, radi se o spider botu. Pusano u Pythonu.
Dobro mi na prvu izgleda cijela stvar
https://towardsdatascience.com/web-scra ... f66e42446d
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la dendarii42 »

Eto može tako. Vi šmokljani to napravite, a ja kao kul lik i idejni začetnik polažem pravo na 1% zarade.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la dlakar »

dendarii42 je napisao/la: 30 stu 2021, 20:57 Eto može tako. Vi šmokljani to napravite, a ja kao kul lik i idejni začetnik polažem pravo na 1% zarade.
Baš sam si pomislio kako si bacio kost , zavalio se u stolicu i uživaš....pri tome ništa ne kužiš šta to pričaju...😁
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 3):
dendarii42madosadistiko
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la Antomon »

mado je napisao/la: 30 stu 2021, 20:41 A kako nabava.net, jeftinije i slični agregiraju cijene tisuće artikala sa desetina trgovina? Po barkodu?
Zapravo agregiranje podataka nije uopće problem, ako su podaci upisani.
Kod informatike obično postoji Serial Number (S/N), Part Number (P/N) ili nešto slično što predstavlja jedinstvenu oznaku artikla u katalogu proizvođača.
Kod boardgameova postoji ista stvar, svaki boardgame uz barcode bi trebao imati jedinstvenu oznaku artikla u katalogu proizvoda (boardgameova) tog prizvođača (publishera). Izvukao sam sa polica par igri, npr Wingspan Oceania ima oznaku STM 903, Anno 1800 od Kosmosa ima 680428 i sl.

Primjetiti ćete da se te oznake javljaju u raspravama da li je nešto 1st ili 2nd edition igre ako ne postoje vizualne razlike u kutiji igre.

Najveći problem je što webshopovi obično ne unose te oznake, kada bi webshop unio tu oznaku, ne bi bilo bitno kako se zove proizvod u webshopu (primjer 7 wonders 2nd edition koji se pojavio u ovoj raspravi).
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
mado
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la grof »

Točno. Baš sam malo bacio pogled na source data ovih webshopova I nemaju u metadata podacima ove jedinstvene oznake.
Bar na prvi pogled, tako da će i ovo biti izazovno u rasčlanjivanju podataka.

Poslano sa mog STK-LX1 koristeći Tapatalk

Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Popis web trgovina koje dostavljaju u Hrvatsku

Post Postao/la mado »

Možda se ne morate ni truditi :D
BoardGamePrices.eu su dodali više država zadnje vrijeme, pa sam im poslao upit što je sa Hrvatskom i dodao link na ovu temu tj. popis trgovina. Odgovorili :
Thank you for your message. We do aim to add Croatia (and the rest of the EU) soon. The list you sent will help us a lot in getting this done, so thank you :)
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”