Igre za djecu?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
docich
Reactions:
Postovi: 338
Pridružen/a: 20 sij 2012, 09:25
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 156 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la docich »

ta igra je ako se ne varam Jamaica
Ovi su korisnici zahvalili autoru docich za post:
kockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la kockica »

docich je napisao/la: 14 srp 2017, 11:14 ta igra je ako se ne varam Jamaica
Je!
nia.neon
Reactions:
Postovi: 9
Pridružen/a: 02 svi 2017, 22:08
Ima zahvala: 30 puta
 pohvaljen: 15 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la nia.neon »

Puno hvala svima na prijedlozima! Sad se možemo veseliti dugačkom popisu igara za isprobavanje. :)

Od onoga što smo stigli isprobati, Mysterium joj se jako svidio, jak potencijalni kandidat za idući rođendanski poklon. Jedina mana je što se baš i nije svidio nama "starijima".

Kako klinka jako brzo hvata pravila i obožava isprobavati nove igre, odlučili smo je izložiti igri koja se meni u startu činila malo zahtjevnija - The Castles of Burgundy. To je super prošlo, možda ne može zapamtiti kako se igra zove, ali igra kao velika (obzirom da tek ima tri partije iza sebe) i već nakon prve partije Dvorci su joj u Top3.

Od ostalih, još smo isprobali 7 Wonders, kaže da joj se možda i više sviđa od Duela.

A Dixit nam je kućni standard, jedino što nije toliko zabavan u manjem broju igrača pa to igramo kad uspijemo naći još koju žrtvu, trudimo se nekako pridobiti ostale klince iz ulice. :P
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la Vukozec »

Evo da ja preporučim par igara za najmlađi uzrast (i njihove roditelje).

Iz osobnog iskustva, prve društvene igre možete početi uvoditi već trogodišnjacima. Za trogodišnjake preporučam ove dvije:
1. White rabbit: https://boardgamegeek.com/boardgame/18464/white-rabbit
- Jedna od onih jeftinih igara u maloj kutiji. Odlično će poslužiti za učenje prvih brojeva (do 6). Također potiče korištenje memorije. Pravila su vrlo jednostavna, kreće se bacanjem kocke, no odlična stvar je što je mapa kružna te svaki put možet birati hoćete li ići lijevo ili desno, što vam omogućuje da imate solidnu kontrolu nad igrom i tako biratie kad ćete pustiti (a dijete naravno neće primjetiti to puštanje).
2. Da ist der Wurm drin: https://boardgamegeek.com/boardgame/916 ... -wurm-drin
- Ovo je full size igra. Jako ovisi o sreći, sadrži minimalno izbora i kontrole, no zato dvodijelna mapa izgleda prekrasno i klinci je lako uče, te ju zbog atraktivnog izgleda vole.

Nakon toga, za usrast 4+ ili 5+, preporučam ove dvije:
1. Mmm!: https://boardgamegeek.com/boardgame/172507/mmm
- Kooperativna igra Rainera Knizie, dakle pobjeđujete ili gubite svi zajedno, što mislim da je idealan mod za najmlađe klince koji još trebaju naučiti na poraze. Također, ovo je već prava igra. Svaki potez traži da o njemu razmislite i odlučite što smatrate optimalnim. Premda pravila lako usvoje već i četverogodišnjaci, igra uopće nije bez izazova ni za odrasle. Ploča ima lakšu i težu stanu, a možete i igrati i varijantu pravila za napredne (ili kombinirati da odrasli igraju po težim a klinci po normalnim pravilima). Moj osobni favorit među dječjim igrama koje smo dosad probali.
2. The Enchanted Tower: https://boardgamegeek.com/boardgame/130 ... nted-tower
- Vrlo atraktivna igra koja ima trodimenzionalnu ploču i koristi magnetiće. Moja klinka obično izgubi strpljenje nakon jedne partije po regularnim pravilima, no onda se uhvati igrati sa igrom po svome.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Jelena Pelena
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la joezg »

Vukozec je napisao/la: 25 srp 2017, 15:39 2. Da ist der Wurm drin: https://boardgamegeek.com/boardgame/916 ... -wurm-drin
- Ovo je full size igra. Jako ovisi o sreći, sadrži minimalno izbora i kontrole, no zato dvodijelna mapa izgleda prekrasno i klinci je lako uče, te ju zbog atraktivnog izgleda vole.
Htio bih samo još nešto napisati vezano uz ovo gore.
Bio sam na Habinom štandu prije nekoliko godina na Essenu i dobio jako dobro objašnjenje vezano uz igre za najmlađe uzraste. Tada sam i uzeo igru Fische angeln koja je za najmanji uzrast igrača od 2 plus.
Igra je posve trivijalna i bez ikakve kontrole. Igrač na redu baci kocku te udicom s magnetom uhvati ribicu iste boje (trivijalno) pa zatim ako još nema "igračku" te boje (tokeni) uzme ju iz sredine i stavi na svoju "plažu". Pobjednik je onaj koji prvi skupi sve igračke.
Pitao sam tada u čemu je fora s igrom i dobio sjajan odgovor. Tako mali klinci se uglavnom igraju nestrukturirano što je super, a ova ih igra uči da postoji i strukturirana igra koja se igra po točno određenim pravilima. Konkretno u ovom slučaju: prvo baci kocku, zatim upecaj ribicu bačene boje, zatim uzmi igračku itd...
Igra je bila apsolutni hit kad mi je klinac imao dvije, tri godine jer više od toga tako mali klinci i ne mogu pohvatati. Najbolji trenutak mi je bio kad sam greškom išao loviti krivu boju ribice (malo me osvjetljenje zeznulo pa sam pobrkao zelenu i plavu) na što me je klinac upozorio da igram krivo.
Sa šest godina mali može igrati i kompleksnije igre po pravilima (Carcassonne, Niagara, Adventure Land, Karuba pa čak i Galaxy Trucker), ali i dalje se malo muči s odlukama.

Dakle moj savjet je da se ne zamarate s time imaju li igre smislene odluke za najmlađe igrače. Da ist der Wurm drin je izvrsna igra za 4-5 god iako ima manje odluka nego Čovjeće ne ljuti se (ravno nijednu). Savršeno klince uči strukturiranoj igri i jako im je zabavna (jako se vesele kad crvić izroni ispod zemlje).
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la Vukozec »

@joezg: Moje opaske o količini kontrole nad igrom i mogućnosti odlučivanja su više bile usmjerene na roditelje. Jer i roditelji će igrati te igre sa klincima pa da dobiju dojam koliko će im koja biti zanimljiva. Također, ako možete kontrolirati igru možete i utjecati na konačni rezultat, odnosno po potrebi pustiti djetetu, što je isto bitno ;)
Inače apsolutno potpisujem post (samo ispravak da u Crvu ipak postoje odluke na koga se kladiti sa onim bonus člancima. Ne utječe znatno ali odluku ipak treba donijeti ;) ).
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la kockica »

Vukozec je napisao/la: 25 srp 2017, 16:20 @joezg: Moje opaske o količini kontrole nad igrom i mogućnosti odlučivanja su više bile usmjerene na roditelje. Jer i roditelji će igrati te igre sa klincima pa da dobiju dojam koliko će im koja biti zanimljiva. Također, ako možete kontrolirati igru možete i utjecati na konačni rezultat, odnosno po potrebi pustiti djetetu, što je isto bitno ;)
Inače apsolutno potpisujem post (samo ispravak da u Crvu ipak postoje odluke na koga se kladiti sa onim bonus člancima. Ne utječe znatno ali odluku ipak treba donijeti ;) ).
S time da moja cura ne shvaća koncept "oklade" u crvu , ;) ali i dalje joj je super igra. Najesen bude imala 4 godine i sad sam u dilemi hoću li joj nabaviti Der Verzauberte Turm (The Enchanted Tower) ili My First Carcassonne.
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 325
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 468 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la priroda15 »

kockica je napisao/la: 25 srp 2017, 16:38
S time da moja cura ne shvaća koncept "oklade" u crvu , ;) ali i dalje joj je super igra. Najesen bude imala 4 godine i sad sam u dilemi hoću li joj nabaviti Der Verzauberte Turm (The Enchanted Tower) ili My First Carcassonne.

Bok, ja sa kliknkom igram Der Verzauberte Turm od kad je imala 3 godine i par mjeseci i brzo ju je skužila i zavolila. Uvijek želi igrati rolu čarobnjaka i skrivati mi ključ i onda uživa u situaciji da ona zna a ja ne znam gdje je ključ:) S tom igrom se po meni ne može pogriješiti.
My First Carcassone smo počeli igrati prije par tjedana (sada ima 3 godine i 10 mjeseci) i lako je skužila koncept zatvaranja cesta iako naravno još ima puno prostora za razvijanje taktike.
Obje igra je zavolila uz dobro predstavljanje teme.. čak je neko vrijeme tražila da joj prije spavanja čitam pričicu iz rulebooka od začaranog dvorca :) :)
Nekidan smo nabavili Rhino Hero, odigrali jednom i čini mi se super. Vidjet ćemo da li će gospođica prihvatiti..
Ovi su korisnici zahvalili autoru priroda15 za post:
kockica
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la kockica »

A super, curke su nam taman vršnjakinje (moja je mjesec dana mlađa) pa mi znači ova preporuka. Onda ću za rođendan ići na dvorac, a za božić ili iduće godine carcassonne.
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la dlakar »

Moja je curka jos mala, ima tek 14 mjeseci....tak da me zanima s cime i u kojoj dobi djeteta ste krenuli?
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”