Igre za djecu?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la kockica »

Osim onih klasičnih memo igara za bebe, sa 2,5 godine smo počeli sa modernom igrom Da ist der wurm drin, po kojoj smo drvili godinu dana pa smo počeli druge igre. Ne treba pretjerivati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Stips
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la Satarash »

Moja starija je počela s 4. Jednostavno ju je zainteresirala kutija mog starog Monopolyja, a onda je krenula lavina. U godinu dana od Labyrintha do Villagea. S 5 nas je već ubijala u dosta igara. Totalno drugačije razmišljanje od našega, ono totalno van okvira. Ono što bi se nama činilo kao nekakav njen nelogičan potez, njoj bi bio sasvim logičan i na kraju bi vodio do njene pobjede. Pa smo nerijetko ostajali u čudu. Samo je tražila nove igre. Kod mlađe je drugačije. Manje je zainteresirana, ali isto igra redovito, jer svi igramo. S njom smo počeli upravo s nekim memory igrama (npr. Enuk) kad je imala jedno 3 godine. Drecksau je prašila s 4 i ta igra joj je dugo bila najdraža. S 5 je naučila računati, tj. brojati novčiće uz pomoć Machi koroa. Ta igra joj je i danas pojam. Ali kažem, manje je zainteresirana od starije.
Tak da, teško je reći kad su spremni, jednostavno treba s njima isprobavati svašta i vidjeti koliko ih zanima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post:
Stips
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la Vukozec »

Stipsonov je napisao/la: 12 lis 2019, 16:10 Kratko pitanje - kad ste počeli igrati s klincima? I što?

Moj je ipak još rekao bih premalen (2 god), ali polako ga izlažem... :)
Vukozec je napisao/la: 25 srp 2017, 15:39 Evo da ja preporučim par igara za najmlađi uzrast (i njihove roditelje).

Iz osobnog iskustva, prve društvene igre možete početi uvoditi već trogodišnjacima. Za trogodišnjake preporučam ove dvije:
1. White rabbit: https://boardgamegeek.com/boardgame/18464/white-rabbit
- Jedna od onih jeftinih igara u maloj kutiji. Odlično će poslužiti za učenje prvih brojeva (do 6). Također potiče korištenje memorije. Pravila su vrlo jednostavna, kreće se bacanjem kocke, no odlična stvar je što je mapa kružna te svaki put možet birati hoćete li ići lijevo ili desno, što vam omogućuje da imate solidnu kontrolu nad igrom i tako biratie kad ćete pustiti (a dijete naravno neće primjetiti to puštanje).
2. Da ist der Wurm drin: https://boardgamegeek.com/boardgame/916 ... -wurm-drin
- Ovo je full size igra. Jako ovisi o sreći, sadrži minimalno izbora i kontrole, no zato dvodijelna mapa izgleda prekrasno i klinci je lako uče, te ju zbog atraktivnog izgleda vole.

Nakon toga, za usrast 4+ ili 5+, preporučam ove dvije:
1. Mmm!: https://boardgamegeek.com/boardgame/172507/mmm
- Kooperativna igra Rainera Knizie, dakle pobjeđujete ili gubite svi zajedno, što mislim da je idealan mod za najmlađe klince koji još trebaju naučiti na poraze. Također, ovo je već prava igra. Svaki potez traži da o njemu razmislite i odlučite što smatrate optimalnim. Premda pravila lako usvoje već i četverogodišnjaci, igra uopće nije bez izazova ni za odrasle. Ploča ima lakšu i težu stanu, a možete i igrati i varijantu pravila za napredne (ili kombinirati da odrasli igraju po težim a klinci po normalnim pravilima). Moj osobni favorit među dječjim igrama koje smo dosad probali.
2. The Enchanted Tower: https://boardgamegeek.com/boardgame/130 ... nted-tower
- Vrlo atraktivna igra koja ima trodimenzionalnu ploču i koristi magnetiće. Moja klinka obično izgubi strpljenje nakon jedne partije po regularnim pravilima, no onda se uhvati igrati sa igrom po svome.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Stips
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la Vukozec »

Princeza iz Der verzauberte Turm/The Enchanted Tower nam je doživila nesreću. Može li netko uslikati dno princeze da shvatim koji dio mi nedostaje?

EDIT: Našao, zanemarite. Onaj prozirni dio je nedostajao.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la kockica »

Zombie Kids Evolution
- kooperativna dječja legacy igra gdje zajedno istjerujete zombije iz škole i pritom pokušavate zatvoriti sve ulaze u školu. Pobjeđujete ako uspijete zaključati sva vrata, gubite ako zombiji preplave školu.

Spomenuo sam je kratko u topicu Što ste igrali zadnji put.

Osnovni sažetak o igri:
Od subote je igramo i ovo nam je F-E-N-O-M-E-N-A-L-N-A dječja igra! Da sam znao za ovu igru dok je još trajalo glasanje za igru godine 2019., odmah bih je kandidirao i žustro lobirao za nju :D Ali eto slučajno je otkrio doslovce dan prije grupne narudžbe sa Gameslore-a, a dotad nisam ni znao za nju.

Riječ je o legacy tipu igre i priznajem, zazirao sam od takve vrste igara jer mi se nije svidjela ideja gdje jednom odigrana igra do kraja postaje neupotrebljiva. Vjerujem da je većini poznat koncept pa samo da ukratko uputim, riječ je o stilu igre gdje se iz partije u partiju igra mijenja dodavanjem novih komponenti, lijepljenjem naljepnica, pa čak i trganjem komponenti i sl.

Ovo je prva legacy igra za djecu i još prihvatljive cijene (16 funti) pa se usudio isprobati.

Komponente
Kad otvorite igru, imate dvostranu ploču škole sa dvorištem (jedna strana za 2, druga za 3-4 igrača), 4 figurice igrača (izrezani kartoni koji se umetnu u plastične stalke), pločice zombija, jednu kockicu.

Također tu je vodič za lovce na zombije i puno kuverti.
Vodič za lovce je zapravo pravilnik. Tu su pravila igre (vrlo jednostavna i popraćena ilustracijama. Također ima puno naljepnica, a na zadnjoj stranici se nalaze traka progresa: svaki put kad završite partiju (bez obzira na ishod) nalijepite naljepnicu sa mozgom, a ako pritom uspijete ostvariti neki cilj (pobjeda sa 3 igrača, uzastopne tri pobjede, kraj igre bez ijednog zombija u školi itd., ima stvarno puno raznolikih ciljeva) možete nalijepiti i naljepnicu pokala na tu traku progresa. Svejedno, ako uspijete ostvariti dva ili više ciljeva, i dalje možete nalijepiti samo jedan pokal po partiji. Kako napredujete po traci progresa, otvarate kuverte po naznačenom redoslijedu.

Svi ti ciljevi se nalaze u vodiču (naravno jednom ostvaren cilj ne može se ponovo vrednovati u sljedećim partijama), kao i neka prazna polja na koja nalijepite naljepnice koje dobijete u kuvertama.

Igra
Sam koncept igre je jednostavan i podsjetio me na Geister, Geister, Schatzsuchmeister... Djetetu sam i uspoređivao te igre dok smo joj objašnjavali pravila. Sama ploča prikazuje tlocrt škole sa 5 unutrašnjih prostorija (svaka je određene boje) i 4 vanjska prostora. Postoji osam pločica zombija, a na početku igre igrači počinju u središnjem prostoru dok se 4 zombija postavljaju po jedan u svaki vanjski prostor, a ostala 4 stoje u rezervi.

Počinjemo na središnjem prostoru i kad je igrač na potezu izvodi redom sljedeće:
a) baca kockicu, i ako kockica okrene određenu boju, postavlja se zombi iz rezerve u tu prostoriju. Postoji i prazno polje na kockici pa se ne uvodi zombi u školu
b) igrač se može pomicati u susjedni prostor ako nema više od dva zombija
c) igrač tjera zombije iz škole (vraćaju se u rezervu)
d) ako se dva igrača nalaze na vanjskom prostoru očišćenom od zombija, mogu postaviti žeton sa lokotom - dvorišna vrata su zaključana.

Pobjeđujemo ako smo zatvorili sva dvorišna vrata
Gubimo ako moramo postaviti zombija u školu a nema više nijednog u rezervi.

Pravila su zaista jednostavna, ali kako je ovo legacy igra, to nije sve. Kako se napreduje na traci progresa i otvaraju određene kuverte, neka pravila se mijenjaju i... ne bih otkrivao o čemu se radi, ali jako je veliki užitak kada se otvaraju kuverte i raspravlja što nam sada slijedi.

Za koga je igra podobna
Za djecu od otprilike 6 godina na više i, naravno, za njihove roditelje :D

Partije kratko traju, oko 10-ak minuta, a dijete hoće još i još .

Tema je možda čudna, neki bi rekli i neprimjerena, ali 6-godišnja curica nam je tako dobro prihvatila temu i baš uživa u igri. To oduševljenje kada lijepi naljepnice, kada krene cičati jer će otvarati sljedeća kuverta.

Također knjižica se može personalizirati pa kad dijete napiše svoje ime i prezime, pa kada napiše ime za svakog dječjeg lika, kao i za zombije (kako rekoh, ima ih 8, ali 4 su osnovna tipa), pa uzbuđenje ako uspijemo ostavriti koji cilj jer to znači da ćemo brže napredovati na traci napretka do sljedeće kuverte itd.

Tekstovi su naravno na engleskom ali nije problem, mi joj prevedemo što dobijemo u kuvertama, a pravila se jednostavno zapamte.

Izgled
Komponente su jednostavne ali prelijepo oslikane, baš primjerene za djecu, a i nama roditeljima je baš fora.

Za kraj
Kao što rekoh, zazirao sam od legacy stila igre, ali mislim da ovdje na kraju kampanje dobijete skroz funkcionalnu igru. Kao da razvijate prototip igre koja se sve više usložnjava, a naravno, ako igra piostane prekomplicirana to jest preteška za djecu, ne morate primjenjivati sva napredna pravila, znači možete prilagoditi težinu igre po interesu i želji djeteta. Mi još doduše nismo odbacili nijednu promjenu, ali tko zna.

Još jedna ljepota, za razliku od nekih drugih kampanjskih igara, ovdje se broj igrača može mijenjati iz partije u partiju (od 2 do 4) kao i sami igrači, možete svaki put birati druge likove i td. Naravno, osnovni uvjet je da bude jedan stalni igrač - naša curica, vlasnica igre.

Koliko se nama roditeljima svidio koncept igre, dovoljno je reći da, na volju svoje žene, počinjem istraživati koje legacy igre bi bile dobre za nas odrasle.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 3):
ValsimNoghrimljeko
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 240
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la ratnip »

Potpisujem za Zombie KidZ Evolution. Apsolutni hit. Bio sam skeptičan kad sam vidio temu i pravila (i pogotovo iritantni Z u naslovu), ali stvarno ugodno iznenađenje. Na početku pravila djeluju možda malo prejednostavno, ali taktike definitivno ima, a kad se pootvara nekoliko koverata igra postaje ugodno kompleksna (a djeca uče korak po korak pa tu kompleksnost niti ne dožive). Tko ima klince između 5 i 12 godina ovo je obavezna lektira. Dodatni bonus: mala kutija, pristupačna cijena.

P.S. Ove godine bi trebao izaći i nastavak, Zombie TeenZ, naravno ako corona dopusti...
Ovi su korisnici zahvalili autoru ratnip za post (ukupno 2):
kockicasadistiko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la sadistiko »

Svakako se slažem da ima dobrih strana, ali iz iskustva sa vlastitom djecom i djecom prijatelja i rodbine, ne mogu se složiti sa svime. Najgori je onaj dio kada se radi predudog igranja djeci kaže da više ne mogu biti na mobitelu/računalu/konzoli. Mislim da je tu najveći problem, jer onda će oni iz bunta pokazati onu goru stranu. Inače, ako im ne bi branili oni bi bili u stanju biti cijeli dan na igrama, a sumnjam da je za tijelo djeteta dobro da sjedi cijeli dan u stolcu. Ne znam kako drugi, ali mi smo eksperimentirali sa našim starijim sinom (1. srednje) i baš ga pustili da vidimo koliko će on biti na kompu i stvarno, u stanju je biti i do kasno u noć, a onda je umoran, kad mu zada neki kućni posao, to ne stiže jer ga ekipa čeka na mreži.
Što se tiče agresivnih igara, slušao sam o tome isto dosta. Vjerujem da to može biti dobar odušak za nas odrasle, kad te po cijele dane maltretiraju i bombardiraju na poslu glupostima, idiotskim objavama političara, pa i ova jebena korona, a kad dođeš doma onda te i djeca znaju peglat, negdje se moraš ispuhati. Neko će na neki sport, neko pak pobit pola manjeg grada u video igri :-)
Ali ipak sumnjam da je za manju djecu dobro da sudjeluju u nekom klanju i pucačini, nekako mi je sumnjivo da oni neće nakon nekog vremena pomisliti u nekom trenutku svoje slabosti da je možda to pravi način da se riješe neke stvari.
I spomenuo bi još jednu stvar. Ove nove generacije klinaca (to budu već i stariji tinejđeri), pogledajte ih u birtijama što rade. Sjede za stolom i svako na svom mobitelu ili neš igra ili se dopisuje. Mislim, što onda rade svi zajedno ako nisu zapravo zajedno. Taj dio nema baš veze sa igranjem igrica, koliko s time da te nove generacije nemaju strpljenja, nego non stop moraju nešto raditi u svakom trenutku.
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la dlakar »

Mislim da se nema smisla raspravljat sa reklamom za stranicu sa online igrama. 😁
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la Butch »

Video igre su vrsta escape-isma, isto kao i gledanje TV-a, čitanje knjiga, igranje društvenih igara, izlazenje po kaficima itd.

Tvoje dijete vjerojatno baca tantrum zato sto osim kompjutera nema sto raditi.
I tu si posrnuo kao roditelj, bez uvrede naravno.
Trebaš djecu upoznati s raznim hobijima.
Odvezite se negdje biciklom, popnite na neko polje, otiđite zajedno u teretanu, crtajte, slikajte, kvalitetnije si ispunite dan. Ali to ćeš moći tek ako imaš i prijateljski odnos s djetetom.

Ako je igranje njegov glavni hobij, uključi se u njega.
Pitaj ga sto igra, koji su mu ciljevi u igri. Pitaj ga možete li nešto zajedno igrati.
Heave Ho, Portal, Brothers a tale of two sons, Bip and Bop, Street of Rage, ima dosta zabavnih igara.

Stajanje sa strane i čuđenje kakve su to igre i hoće li dijete postati nasilnik i seksualni prijestupnik je takav boomerski mentalitet.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Igre za djecu?

Post Postao/la kockica »

Ove jeseni stize nastavak igre Zombie Kidz Evolution:

U glavnim ulogama tinejdzeri, a popriste borbe se prosirilo na grad:

https://www.scorpionmasque.com/en/zombi ... -evolution

I eto kako se rijesila dilema oko rodjendanskog poklona za kcerku.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”