[Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la grof »

Ekipa, apeliram na cooliranje. :)

Šteta je ovakvo razgovarati na temu nečega što mora biti zdravorazumska zabava.
Vjerujem da će se argumenata i za jednu i za drugu stranu naći dovoljno, ali niti jedan nije opravdavajući da sve skupa skrene u ovakvo, rekao bih ružno i nepotrebno nadmetanje riječima. A iskreno, kako vas većinu poznajem i osobno, zaista me rastužuje vidjeti ovakvo nešto!

Možda, da vas se sve "kazni" s jednom partijom Diplomacy-a? :zamisljen
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Broloski
Reactions:
Postovi: 642
Pridružen/a: 25 kol 2011, 15:24
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 197 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Broloski »

:)
Gearworldsi su na ffgovom siteu 50$ što je najmanja cijena moguča u bilo kojem shopu. Ne računajući shipping.
Upravo si se naljutio preko neta.
Pa bi li kupio ekspanziju za Agot? Ona nije dio originalne vreće cementa
Avatar
Broloski
Reactions:
Postovi: 642
Pridružen/a: 25 kol 2011, 15:24
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 197 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Broloski »

Ja se s grofom slažem, ali kada osoba baca svoje mišljenje uokolo očekuje neki odgovor na to i onda se čudi ili naljuti ako se ljudi ne slažu s njim.
Ako na ovom forumu nije bilo izgreda već godinu i pol ne vidim u ćemu je problem :)
Avatar
Krscho
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 25 vel 2013, 16:46
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 15 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Krscho »

Broloski je napisao/la::)
Gearworldsi su na ffgovom siteu 50$ što je najmanja cijena moguča u bilo kojem shopu. Ne računajući shipping.
Upravo si se naljutio preko neta.
Pa bi li kupio ekspanziju za Agot? Ona nije dio originalne vreće cementa
ekspanzija za agot ( koju sam kupio, a ti uzeo kao primjer) je napravljena 2 godine nakon izlaska istog boardgamea, te pri izradi iste igre nije bila u planu, ono šta ti ne shvačaš meni je da postoje dvije vrste ekspanzija pa da podijelim

1. Ekspanzija na gotov proizvod

Tip ekspanzije di 2 do 3 godine nakon gotova kupljena proizvoad izdavač izda ekspanziju koja je pozamašna da u nekim segmentima mijenja princip igre, upotpunjuje istu i dobiš promjene koje daju novo iskustvo

2. Ekspanzija na polugotov proizvod

Iliti takozvani first day DLC-ovi , tipovi ekspanzije koje se rade paralelno s igrom, s ciljem da se proda polu proizvod kupcu, tvoj smash up na primjer s prostorom u kutiji da stane jos nesto, prostorom koji zjapi prazan a popunjuje se s ekspanzijama koje izadu niti mjesec dana od orginalne igre, opet tvoj smash up ko primjer, igra izasla 2013 a vec ima dvije ekspanzije, pa ti meni reci da te ekspanzije nisu radene paraleln os igrom s ciljem dodatne zarade od onih koji će nasjest i namust se na istu


PS. Ovo nije ljutnja, ovo je moj normalni, iskreno brutalni stil razgovora, vjeruj mi da sam se naljutio znao bi ;)
PA JESAM LI JA JEDINI LUĐAK OVDJE KOJI JE SPREMAN TE SOTONE NAZVATI PRAVIM IMENOM??
Avatar
Broloski
Reactions:
Postovi: 642
Pridružen/a: 25 kol 2011, 15:24
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 197 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Broloski »

Ako za te novce dobivaš još sadržaja super! Ako mi je igra dobra, i da za relativno male novce mogu dobiti puno sadržaja za nju, to ću vjerojatno napraviti.
Problem je jedino ako ti u startu fali sadržaja pa ti trebaju ekspanzije ( što nije slučaj ni s agotom, ni sa netrunnerom ni sa smash upom, ali je npr sa x-wingom ili lotr lcgom).
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la joezg »

Krscho je napisao/la:...one stvari koje su rađene s ciljem da poslije prodaju različite dodatke tj. ne isporuče ti gotov proizvod su zdravoligičke mužnja novca od naivnih igrača i kao takav nemogu podrzavati ekspanzije koje se rade paralelno s igrom...
Opet bih se osvrnuo na iznosenje netocnih informacija. Android: Netrunner je u potpunosti gotov proizvod. Ekspanzije su nesto sto cini tzv. meta-game, tj. mijenja igru iz ekspanzije u ekspanziju i stalno je cini drugacijom. To je ono sto prodaje FFG, a ne karte koje ti daju vecu snagu na turnirima. Nema tu nikakve prevare, sve su karte na stolu. Tko hoce sudjelovati u takvoj meta-igri ima pravo na to (i mogucnost), a tko ne zeli moze dugo uzivati u posve dobro zaokruzenoj i balansiranoj osnovnoj igri.
Nek usput bude receno da ja nisam neki fanatik. Ne idem na turnire i igram samo baznu igru. Sasvim sam zadovoljan s njom.

Pozdrav,
Jurica Hladek
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la grof »

Tema podijeljena, pa nek se raspravlja dokle vas volja. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la thegrey »

Apeliram na grofa da prestane s apelima na cooliranje :D.

Ne da mi se uplitat u raspravu oko Netrunnera, ali morao sam se nasmijati komentarima da je core set polugotov proizvod ili broken.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la grof »

thegrey je napisao/la:Apeliram na grofa da prestane s apelima na cooliranje :D.
Nema bojazni, sve su rasprave dobrodošle, dok se ne počne prijetiti s kojekakvim "zidarskama" i sličnim fizičkim "alatima". Neke riječi su mi dale povoda da se malo zabrinem, pa sam reagirao.

Dapače, rasprava je interesantna... ;)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la mado »

Krscho je napisao/la: 2. Ekspanzija na polugotov proizvod
Iliti takozvani first day DLC-ovi , tipovi ekspanzije koje se rade paralelno s igrom, s ciljem da se proda polu proizvod kupcu, tvoj smash up na primjer s prostorom u kutiji da stane jos nesto, prostorom koji zjapi prazan a popunjuje se s ekspanzijama koje izadu niti mjesec dana od orginalne igre, opet tvoj smash up ko primjer, igra izasla 2013 a vec ima dvije ekspanzije, pa ti meni reci da te ekspanzije nisu radene paraleln os igrom s ciljem dodatne zarade od onih koji će nasjest i namust se na istu
Moram se malo uključiti u ovo s ekpanzijama, jer moje 2 omiljene igre imaju puno ekpanzija. Prva je Race for the Galaxy koja ih ima 3 trenutno. Kad su igru dizajnirali, a to je trajalo godinama, pri kraju dizajna je dizajner imao ideje za proširenja, pod uvjetom da igra bude uspješna. Namjerno nisu stavili sve to u baznu igru iz jednostavnog razloga što bi to poskupilo igru zbog većeg broja karata. Samo su na karte iz bazne igre dodali male diskretne oznake, koje će im u budućnosti olakšati izdavanje eventualne ekspanzije ili više njih. Igra je postala hit i ekspanzije također. Ne zato jer je bazna igra broken, niti loša. Nego zato jer igračima nude još veće mogućnosti igranja i bogatije iskustvo.
Slično su napravile i brojne druge igre, Core Worlds mi prvi pada na pamet s diskretnim oznakama.
Opet savjet, odslušaj koji DiceTower ili Ludology podcast. Imalo pametni izdavači neće izdavati poluzavršene i broken igre, jer će ih comunity na BGG-u, reviewi i ocjene na online trgovinama i drugdje popljuvati temeljito i nitko neće kupovati tu igru, kamoli proširenja koja bi eventualno popravila igru. Dakle izdavač ne bi prodao ni baznu igru, pa ne bi ni izdavao proširenja. Primjera imaš na BGG-u.
Izdavači ne stavljaju proširenja u baznu igru, jer bi igra bila time skuplja i manje bi se prodavala. npr. Prva verzija Dominiona je imala duplo više karata nego izdana verzija, pa su morali birati kaj će ostaviti u igri da ne bude preskupa.
A isti ti je razlog (cijena) predimenzioniranih kutija. Mi kupci smo glupi i loše procjenjujemo vrijednost stvari. Ako je kutija velika i teška, skloniji smo platiti veću cijenu, jer smatramo da je igra vrijednija (makar igra bila lošija). Istraživanja su napravljena, čitaj po BGG-u, odslušaj podcaste. Da se igre prodaju u kutijama koje su 90% pune, tj. da su kutije toliko umanjene da su dimenzija realnog volumena komponenti, psiha nas kupaca bi tu radila velike probleme. Niti mobiteli, laptopi i sve ostalo se ne prodaje u realnim kutijama, nego u barem nekoliko puta predimenzioniranima.
Drugi razlog velikih kutija kod nekih igara jesu moguća proširenja. A tu jedno veliko hvala izdavačima :bravo , jer mi tako u kutiju originalnog Racea stanu sva 3 proširenja (kad se makne onaj karton unutra), a slično vrijedi i za puno ostalih igara s proširenjima. Ili imaš primjer Dominiona, gdje 8 proširenja znači 8 ogromnih kutija. Pa ti biraj koje više voliš.

Moja druga omiljena proširiva igra je LOTR:LCG. Bazna igra je dizajnirana djelomično da te navuče na još kupovine, ali kažem djelomično. Koliko sam shvatio i ostali LCG-ovim imaju neke karte samo u 1 ili 2 primjerka, a većinu u 3 primjerka. Time te kao tjeraju kupiti 2-3 primjerka igre. Kod LOTR-a to nisam napravio, niti osjetio potrebe da napravim. Jednostavno igram s onime kaj sam dobio u 1 kutiji. Tako mi je zabavno i ne osjećam se zakinutim. Niti je bazna igra nedovršena, poluproizvod ili preteška. Zatvorena je cjelina i samostalnu sam je igrao nekih 50-tak puta. Tu sam mogao i stati, tj. nastaviti igrati samo s baznom igrom. Ali su proširenja toliko dobra, da želim kupiti i igrati sve njih naknadno izašle. Svaka čast FFG-u kaj rade tako dobar proizvod :bravo , tj. tako dobru igru da mi je zabavna i nakon 200+ igranja i tu ne vidim ništ loše. Da počnu raditi loša proširenja, igrači koji bi prvi kupili proširenja, popljuvali bi ih na BGG-u i drugdje, a mi ostali ih jednostavno ne bi kupili. Isto tako, sve karte iz proširenja se mogu vidjeti na netu prije kupnje, pa mi zdrav razum može reći isplativost kupnje ili ne.

Uopće ne vidim ništ loše da se bazna igra radi zajedno s mogućim/planiranim proširenjima i takva playtesta. Ako je bazna igra dobra ili odlična, zašto ne omogućiti igračima nova i drugačija iskustva s igrom. Ne znam za slučajeve igara, gdje su baznu igru namjerno oštetili, unakazili, učinili lošom. Jednostavno im se to ne bi isplatilo, izgubili bi novce na igri koju nitko ne bi kupio, niti bi naknadna proširenja mogla vratiti izgubljen novac. Bolje da proširenja dizajniraju i playtestaju s baznom igrom, nego da nakon velikog uspjeha bazne igre na silu idu raditi proširenja samo s ciljem dodatne zarade, pa onda dobiješ nepopularno proširenje koje nema smisla niti se kupuje previše.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
miljenko
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”