[Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

[Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la mado »

Shich je napisao/la:Petkovni izvještaj:
...
Na drugom stolu se za to vrijeme igrao Stone Age sa 4 igrača, od čega 3 nova, i iako se igra svima svidjela,složili smo se da je "broken", nebalansirana i još par sličnih pridjeva. Razlog? Civilizacijske karte,naravno.
Moram ići braniti jednu od omiljenih mi igara :) Zašto mislite da je broken tj. nebalansirana? Ovo je jedna od igara u kojoj igrači balansiraju igru međusobnom interakcijom i blokiranjem.
Npr. ako neki igrač ima puno radnika (do 10 čak), a drugi igrači ga ne sprečavaju u kupovini civilizacijskih karata koje na kraju igre daju bodove za broj radnika, normalno da na kraju igre takav igrač dobije 70 bodova samo na par karata. Slično vrijedi i za alate, hranu i sve ostalo. Nakon 10-tak odigranih partija, mogu reći da izbalansiranost jako ovisi o igračima, tj. ako su svi početnici osim jednog i/ili ne paze koje civilizacijske karte kupuje jedan igrač, taj jedan može završiti na kraju bez problema sa 100-150 bodova više od drugoplasiranog.
Slično je i s građevinom 1-7, koja može donijeti između 3 i 42 bodova (minimalnih 3 je ako ju igrač plati s 1 drvom, a maksimalnih 42 ako ju igrač plati s 7 zlata). Ne smije se dopustiti da igrač izgradi obje takve građevine (mislim da ih je u igri samo dvije).
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Vicko
Avatar
Krscho
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 25 vel 2013, 16:46
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 15 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Krscho »

Zkj mislimo da je nebalansirana a ti sam navedeš razloge ne balansa? :D

Meni je igra bilau zasno nebalansirana, dodatno bodovanje na kartice je besmisleno i nepotrebno jer moezs ne raditi nista cijelo virjeme i dobiti samo na kartice
PA JESAM LI JA JEDINI LUĐAK OVDJE KOJI JE SPREMAN TE SOTONE NAZVATI PRAVIM IMENOM??
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la miljenko »

Pa kartice i jesu glavni donositelji bodova. Mislim da si steko krivi dojam o igri. Kartice bi ti uvijek trebale nositi bar 50% bodova. Kartice su puno isplatljivije od kucica - npr. jedna x2 na ljude kartica ti nosi u prosjeku nekih 14 bodova, i dignes je s 2/3 drva, a dva/tri drva u kučicama su 6/9 bodova. Nemoguće je ići samo na kučice jer sigurno gubiš igru. Kad je svim igračima jasno da moraju skupljati kartice, onda ne možeš sjediti i ne raditi ništa cijelo vrijeme i dobiti na kartice... Možeš na igru gledati čisto matematički. Drva vrijede 3, cigla 4, itd.. i probati maksimizirati svoj učinak... Više ljudi i toolova ti "nosi" u prosjeku više bodova po krugu, ljudi koje moraš slati po hranu su ti propali bodovi...
Zadnja izmjena: miljenko, dana/u 29 lip 2013, 13:54, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la mado »

Krscho je napisao/la:Zkj mislimo da je nebalansirana a ti sam navedeš razloge ne balansa? :D

Meni je igra bilau zasno nebalansirana, dodatno bodovanje na kartice je besmisleno i nepotrebno jer moezs ne raditi nista cijelo virjeme i dobiti samo na kartice
Moraš još puno graha jesti, tj. više različitih igara odigrati :) Igre mogu biti izbalansirane svojom mehanikom i komponentama, a mogu biti dizajnirane tako da akcije samih igrača donose balansiranje pojedinih dijelova igre. Uopće nije rijetko u igrama da je igraču isplativije uzeti neku kartu ili zauzeti neku poziciju na ploči ili odigrati akciju kojom ima malu direknu korist, tj. dobije malo bodova, ali je time spriječio nekog drugog igrača (ili više njih) da dobiju puno koristi, tj. jako puno bodova.

Civilizacijske karte u Stone ageu predstavljaju civilizacijski napredak pojedinog plemena, zato se i zovu civilizacijske karte :) Građevine predstavljaju fizičko tj. prostorno napredovanje plemena. Koliko se sjećam, moguće je pobijediti forsiranjem samo jednog ili samo drugog u igri, kao i kombinacijom jednog i drugog. S time da je lakše pobijediti ako ideš ciljano na par grupa karata i budeš uspješan u tome. Ali cijelo vrijeme treba pratiti kaj rade protivnici i planirati svoje akcije u skladu s njihovima. Igra nije soliter.

37. mjesto na BGG-u i prosječna ocjena od 7.7 od preko 16000 igrača govore da igra nije broken.
Avatar
Krscho
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 25 vel 2013, 16:46
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 15 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Krscho »

Ok, ovo bu ispalo bezobrazno ali.... dugo nisam bio bezobrazan pa :D

Ajmo se složiti da se ne slažemo pod prvo

A pod drugo
37. mjesto na BGG-u i prosječna ocjena od 7.7 od preko 16000 igrača govore da igra nije broken.
Ovo je sori najveća glupost koju čuo ne jer si ti napiso nego jer moj stav je takav da za mene statisitka ništa ne znači, statisitka je samo pokušaj ljudi da nešto raiconaliziraju, na tih 16k mozda postoji dodatnih 16k koji igrali igru ali nisu čuli za bgg i nisu dali ocjenu nikakvu, svaka osoba je drugacija i pokusati raiconalizirati nešto preko statisitke je za mene glupost i apsurd

Ako od 10 ljudi ( može i 100, 1000 zasto ne) 8 ih skoči s mosta, a dvoje ne skoči ja mogu tvrditi da skakanje s mosta je normalno jer 80% ljudi je napravilo nešto, znači statisitčki je 80% ljudi u pravu, a statistički je 20% ljudi ludo jer nisu skočili s mosta, ergo moj omiljeni citati sljiedi kojeg izmislio ili pokupio

"Definiraj normalno jer normalno je ništa drugo nego statistička većina određene skupine ljudi u kojoj prebitavaš"

Na primjeru boardgameova je to tako da ta igra ima ocjenu 7.7 jer je 16,000 boardgamera, sta zadrtih što ludih šta casual itd. dalo takve ocjene, ali da daš istu stvar drugih 16k ljudi ta ocjena bi ili bila ili užasno manja ili veća, ne psotoji statističko pravilo za ljude jer smo svi različiti i raiconaliziranje šta većina voli i da je nešto dobro jer većina je dala super ocjene nećemu je apsurd, vrativši to na 80% ljudi koji skočili s mosta tih 80% ljudi su ludi jer s naseg stajalista je normalno ne skakati s mosta u smrt, vodu, nešto

Ergo meni je igra broken radi mojih razloga i to št ane spadam u tih 16k ljudi koji daju super ocjene i radi kojih je ta igra d ane povjeruješ na 37. mjestu na BGG-u me uopće ne dira ni 5% :zvizdi

Btw Agot je 25. na bbg-u pa tuče sve ostale igre meni a tebi sigurno nije ni u top 100 ;)
PA JESAM LI JA JEDINI LUĐAK OVDJE KOJI JE SPREMAN TE SOTONE NAZVATI PRAVIM IMENOM??
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3555
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1136 puta
 pohvaljen: 1540 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Shich »

mado je napisao/la:37. mjesto na BGG-u i prosječna ocjena od 7.7 od preko 16000 igrača govore da igra nije broken.
Lijepo si nam ukazao kako je igra precjenjena. :D Imaš još jednu broken igru koja je još više, preciznije na 25.mjestu. Neka mi priča tko što hoće,ali Greyjoy-Lannister situacija je isto broken. :bleh
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la mado »

Krscho je napisao/la: Ok, ovo bu ispalo bezobrazno ali.... dugo nisam bio bezobrazan pa
Ajmo se složiti da se ne slažemo pod prvo
Nisi bezobrazan, samo neupućen :)

Ovo s balansiranjem igre od strane same igre ili od strane igrača usred igranja nisam izmislio ja nego dizajneri igara. Malo pročitaj nešt na tu temu, odlušaj koji podcast (odličan Ludology recimo) itd.

Kopi-pejst s BGG-a za Broken ( http://boardgamegeek.com/wiki/page/glossary ):
A game might be considered broken if even poor play can lead to a victory, if it frequently ends in a stalemate, or if one strategy invariably wins. (See also solvable)

U Stone Age loše igranje ne može dovesti do pobjede, nemoguće je doći u pat poziciju tokom igre, niti postoji jedna strategija (ili više njih) kojom je moguće pobijediti, a da protivnici ne mogu napraviti ništa da te spriječe u tome. Dakle, Stone Age nije broken game, samo se izrazito ne sviđa vama četvorici :bleh

Edit: Evo ti geek liste na kojoj ekipa nabraja njima broken igre i raspravlja o tome:
BROKEN! Games which have been broken / games for which dominant strategies are known
http://boardgamegeek.com/geeklist/14054 ... es-for-whi
Dodaj tamo Stone Age, pa argumentirano dokaži da je broken cijelom svijetu :D
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la mado »

Shich je napisao/la:
mado je napisao/la:37. mjesto na BGG-u i prosječna ocjena od 7.7 od preko 16000 igrača govore da igra nije broken.
Lijepo si nam ukazao kako je igra precjenjena. :D Imaš još jednu broken igru koja je još više, preciznije na 25.mjestu. Neka mi priča tko što hoće,ali Greyjoy-Lannister situacija je isto broken. :bleh
Možda je precijenjena (a nije :) ), ali broken sigurno nije. Podcijenjujete BGG, ako mislite da broken igra može doći visoko na listu. Previše bi ju igrača popljuvalo i dalo joj jako niske ocjene, pa bi igra bila jako nisko. Da bi igra ušla u top 100 mora dobiti ili oko tisuću odličnih ocjena (većinom samo 9 i 10) ili nekoliko tisuća glasova koji su 7 i više, dakle da im se barem donekle svidjela igra.
Meni je više igara u top 100 precijenjeno i ne sviđaju mi se, ali ne tvrdim da su zbog toga broken. Samo nisu moj tip igre, ne sviđa mi se tema, mehanika i kaj već, al takve igre nisu broken, čak niti loše.
Avatar
Zoki
Reactions:
Postovi: 78
Pridružen/a: 25 ožu 2013, 12:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 19 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Zoki »

Shich je napisao/la:
mado je napisao/la:37. mjesto na BGG-u i prosječna ocjena od 7.7 od preko 16000 igrača govore da igra nije broken.
Lijepo si nam ukazao kako je igra precjenjena. :D Imaš još jednu broken igru koja je još više, preciznije na 25.mjestu. Neka mi priča tko što hoće,ali Greyjoy-Lannister situacija je isto broken. :bleh
nije broken ako znaš igrati ;) treba puno i puno partija odigrati, steći iskustva da bi objektivno mogao ocjenjivati igru. reći za nešto da je broken na temelju jedne-dvije partije nema veze sa mozgom :roll:
Avatar
Krscho
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 25 vel 2013, 16:46
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 15 puta
Kontakt:

Re: O igranju u Prostoru

Post Postao/la Krscho »

Iš koju raspravu pokrenuo, a ja se samo zafrkavo s broken dijelom, ono šta je nevolim meni je broken, znam da ste svi osjeltjivi na određene pojmove ovdje, kao nedaj boze android netruner netko m uda 1 na bgg :P
PA JESAM LI JA JEDINI LUĐAK OVDJE KOJI JE SPREMAN TE SOTONE NAZVATI PRAVIM IMENOM??
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”