[Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 325
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 468 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la priroda15 »

marge je napisao/la: 12 lis 2018, 11:55
priroda15 je napisao/la: 12 lis 2018, 11:28 Niti ja inače nisam fan ekspanzija ali sam nedavno "nažalost" probao Village Inn ekspanziju i sad mi više base Village nije napet :) Obzirom da u budućnosti planiram nabaviti obje Village ekspanzije, zanima me iz vaših iskustava koja vam je kombinacija najbolja, da li base s obje ekspanzije odjednom , ili samo s jednom (kojom)?
da, ja imam jako malo ekspanzija u odnosu na ukupni broj igara, ali imam za village i inn i port i fakat je igra bolja sa inn ekspanzijom, a port nisam ni probal, a razlog je da stalno neke nove igre izlaze i village nam uopće nije napet više ;-)
pa opet ispada i da sam te ekspanzije za village uzel nepotrebno ;-(
Ako se slučajno odlučiš rješavati ekspanzija, javi se :)
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la Vukozec »

gogo666 je napisao/la: 12 lis 2018, 12:51

sto se tice potrebnosti expanzija, bas sam pisao u drugi topic, ja imam expanzije za Lords of Waterdeep i Istanbul, i smatram da su expanzije skoro pa nuzne za obje igre. Nisu igre broken, al replayability se udeseterostruci s expanzijama
Ja sam veliki fan Istanbula i zasada me ekspanzija uopće ne privlači. Iz opisa ekspanzije mi izgleda prilično jasno da će ona produljiti trajanje igre i uvesti dodatne kombinacije i opcije, što će omogućiti igračima da se lakše izbjegavaju i idu svaki svojim putem. A to sve je za mene minus i oduzima igri efektnost koju joj daje omjer kombinatorike i brzog gameplaya. Proširenje = razvodnjavanje, tako se mene čini.

No mi smo ekipa koja je nakon par godina igranja Agricole zaključila da su kartice samo gnjavaža, pa smo još par godina igrali isključivo family game, koji uopće nije friendly family game, već cutthroat kakvog volimo. Ekspanzije koje proširuju igru su za one koji više vole igre u kojima se svatko igra u svom pješčaniku, mi volimo kad je tijesno :)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la kockica »

U situaciji kada najčešće igramo žena i ja, i to par partija tjedno, više nam smisla ima da posjedujemo nekoliko igara i to napumpamo ekspanzijama iz nekoliko razloga
- reigrivost
- svježinu igre, dodavanjem, oduzimanjem ili kombiniranje ekspanzija dobivamo različita igraća iskustva, podešavamo kompleksnost i duljinu igre kako nam paše
- prostor, više uštedimo na njemu kada ubacimo ekspanzije u osnovnu igru
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la gogo666 »

Vukozec je napisao/la: 12 lis 2018, 16:17
gogo666 je napisao/la: 12 lis 2018, 12:51

sto se tice potrebnosti expanzija, bas sam pisao u drugi topic, ja imam expanzije za Lords of Waterdeep i Istanbul, i smatram da su expanzije skoro pa nuzne za obje igre. Nisu igre broken, al replayability se udeseterostruci s expanzijama
Ja sam veliki fan Istanbula i zasada me ekspanzija uopće ne privlači. Iz opisa ekspanzije mi izgleda prilično jasno da će ona produljiti trajanje igre i uvesti dodatne kombinacije i opcije, što će omogućiti igračima da se lakše izbjegavaju i idu svaki svojim putem. A to sve je za mene minus i oduzima igri efektnost koju joj daje omjer kombinatorike i brzog gameplaya. Proširenje = razvodnjavanje, tako se mene čini.
Donekle si u pravu, identicno je i za Istanbul i LoW.
Base igra je vrlo jednostavna, savrseno balansirana i tijesna igra, vrlo ogranicenih mogucih akcija i puteva prema pobjedi.
Expanzije u obje igre uvedu vise mogućnosti i razlicitih puteva prema pobjedi.

U slucaju Istanbula, expanzije uopce ne produljuju trajanje igre, jer se igra do 6 rubina. Cak mozda i smanji trajanje, jer je lakse doci do rubina. Igra postane malo manje cista logicka puzzle igra, a vise velicanstvena igretina gdje ako ti protivnik zablokira plan, moras brzinski osmislit drugi plan, a nisi zeznut i ispao iz igre

Definitivno preporucam bar probat. Ako volis base game, zabava zagarantirana
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
Vukozec
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la DarkDefender »

Meni je s ekspanzijama problem sto jako cesto igra netko tko nije igrao igru. Tako da, cak i igre za koje imam ekspanziju, jako rijetko igramo s ekspanzijama. Zato radije uzmem novu igru.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la Valsim »

gogo666 je napisao/la: 12 lis 2018, 12:51sto se tice potrebnosti expanzija, bas sam pisao u drugi topic, ja imam expanzije za Lords of Waterdeep i Istanbul, i smatram da su expanzije skoro pa nuzne za obje igre. Nisu igre broken, al replayability se udeseterostruci s expanzijama
Slažem se. Navedene igre mi više nisu to bez ovih uključenih ekspanzija. Od ostalih igara koje mi daju puno kompletniji osjećaj igranja uz ekspanzije tu je Clash of Cultures: Civilizations i 7 Wonders: Leaders & Cities. Ima još igara koje su super uz ekspanzije, ali ove recimo više nikad ne bih igrao bez.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 676 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: [Rasprava] O broken igrama, isplativosti ekspanzija...

Post Postao/la Killa »

Valsim je napisao/la: 13 lis 2018, 11:10
gogo666 je napisao/la: 12 lis 2018, 12:51sto se tice potrebnosti expanzija, bas sam pisao u drugi topic, ja imam expanzije za Lords of Waterdeep i Istanbul, i smatram da su expanzije skoro pa nuzne za obje igre. Nisu igre broken, al replayability se udeseterostruci s expanzijama
Slažem se. Navedene igre mi više nisu to bez ovih uključenih ekspanzija. Od ostalih igara koje mi daju puno kompletniji osjećaj igranja uz ekspanzije tu je Clash of Cultures: Civilizations i 7 Wonders: Leaders & Cities. Ima još igara koje su super uz ekspanzije, ali ove recimo više nikad ne bih igrao bez.
Pandemic bez On The Brink gubi smisao nakon 20-30 partija,
Dominion isto nakon 50 tak partija traži exp,
Carcassonne katedrala je obvezna,
Tash Kalar je kao i Dominion napravljen za ekpanzije
Orleans nakon modularnih expanzija postaje čista 10-tka
Agricola Farmeri dodaju dodatni nivo strategije i dižu igru u nebo (ne svima možda)
Puerto Rico expanzijice su obvezne da malo začine igru nakon 30-tak partija
Race for the Galaxy - The Gathering Storm je nešto kao farmeri za Agricolu
Stockpile ekspanzija je trebala biti u baznoj igri za 10€ veću cijenu
Roll Through the Ages ekpanzija - Roll Through the Ages: The Late Bronze Age - je zapravo igra kako je zamišljena
San Juan bez ekspanzije je kao pola igre - zato se i nalazi u drugom izdanju u kutiji
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post:
Bojan1983
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”