Essen Spiel '21

Teme vezane uz događaje i okupljanja na kojim se igraju društvene igre
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la Vatanen »

Jel bi netko tko ide, a tko je iz Zagreba bio voljan za mene kupiti jednu malu i jednu normalno veliku igru uz malu naknadu? (naravno i cash u eurima za igre koje trebam)
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 662 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la Deni »



must have! :o :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 2):
Bojan1983dado
slika
Portich
Reactions:
Postovi: 25
Pridružen/a: 12 svi 2020, 20:50
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 33 puta

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la Portich »

Ne čini se će Brazil: Imperial bit dostupan na engleskom ali mozda nas iznenade...
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1250
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la dado »

Jučer su mi još 3 igre zapele za oko:

https://boardgamegeek.com/boardgame/341048/free-ride - Fridemann Friese-ova verzija Ticket to Ride-a, još nisam igrao niti jednu njegovu igru, hoće li ova biti prva?

https://boardgamegeek.com/boardgame/177478/iki - Tokaido s više mesa? Produkcija izgleda odlično.

https://boardgamegeek.com/boardgame/318560/witchstone - Knizia

Moram prestat gledat Essen preview-e...
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la marge »

Killa je napisao/la: 09 lis 2021, 16:07 GIGATON
https://boardgamegeek.com/boardgame/330514/gigaton
ALO - GIGATON!!!!
kako to?
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 662 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la Deni »

par dojmova o igrama koje sam odigrao na Spielu

Fjords - bezveze. nisam nista ocekivao, ali prakticki igra je samo ideja, bez ikakvog mesa. postave se sve dostupne tajle i onda se postavljaju vikinzi. tko zauzme najvise podrucja je pobjednik. hard skip.

Kingdomino origins - i dalje je to kingdomino. meni ni original nije sjeo. ovo je nesto sadrzajnije, ali i dalje za djecu

Riverside - jos jedan roll n write, ali ovaj cak i ima neku temu (turisti na putovanju rijekom) i smisao van krizanja polja. ako niste previse roll n writeova odigrali moglo bi vas zaintrigirati

Settlement - dosta zgodan gateway plus game. sve mi je fora. uvod u engine building mehanizme s mrvicu push your lucka, set collectionom... bas dobra igra za poklon tko zeli malo upoznati sto sve igre mogu ponuditi

Iki - reprint igre iz 2015. Dosta dobro, rekao bih. nista revolucionarno ni za 2015. ali igra te drzi na rubu. najvise mi se svidjelo sta uvijek imas dovoljno smislenu akciju za odigrat i prakticki svo meso je u dobrom planiranju dugorocnih akcija (kupnja shopova i obrana od vatre), a ne u pretijesnoj optimizaciji resursa. Je, ima tu i hranjenja radnika i mrvicu push your lucka, ako se aktivno ne branis od pozara... u svakom slucaju topla preporuka za one koji vole mesnate nezahtjevne igre...

...a upravo je takva i iduca koju sam odigrao

The Artemis Project - ne vidim da igra ima smisla u manje od 4 igraca, ali radi se o dice placement igri s elementima coopa i backstabinga. Kocke rollate i saljete na razlicita polja. fora je sto nizi brojevi dobijaju prioritet, a polja sadrze ograniceni broj resursa koje prikupljate. Semi coop dolazi do izrazaja samo u jednoj akciji, a to je mogucnost zajednicke misije. svaka misija ima dvije nagrade pa ako obecate drugom igracu jednu nagradu, nista vas ne sprijecava da ga prevarite kod resolvea.

Imperial Steam - prvi dojam mi je da je igra zakomolicirana samo da bi bila komplicirana. za mene hard skip, jer mi tema nije nesto (gradnja zeljeznickih pruga) niti sam kroz partiju vidio neku posebnu sirinu opcija. prakticki sve se svodi na generiranje resursa (akcija 1) i gradnju pruga (akcija 2). sve ostalo su popratne akcije: kupi workera, kupi resurse, izvrsi delivery, kupi lokomotivu s vagonima... itd.. dosadno. bar meni

Sto se tice kupnje, znam da ne moram rushati s kupnjom, jer ovdje ljudi sve zivo pokupuju, tako da vec sutra mogu igrati prakticki sta god zelim.
imao sam ok iskustvo s aukcijom. prodao dvje, kupio dvije i jednu ekspanziju.
ukupan ulov: champions of midgard dark mountains s promo deckom, trash n roll s ekspanzijom i outlive
na samom Spielu: Crowns of Emara, Caper, Cafe, Sobek 2p i nesto mercha

e da... i cijene su fkt nabijene. smijesno mi je da igre prodaju skuplje nego u webshopovima. jos mi je gore sta je ponuda novo i skart. ili se sve ranije razgrabilo... ne znam.
ugl ukupna ocjena Spiela, nesto losija nego 2019., ali necu ga preskocit ni dogodine :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 13):
smurfORnotBojan1983Shichjuri006dadoAntomonkockicaKillaValsimfpol i još 3 korisnika
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1250
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la dado »

Hvala na izvještaju. :thumbs

Iki definitivno nabavljam, baš mi izgleda kul.
Bravo za Cafe, nadam se da će ti sjesti. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Deni
slika
Avatar
_Kex_
Reactions:
Postovi: 51
Pridružen/a: 19 ruj 2019, 12:30
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la _Kex_ »

potvrdjujem ovaj summary u jednoj recenici jer ga nebih bolje mogao napisati :)
Deni je napisao/la: 17 lis 2021, 18:50 ugl ukupna ocjena Spiela, nesto losija nego 2019., ali necu ga preskocit ni dogodine :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru _Kex_ za post:
Deni
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la mljeko »

Ja sam uglavnom radio pa nisam imao vremena za igranje iako sam obišao sve. Probao sam ipak par kratkih: Les menhirs dans le brouillard, apstraktna igra za dva igrača s modularnom pločom, igrači izmjenično miču pločice magle kako bi otkrili sve pločice menhira ispod, igrač kojem to poďe za rukom pobjeďuje. Isti autor je imao još jednu zanimljivost na štandu, Rifugio, planinarska tema, gdje slažeš mapu s protivnikom od hekseva nastojeći je složiti tako da tebi više odgovara.
Zatim Avalam, stariju isto apstraktnu igru za dvoje, u lijepom drvenom izdanju.
Probao sam Takoďer (i kupio) Nivos, isto apstraktnu, ali za do četiri igrača gdje slažeš drvene blokove po odreďenim pravilima boje i prostornosti, nastojeći natjerati protivnika da skupi više negativnih bodova od tebe.
Gledao sam još Scipio, (opet) apstraktnu za dva igrača, gdje nastojiš probiti prije pritivnika jednu od tri kolone vojski stavljanjem prave karte u pravu kolonu te prerazmještanjem vojnika tokom igre.

Zatim sam još probao Similo, varijantu na Unusual Suspects, čak bih rekao uspjeliju od inspiracije.
Vrijedni pamćenja su mi se još učinili Artbox, igra crtanja, što, skužio sam je moja slabost, a ova izgleda baš dobro.
Small Islands, varijacija na Carcassonne, ali sa zanimljivim konceptom bodovanja.
Squaring Circleville, jedan velik area control euro.
Furnace izgleda jako dobro.
Big Monster, kompleksna drafting igra koja se igra u timovima, jako kul, moram je sljedeći put kupiti.

Itd. Igre koje sam demonstrirao su isto dobre, za razliku od prošli put. Moći ćete ih i probati u igraoni jer ću ih donirati po svom običaju. Dive je jako kul, ali vjerojatno nema veliku reigrivost, bar ne u bliskim vremenskim intervalima.
Rush Out! je pak varijacija na Mystic ScROLLs, igra koju sam demonstrirao kad sam prvi put išao u Essen. Obje su mi jako drage, ali ova od SitDowna je bolja i intenzivnija.
Pachamama će tek ići na kickstarter pa to nemam, ali je zanimljiva igra logičke dedukcije à la Cryptid.

Čak i pod maskama, čak i u smanjenom izdanju Spiel je zakon. Gdje drugdje ćete saznati za katarsku varijaciju na Cards Against Humanity, sada prevedenu na engleski: Big Boss.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 7):
dadogrofAntomonValsimrealukasadistikotanelorn
Antun
Reactions:
Postovi: 21
Pridružen/a: 18 ožu 2017, 13:10
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 44 puta

Re: Essen Spiel '21

Post Postao/la Antun »

Kao što su i drugi rekli, sajam je bio dosta manji. Asmodee, CMON, Fantasy Flight, Wizkids 0 bodova. Shodno tome je većina sajma bila euro-orijentirana 🙂

Isprobao sam svega par igara:

Voidfall: Od tima ljudi koje stoje iza Anachrony-a, riječ je o euro pristupu 4x igri, taman im je završavao KS taj vikend pa rekoh da probam. Imao sam zadovoljstvo da nam je igru teachao Dávid Turczi himself i mogu reći da bi lik mogao držati master class o game teachu. Što se tiče mehanika igre, the man himself ju opisuje kao "Concordia meets Lacerda" i mislim da je opis spot on 🙂 Svaku rundu birate jednu kartu iz ruke i odigravate 2 od 3 akcije prikazane na njoj. Akcije vam pomažu upgradeati vašu rasu, vaš presence na boardu, proizvodnji resursa i širenju galaksijom u plemenitoj potrazi za bodovima. Combat je uglavnom bio protiv NPC-ova i kompletno je deterministički. Ovisno o scenariju može biti više i manje player interakcije. Također ima hrpetina rasa koje su dosta asimetrične ❤️ Otišao sam od stola oduševljen tako da eto... bye-bye, ušteđevina 😅

slika slika slika slika


Monumental: Dokaz da nije zlato sve što sija 😅 Igra je na papiru apsolutno sve što volim od tematike i mehanika: Civilization deck builder sa area controlom ❤️ (ne škodi ni to što izgleda fenomenalno) Na žalost, igra dosta faila na području samog gameplaya. Kritike na internetu su da ima puno AP-a, međutim frendovi i ja se ne slažemo. Mislimo da je problem u tome što se decision tree grana tijekom igračevog poteza a ne između. Npr: krene potez, dodaš si neke resurse u pool i počneš raditi stvari (so far so good). Zatim napraviš neku akciju na mapi i dobiješ neki random token koji ti da dodatne resurse/akcije. Zatim završiš gradnju čuda u svom gradu pa to triggera još stvari. I puno toga triggera još više toga pa na kraju igračev potez traje minimalno 5 minuta bez ikakvog AP-a. A za to vrijeme ostali igrači vrte palčevima jer nemaju nikakav utjecaj na razvoj događaja. Igrali smo u troje i imao sam preko 10 minuta pauze između većine svojih poteza. Dodajmo tome paprenu cijenu od 150€ za base game i stvar je jasna. Hard pass.

slika


Azul: Queen's Garden: Preskočio sam sve Azule nakon prvog a i osjećao sam se mazohističko pa sam stao u pozamašan red pričekati da zaigram ovu divotu. Igra je textbook Azul: Predivne komponente i apstraktan gameplay sa vrlo zaboravljivom temom. Ono što ju čini drugačijom od prethodnih (prve) je kompleksnost. Dok je prvi Azul bio odličan gateway game, ovo je medium/heavy po težini. Osjećali smo se dosta izgubljeno prvu rundu igre (a nije pomogao ni dosta loš teach od osobe koja se mučila sa engleskim). Dosta kompliciran i zadovoljavajuć spatial puzzle kojeg su svi za stolom cijenili više od originala. Svi osim mene, to jest. Ipak preferiram jednostavnost originala, da ovo stavim nekom non-gameru za stol bi im vjerojatno mozak iscurio na uši i ne bi više htjeli dolaziti kod mene igrati društvene 😂

slika slika slika



Mobile Markets: A Smartphone Inc. Game
: Simpatičan small box euro gdje proizvodite mobitele i prodajete ih jadnom puku po apsurdnim cijenama. Sjećam se nekoć davno kad je čovjek plaćao 3000 kn za flagship telefon sa svim bells and whistles kojeg sam mogao poželjeti, a ne sad tu da moram dizati 2 hipoteke samo zato što sam veliko dijete i želim imati telefon sa foldable ekranom 😭 Khm. Dakle cijeli pull igre su te neke dve pločice što ih imate pred sobom te ih svaki potez morate nekako preklopiti, te zatim dobijete sve resurse prikazane na ikonicama koje niste prekrili. Pametno zamišljeno jer kako ih god okrenete ne možete dobiti sve. Simpatičan euro ali mislim da nema previše varijacije te da bi mi brzo dosadio.

(zaboravio sam slikati 🤷‍♂️ keep scrolling)



Mosaic: A Story of Civilization
: Igra je bila nedavno na KS-u, tada sam bio na 1€ pledgeu pa sam se probio laktovima kroz gomilu ljudi (žešća dramatizacija) da probam i vidim jel to čemu. Igra je tableau builder sa set collectionom i area controlom u tipičnom civ stilu. Nešto što se ističe je combat, bolje rečeno nedostatak istog. Postoje vojske ali služe isključivo kao neki influence na stolu da se odredi area majority. Ostatak je više manje generičan, skupi resurse da kupiš stvari i budeš najbolji. Što vam je veći population to imate bolji production ali kako gradite gradove tako vam dostupan population pada (ljudi očito sam chillaju u gradovima, objesi zimmer frei, lezi pod palmu i uživaj) Igra je...ok? Niš ne smrdi na njoj, solidno sve, dosta tečno idu potezi, nemam neku primjedbu, rado bih opet zaigrao. A sad, hoću li dat 100+€ za neku fensi verziju igre s plastičnim gradovima... teško.

(isto nisam slikao, lack of foresight da ću pisati tu neki review...)


Similo: VRH. Vrlo jednostavna igra gdje će jedna osoba odabrati 1 od 12 slika te vam zatim potez po potez davati hintove kroz druge slike koje vam pomažu da eliminirate tih 11 krivih. Ima više raznih paketa i toplo preporučujem da kupite barem dva jer tako igra procvjeta! Primjerice: 12 karata na stolu je iz historical figures paketa. Preostali špil su halloween monsters i sa njim morate davati hintove. Kako da natjeram ove tukce da pogode da mislim na Abrahama Lincolna sa ovom mumijom u ruci? 😅 Sve u svemu, odličan mali party game, topla preporuka.

(u retrospekciji, možda sam trebao staviti prvo igre bez slika, ovako sam samo postavio neki standard kojeg sad failam već treći put za redom... 🤔 srećom, na kraju smo liste 😅)


I eto, to je više manje to. Spiel je uvijek super, čak i kad je osrednji. Veselim se sljedećoj godini!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antun za post (ukupno 9):
sadistikodadoKillaPapaverLourdinValsimJerkooosmurfORnotfpol
Odgovori

Natrag na “Društveni događaji”