ž - najave tekstova

Ovdje ostavljajte svoje najave recenzija i opisa igara

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Radi lakšeg snalaženja otvorite temu sa svojim nickom u naslovu, te u njoj pišite koje igre imate u planu obrađivati.
Prije odluke o izboru igara, pogledajte u teme ostalih autora kako se ne bi duplicirali radovi.
Avatar
_ž_
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 lip 2011, 08:39
Lokacija: Zadar
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 52 puta

ž - najave tekstova

Post Postao/la _ž_ »

Pozdrav,
ja sam napisao recenziju za Cottage Garden, nisam našao protokol objave, al evo za primjer, pa me ispravite ako griješim.
8 fotki autorskih, 800*600, ovdje smanjenje na 640.


---------------------

Cottage Garden: recenzija

ocjena: 7/10


Cottage garden bi u prijevodu bio vrt kod kleti tj. gorica, mjesto kojem je svrha da bude lijepo, da opušta svog vrtlara. Iako vrtu nisu strani ni povrće, pokoja bundeva, uglavnom se sastoji od cvijeća. Puno puno cvijeća, i pokoja klupica za sjesti i uživati u toj divoti. Upravo takva je i igra.

Čak joj i kutija izgleda kao kutija(kašeta) s vrtarskim alatom i lukovicama cvijeća:



Igru je napravio Uwe Rosenberg. Uwe je klasični i vrlo popularni dizajner čije mnoge igre volimo, a neke i obožavamo. Caverna je još uvijek na samom vrhu najvoljenijih igara, i kad se u ekipi pojavila potreba za jednom mirnijom igrom, kojoj bi cilj bio da opusti igrače, da ih ne zamori, a opet da im ponudi doziranu dozu izazova, oči su pale na noviju Uweovu igru: Cottage Garden.

Ono što oko prvo vidi je sjajan i dosljedan dizajn. Osim kutije koja je fantastična, čak i pravila imaju tu dozu autentičnosti jer izgledaju kao da su upravo ispala iz vrtlarovih ruku, na sve strane mrlje od zemlje i malo plijesni od vlage što se uhvatilo za rubove. Za moj sud čak i malo preautentično!



Komponente su uglavnom vrhunske. Izdavač je Pegasus Spiele, novo ime, ovo im je prvi naslov i baš su se potrudili dati šarma svemu. Istina je i da su od silne želje pregorjeli pa se prvo izdanje distribuiralo s naljepnicama da se ispravi pogreška tiska, ali zanemarimo to.

Fotografija stola pripravnog za igru poslužit će za razumijevanje mehanizma igre.




Svaki igrač u gredicama svoga vrta sadi cvijeće, tj slaže tetris-like komponente s ciljem da što prije ispuni cijelu gredicu. Jednom popunjena gredica se boduje. Bodovi su cvjetnjaci i staklenici, koji su inicijalno nacrtani na gredicama, što znači da igrač može saditi i preko njih, ali to obično nije uputno, jer tako sam sebi smanjuje bodove. Komponente se izvlače iz mreže na sredini stola oko koje kruži zelena kocka koja predstavlja vrtlara i ujedno je marker za označavanje kruga. Igrač bira iz onog retka ili stupca na kojem je trenutno kockica vrtlara. Igra se igra 6 krugova, s tim da se u šestom krugu pravila malo mijenjaju što daje na napetosti i dramatičnom finišu.




Kad se iscrpe pločice iz mreže, tj kad igrač ima manje od dvije pločice na izbor, na mrežu se dopunjuju pločice iz desne spirale.
Već sam spomenuo autentičan dizajn, e pa u igri dođe i sjajna maketa vrtnih kolica (kariole, tačke) koja je samo marker s koje strane se izvlače nove pločice cvijeća. Well, iako lijepo i prekrasno, ipak pomalo suvišno. Ajde, ipak im se nađe svrha: iako pravila to ne navode, zgodna su za držanje tokena:




Iskreno, model slaganja tetrisoidnih komponenti smo igrali puno puta u mnogim igrama, od Princes of Florence do Ubongoa i nikad to nije bio neki ludo zabavan i napet mehanizam, pa nije ni sad. Biraš među nekoliko komponenti, vrtiš ih ruci, tražiš najbolju poziciju, korektno, ali ne posve izazovno. Tu su i dodatni cvjetnjaci i mačke koje pomažu popuniti gredicu, što malo dodaje na strategiji i povećava broj odluka za igrača.
Mehanizam izbora pločica cvijeća je nešto zabavniji. Lako je predviđati koje pločice te dolaze na red, a onda pomoću žetona mački kojima se može platiti da se polja popune i prije reda, utjecati na raspodjelu.
Moram naglasiti da ova igra ima žetone s mačkama. Da, mačke su važan dio sadnje cvijeća jer osim pomaganja pri izboru odlične su za popunjavanje nedostupnih mjesta na gredici, jer znate kakve su mačke, one se uvale na neki komad zemlje i tamo spavaju i nema šanse da onda nešto posadiš na to mjesto.

Na fotografiji je primjer kako je mačka iz igre zaintrigirala jednog člana obitelji:




Zanimljiv i možda najinventivniji od svih mehanizama iz igre je način bodovanja. Kad se neka gredica posve popuni, tad se boduju narančasti bodovi (cvjetnjaci) i plavi bodovi (mali staklenici), a onda igrač uzima jednu od svojih kockica (boje koju trenutno boduje) i pomoći unaprijed na ljestvici. Znači, kad boduje 2 plava boda, može uzeti plavu kockicu koju je već pomicao po skali ili novu koju još nije - i tu kockicu pomaknuti za onoliko koraka koliko je napravi obodova. Ovo je strateški vrlo zanimljiv moment jer ljestvica nije proporcionalna (neki koraci nose više bodove), plus tu je i crvena crta s miševima, za koju, kad je igrač prijeđe bilo kojom kockicom dobije novu mačku na korištenje.




Zaključno:

Kakva je igra Cottage Garden? Naizgled se čini da je riječ o jednostavnoj lakšoj apstraktnoj strategiji simpatične teme, ali ona to nije. Po meni, tema sadnje cvijeća toliko je kvalitetno integrirana u igru da ona jako dosljedno prenosi doživljaj i emocije te radnje, a to su: mir, kontemplacija, ljepota i nedostatak većih uzbuđenja. Pa jesu li to odlike dobre igre? Naravno da jesu. Ne žele svi igrači lude nepredvidive strategije, osvajanja svemira, rekreiranje povijesti, vođenje uspješne ekonomije, građenje sjajnih kreativnih rješenja proizvodnje, opakih borbi punih zavaravanja i taktiziranja ili milijun drugih izazova. Nekad, čovjek želi pobjeći od sve te strke koje dovoljno ima u radnom danu i kleknuti u svoj vrt pa saditi nevene. To je Cottage Garden. Savršeno uklopljena i izbalansirana mirna igra cijepljena od strke i uzbuđenja. Uz malo sreće i osrednje strategije idealna je zamjena za trenutke u kojima želite zastati i omirisati ruže, a niste spremni prljati prste pravom zemljom.


Finalno:

Komponente: savršene
Mehanizmi: vrlo dobri
Osjećaj: miroljubiv
Igra: ugodnih 45 minuta
Ambijent: obiteljski za 2 - 4 člana
Utjecaj sreće: malen ali postojan
Mogućnost strategiranja: osrednje malo
Zadnja izmjena: _ž_, dana/u 29 tra 2018, 16:16, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru _ž_ za post (ukupno 11):
dadoShichgrofkockicaAntomonsadistikoblacxValsimdlakarBojan1983 i još jedan korisnik
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la grof »

Opa majstore! A da ja tebi složim jedan Wordpress account, pa da direktno objavljuješ kao sav pošten svijet? :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la kockica »

Neka nas sto vise pise! :-D
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la grof »

kockica je napisao/la: 28 tra 2018, 23:08 Neka nas sto vise pise! :-D
Slažem se. Neka mi imamo svoj BGG sa što više svojih opisa i recenzija igara. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la sadistiko »

Baš fino, raspisala se ekipa, neka neka
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la Valsim »

Svaka čast na recenziji i super fotkama :thumbs .

Lijepo nam je bogme došlo do pravog boooma recenzenata i recenzija. Neka, neka. To nam je i smisao portala i foruma, da ljudi pišu o igrama koje vole i s kojima bi voljeli i druge upoznati. Morati ću obrisati i ja prašinu sa svojih najava recenzija, jer ovim tempom neće mi ostati ništa više za recenzirati :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la kockica »

Ajde ti valsime 51 st cim prije :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Valsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la Valsim »

@kockica
Kako si znao da sam tempted napravit recenziju upravo te igre :o .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
_ž_
Reactions:
Postovi: 17
Pridružen/a: 13 lip 2011, 08:39
Lokacija: Zadar
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 52 puta

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la _ž_ »

grof je napisao/la: 28 tra 2018, 22:32 Opa majstore! A da ja tebi složim jedan Wordpress account, pa da direktno objavljuješ kao sav pošten svijet? :)
Dapače, bila bi mi čast.

Mislim da i imamo još jednu moju pradavnu recenziju na portalu: https://igranje.hr/recenzije/igrali-smo ... -euphrates
2011. godina, bome :-S

Anyway,
nudim još i recenzije: Istanbul, Codenames, Space alert, Caverna: The Cave Farmers, čini mi se da nisu recenzirane, a možda su još aktualne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru _ž_ za post (ukupno 4):
ValsimShichkockicasadistiko
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: ž - najave tekstova

Post Postao/la Valsim »

Svaka čast :bravo .
Ma sve igre bi trebale uvijek biti aktualne.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “Najave tekstova”