On Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

On Mars

Post Postao/la mado »

https://boardgamegeek.com/boardgame/184267/mars

Jel igrao tko ovo? Može usporedba s Terraforming Marsom? Jel tematskija ili još veći euro od TM?
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 840 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la Mago de Umago »

TM mi je super ali On Mars je vrhunska, 2 klase iznad.
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Tematski, ovo bi bilo "prije" Terraforming Marsa, dolaziš na Mars na kojem su četiri automatizirane nesretne građevine, od svakog resursa po jedan i snađi se druže, kolonija mora opstati. TM se proteže kroz generacije i generacije, ovdje je razdoblje u igri moglo bi se reći onako unutar par godina ili 10ak, dignuti koloniju da postane samoodrživa.

Mehanički, puno izazovnija od TM-a, kao što Mago reče, 2 klase iznad. Imaš doslovno jednu akciju za napraviti, uz opcionalnu "executive" akciju (koje, u pravilu kopiraju osnovne akcije, kad čovjek malo bolje razmisli), ali čar igre je napraviti bolestan kombo. Osim glavne i executive akcije, neku "radnju" možeš dobiti i ako pokreneš niz.

Npr. Glavna akcija jučer mi je bila kretanje roverom. To je onako, točno ono kako i zvuči, uzmi rovera i prošetaj par heksova po koloniji. No, pokupio sam pločicu koja mi dopušta da razvijem svoju tehnologiju/tehnologije dvaput (istu tehnologiju dvaput ili dvije različite po jednom). Sasvim namjerno, jer sam se tako pozicionirao prethodno, dvije pločice (koje su predstavljale tehnologije neke, nije bitno koje) u mom "labosu" na player matu, sam jednu pomaknu na polje koje mi je automatski dozvolilo da downloadam nacrt iz orbite (karta blueprinta tj upgrade građevina) za upgrade jednog generatora struje. Drugu pločicu sam pomaknuo na polje koje mi je dozvolilo da automatski obavim taj upgrade što sam odmah i napravio. PRIJE SVEGA TOGA, prije movementa svog rovera, odlučio sam bio iskoristiti executive akciju, potrošivši tri marsinija (kristala) za uzeti jedan resurs minerala koji mi treba za apgrejd.

Znam da ti ovo ništa ne znači, ali je primjer jednog izvrsnog kombosa gdje na potezu od jedne ili dvije akcije obaviš gomilu stvari. Sve ovo gore je moguće obaviti zasebno, ali bi mi trebalo barem tri-četiri turna da

1) odem s Marsa u orbitu i razvijem tehnologiju (to ne možeš s Marsa)
2) ostanem gore i uzmem nacrt (ista stvar, nacrti se u pravilu uzimaju u orbiti)
3) vratim se na Mars, nadajući se da sam uspio uhvatiti shuttle koji je otpičio prema Marsu i (ako si poremetiš tajming i šatl odleti bez tebe moraš prosjediti gore čekajući ga, što, ovisno o tome koliko je kolonija napredna, može trajati vječno!)
4) obavim upgrade nacrta koji sam gore preuzeo (korištenje nacrta za upgrade građevina se radi s Marsa, u pravilu)

Predivna jedna igra, tjera te da si isplaniraš poteze toliko unaprijed da maltene odradiš cijelu igru u glavi na prvom turnu, sve ovisi o dobrom tajmingu. Naravno, da ne bi sve bilo solo multiplayer, imaš elemente utrke sa drugim igračima tko će napraviti koji kompleks građevina i pobrati bodove, tko ima koju tehnologiju koja treba za izgradnju građevina, tko će kome drpiti dobar nacrt ili pak ako vidiš da ti je suigrač pograbio gomilu nacrta koji se tiču generatora struje ti odeš i uzmeš mu znanstvenika (samo je jedan svake vrste) pomoću kojeg bi on mogao besplatno raditi akcije sadržane na tim nacrtima... Ako si peezda ;)

Meni je draža od TM-a, evo iskreno, plus komponente su vrhunske kvalitete i art je ujednačen :P :P :P
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post (ukupno 4):
realukamadoDamixtanelorn
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: On Mars

Post Postao/la Vukozec »

kakav je solo?
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Nikad probao :( nikad nisam solo, heh.
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

@realuka

bojim se da ćeš morati dosta kopati po netu u potrazi za nekom trgovinom koja ima in stock, ali neće biti jeftino svakako. Postoje samo dvije verzije, koliko znam a to su retail i KS i razlika je u tome što u KS verziji dobiješ i board za blueprinte i možda još kakve đinđice unutra, ne znam ni sam točno, tako je barem bilo rečeno tijekom kampanje da će to biti razlika.

EDIT: ako Meeple's nema ja ti drage volje posudim da probate! Dapače ako vam treba playdate, samo se javite. Ako ste u Zg i okolici naravno.
Zadnja izmjena: CrazyBunnyGuy, dana/u 11 kol 2021, 09:35, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Lol, hahahahhahaha, guglam i guglam i nađem ovo:

https://www.militaryshop.rs/shop/oprema ... 6kw8Gd_r-4
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la realuka »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 11 kol 2021, 09:29 @realuka

bojim se da ćeš morati dosta kopati po netu u potrazi za nekom trgovinom koja ima in stock, ali neće biti jeftino svakako. Postoje samo dvije verzije, koliko znam a to su retail i KS i razlika je u tome što u KS verziji dobiješ i board za blueprinte i možda još kakve đinđice unutra, ne znam ni sam točno, tako je barem bilo rečeno tijekom kampanje da će to biti razlika.

EDIT: ako Meeple's nema ja ti drage volje posudim da probate! Dapače ako vam treba playdate, samo se javite. Ako ste u Zg i okolici naravno.

Znam za EGG kako funkcionira, imam već 2 kampanje njihove po dolar backane u želji da uzmem nekog Lacerdu al što ih više gledam sve mi se čine prekompleskne da bi mi se uopće igrale :D

Al hvala na ponudi ako se odlučim/o prvog ću tebe gnjaviti.
CrazyBunnyGuy je napisao/la: 11 kol 2021, 09:31 Lol, hahahahhahaha, guglam i guglam i nađem ovo:

https://www.militaryshop.rs/shop/oprema ... 6kw8Gd_r-4
Čini mi se da he to bio jako uspješan kickstarter čak.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1189 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: On Mars

Post Postao/la Antomon »

Ja sam svoju kopiju On Mars kupio na GeekMarketu od BoardGameGeek-a. 99€ + shipping za KS verziju igre.
Općenito bi trebalo pratiti GeekMarket jer često bude naslova ispod cijene koji ispadnu sa shippingom manje od maloprodajne cijene u web trgovinama. Naravno, što je popularnija igra to je skuplja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
realuka
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”