New Earth

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

New Earth

Post Postao/la Valsim »

slika
Dakle da nisam slučajno naišao na ovu igru na dobrom zimskom popustu na Philibertu (https://www.philibertnet.com/en/ergo-su ... 20007.html), vjerojatno ne bih nikad niti čuo za nju u oceanu novih igara kojih je sve više iz godine u godinu. Samo što ovo nije ni neki najnoviji naslov, već iz 2016., a kad su u pitanju odlični popusti odmah u meni proradi sumnjičavost čime je upravo ova igra to zaslužila. S obzirom na iskustva sigurno ne iz dobrih razloga. I naravno iduće idem Googlati Boardgame Geek (https://boardgamegeek.com/boardgame/167590/new-earth), i umalo padnem na rit. Nisam očekivao neku basnoslovnu ocjenu, nešto u rangu 6-7, ali na 3,3 me ništa nije uspjelo pripremiti.

Ne sjećam se da sam ikad vidio toooliko lošu ocjenu, dovraga čak klasični Monopoly ima ocjenu 4,4 , ta ne može igra biti toooliko loša. Jasno sumnjičavost je nagnala na daljnju istragu, čime sam nabasao na sljedeću temu - https://boardgamegeek.com/thread/160454 ... me-ratings

Da skratim priču, koliko sam ja barem skužio. Našao se određeni igrač koji je igru rejtao s 1, iz kojih razloga to mislim nitko od nas uistinu neće otkriti. S njegove strane igra je jednostavno toliko očajna da po njemu ne zaslužuje niti 0. S druge strane našao se tu uvrijeđeni dizajner koji nije baš najbolje reagirao na to. Recimo da je malkice previše osobno shvatio kao napad na sebe i sabotiranje igre, jer po njemu dotični kritičar nije uopće shvatio bit igre, dapače sumnja da je zapravo uopće i zaigrao te se pita koji su tu stvarni motivi. I hajde to bih još nekako prošlo - dva proturječna mišljenja i dizajnersko inaćenje na kritiku vlastitog rada. No stvarčice su otišle malo predaleko da se kivnog kritičara prijavilo i prijeti mu se pravnim progonom. Nakon toga je naravno krenula cijela salva 1.

Ima par igrača koji brane igru da je zapravo izvrsna. Jesu li to dizajnerovi frendići ili uistinu opet treća strana sa svojim mišljenjem, tko će ga znati. Uglavnom oni tvrde da prilikom predstavljanje igre, demonstratori za istu su bili nabrzinu prikupljeni, te je malo tko znao kako se pravilno igra.

Sad ostaje samo pitanje za sve nas, kakva je igra uistinu? Koliko sam istraživao ne postoji niti jedna recenzija igre, pisana niti u obliku videa.
Pa ako je netko kojim slučajem imao priliku zaigrati igru da nas riješi svih pitanja ili nedoumica.

Drugo pitanje. Biste li na temelju spoznaje cijelog cirkusa kupovali igru?
Da odmah preduhitrim ponudivši svoja razmišljanja. S jedne strane protiv sam bilo kakvog nasilništva i vršenja pritisaka na pojedince i prijetnje kojekakvim sudskim tužbama. S druge strane ne mogu opet povjerovati da je ijedna igra toooliko loša da zasluži 1, da ne kažem 0. Ne znam je li to do mojeg blagog ocjenjivačkog kriterija gdje igra koliko god mi je loša, ipak ostavim donekle oke ocjenu čisto zbog razmišljanja koliko je vjerojatno s nečije strane ljubavi i truda uloženo. Ako i je loše u mojim očima, baš da ubijem u pojam nečiji rad s 1 od 10. Uh znam, nikad profesora od mene i sva sreća što ne predajem u školi, ne bih mogao noćima spavati :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: New Earth

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Ovo je skoro na tragu one cancel kulture i neslaganja sa stavovima, slično, naravno, s obzirom da ovdje valjda nema rasizma i ostalog. Anyway, da skratim, probao bih naći neki objektivni prikaz gameplayja ili nešto, a uopće me ne bi tangiralo tko što misli; de gustibus...
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: New Earth

Post Postao/la M0by »

na prvo pitanje ne mogu odgovoriti jer je nisam proba a i ne vidim nikakv gameplay.

Odgovor na drugo pitanje je NE, em mi vizualno nije privlacna (nije da to sprijecava igru da bude dobra al kako o ovoj nis ne znam bar da vizualno lici na nesto), dizajneru je ovo prva igra (bar nisam nasa druge od njega) i glavni razlog zasto NE je taj sto je dostupan ogroman broj igara koje mogu kupiti i znam ili bar mislim da ce mi se sviditi da ne moram riskirati s ovom (i ima ruznu kutiju da mi stoji na polici :P).

A stase tice generalo bi li kupija igru koja je lose ocjenjena, ako me privlaci vidjeni gemeplay vjerovatno bi... iako do sad igra s najnizom ocjenom koju imam/sam imao je bio Rune Age (6.8 trenutno sta i nije bas nisko) i koji jesam kupija vise privucen izgledom nego igrivoscu.
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: New Earth

Post Postao/la fpol »

Ne znam kakva je igra, nisam igrao, niti vidio, ali procitao sam thread, bio je zanimljiv ;). Mislim da je covjek koji je dao 1 sasvim ok objasnio zasto je dao 1.
Cak i da je ova igra mozda fenomenalna (što baš i ne vjerujem) i pravila i prvih X partija su isto dio igre. Ako izgubis igrače u prvoj partiji to nije samo pogreška igrača i sigurno je nešto što treba ući u konačnu ocjenu. Znači ako je igra dobra nakon 3+ partija i ti je igrači ocjene sa 10, a oni koji nisu izdržali do tada je ocjene sa 1 onda prosjecna ocjena dosta dobro opisuje to stanje. Ako 80% igrača nije došlo do treće partije onda to baš nije dobra igra i ima lošu ocjenu.

Sigurno da bi me ovako lose ocjene zabrinule, ali svejedno bi kupio igru da me privuče nečime.

Najniza ocjena koju sam dao je 3, ali pretpostavljam da bi našao i neku za 1 da kupujem bez istraživanja. U svakom slučaju ako ocjene postoje onda se mogu i dodijeliti, ako nikome nikada ne dam 1 da li po toj logici nikada ne bi trebao dati niti 10?

U konačnici mi se čini da su te ocjene nešto kao i top liste o kojima se nedavno pisalo. Imaju svoju vrijednost, ali najvažnije je točno shvatiti šta predstavljaju, a ne ih uzimati kao univerzalnu istinu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 2):
sadistikogrof
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: New Earth

Post Postao/la fpol »

Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post:
Valsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: New Earth

Post Postao/la Valsim »

Mda. Kako sam i mislio. Nije sve toliko crno, ali je daleko od idealnog. Najveća krivica ide na nejasna pravila i neke koncepte koji na papiru vjerojatno dobro zvuče, a u primjeni baš i ne. S obzirom da je riječ o dizajnerovoj prvoj igri, i generalno prvoj igri koju su izdali, potpuno su razumljivi neki od propusta. Da je bilo više skromnosti s dizajnerove strane do ovoga nikad nebi došlo, ovako će ostati u trajnom uvjerenju kako je igra "masterpiece", ša ne vjerujem da će ni s idućim naslovom biti nekog odmaka. Ako i bude druge prilike.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”