Food Chain Magnate

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Food Chain Magnate

Post Postao/la Noghri »

Vidim da je igra dosta dobro ocijenjena i dosta hvaljena.

Da li je netko igrao / posjeduje, da bi mogao staviti neki osvrt?

Zanimaju me malo dojmovi, cisto da vidim jel nesto sto bi se isplatilo pokusat ulovit kad dode reprint ili ne bas.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post:
smurfORnot
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la Antomon »

Inače nisam ljubitelj totalno heavy euro igri (igre koje su na BGG-u 4+ po težini), ali Food Chain Magnate mi se dosta svidio. Ako ti se recimo sviđaju RTSovi ili management igre na PC-u, Food Chain Magnate će ti dosto brzo sjesti kako je poslagano napredovanje karti (technology tree). Kada i prvi put igraš možeš napraviti barem nešto ako se fokusiraš na neke milestone karte, neće ti donijeti nužno pobjedu ali imaš osjećaj da si napravio barem nešto jer si uzeo milestone kojeg neko drugi nije. Milestoneovi nisu sami sebi svrha, oni su tu da oblikuješ svoj način igre, ali to za prvu igru nije ni bitno.

Igra je jako interaktivna, užasno je bitno što drugi rade, što je po meni prednost ali treba nekoliko partija da shvatiš što se događa, potrebno je pravilno reagirati na poteze drugih igrača. Dosta odluka koje doneseš u igri se reflektira tek kroz sljedećih nekoliko rundi. Svakako preporučam probati. Osnovna pravila su dosta jednostavna, kompleksnost igre dolazi iz interakcije među igračima, a ne iz mehanizama igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
Noghrikockica
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la smurfORnot »

Vidim da ju je vasel dosta "popljuvao" xD
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la Bojan1983 »

Dosad sam igrao preko 100 razlicitih igara i mogu reci da je FCM definitivno originalan i poseban, nisam se jos susreo s igrom s kojom bih je mogao usporedit

TEZINA
Bez obzira na "bgg weight rating", pravila su vrlo vrlo jednostavna (za jednu heavy igru, nije ovo gateway :D ) i sama tezina se skriva u sirokom izboru jednostavnih opcija i prilagodavanju i i nadmudrivanju sa ostalim igracima

ARTWORK
Ono sto ljude odbija ili privlaci na prvu je artwork, cak je i mene neko vrijeme odbijao da je kupim jer izgleda kao "prva verzija prototipa" i sl... Da, mozda su mogli vise truda i resursa ulozit i sami izgled igre, al meni osobno je sve to jako ugodnu oku i taj neki retro osjecaj se savrseno slaze sa temom

TEMA
Razvoj fast fooda pocetkom 40ih u Americi, svaki od igraca predstavlja CEO-a novog lanca restorana koji se bore za dominaciju u gradu. Pobjednicki restoran ce biti koji bude najblizi/najjeftiniji i bude mogao zadovoljiti tocne zelje okolnih kuca

GAMEPLAY
Igra je deck builder, postoji 32 razlicite karte koje ustvari predstavljaju razlicite zaposlenike koji imaju razlicitu funkcije u tvojoj poslovnoj strukturi. U samom startu svaki igrac krece samo sa kartom CEO (koja predstavlja bas njega) koja ima funkciju "hire one person" odnosno mozes uzet jednu od 8 karata koji su prvi level tech tree-a koje ces moci upotrijebiti sljedeci krug, pa ako uzmes npr "Recruiting girl" cija funkcija je takoder "hire 1 person" - od treceg kruga ces moc uzeti (zaposliti) 2 nove karte

Cak i ta, lagana i bezazlena, odluka u prvom krugu imat ce veliki utjecaj kako ce se igra razvijati jer za skoro sve moguce akcije u igri postoji nagrada (milestones) koja daje trajni bonus onom igracu koji to prvi odigra (prvi si zaposlio konobarice? do kraja igre imas veci profit po konobarici, prvi si reklamirao pivu? - do kraja igre dobivas bonus za prodanu pivu itd itd...)


Kao svaki dobar heavy game primjetio sam da je i FCM prolazio kao veliki hit or miss
S jedne strane jedna od rijetkih igara koje sam ponovio sa igracima kojima sam je pokazao prvi put (puno igara, malo vremena, ne vracaju se igre na stol samo tako :D ) a s druge znao sam cut je ovo samo gejmerski random party game u kojem je bilokoja strategija uzaludna


MINUSI
- Relativno naporan setup
- Potreban velik stol, zauzima puno mjesta
- Cijena... duplo skuplja od prosjecne igre, sigurno ne zbog komponenti
- Vrlo bezobrazna prema novim igracima (vrlo moguce da nakon pol sata shvatis da nemas sanse a igra moze trajat i par sati)


With all that said...

FCM je strateska ekonomska simulacija koju bih preporucio svima koji vole ozbiljnije igre gdje se mogu nadmudrivat sa protivnicima.
Jedna od onih "easy to learn, hard to master" igara koja ce zbog random setupa svaki put predstavljat novi problem i pruziti vrlo ugodnu glavobolju :)

9/10

Onima kojima je igra ruzna, vole probat i osudit igru nakon prve partije, ili vrlo pazljivo balansiraju sa budzetom bih preporucio da zaobidu...
Zadnja izmjena: Bojan1983, dana/u 26 lip 2020, 19:25, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post (ukupno 6):
NoghriShichkockicasadistikoTeehee(R)tanelorn
slika
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la Bojan1983 »

smurfORnot je napisao/la: 26 lip 2020, 19:22 Vidim da ju je vasel dosta "popljuvao" xD
Vasel proba jednom i ajmo dalje... ovo je igra koja postaje bolja sa svakom sljedecom partijom...
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la smurfORnot »

Bojan1983 je napisao/la: 26 lip 2020, 19:24
smurfORnot je napisao/la: 26 lip 2020, 19:22 Vidim da ju je vasel dosta "popljuvao" xD
Vasel proba jednom i ajmo dalje... ovo je igra koja postaje bolja sa svakom sljedecom partijom...
Ma znam, jasno mi je to ;)
Mislim tematika mi se stvarno sviđa, ali ta cijena i izgled samog gejma jednostavno mi je gore od Terraforming marsa xD(mislim ok, ploca u TM-u zgleda plafon za ovo, kartice su sad pak drugi par rukavica). A obzirom i na ovo da nije nimalo noob friendly, mi baš i ne odgovara.
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la Antomon »

Bojan1983 je napisao/la: 26 lip 2020, 19:24
smurfORnot je napisao/la: 26 lip 2020, 19:22 Vidim da ju je vasel dosta "popljuvao" xD
Vasel proba jednom i ajmo dalje... ovo je igra koja postaje bolja sa svakom sljedecom partijom...
Vasel fantazira da voli teške euro igre dok ne proba tešku euro igru, sličan review je imao i Brass.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la sadistiko »

Kud ga spominjete, odma mi dižete tlak :-D
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Antomon
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la kockica »

sadistiko je napisao/la: 27 lip 2020, 07:24 Kud ga spominjete, odma mi dižete tlak :-D
Naše tajno oružje kada budemo igrali protiv tebe ;)
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post Postao/la dlakar »

Nema potrebe. Za vrijeme igranja mu je visok tlak od crnog vina....sa Vaselom bi mogao samo prouzročit infarkt...
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”