Wingspan

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Wingspan

Post Postao/la mado »

Prije 2 sata su objavljeni dobitnici 14tog po radu Golden Geek Awardsa na BGG-u: https://boardgamegeek.com/thread/242132 ... nners-2019

Wingspan ih je osvojio čak 7 :shock: :bravo Osim toga je ovaj prošlogodišnji megahit uspio doći na 1 mjesto na BGG-u obiteljskih igara, 22. mjesto strateških, a 20to na ukupnoj listi: https://boardgamegeek.com/boardgame/266192/wingspan
Težina tj. weight po mišljenju BGGovaca je 2.38. Prije 10 godina je 7 Wonders digao ovoliko prašine sa težinom 2.33, a prije 12 godina Dominion s težinom 2.36. Znači slično su teške igre, tj. srednje teške, možda za nongamere malo zahtjevnije.

Nisam igrao, al od nongamera slušam da su čuli za igru o pticama. O čemu je riječ? Jesu ptice toliko popularna tema? Ili je gameplay tako zabavan? Jel ima kakvih inovativnih mehanika?

Na prvi pogled, bez proučavanja pravila, karte mi se čine jako komplicirane s količinom teksta i ikona koje sadrže.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la sadistiko »

Ma igra uopće nije teška, a mehanike nisu niš revolucionarne. Po meni prosječna igra, odigrao kojih 5 partija i pošto u obitelji, a ni u gaming grupi nije bila nešto pretjerano dobro prihvaćena nisam je nabavio za sebe.
Art je simpatičan, ali po meni prevelik random na kartama, imali smo partiju gdje smo bili u obilju svega, a bila je partija gdje smo jedva preživljavali. Ne znam na koji način se taj problem manifestira ako se doda još hrpa novih karata iz dvije ekspanzije, bojim se da je onda balans još više poljuljan osim ako se u isto vrijeme ne mora izbaciti isti broj karata iz špila na početku igre s expanzijom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
madokockica
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la kockica »

Premda sadistiko zapravo nije profil igrača koji bi trebao suditi o ovakvom tipu igara gdje se recimo ptice ne tamane međusobno, uništavaju jednima drugima gnijezda, preotimaju ženke za parenje itd., mislim da ću se ovaj put prikloniti njegovom mišljenju.

Ne znam, možda je do mene jer počinjem izbjegavati stonemaier games. Primjerice Scythe mi je postao ugodna igra usprkos prvotnom razočaranju jer je krivo oglašavana kao nešto drugo, ali evo sad smo krenuli na kampanju iz ekspanzije Rise of Fenris i prošli smo 5 epizoda i iskreno, to mi je zasad sranje od ekspanzije i kampanje (posljednje dvije epizode su bile wtf?) a ovaj tjedan ćemo vjerojatno završiti cijelu kampanju, pa ću brzo napraviti recku.

Ili je do toga da se wingspan često uspoređuje s nekim drugim igrama (npr RftG) koje već posjedujemo pa ne vidimo razloga nabavljate slične, ali eto, moglo bi biti interesantna onima koji je ovaj aspekt društvenih igara nov.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la sadistiko »

pa nisam ja baš neki igrač nasilnih igara, to može @miljenko potvrditi, više sam za gradnju, trgovinu, istraživanje itd. :-P
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la marge »

ah, igra niti je teška, niti je zabavna nama koji ne volimo igre na sreću, ali vjerujem da je baš zato privlačna masama jer dobro izgleda, nije zahtjevna, niti traje predugo, a i svatko može do pobjede uz malo sreće..
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la kockica »

sadistiko je napisao/la: 04 svi 2020, 12:51 pa nisam ja baš neki igrač nasilnih igara, to može @miljenko potvrditi, više sam za gradnju, trgovinu, istraživanje itd. :-P
OK, malo provociram i istina, ti si više civ builder profil :) zato ma baš zanima kako ćeš ocijeniti tapestry jer ne sumnjam da će ti jednom doći na stol ;)
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la Valsim »

kockica je napisao/la: 04 svi 2020, 12:17 Premda sadistiko zapravo nije profil igrača koji bi trebao suditi o ovakvom tipu igara gdje se recimo ptice ne tamane međusobno, uništavaju jednima drugima gnijezda, preotimaju ženke za parenje itd., mislim da ću se ovaj put prikloniti njegovom mišljenju.
Now that's a game I would enjoy even more sopak :D .
sadistiko je napisao/la: 04 svi 2020, 12:51 pa nisam ja baš neki igrač nasilnih igara, to može @miljenko potvrditi, više sam za gradnju, trgovinu, istraživanje itd. :-P
Ma duša od čovjeka, ne bi mrava zgazio :P .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la sadistiko »

kockica je napisao/la: 04 svi 2020, 13:59
sadistiko je napisao/la: 04 svi 2020, 12:51 pa nisam ja baš neki igrač nasilnih igara, to može @miljenko potvrditi, više sam za gradnju, trgovinu, istraživanje itd. :-P
OK, malo provociram i istina, ti si više civ builder profil :) zato ma baš zanima kako ćeš ocijeniti tapestry jer ne sumnjam da će ti jednom doći na stol ;)
Uf, ma čim sam vidio da su minijature 80% te igre (po meni nepotrebno predimenzionirane) odma mi je bilo sumnjivo. A kad sam vidio kolika se fama digla i prije nego je igra izašla, zgadilo mi se i igra i Stonemeier.

A ti @Valsim si nastradao ako se nađemo u Nemesisu, ima da te lansiram iz broda ko što je Luka Slavicu i Miljenka :-D
slika
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 325
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 468 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la priroda15 »

Mene odbija tema :facepalm
slika
Avatar
Teehee(R)
Reactions:
Postovi: 116
Pridružen/a: 06 lis 2017, 10:27
Ima zahvala: 616 puta
 pohvaljen: 237 puta
Kontakt:

Re: Wingspan

Post Postao/la Teehee(R) »

U mojoj je grupi jako dobro prihvaćena, iako nitko nije zaljubljenik u ptice i ne bave se time u životu - doduše svi vole životinje! Relativno je jednostavna pa ju i non-gameri brzo pokopčaju i sviđa im se osjećaj da su odigrali nešto konkretno pa čak i kad izgube jer je dosta dobro izbalansirana i ne osjećaju se pregaženo na kraju. Igra je miroljubiva, pa čak i u pravilima potiču da pomažeš ostalima kada tko zaboravi odigrati akciju koja ovisi o tuđem potezu, što je non gamerima fora.

Ostalima iz grupe, kakti igračima sa stažem, paše laganija igra za neke umorne večeri, a meni je ok jer ju brzo objašnjavam, pa sve to ne traje predugo. Ilustracije su zaista krasne i to osvaja sve na prvu, kvaliteta karata na nivou Stonemayera.

Ima partija koje su stvarno na knap sa svime, a nekad imamo i pola igrača sa tablama popunjenim sa 15 karata(to je max za vas koji nisu igrali). Dosta ovisiš o kartama, a tu su još i kocke, tako da ima luck faktora, ali nekako se opet pliva - nije toliko presudno, uvijek se nešto iskombinira, nikad ne izvisiš zbog krivog poteza.
Niti gameplay, niti mehanika nisu revolucionarni. Karte su dostupne na sličan način kao u TTR, samo su one ovdje dio enginea koji gradiš, a nisu resursi per se. Imaju kockice preko kojih dolaziš do resursa, a kojima plačaš karte - jasno, one su van balansa pa nečeg ima više, nečeg manje(nemam pojma s čime bih to usporedio, možda slično Smallworldu kod borbe). Još jedan resurs su jaja koje je Jamie taktički odlučio napraviti od neke fora plastike u raznim nježnim bojama pa je igru još malo vizualno/dizajnerski podigao.

Jedino mi je novost način na koji aktiviraš kartice: možda je najbolji opis da se to događa lančano. Složiš engine u lanac i kad ga aktiviraš, karte startaju jedna za drugom - tu se može dobiti malo na iskustvu i pravilnom tempiranju kada koji lanac aktiviraš. Čisti combo. Vjerojatno ni to nije novost, ali nisam do sada igrao nešto takvo.

Svakako ostaje u kolekciji i mislim da je potpuno izbacila 7Wonders koji je dosad bio entrygame za početnike!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Teehee(R) za post (ukupno 6):
madosadistikoPapaverdgalesic2000dadommoonbird
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”