Wir sind das volk

Pitanja vezana uz društvene igre
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Wir sind das volk

Post Postao/la kockica »

Začudilo me da ne postoji ova tema, a primjetih da je igra na ovom forumu na nekoliko top lista ljudi koji glasaju za najbolju igru.

Twilight Struggle je moja tiha patnja, i kada sam čitao i proučavao ovu igru, mogu shvatiti njenu vrijednost, ali iz objektivnih razloga neću nikada kupiti fizičku verziju za sebe i ženu, predugo mi traje a mi nemamo toliko vremena na raspolaganju i još za cijelo to vrijeme taj kronični stres tijekom cijele partije, i uvjeren sam da mi žena ne bi izdržala toliki stres. Plus ona je više taktičar, nije toliko za dugoročne strategije i više voli kada se situacija mijenja i mora se prilagođavati, znači ne u smislu da dugoročno isplanira unaprijed igru pa kad zaglavi u nekom s lijepom rukavcu, eto sranja.

Generalno nije wargamer (barem se tako deklarira) , ali s guštom me sabotira u TTA i obično ona počinje sa jakom vojskom bilo za konstantne agresije bilo za koloniziranja. U Evolution Climate obično ona stvara opasne grabežljivce. :evil:

Čitao sam pravila za Wir sind das volk, ne čini se komplicirana, likovno mi je ok, često se navodi kao dobra zamjena za TS, pa počinjem promišljati i u tom pravcu. Čini mi se da ima dobru krivulju učenja, pa igra ne bi trebala biti repetitivna. Imam i pnp verziju 13 days, nikad odigranu a iako se navodi isto kao zamjena za TS, djeluje mi ograničenije.

Vidim da se igra može nabaviti direktno od izdavača i relativno je pristupačne cijene , postoji i exp, ali me ne interesira jer samo proširuje igru za više igrača

U svjetlu svega rečenog, da li bi se moja žena slomila pod stresom u ovoj igri? :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Valsim
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la Valsim »

Čitajući uvod mislio sam da govoriš o Slavici, jer je priča identična od riječi do riječi. Znači direktna konfrontacija i wargejmovi = 0 bodova, jer previše stresno. Eh ali u Through The Agesu se zato prvi oštri mačeve i napinje strijele sbatine :D .

Što se tiče Wolka igrao sam 4 puta, i mogu ti reći da definitivno postoji veliki osjećaj napetosti. Pogotovo kod igrača koji igra s DDR-om, i pogotovo kako igra odmiče i stvari počinju pucati po šavovima i sve se krene raspadati. Pa sad ti doživi 1989. Ako joj se TS ne dopada, ovdje je stres level na potpuno jednakoj razini. Grizu se zubi nad svakom karticom, i treba jako, jako, jako, jako paziti što se radi. Jer kao što rekoh ako se pogriješi, a pogriješit će se, pogotovo kod prvih igri, pa kada još i protivnik to uspije maksimizirati, cijeli sustav se vrlo brzo krene raspadati ko pločice od domina. Al da je igra odlična definitivno je. Pogotovo što je manja i lakša od Twilight Strugglea pa je idealna za nositi na izlete i planinarenje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
kockica
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la mado »

A ne mogu baš otvoriti temu za svaku igru koja me oduševi :) Volk sam igrao 45x do sad i igra me i dalje oduševljava. S iskusnim igračima traje najčešće oko sat-sat i pol, ovisno kad netko pobijedi. Igra ima 4 kruga/desetljeća, a znalo se dogoditi da netko igra preriskantno/neoprezno, pa izgubi nakon samo 1 kruga, tj. 20tak minuta igre.
Volk i je i nije wargame. Nema klasične vojske, ali osjećaj igranja je wargameovski. Napadi jesu direktni, ima blefiranja, napetosti itd.
Imaš u igraonici kopiju igre, pa možeš isprobati. Učenje na početku je malo zahtjevnije, jer ima ikona, pravila, podpravila, izuzetaka. Ikonografija na kartama i mapi je poprilično jasna i brzo se pohvata i lako čita. Sam gameplay je jednostavan, igraš ili kartu iz ruke ili jednu od ponuđenih - jednostavno. Igra je anticoop, al ako ste oboje početnici, možete si međusobno objašnjavati što koja karta radi, ukazivati na greške i sl. Tako barem ja igram prvu igru s početnicima. Međutim nije velika razlika između naprednog igrača i početnika kao u TS recimo. Tamo početnik nema apsolutno nikakve šanse za pobjedu. Nema ni u Volku realno, al se barem nakon jednog-dva igranja to može promijeniti.
Naručivao sam direktno od izdavača nekoliko puta i svaki put je došlo uredno. Cijena sa dostavom je oko 35€ ili tako nekako.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
kockica
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la kockica »

@Valsim

:D I što bi tvoja žena rekla za ovu igru?

Možda nisam bio jasan, ali ne, nismo igrali TS.

@mado

:thumbs To si i mi tako na početku dok se učimo pojašnjavamo i ukazujemo jedno drugome stvari, ono netko od nas zaboravi/krivo interpetira neka pravila.

Što se tiče strana u igri, osobno bih uzeo težu poziciju da ženu ne odbijem od igre, e sad, nailazim da je lakše početi sa DDR, ali da je sa istom teško plivati na površini. Kada biste igrali sa početnicima koju stranu bi im dodijelili?
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la mado »

Lakše je igrati Zapad,samo moraš graditi i razvijati se i biti agresivan prema Istoku. Početnicima uvijek damo da igraju Zapad. Istoku je puno teže, jer mora paziti na puno više detalja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
kockica
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la Valsim »

kockica je napisao/la: 05 ožu 2020, 17:39 @Valsim

:D I što bi tvoja žena rekla za ovu igru?

Možda nisam bio jasan, ali ne, nismo igrali TS.
Da @Slavica , što bi ti onda rekla za igru? :)

Eh ovo što mado kaže, definitivno novijem igraču dati Zapadnu Njemačku.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Slavica
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 458
Pridružen/a: 18 srp 2012, 22:25
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 137 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la Slavica »

Ja nemam kaj drugo reći osim onog kaj je Mislav rekao već u prvom postu.

Jako davno sam igrala, manje od 10 puta. S time da smo TS igrali sigurno puno više.

Te dvije igre ne bih baš stavila u kategoriju pravih wargamova, osim baš po napetosti koja je apsolutno prisutna u obje igre i ne bih rekla da je manja u Volku.

I ispravak netočnog navoda. Ja volim te igre kad nema nikakvog drugog stresa, tad su apsolutno dobrodošle. Što je skoro nikad 😁 ali kad smo ih igrali bile su mi odlične.

Te igre su i strateške i taktičke. I obje su jako jako dobre. Ali nisu stess-free kao što su rekli i Mislav i Marko. Svaki potez je ono, da li sad odigrati ovu karticu ili ovu, i ako odigram ovu, onda bi protivnik mogao ovo ili ono, ali ako odigram ovu treću... 🤯 I to je feeling rekla bih u obje ove igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Slavica za post:
Valsim
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la kockica »

Veli moga voljena da jako dobro podnosi stres u igrama (očito nakon toliko godina je još uvijek ne poznajem tako dobro), samo što postoji taj "mama faktor" kad je taman u promišljanjima a onda se zareda svo troje djece tražeći nešto od mame (priznajem, znao sam se povremeno na tu foru iščupati iz nezgodnih situacija).

Uglavnom djeluje mi da bi trebali barem isprobati tu igru.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la Valsim »

Definitivno probajte pa tako najbolje vidite.
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Wir sind das volk

Post Postao/la mado »

Volk se može igrati online ovdje besplatno http://play.boardgamecore.net/
Nisam još isprobao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Valsim
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”