Hands in the Sea

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Hands in the Sea

Post Postao/la mado »

https://boardgamegeek.com/boardgame/136955/hands-sea

Jučer sam konačno igrao igru Hands in the Sea (5x za redom). Dotičnom igraču, ovdje neimenovanome, je skupljala prašinu nikad igrana još od 2016. :facepalm Ima on preko 30 nikad igranih igara, ali ova je posebna jer je žešće inspirirana nama omiljenim A Few Acres of Snow omiljenog nam dizajnera Martina Wallacea. Dizajner Daniel Berger se zahvalio Martinu u pravilima, a na prvi dojam Hands djeluje kao čista kopija Acresa. Taj prvi dojam se već nakon jednog odgledanog videa poništi, a definitivno nakon par turnova igranja. Dovoljno su različite da ima smisla imati obje igre.
Igra je mehanički asimetrični hand management + deck builder + point to point + wargame + economy/development, a tematski prvi rat između Kartage i Rima. Brojni elementi su odlično tematski pogođeni u igri, a tu su i velike razlike u odnosu na Acrese. Igrači Acresa će brzo pohvatati pravila, jer ih je barem pola skoro pa isto.
Ako sam dobro prebrojao, igra ima 12 mogućih završetaka, a mogu biti vojni ili ekonomski. Tu je 6 mogućih insta win uvjeta (kontrola cijele Sicilije, osvajanje ili setlanje protivničkog glavnog grada, itd.), kao 6 triggera za kraj igre sa finalnim bodovanjem (izgrađena sva svoja sela ili gradovi, desegnut određeni broj osvojenih tuđih gradova/sela, itd.). Asimetrija ide toliko daleko da igrač Kartage određuje tempo igre, jer nakon što potroši svoj deck slijedi in game bodovanje + event + bojač rundi napreduje za 1 (maksimalni broj rundi u igri je 12). Tempiranje tog trenutka je krucijalno. Ako Kartagaš jako smanji svoj deck dobije učinkovitiji deck, ali će brže ići igra prema kraju, a ako štopa hand i čuva deck, štopa i igru. Teške odluke i jako napeto cijelo vrijeme. Bitke ne mogu trajati vječno kao u Acresima, nego maksimalno 4 krugova normalne tj. do 6 ako su opsadne. To radi veliki pritisak na obje strane, jer pobjednik bitke između ostalog dobije prestiž koji je em VP za kraj igre em 8 prestiža trigerira endgame. Postoje brodovi tj. armade u igri koje služe za pomorske bitke + pljačkanje gradova, a mogu donijeti i prestiž ili protivniku umanjivat bodove i izbijat karte iz ruke.
U igri postoje eventi i strategijske karte kojih nema u Acresima. Eventi na kraju svakog turna mogu biti pozitivni ili negativni (kocka odlučuje), a strategijske karte su in game poweri (ima ful moćnih). Ima tu još puno toga za reći, jako je napet instawin uvjet kad 1 igrač pobjeđuje ako ima 25 ili više VP od protivnika (nama se 2x dogodio u 5 igara).

Uglavnom predobra igra, zabavna, ultranapeta, puna riskiranja, blefiranja i svega dobrog što imaju Acresi sa dodacima koji Acresi nemaju. Definitivno preporučam igru, al ju nije lako nabaviti. Kratkim guglanjem ispada najpovoljnije direktno od izdavača, oko 400kn sa uračunatim šipingom http://www.knightworksgames.com/games/hands-in-the-sea

I šećer na kraju, u KS se moglo kupiti, a može i sad naknadno predobre metalne srebrnjake i zlatnike. Zveckavi i taktilni osjećaj je predobar :ljubav


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 12):
miljenkoKillakockicaTeehee(R)margesmurfORnotblacxStipsValsimstoka i još 2 korisnika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Hands in the Sea

Post Postao/la Valsim »

Vidim da ću prema opisu igre i ja morati ugnjaviti dotičnog vlasnika igre da me nauči :) .

Btw. sudjelovao sam u pospremanju vaših makljaža, da je bilo više vremena na raspolaganju definitivno bih isprobao. Ali ono malo što sam škicnuo A Few Acres of Snow djeluje poput igrice za djecu naspram ovoga :o .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Hands in the Sea

Post Postao/la stoka »

meni je nekako izostao onaj afaos osjećaj...ne znam...dodane su stvari koje sam se nadao da će biti dodane i koje bi ja dodao da sam išao širiti afaos mehaniku igre, ali na kraju po meni to nije ispalo dovoljno dobro...meni ok igra, ništa više...al ako si igrao pet puta zaredom, očito ima nešto u njoj... :D
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Hands in the Sea

Post Postao/la Valsim »

Evo zaigrah i ja Hands in the Sea. Oduševljenje je na razini, riječ je o zaista izvrsnoj igri.
Više o tome u našim najnovijim igraćim dogodovštinama :) .
viewtopic.php?f=107&t=4105&p=64384#p64384
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Hands in the Sea

Post Postao/la mado »

Hoćeš kupiti svoj primjerak? :D Ja si sve razmišljam bi, ne bi. U međuvremenu istražio da izdavač šalje svoje kopije iz Velike Britanije, pa nema brige oko carine i sl. Vidim da i Gameslore ima kopije na zalihi.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Hands in the Sea

Post Postao/la Valsim »

Psssttt, ne tako glasno. Slavica će čuti :D .
Da nisam kupio Hannibala, mislim da bih istog trena. Ovako treba malo stati na loptu. Ali da bih, bih :D .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Hands in the Sea

Post Postao/la sadistiko »

koji popis dobrih igara....
BRIŠIIIIIII @grof
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”