JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Pitanja vezana uz društvene igre
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la Stips »

Elemente sam već skomentirao u prethodnom postu. I sad po podrobnijem čitanju vidim kako slične vizije imamo i oko Utice i oko Sicilije :) Samo bih dodao još par svojih viđenja.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 19:09 UTICA

utica je zanimljiva jer je pompej najčešće brani samo sa jednom 3C2 jedinicom i to mu je najčešće dosta ukoliko ima koliko toliko jaku mornaricu...jedna od mogućnosti za cezara je zadržavanje mornarice u marseju ili još bolje njeno postavljanje u mare hispanum i pravljenje preduvjeta za fingirani napad na tarraco...u tom slučaju ako pompej postavi dobru obranu u španjolskoj, cezar najčešće koristi kao rezervnu opciju iskrcavanje u iomnium, ispred utice...opet je ovdje naravno poželjan element iznenađenja, odnosno da pompej odigra kartu sa tri poteza a cezar sa dva...u tom slučaju prebacuje se dvi legije ili legija i leader u iomnium i onda se napada utica, poželjno sa marsom...uz to se ako je karta dva poteza i tri levija može graditi i određen broj auxilie...
naravno, sve ovisi o slonu...ovo je moguće ukoliko je slon poslan na istok ili još bolje ako nije građen...ako nije građen onda opet ponavljam treba dva poteza u nizu, kako pompej ne bi radio slona jer njega i legiju ćete zatno teže otjerati...također, pompej se ode dobro brani i sa legijom ukoliko joj uspije poslati dvije mornarice u pomoć...
u kasnijim stupnjevima igre moguće je osvojiti uticu i sa mornaricom uz pomoć karte neptun...tri mornarice bi trebale lako izbaciti jednu obrambenu legiju...
posjedovanje utice nije samo po sebi neka nagrada, potez je relativno riskantan i ne donosi mnogo, tek 1 vp i niti jednu jedinicu koju je moguće regrutati, ali prava nagrada dolazi u pompejevoj nemogućnosti regrutiranja konjice iz badiasa i slona...slon je doduše najčešće već regrutiran, ali kada umre, ukoliko posjedujete uticu, neće biti moguće ponovno ga regrutirati...
treća opcija je nakon osvajanja španjolske kopnenim putem slati jedinice, ali taj put je minor road, šta znači da šaljete samo dvi jedincie istodobno i predug je, šta znači da će pompej vjerojatno uspjeti složiti solidnu obranu...merkur ovdje može biti od pomoći...
Kartice s većom inicijativom riskiraju od odgovora, to vrijedi uvijek i svugdje. No ako se ide na Uticu, velim, dolazim odmah sa 3 i pucam Marsa. Tako da jedina reakcija može biti iskoristiti ono što je već odigrao dok sam ja odigrao svoju karticu 3 move 1 levy (koji se često novači auxilija na licu mjesta budući je magistralna cesta, ako nije potreban drugdje).

Utica mornaricom. malo niže ću o tome.

Utica preko kopna iz Španjolskoj je po meni pušing. To ne prolazi. Daleko je i Pompej se stigne spremiti, može i prebaciti akciju u Španjolsku dok su cezarove trupe _nigdje_ i ono, ne.

Premija je kako si i rekao, u negiranju slona i 4b2 Badias, ali i u tome što je onda pola karte pacificirano. Masivna mornarica na Tirensko ili Internum (ovisi o Siciliji) i na zapadu više nema problema. Nnaravno, čak i jedan gerilac npr u Španjolskoj može posve poremetiti tu sliku, but there you have it.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 19:09 SICILIJA


sicilija je jako zeznuta cezaru za osvojiti...ne nosi veliku nagradu, ali nosi brojne opasnosti i iziskuje zaista složene pripreme...sicilija je otok sa tri grada i tri ceste, od kojih su sve tri minor road, dakle samo dvije jedinice mogu naprijed...sirakuza teško pada bez pomoći sa mora...
ukoliko pompej posloži trokut obranu sa jedinicom u svakom gradu praktički jedino riješenje je jaka mornarica, koja onda napada jednu od jedinica, a pompej ne šalje pomoć iz straha od routanja (ukoliko sve braniteljske jedince poginu u prvom krugu borbe, dodatne jedinice koje koje dolaze u pomoć branitelju su routane, tj gube jedan step i postanu napadači, a napadač postaje obrana u daljnjem tijeku borbe)...ovdje je dakako neptun i više nego dobrodošao...
dakako, dobro preduslovi za napad su koordinacija morskih i kopnenih jedinica...dakle, dvije jedinice dolaze u rhegium, a flota stoji u tirenskom moru...to onda otvara mogućnosti simultanog napada, dok istodobno postoji mogućnost prebacivanja tih jedinica iz regiuma u lilibaeum ukoliko pompej ne igra trokut obranu...trokut obrana ne mora dakako biti sa sve tri legije, nego jedna može biti varka, odnosno 1 step auxilia ili mornarica
napadanje sa jednom jedinicom iz regijuma u messinu je krajnje nepreporučljivo...pogotovo ne preporučam korištenje prednosti leadera, ukoliko to nije cezar...naime, antonije koji je 2A2 se često zna loše provesti i izgubiti glavu i time 1 vp...
pluto ode zna biti dobar, jer omogućava napad dvi jedinice na jednu (najčešće jedna jedinica brani messinu), pa onda ostaje na pompeju da se kocka oće li slati messinsku jedinicu u pomoć...ako bude rutana, gubi cijelu siciliju...
postoji također mogućnost ranog zauzimanja sicilije, ali krajnje riskantna...naime, ako flota u tirenskom moru koja blokira pompejevu u napulju preživi prvi potez, ostaviš je tamo...onda bacaš kartu sa dva ili tri poteza i prebacuješ dvi trupe u lilybaeum...ovo je izvedivo ukoliko imaš mars s kojim onda recimo sa dvi jače legije tučeš sirakuzu, pobjeđuješ i dok se pompej i ostali koji su u tom trenu u regijumu pregrupiraju, kupiš dodatnu legiju iz sirakuze i onda imaš tri legije koje je jako teško uništiti...naravno, mnoge stvari ode mogu krenit krivo i sve jedincie znaju ostati zarobljene, pogotovo ako nemaš adekvatnu mornaricu koja će ih podržati ili evakuirati ako se jezičac na vagi okrene u pompejevu korist...
Sicilija je super Pompeju. Sjećam se jednom, kraj partije, zadnja godina, Cezar ima neko s*anje u Rimu, dolazim s Pompejem i legijom s Krete u Sirakuzu (3c3), skupljam tamo slona i porokamo se prvo u Napulju a potom u Rimu. Sicilija nije nešto što se nužno treba (ili može) osovjiti, ali je nešto što se treba neutralizirati. Srećom, ima tjesnac i dva mora, tako da može se. Osvojiti? Ako je prilika. Baš ovako kako je stoka rekao.

Trokut obrana se isto razbija mornaricom.

Mornarica.
Tih nekoliko partija koje sam odigrao na paronglansu, praktički svjetskoj ligi Julius Caesara (gdje naš stoka drži 3 mejsto all time a 1. mjesto u zadnjih 60 dana) su mi bile otkrovenje glede uporabe mornarice. Ispada kako sam sa svojih nekoliko suigrača uvijek upadao u groupthink gdje se mornarice raspoređuju na svako more po jedna i to je to - što više mora kontroliraš, to imaš više opcija za špediciju. Osim toga, mogu i same skakat preko mora itd. D3 je čak i sasvim solidna obrana ako nije solo pa iam tko upiti hitove (ipak čak i legije pucaju prije nje). Znači skroz zanimljive jedinice, ali to je otprilike to. Dok mi nije lik na paronglansu pokazao kako se -zbilja- igra sa mornaricama. Lijepo se kao Pompej sa njih 3-4 kao kugla kotrljao od grada do grada. Usamljena jedinica u Utici ili Sirakuzi? Cin-don! Najbolja stvar, nisu ni skupe. Sagradiš novu u bilo kojoj (osvojenoj) luci. ako baš ne juriš u novu frku. Velim, taj ih je lik koristio kao _avijaciju_ Malo pukneš ti sa svojim 'AA gunom', pa onda on baci "bucket o' dice", pa opet baciš ti sa AA, pa te on sašije. :D Tako da, mornarica je isto nešto na što valja računati - sve joj je blizu, a apsolutno svaki grad koji osvoji može producirati auxiliju i ballistu, a velik broj i nešto konkretnije.

btw, jel se može na paronglansu disbandati jedinice za winter? Rijetko korišteno pravilo ali ako zblja želiš proizvesti npr balistu negdje a već je imaš, možeš je na winter disbandati pa je u novoj godini graditi opet (8.5. disbanding)
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la Stips »

Ej, prvo bih za potencijalne čitatelje stavio par linkova.

Mapa:
http://columbiagames.com/pix/3121-map-large.jpg
Levy pool:
https://boardgamegeek.com/filepage/6247 ... ns-v100pdf

Prvi je mapa, očito, a drugi je levy pool koji je alfa i omega svega.
Dok ne internaliziraš levy pool (3-4 partija) zapravo i ne znaš kaj radiš.
Srećom to je kod Cezara dvije večeri, a i opet vrlo brzo se dobije neka gruba slika.
Premda ih (još uvijek) znam napamet, svejedno kad igram Cezara imam ovaj isprint negdje u blizini. Amajlija, recimo :)
Oba bi igrača trebala to imati svaki svoj, pogotovo ako tek kreću.

Koga zanima više, možda i probati Cezara igrati online na spomenutoj stranici.
Link na stranicu:
https://paronglans.com/

ako da, trebat ćete znati i pravila pa eto i njih:
http://columbiagames.com/resources/3121 ... es-1.1.pdf

Sve je puno ornih igrača (željnih laganih bodova, hehe).
Zapravo, sad sam se i ja uželio igrati. Nisam igrao 'odonomad'.
Ako netko hoće igrati _baš_ sa mnom, nek mi se javi.
Slijedeći tjedan mogu svaki dan ujutro po sat vremena.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 18:29 ŠPANJOLSKI FRONT

ovdje smo se ti i ja stipsa razmimoišli ako se sjećaš, prije nekih pola godine...tvrdio si naime da je španjolska cezarova ako odigra kako treba..po meni je daleko od toga...potrebno je stvarno pomno planiranje ali i velika doza sreće...
ono šta je najintrigantnije kod španjolske je šta ode mars ne djeluje kako treba...situacije u kojima se mars koristi u prvoj godini u španjolskoj čest ozavršavaju loše za cezara...naime, cezar napada sa četiri jedinice (superiorne, ali i dalje četiri), a pompej ima priliku odgovoriti sa 5 jedinica (ili češće 6 ako je gradio balistu, koja je krucijalna u španjolskoj)...u situaciji gdje cezar napada sa 4 jedinice na 4 obrambene kojima se pridružuju dvi iz carthago nove najčešće cezar gubi, čak ako i ostvari 5-6 hitaca...dodatna otegnuta okolnost je mogućnost pompejevog presjecanja retreat puta cezaru dopremanjem mornarice iz utice u narbo, ukoliko cezar tamo ne ostavi nijednu jedincu (klasična početnička greška)...ovo se dakako riješava lako ostavljanjem jedne 3C2 jedinice ili gradnjom jednog stepa auxilie...
U jednoj godini je daleko od toga. U dvije, to je to. Previše ima Pompej ljudi za neki frontalni napad. To se mora okružiti, pa među ostalim i radi blokade rezervi - bilo stvarne, bilo percipirane. Bilbilis obavezno, Toletum je već super, ali ako dođeš do Cordobe, ekipa iz Cartago Nove ne ide _nikud_. A Cordobu se isplati držati i ako pogine X. legija.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 18:29 po meni najdjelotvornij za španjolski front je pluto...uz tri postojeće legije dopremaju se dvi 3C3 legije iz marseja i jedna konjica iz narba...to bi trebalo biti dovoljno, čak i ako je balista građena...naravno, treba i doza sreće, jer će pompej očito slati pojačanja iz carthago nove, pa ćete opet biti na 6-6 i zato onaj prvi udarac mora biti snažan....tu je dakako deseta legija , 3C4, koja para gaće...zgodno je potez slanja jedinica u narbo, odnosno pripremu za napad odigrati kada si drugi na potezu, tako da pompej ne stigne odmah slati dodatnu jedinicu iz carthago nove, nego tek kao pojačanje...
sa plutom je prisutna i shema sa vulcanom...tu sad nastaje deception igra, jer neki imaju vulcan, al nemaju pluto, pa šalju kao cezar 6 u narbo, ostavljajući pompeju vremena da digne tarraco na pet jedinica, pa ih onda sve pogode vulcanom...kod pluta je dobro šta je on direktno branjen od vulcana time šta ako se odigraju dva eventa istodobno, jedan poništava drugi, tako da ne postoji šasna da će vam pompej sasjeći svih 6 jedinica...dapače, ako imate pluto i apolona, tim bolje, jer onda nakon šta vam ne uspiej odigravanje pluta, bacate apolona i kopirate pompejev vulcan i onda rušite stepove pompejevim jedinciama u tarracu...

prikaz napada sa dvije ili tri strane sam već opisao u gornjem postu, dakle, četiri iz narba, dvi iz bitilisa i mornarica sa strane...ali postoji i shema obilaznog puta...recimo, šaljete dvi jedinice u bilibis...al pompej ne zna da ste skrivečki poslali i desetu legiju, 3C4...onda je spustite nonšalantno u toletum, kupite konja (mislim da je 2B2) i opet ih spuštate u cordobu...za sve to vrijeme ekipa u narbu prijeti tarracu...i onda čekate...čekate da ste drugi na potezu i napadate carthago novu ukoliko je branjena sa dvi jedinice...ako nije, ako je sa tri, znači da je manjak jedinica u tarracu, šta daje mogućnost za simultani napad narbo - tarraco i cordoba - carthago nova.
ukoliko imate jupiter, velika je vjerojatnost da će se pompeju raspasti cijeli ovaj dio fronta ako nema adekvatan odgovor na vaš potez. adekvatan odgovor bi bio apolon ili prebacivanje novih jedinica.
Slažem se.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 18:29 pompej pak u prvoj godini u španjolskoj treba pomoć bogova...vulcan je dušu dao, jupiter pogotovo...u igri je mali bug, a to je da je deseta legija uvik treća po redu, tako da većina igrača uvik nju krade...ukoliko cezar nema apolona da je vrati, mora odgoditi napadačke akciej do daljnjega...također, vulcan u puni tarraco uspješno odgađa napad...
gradnja jedna mornarice u kasnijim godinama u carthago nova je isto lijep dodatak, jer se može njome poslužiti i ofenzivno i defanzivno...
Slažem se, a za 'malo bug' pa to je bugčina! Bio je i onaj neki koji je omogućavao preko tjesnaca napad kao da je cesta i to, ali valjda je do sad već otklonjen. O pa to bi trebalo popraviti. Dobro nema veze, tehnička stvar a ne dio igre. Ali nije ok da se zna za X legiju gdje je, pa prevrijedna je ona u obrani (i pogotovo u napadu, ako je Mars) da bi stršala, pa sva ideja blockova je fog of war. Jer ukradena 3C4 totalno stoji: 'odgoda napadačkih akcija do daljnjeg'.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 18:29 također, pompej može razmisliti i o dodavanju novih jedinica ukoliko ima morsku prevlast na zap. mediteranu. konjica iz badiasa 4B2 ili slon uvelike mijenjaju omjer snaga, a španjolska je katkad i polazna točka "pompejevog juriša" kojeg sam opisao u gornjem postu...naravno, te jedincie ć onda faliti na istoku...također, valja uzeti u obzir da u slučaju pompejevog iznenadnog napada na rim jedinice iz španjolske također izlaze u narbo
i prijete marseju, bilo stvarno, bilo samo da bi vezale određen broj jedinica.
Slažem se.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 3):
stokadlakarneuromancer
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

da, disbanditi se može svake zime...zapravo se najčeće koristi za disbandanje lidera koji su u životnoj opasnosti...treba dosta iskustva da se pregrmi tih jedan ili dva stepa leadera...moram priznati da mi to dugo nije padalo na pamet, ali par bolnih poučaka me naučilo da ga je bolje maknuti nego se nadati da ćeš ga nekako dogodine dobrim kartama uspit spasiti...

ovaj bug sa desetom legijom je jedino ako se ništa nije pomicalo u narbu. ako je slano iz njega ili u njega, onda mislim da se ponovno izmješaju.
slažem se da je pametnije sa cezarom držati atenu i bizant radije nego jedno od tog dvoje i efez...držati sve tri je nebranjivo protiv iole ozbiljnijeg pompeja(u ranim fazama igre)...i često rezltira sa gubljenjem atene i bizanta i klopke u efezu...
primijeti da cezar sa legijom iz sirmia i nabildanom legijom u ankari u većini slučajeva pobjeđuje scipia, konjicu i legiju u antiohiji ako krene tim putem...kasnije to otvara mogućnost da riskira i uzme veći plijen u aleksandriji...

po meni je sramota da ti i ja ne igramo na mjesečnoj bazi barem 2-3 partije cezara...
uglavnom, čekam te sa isukanim mačem.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la Stips »

stoka je napisao/la: 15 stu 2019, 14:47 da, disbanditi se može svake zime...zapravo se najčeće koristi za disbandanje lidera koji su u životnoj opasnosti...treba dosta iskustva da se pregrmi tih jedan ili dva stepa leadera...moram priznati da mi to dugo nije padalo na pamet, ali par bolnih poučaka me naučilo da ga je bolje maknuti nego se nadati da ćeš ga nekako dogodine dobrim kartama uspit spasiti...
Zanimljivo. Dočekati zimu pa kliznuti s Liderom. Pa da.
Ja sam uglavnom tako premještao balistu. Ali, a pogotovo ako je ranjen pa nije neka šteta, tako bi se dalo i brzinski premjestiti Pompeja/Cezara. Vrlo zanimljivo.
stoka je napisao/la: 15 stu 2019, 14:47 ovaj bug sa desetom legijom je jedino ako se ništa nije pomicalo u narbu. ako je slano iz njega ili u njega, onda mislim da se ponovno izmješaju.
Aha onda ok.
stoka je napisao/la: 15 stu 2019, 14:47 slažem se da je pametnije sa cezarom držati atenu i bizant radije nego jedno od tog dvoje i efez...držati sve tri je nebranjivo protiv iole ozbiljnijeg pompeja(u ranim fazama igre)...i često rezltira sa gubljenjem atene i bizanta i klopke u efezu...
primijeti da cezar sa legijom iz sirmia i nabildanom legijom u ankari u većini slučajeva pobjeđuje scipia, konjicu i legiju u antiohiji ako krene tim putem...kasnije to otvara mogućnost da riskira i uzme veći plijen u aleksandriji...
Totalno. A Cezaru je u Antiohu i 2b3 ako se ne varam.
stoka je napisao/la: 15 stu 2019, 14:47 po meni je sramota da ti i ja ne igramo na mjesečnoj bazi barem 2-3 partije cezara...
uglavnom, čekam te sa isukanim mačem.
Tko se mača laća... sbatine
Evo čuo si: mogu slijedeći tjedan svako jutro po cca sat vremena. Da ne vučemo one bullshit partije od dva tjedna. Kako si rekao: isti dan, dva dana, max tri... :thumbs
Enne
Reactions:
Postovi: 1
Pridružen/a: 29 sij 2020, 11:05
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la Enne »

Na šalje mi PM pa probam ovako.
Jel ti radi paronglans? Meni se beskrajno učitava. I nešto piše da nije sigurna lokacija itd.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

ne radi ni meni. proći će kroz dan, dva, desi se dikod taj error.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”