JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

ajde, evo, da ne ispadne samo da kukam kako više ništa ne igram, osvrnut ću se na igru koju jedino konstantno igram zadnjih pola godine - godinu...julius caesar...neće ovo biti klasični review, nego taktička razmišljanja trećeplasiranog igrača svijeta u ovoj igri...da, to sam ja... :D :facepalm
naime, na stranici https://paronglans.com/ se vodi ljuta borba u igri julije cezar on line...nije baš da je nešto velika zajednica, ali ima sigurno do 100 igrača, od čega možda 20-30 igra gotovo svakodnevno...nije se baš lako probijati kroz ljestvicu, pogotovo kada uđeš u prvih 10...ja sam sad recimo treći, pa kad dobijem nekog novajliju zaradim možda 4-6 bodova (elo sistem bodovanja), a ako on mene dobije on dobiva 25-30 bodova (a ja ih gubim), tako da se svaka greška teško kažnjava...ukoliko igraš sa nekim slično rangiranim ulog u bodovima je 10-15...
trenutno imam 221 okršaj iza sebe, uz omjer pobjeda i poraza 137-84...
iako sam se već dosta ishvalio, moram još spomenuti da tvorca igre granta dalgiesha dobivam zatvorenih očiju (nije mi više čak ni interesantan jer je ispao iz top 10), a njegovog oca, dobrog starog toma daleiesha (direktora columbia gamesa i autora mnogih renominiranih naslova poput hammer of the scots, crusader rex itd) sam nedavno smijenio sa trećeg mjesta...on je malo tvrđi orah i naše partije se često svode na bitke do zadnjeg poteza...

uglavnom, da objasnim igru u kratkim crtama...dakle, standardna blok igra...igra kreće u trenutku aleia jacta est, takle cezarov prelazak rubikona...pompej drži većinu sredozemlja, ali su mu jedinice inferiorne...ne previše, ali ipak dovoljno vidljivo...cezar je taj koji veći prvi dio igre preuzima rizik i inicijativu...njegove jedinice stacionirane su primarno u galiji i sjevernoj italiji...blokovi sadrže slovo i broj...slovo označava trenutak stupanja u bitku (A,B,C,D)...a brojke jačinu jedinice, brojčano (od 1-4)...recimo, prosječna legija ima oznaku najčešće C2, šta znači da treća stupa u bitku (ukoliko ima A i B jedinica) i pogađa sa jedinicama i dvicama...legije su sve C, strijelci i pomoćne trupe su A (eventualno B kada istrošite A), leaderi su A ili B, konjica je B, a mornarica D...postpoji i balista koji je B4 u obrani, a u napadu D2...također, jako važno, svaka jedinica se može podići samo u njihovom originalnom gradu, osim auxilie, baliste i mornarica (koje se mogu dići u lukama)...naravno, u bitkama obrana uvijek puca prije napada ukoliko je isto slovo...

igru pokreću karte, koje isto imaju dvije informacije, broj poteza i broj podignutih levya (tj broj stepova koje možeš dodati određenoj jedinici)...poteza može biti do 4, a levya do 3...
tu su i bogovi, odnosno eventovi...
merkur- pomicanje jednog grada dalje od predviđenog
vulcan-smanji svim protivničkim jedinicama jedan step u određenom gradu
mars-sve jedinice prvi krug pucaju prije protivničkih (tj sve pucaju odmah, pa tek onda obrana)
neptun-ko mars, al za mornarice
pluton-cestom šalji više jedinca od predviđenog (6 umjesto 4 za velike ceste, 3 umisto 2 za male, i 2 umisto 1 na kanalima)
jupiter- ukradi susjednu neprijateljevu jedinicu

TAKTIKA - OTVARANJA


CEZAROVO OTVARANJE

po meni, pompej je u prednosti, nekih 65-35 posto...on line implementacija igre donosi tournament rule u kojem cezar ima inicijativu bez obzira koje karte su bačene...dakle, osigurava cezaru ulazak u rim...sa ovim pravilom prednost pompeja se smanjuje, do maksimalno 60 posto po meni...
uvodni potezi se dakako razlikuju ovisno o kartama...

po meni minimalan broj poteza za cezara prvi krug je karta sa tri poteza - prvi potez jedinice iz genoe u rim, drugi potez ravenna šalje cezara i legiju u sirmium a mornaricu u mare internum, dok treći potez ekipa iz masilije šalje mornaricu u tirensko more čime blokira pompejevu napuljsku mornaricu...dvije legije iz masilije se razmještaju ovisno o drugim kartama, najčešće minimalno jedna u narbo, gdje je čekaju već tri druge jednice...kupljenje levija u ovom slučaju je najčešće u rimu dodatna legija, a ako ima 2 levija mogućnosti ,onda dodatan step toj legiji ili balista cezaru u sirmumu ili dodatna mornarica u marseille...
ukoliko cezar ima kartu sa četiri poteza onda otvara španjolski napad...dakle, iz narba di su tri jedinice šalje dvi C2 legije u bilbis, čime narbo ostaje na jednoj legiji...nadopunjava ga sa dvije legije iz marseja i B2 konjicom iz lugdunuma, čime sa 6 jedincia okružuje tarraco...mornarica iz marseja onda izlazi u mare hispanum kako bi pomogla napad na tarraco ili ide blokirati pompejevu mornaricu u napulju...
u ovom slučaju ekipa iz genue i dalje ide u rim, ali primijetite da su to sva četiri poteza i da onda cezar nije u mogućnosti kreniti prema sirmiumu, što ima za posljedicu potez manje na grčkom i maloazijskom frontu, šta zna biti riskantno u prvoj godini...
ukoliko imam samo dva poteza onda biram slanje iz genoe u rime i pomicanje cezara u sirmium...u ovom slučaju mornaricu iz ravenne je možda bolje ne dirati.

POMPEJEVO OTVARANJE

optimalan broj poteza je dva...dakle, iskusni igrači uvijek povlače pompeja sa legijom iz napulja u messinu...također izlaze sa napuljskom mornaricom koja je na vjetrometini i napadaju cezarovu mornaricu koja bi sad već trebala biti u tirenskom moru...ako nije još bolje, ide u uticu...cezarova mornarica je D2, a pompejeva D3, tako da dikod pompej može i pobijediti ili bar dobiti priliku za povlačenjem...
drugi potez je mornarica iz egipta u egejsko more...ovdje je pitanje je li bolje slati je na cretu pa odma regrutirati C3 legiju, ali odustao sam od te doktrine i sad je uvik šaljem u egejsko more, kako bi blokirala cezarovu mornaricu koja je došla iz ravene u mare internum...neki dok igraju cezara šalju ravensku mornaricu u drač, di regrutiraju balistu ili auxiliu, ali nisam pobornik te taktike....
ukoliko pompej ima treći potez mogućnosti su pomicanje jedinice iz brundizija u regijum ili ojačanje tarraca C2 jedinicom iz carthago nove...
od pojačanja bi svakako naglasio nužnost uzimanja baliste u tarracu...od drugih mogućnosti, dodatna mornarica u utici je uvijek dobrodošla, uz moguću kupovinu slona...treba ipak paziti, da vas ne pogodi cezar vulcanom, pa izgubite pola mornarice i slona kojeg onda možete opet kupiti tek dogodine...ako imate mogućost tri levija, može se uzeti i B2 konjica u antiochiji, kako bi scipion i C3 legija bili mobilni...
pompej može odigrati na brzu pobjedu već prve godine ukoliko se poklope dobre karte i cezarove greške...najčešće se to dešava ukoliko cezar baci karte na španjolsku i doživi poraz ili odigra potez previše napadajući jedinicu u brundiziju...preduslovi za to su i dominacija morem u istočnom sredozemlju, čime prebacuje 2-3 jedinice (pompeja, slona, i neke od dvi legije), uz moguću pomoć jedinica iz antiohije...ovdje karte bogova više smetaju nego pridonose, najiskoritivija je zapravo merkur, koja nosi pomicanje grad više, čime se cezar može iznenaditi u zadnjem potezu i završiti igru prijevremeno....u svakom slučaju, pompejev cilj u prvoj godini je obrana španjolske i prebacivanje jedinica u grčku ili malu aziju, ukoliko nije moguće u grčku...također, prilikom otvaranja sa pompejem česta greška je zadržavanje jedne od najjačih karta, marsa...ovo rade i mnogi iskusni igrači...pompej je u prvoj godini u defanzivi...treba se baviti pedantnim slaganjem obrane, a ukoliko sve podredi slaganju napada sa marsom, često zna završiti kobno...iskorištavanje marsa u grčkoj je krajnje upitno i mora se poklopiti nekoliko parametara a u španjolskoj je krajnje nepreporučljivo (ukoliko cezar ne napravi veći broj grešaka, tipa ostavi narbo samo sa dvije jedinice)...korištenje marsa za napad na rim u prvoj godini često rezultita gubitkom partije radi velikog broja jedinica koje mogu kasnije izvesti protuudar i time ubiti pompeja i kičmu njegove vojske...osobno zadržavam mars samo ukoliko mogu discardati kartu sa dva poteza i jednim levijem (najlišija karta) a i onda ga koristim samo ako se poslože optimalni uvjeti...ako se ne poslože, koristim ga kao običnu move kartu...


umorio sam se malo, ovih dana donosim detaljniji pregled svih frontova. ukoliko bude interesa, naravno... ;)
ako imate šta dodati, kritizirati, raspraviti, bilo bi mi više nego drago.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 10):
dlakarkockicaStipsneuromancerLourdinsadistikoVatanenfpoldgalesic2000ivanhrzg
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la dlakar »

Mene samo zanima zašto nisi prvi...
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

a ima stvarno dobrih igrača...zanimljivo je da su mnogi igrači po principu škare kamen papir...ima taj jedan bruce kojeg sam dobio u 20 partija možda 2 puta...da nisam igrao s njim, bio bi vjerojatno prvi, haha...a recimo njega dobije često jedan ted holmstrom kojeg ja dobijem kad mi padne na pamet (ima čovjek preko 700 partija iza sebe)...
tukao sam 2 puta singapurca jamiea nedavno, on je drugoplasirani...i sad ću treću, baš sam mu uzeo rim sa pompejem...
a ovaj šta je prvi, on se ne pojavljuje već pola godine...ima omjer 45-7...većina nas igra po 5 partija istodobno, a on je igrao uvijek samo jednu il dvi, kojima se posvetio maksimalno...njega će teško iko istisnit s prvog mista...
i prestani provocirati... :D
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la dlakar »

Hehe. Samo ti piši, meni to uvijek zanimljivo pročitat, a ima nas još. Koliko ti prosječno traje partija?
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

ovisi s kim...uglavnom gledam igrati sa ovima šta vidim da su predani, tako da odigramo u 1-3 dana najčešće...neke se vuku i duže...ako se igra live završi u manje od dva sata...ako pompej odnese pobjedu u prvoj godini, onda 20 minuta.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la Stips »

Prije svega, svaka čast!
Bio sam pogledao na stranicu prije jedno mjesec dana. Super!

Kako sam u životu odigrao jedno pedesetak partija, zbilja ti više ne mogu govorit s nekim autoritetom:
dok to možda i nije malo, ipak je tek petina tvojega (jer računam kako si igrao i uživo tridesetak).

Evo samo bih prokomentirao par stvari. Baš me zanima što misliš o tome.

1
Auxilija kažeš obavezno A, a B samo ako se A potroši.
Ok, ali meni se s Pompejem B znala pokazati korisna u završnici, jer dok A ide do 3 B ide do 4, pa tako 4B lijepo može pokriti slona od jednog udara. Sjećam se u jednoj partiji je bila situacija upravo ta, i to je koštalo Cezara Rima i partije.
Znači A skoro uvijek, ali nekad se ne traži brzina nego 'cannon fodder' pa je tada bolje B. Pogotovo ako nije raspoloživa nijedna od onih 4C legija tipa Rim ili Atena.

2
jurnjava sa Cezarom u Sirmium vs Mornarica Ravenna-Drač.
Slažem se, ta je mornarica puno bolja u Internumu, i Mala Azija je ključ. I kužim, što prije Cezara gurnuti u nju pa ako Pompej ne krene odmah iz Antioha imaš dobru šansu za podići 4C3 iz Ankare, koja je ubitačna. Ali ne gubi li se onda Cezarov stealth? Ne znam, pitam. Ovako kad ode u Rim (pa kasnije krene ekipa iz Rima dalje), ili čak jedna iz Ravenne u Rim druga u Španjolsku, ne zna se više gdje je Cezar? Ili se taj problem pokazao riješenim? Jer dosta je jaka izjava - od svim mogućnosti, uvijek cezara u Sirmium. Ja sam još u fazi da jednu partiju s Cezarom probam jedno, drugu drugo... možda je to skriptirano?

Mornarica Ravenna - Drač lijepo odmah riješi i winteranje jer je ostatak godine ne moraš niti pomicati ako nije oportuno. Nasuprot tome što Internum, ako ne bude napadnut, skoro uvijek iziskuje jedan movement za winter ili pak 'opsadu' Sicilije sa dva bloka u Rhegiumu.

3 - ok ovo je možda već sredina partije
Kako kao Cezar rješavaš Siciliju?
I, ganjate li se ikad dublje po Španjolskoj?
Do sad sam se svega jednom promuvao po atlantskoj obali ali to je bila skroz specifična situacija, lov na solo ranjenog Antoniusa.


Inače se slažem sa time da su specijalne kartice češće muka nego pomoć. Znaju biti odlične u presudnim trenucima, ali zbilja presudnim - jer dok naprave jednu akciju, koliko god ta bila bitna, drugi se i miče i levyja. Pa još kako je uvijek inicijativa na njima, često se nekako stigne i 'zaliječiti'. Dakle, mogu presuditi partiju u pravom trenutku, ali ako nije trenutak - češće ih discardam nego ne. Neke su općenitije korisne, npr turncoat ili epidemija, a neke su zbilja vezane za trenutak. Mars može biti super, a može biti i skroz bezveze.

Ma predivna igra.


Btw, hoće li liga preći na ovu novu implementaciju ili i dalje ostaje na paronglansu?
I jesu li iz Colmbije uključili tog lika koji je iza paronglansa u proizvodnju te nove?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
stoka
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

1. ovo si jako lijepo primijetio sa B auxiliom kako zna biti korisna kada se napada sa slonom. moram priznati da mi to nije palo na pamet, iako sam vidio iskusne igrače da to koriste. u svakom slučaju, da, sa pompejem je bolje onda uzeti B auxiliu i dogurat je do 4 stepa, nego A auxiliu. ali meni je i dalje previše dati 4 stepa za auxiliu...govorim o potezu koji osobno nazivam "pompejev juriš", a to je situacija di on sparuje 4B2 konjicu iz baiadsa sa 3B3 pompejem, 4B3 slonom i četvrtom postrojbom. osobno rađe tu stavljam još jednu konjicu ili još bolje ako želiš nešto šta ide do 4 stepa legiju koja ima tu mogućnost pa onda slon opet može preživit 2 hitca i ostat čitav....ovakav zbir jedinica je krajnje ubitačan, melje sve pred sobom i eventualno može biti branjen sa 3A3 cezarom 2B4 balistom i dvi jake legije ili još nekim leaderom...

2. da, zapravo ja govorim vlastitu taktiku kao iskusnog igrača, a daleko od toga da je to upisano na kamenu. pojavljivanje cezara u iberiji ili razbijanje jedinice u messini kako bi se otvorio prolaz na siciliju može biti zanimljiv šok. ali šta onda slati u grčku i malu aziju. legija iz sirmiuma sama po sebi nije dovoljna, a prebacivanje jedinica iz galije u sirmium zahtijeva dodatan potez i omogućava pompeju više šansi da prijevremena završi partiju. k tome, te su jedinice inferiorne cezaru...
kupljenje jedinice u ankari u prvoj godini je uvijek rizično, bez daljnjega...rizično je iz aspekta da je cezar ranjiv (iako naravno ne mora nužno on kupit tu jedinicu, volim ja i balistu poslat u tu misiju), a grčka poprlično oslabljena bez te jedincie...najbolje je slat jedinicu u ankaru ukoliko držiš bizant i atenu relativno čvrsto i po mogućnosti igraš drugi na potezu i imaš iduću kartu sa tri ili četiri poteza koji daju određenu garanciju da ćeš imati dva poteza u nizu...dakle, jedan potez odlazak, i odma idući turn vraćanje u bizant...ali recimo, ako su pompej i slon iskrcani u efezu, sa merkurom te mogu pogoditi idući potez...ovisi dakako na koliko stepa dižeš jedinicu u ankari, ako je 3 stepa plus cezar, onda nisi u tolikoj opasnosti...


3. o siciliji ću malo kasnije. al ukratko, sa cezarom teško i nikako...dosta rizično i puno faktora se mora poklopiti, a nagrada je mala...u španjolskoj rijetko naganjanje, kao šta si rekao, isključivo ako se ubija lider ili razbijene legije.

a za evente nisam nikad rekao da su češće muka, dapače...samo sam spomenuo tu karakteristiku marsa sa pompejem prvi krug...zna zavesti i natjerati igrača na sulude poteze koji znaju loše završiti...inače uvik zadržavam mars, vulcan i apolona...ostale po potrebi, ako imaš moranaricu naravno, uvijek zadržavaš neptuna...merkur u zadnjoj godini je odličan...pluton u španjolskoj...

da, sad tek vidim da izlazi prava igrica na steamu...ne vjerujem da će seliti ligu...a ništa, morat ću sve iznova izgleda...iako, ovo mi je cool jer radiš nešto drugo na internetu i samo svakih par minuta pogledaš jesi li na potezu...ovo ne steamu će vjerojatno biti full window...ima i rikard III, al mislim da još nema multiplayer...ne znam jesu uključili tog lika, on ne igra nego samo moderira.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

ŠPANJOLSKI FRONT

ovdje smo se ti i ja stipsa razmimoišli ako se sjećaš, prije nekih pola godine...tvrdio si naime da je španjolska cezarova ako odigra kako treba..po meni je daleko od toga...potrebno je stvarno pomno planiranje ali i velika doza sreće...
ono šta je najintrigantnije kod španjolske je šta ode mars ne djeluje kako treba...situacije u kojima se mars koristi u prvoj godini u španjolskoj čest ozavršavaju loše za cezara...naime, cezar napada sa četiri jedinice (superiorne, ali i dalje četiri), a pompej ima priliku odgovoriti sa 5 jedinica (ili češće 6 ako je gradio balistu, koja je krucijalna u španjolskoj)...u situaciji gdje cezar napada sa 4 jedinice na 4 obrambene kojima se pridružuju dvi iz carthago nove najčešće cezar gubi, čak ako i ostvari 5-6 hitaca...dodatna otegnuta okolnost je mogućnost pompejevog presjecanja retreat puta cezaru dopremanjem mornarice iz utice u narbo, ukoliko cezar tamo ne ostavi nijednu jedincu (klasična početnička greška)...ovo se dakako riješava lako ostavljanjem jedne 3C2 jedinice ili gradnjom jednog stepa auxilie...

po meni najdjelotvornij za španjolski front je pluto...uz tri postojeće legije dopremaju se dvi 3C3 legije iz marseja i jedna konjica iz narba...to bi trebalo biti dovoljno, čak i ako je balista građena...naravno, treba i doza sreće, jer će pompej očito slati pojačanja iz carthago nove, pa ćete opet biti na 6-6 i zato onaj prvi udarac mora biti snažan....tu je dakako deseta legija , 3C4, koja para gaće...zgodno je potez slanja jedinica u narbo, odnosno pripremu za napad odigrati kada si drugi na potezu, tako da pompej ne stigne odmah slati dodatnu jedinicu iz carthago nove, nego tek kao pojačanje...
sa plutom je prisutna i shema sa vulcanom...tu sad nastaje deception igra, jer neki imaju vulcan, al nemaju pluto, pa šalju kao cezar 6 u narbo, ostavljajući pompeju vremena da digne tarraco na pet jedinica, pa ih onda sve pogode vulcanom...kod pluta je dobro šta je on direktno branjen od vulcana time šta ako se odigraju dva eventa istodobno, jedan poništava drugi, tako da ne postoji šasna da će vam pompej sasjeći svih 6 jedinica...dapače, ako imate pluto i apolona, tim bolje, jer onda nakon šta vam ne uspiej odigravanje pluta, bacate apolona i kopirate pompejev vulcan i onda rušite stepove pompejevim jedinciama u tarracu...

prikaz napada sa dvije ili tri strane sam već opisao u gornjem postu, dakle, četiri iz narba, dvi iz bitilisa i mornarica sa strane...ali postoji i shema obilaznog puta...recimo, šaljete dvi jedinice u bilibis...al pompej ne zna da ste skrivečki poslali i desetu legiju, 3C4...onda je spustite nonšalantno u toletum, kupite konja (mislim da je 2B2) i opet ih spuštate u cordobu...za sve to vrijeme ekipa u narbu prijeti tarracu...i onda čekate...čekate da ste drugi na potezu i napadate carthago novu ukoliko je branjena sa dvi jedinice...ako nije, ako je sa tri, znači da je manjak jedinica u tarracu, šta daje mogućnost za simultani napad narbo - tarraco i cordoba - carthago nova.
ukoliko imate jupiter, velika je vjerojatnost da će se pompeju raspasti cijeli ovaj dio fronta ako nema adekvatan odgovor na vaš potez. adekvatan odgovor bi bio apolon ili prebacivanje novih jedinica.

pompej pak u prvoj godini u španjolskoj treba pomoć bogova...vulcan je dušu dao, jupiter pogotovo...u igri je mali bug, a to je da je deseta legija uvik treća po redu, tako da većina igrača uvik nju krade...ukoliko cezar nema apolona da je vrati, mora odgoditi napadačke akciej do daljnjega...također, vulcan u puni tarraco uspješno odgađa napad...
gradnja jedna mornarice u kasnijim godinama u carthago nova je isto lijep dodatak, jer se može njome poslužiti i ofenzivno i defanzivno...

također, pompej može razmisliti i o dodavanju novih jedinica ukoliko ima morsku prevlast na zap. mediteranu. konjica iz badiasa 4B2 ili slon uvelike mijenjaju omjer snaga, a španjolska je katkad i polazna točka "pompejevog juriša" kojeg sam opisao u gornjem postu...naravno, te jedincie ć onda faliti na istoku...također, valja uzeti u obzir da u slučaju pompejevog iznenadnog napada na rim jedinice iz španjolske također izlaze u narbo
i prijete marseju, bilo stvarno, bilo samo da bi vezale određen broj jedinica.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la stoka »

UTICA

utica je zanimljiva jer je pompej najčešće brani samo sa jednom 3C2 jedinicom i to mu je najčešće dosta ukoliko ima koliko toliko jaku mornaricu...jedna od mogućnosti za cezara je zadržavanje mornarice u marseju ili još bolje njeno postavljanje u mare hispanum i pravljenje preduvjeta za fingirani napad na tarraco...u tom slučaju ako pompej postavi dobru obranu u španjolskoj, cezar najčešće koristi kao rezervnu opciju iskrcavanje u iomnium, ispred utice...opet je ovdje naravno poželjan element iznenađenja, odnosno da pompej odigra kartu sa tri poteza a cezar sa dva...u tom slučaju prebacuje se dvi legije ili legija i leader u iomnium i onda se napada utica, poželjno sa marsom...uz to se ako je karta dva poteza i tri levija može graditi i određen broj auxilie...
naravno, sve ovisi o slonu...ovo je moguće ukoliko je slon poslan na istok ili još bolje ako nije građen...ako nije građen onda opet ponavljam treba dva poteza u nizu, kako pompej ne bi radio slona jer njega i legiju ćete zatno teže otjerati...također, pompej se ode dobro brani i sa legijom ukoliko joj uspije poslati dvije mornarice u pomoć...
u kasnijim stupnjevima igre moguće je osvojiti uticu i sa mornaricom uz pomoć karte neptun...tri mornarice bi trebale lako izbaciti jednu obrambenu legiju...
posjedovanje utice nije samo po sebi neka nagrada, potez je relativno riskantan i ne donosi mnogo, tek 1 vp i niti jednu jedinicu koju je moguće regrutati, ali prava nagrada dolazi u pompejevoj nemogućnosti regrutiranja konjice iz badiasa i slona...slon je doduše najčešće već regrutiran, ali kada umre, ukoliko posjedujete uticu, neće biti moguće ponovno ga regrutirati...
treća opcija je nakon osvajanja španjolske kopnenim putem slati jedinice, ali taj put je minor road, šta znači da šaljete samo dvi jedincie istodobno i predug je, šta znači da će pompej vjerojatno uspjeti složiti solidnu obranu...merkur ovdje može biti od pomoći...


SICILIJA


sicilija je jako zeznuta cezaru za osvojiti...ne nosi veliku nagradu, ali nosi brojne opasnosti i iziskuje zaista složene pripreme...sicilija je otok sa tri grada i tri ceste, od kojih su sve tri minor road, dakle samo dvije jedinice mogu naprijed...sirakuza teško pada bez pomoći sa mora...
ukoliko pompej posloži trokut obranu sa jedinicom u svakom gradu praktički jedino riješenje je jaka mornarica, koja onda napada jednu od jedinica, a pompej ne šalje pomoć iz straha od routanja (ukoliko sve braniteljske jedince poginu u prvom krugu borbe, dodatne jedinice koje koje dolaze u pomoć branitelju su routane, tj gube jedan step i postanu napadači, a napadač postaje obrana u daljnjem tijeku borbe)...ovdje je dakako neptun i više nego dobrodošao...
dakako, dobro preduslovi za napad su koordinacija morskih i kopnenih jedinica...dakle, dvije jedinice dolaze u rhegium, a flota stoji u tirenskom moru...to onda otvara mogućnosti simultanog napada, dok istodobno postoji mogućnost prebacivanja tih jedinica iz regiuma u lilibaeum ukoliko pompej ne igra trokut obranu...trokut obrana ne mora dakako biti sa sve tri legije, nego jedna može biti varka, odnosno 1 step auxilia ili mornarica
napadanje sa jednom jedinicom iz regijuma u messinu je krajnje nepreporučljivo...pogotovo ne preporučam korištenje prednosti leadera, ukoliko to nije cezar...naime, antonije koji je 2A2 se često zna loše provesti i izgubiti glavu i time 1 vp...
pluto ode zna biti dobar, jer omogućava napad dvi jedinice na jednu (najčešće jedna jedinica brani messinu), pa onda ostaje na pompeju da se kocka oće li slati messinsku jedinicu u pomoć...ako bude rutana, gubi cijelu siciliju...
postoji također mogućnost ranog zauzimanja sicilije, ali krajnje riskantna...naime, ako flota u tirenskom moru koja blokira pompejevu u napulju preživi prvi potez, ostaviš je tamo...onda bacaš kartu sa dva ili tri poteza i prebacuješ dvi trupe u lilybaeum...ovo je izvedivo ukoliko imaš mars s kojim onda recimo sa dvi jače legije tučeš sirakuzu, pobjeđuješ i dok se pompej i ostali koji su u tom trenu u regijumu pregrupiraju, kupiš dodatnu legiju iz sirakuze i onda imaš tri legije koje je jako teško uništiti...naravno, mnoge stvari ode mogu krenit krivo i sve jedincie znaju ostati zarobljene, pogotovo ako nemaš adekvatnu mornaricu koja će ih podržati ili evakuirati ako se jezičac na vagi okrene u pompejevu korist...
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: JULIJE CEZAR - TAKTIKA

Post Postao/la Stips »

stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 15:29 1. ovo si jako lijepo primijetio sa B auxiliom kako zna biti korisna kada se napada sa slonom. moram priznati da mi to nije palo na pamet, iako sam vidio iskusne igrače da to koriste. u svakom slučaju, da, sa pompejem je bolje onda uzeti B auxiliu i dogurat je do 4 stepa, nego A auxiliu. ali meni je i dalje previše dati 4 stepa za auxiliu...govorim o potezu koji osobno nazivam "pompejev juriš", a to je situacija di on sparuje 4B2 konjicu iz baiadsa sa 3B3 pompejem, 4B3 slonom i četvrtom postrojbom. osobno rađe tu stavljam još jednu konjicu ili još bolje ako želiš nešto šta ide do 4 stepa legiju koja ima tu mogućnost pa onda slon opet može preživit 2 hitca i ostat čitav....ovakav zbir jedinica je krajnje ubitačan, melje sve pred sobom i eventualno može biti branjen sa 3A3 cezarom 2B4 balistom i dvi jake legije ili još nekim leaderom...
Stoji, 4b2 iz Badiasa je prirodan komplement slonu i Pompej koji jednu zastavicu ne potroši na odlazak u Badias je Pompej koji vjerojatno gubi rat. I skupo je 4 levieja za auxiliju, ali isto tako, skupo je i 3. U idealnim uvjetima, skupo je i 1, ali legije i konjice nisu uvijek raspoložive, a auxiliju se može dizati i u zadnjem selu. Ne jednom sam okolo žario i palio sa Cezarom, nekom od njegovih standardnih veteranskih legija (3c3) i - strelcima 3a1. Tako se slučilo. Znači najradije bih pokrivao slona sa 4c2 legijom ili sa (skoro defaultnom) 4b2 konjicom iz badiasa, ali u nedostatku istih, daj mi 4b1.

Inače, da - u valjda svim ostalim slučajevima je potrošiti taj zadnji levy na B auxiliju zapravo proćerdan levy.

Nisam joj dao ime, ali stoji - ta armija, 'Pompejev juriš' gazi sve pred sobom. četvrta može biti i auxilija, no idealno je (po meni) isto konjica, a dobre su i legije ili 4c2 ili 3c3. Znači, da je njih 4 pravi gulaš. Onda je ostatak mape slabiji, ali učinak te armije to može učiniti nebitnim jer pobere sav fokus na sebe. Ono što u slijedećim postovima nazivaš (i što se i naziva) - vezanje.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 15:29 2. da, zapravo ja govorim vlastitu taktiku kao iskusnog igrača, a daleko od toga da je to upisano na kamenu. pojavljivanje cezara u iberiji ili razbijanje jedinice u messini kako bi se otvorio prolaz na siciliju može biti zanimljiv šok. ali šta onda slati u grčku i malu aziju. legija iz sirmiuma sama po sebi nije dovoljna, a prebacivanje jedinica iz galije u sirmium zahtijeva dodatan potez i omogućava pompeju više šansi da prijevremena završi partiju. k tome, te su jedinice inferiorne cezaru...
kupljenje jedinice u ankari u prvoj godini je uvijek rizično, bez daljnjega...rizično je iz aspekta da je cezar ranjiv (iako naravno ne mora nužno on kupit tu jedinicu, volim ja i balistu poslat u tu misiju), a grčka poprlično oslabljena bez te jedincie...najbolje je slat jedinicu u ankaru ukoliko držiš bizant i atenu relativno čvrsto i po mogućnosti igraš drugi na potezu i imaš iduću kartu sa tri ili četiri poteza koji daju određenu garanciju da ćeš imati dva poteza u nizu...dakle, jedan potez odlazak, i odma idući turn vraćanje u bizant...ali recimo, ako su pompej i slon iskrcani u efezu, sa merkurom te mogu pogoditi idući potez...ovisi dakako na koliko stepa dižeš jedinicu u ankari, ako je 3 stepa plus cezar, onda nisi u tolikoj opasnosti...
Ovo je dost vezano uz pojedinu partiju pa je teško reći. Ali da, ako mi Cezar nije stealthan i ako imam dobru ruku karata a Pompej smjesta ne krene kako bi me konfrontirao, ne stajem do Ankare. Najveći gušt iz Byzantiuma u Ankaru doć sa jedno (Cezarom?) ili dvoje, s kartom tipa 1 move 3 levyja ili sličnim, i odmah napraviti tamo 'castrum'. Eh sad se sjećam, tu je bilo dilema doći solo pa odmah slijedeći turn pobjeći preko tjesnaca, ili pak doći sa dvije pa krenut pripetavanje po Maloj Aziji. Rješenje koje ovisi i o mornarici u Egejskom moru - tu sam skloniji vratiti se nego ne. Koliko puta se dogodila 'rošada' gdje Pompej drži Atenu a Cezar Efez. Po meni to je opasnije po Cezara jer ne valja imati klin između glavnog lidera i Rima (to je strateški kapital koji Cezar mora očuvati od početka partije koliko god dugo može), a još pogotovo ako je klin lako branjiv preko tjesnaca. Tako da najbolje quick in&out, i uopće ni ne pokušavati ništa tamo - Mala Azija je nešto što Pompej treba predati, ne nešto što se može osvojiti silom. Ako odmah krene na tjesnac, ništa od Ankare.

S druge strane, Cezar je sa 3A3 _destruction incarnated_, i solo može prevrnuti Španjolsku ako se pojavi na pravi način. Npr Mars i legije iz primarnog smjera, još poneka konjica iz sekundarnog - pričamo ovdje o velikoj produkciji, pravom napadu dostojnom unstealthanja Cezara. Ili ako se okolnosti pojave, Cezar se može otkriti i u nekoj čarci, nekoj malenoj bici, ako ju je zbilja potrebno dobiti. Jer 3vs3, 4vs4, Cezar skoro uvijek pobjeđuje. Imaš potrebno more do Utice, 3 mova i surprise strike, Utica ima dve jedinice A Cezar ima dva bećara? Hop do Utice, pa neka slobodno novači koliko hoće... :)
Naravno oba su idealni scenariji ali hej - plan je plan a kako se ostvari je drugo. Ako su okolnosti idealne, idealno je i ostvarenje.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 15:29 3. o siciliji ću malo kasnije. al ukratko, sa cezarom teško i nikako...dosta rizično i puno faktora se mora poklopiti, a nagrada je mala...u španjolskoj rijetko naganjanje, kao šta si rekao, isključivo ako se ubija lider ili razbijene legije.
Sicilija je tvrd orah zato i pitam. Samo ako je prilika. Niti ja ne idem na nju ako baš ne nastane prilika. Lako branjiva, teško osvojiva.
Španjolska isto - te cestice su uglavnom za žilaviti se kako bi se potrošila još koju zastavicu pobjedniku i malo ga usporilo drugdje. Guerilla, doslovno :)
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 15:29 a za evente nisam nikad rekao da su češće muka, dapače...samo sam spomenuo tu karakteristiku marsa sa pompejem prvi krug...zna zavesti i natjerati igrača na sulude poteze koji znaju loše završiti...inače uvik zadržavam mars, vulcan i apolona...ostale po potrebi, ako imaš moranaricu naravno, uvijek zadržavaš neptuna...merkur u zadnjoj godini je odličan...pluton u španjolskoj...
Uvijek sam igrao svoj primjerak uživo a nisam toliko online da bih naučio službene verzije. Jer od prvog dana sam zamijenio kartice evenata od bogova na 'svjetovne' teme, pa evo rječnik kako bismo se razumjeli.
APOLLO: Counter Attack
VULCAN: Epidemic
PLUTO: Familiar Ground
MERCURY: Quick March
MARS: Surprise Attack
NEPTUNE: Trap at Sea
JUPITER: Turncoat

Ok, dakle birati koji event hoćeš bi bilo zakon. No kad u ruku dobiješ 3 eventa i 3 standardne kartice, skoro uvijek izbacim event. Kad dobiješ jedan, super, vidiš gdje bi mogao biti koristan pa oblikuješ tu godinu u tom nekom smjeru. Dva, slično. Možeš diskardati jednog, ne moraš. No tri (ili više) evenata u ruci - muka! Taj turn izvodiš svemirske fore jer moraš, a pajdo se u odgovor raspoređuje i novači...

That being said, slične preference - Apollo, Vulcan i Jupiter su uvijek dobrodošli. Mars skoro uvijek. Neptune često. No Pluto i Mercury su baš vezani uz kontekst. Nekada su super. Nekada su bezveze. Mercury recimo u prvoj godini kad Cezar juri u Ankaru - odlična stvar i Cezaru i Pompeju. Okrene li se u Španjolsku - a ono, može i ne mora. Mind you, eventi se mogu gledati i kao move 1 levy 0 (ili ona dva i kao move 0 levy 0).

Svakako da imaju svoje mjesto u igri. I daju zgodan intelligence efekt - 'ok budući ja imam ovu karticu on je nema, tako da se onda toga ovu godinu ne moram bojati'.
stoka je napisao/la: 14 stu 2019, 15:29 da, sad tek vidim da izlazi prava igrica na steamu...ne vjerujem da će seliti ligu...a ništa, morat ću sve iznova izgleda...iako, ovo mi je cool jer radiš nešto drugo na internetu i samo svakih par minuta pogledaš jesi li na potezu...ovo ne steamu će vjerojatno biti full window...ima i rikard III, al mislim da još nema multiplayer...ne znam jesu uključili tog lika, on ne igra nego samo moderira.
Ma meni upala neka reklama, nisam ni ja znao. Premda i to što kažeš, ova implementacija na internetu super radi to što radi.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”