Tapestry (Stonemaier games)

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la fpol »

Stipsonov je napisao/la: 13 stu 2019, 16:30
Prvo bih spomenuo: 'probao jednom'
Ok, spomenuo sam, možemo dalje :)

Ostatak navedenog se slažem jer o ukusima se ne raspravlja. Ne sviđa ti se, nije ti to to, ok.
I meni ima nekoliko naslova koji su mi kao čupanje zuba, a ekipa uživa ko prasci u blatu :)
Nisam siguran zasto se naglasava sto sam probao samo jednom, za igru sam rekao da je "mozda odlicna", da je "meni ok", a iz konteksta se dalo izvuci da nije bas po mojem ukusu, nisam ocjenjivao igru, a kamoli je usporedivao sa cupanjem zuba :)

Sto se tice teme i settinga (ambijenta?) u igri, mislim da je jedno igranje sasvim dovoljno da vidim koliko je/ga ima ili nema, jednako kako je i vatanen vec nakon prvog igranja imao svoje misljenje. Naravno da se misljenje moze promijeniti, ali da cekamo da sve odigramo 100 puta ne bi bas imali o cemu razgovarati :).

Tapestry sam komentirao a nisam nikada igrao :bleh
Stipsonov je napisao/la: 13 stu 2019, 16:30 Vezano uz temu, ako nađeš vremena preporučio bih ti ovaj članak:
https://spacebiff.com/2019/07/08/talking-games-2/
(preporučio bih i cijelu seriju, ali konkretno ovu moju tendenciju da u novije vrijeme razlikujem temu i setting - to je odavdje)
U tom članku je linkan i slijedeći članak:
https://www.miniaturemarket.com/reviewc ... editorial/

Recimo meni se pak čini obrnuto. Postoji taj neki konvencionalni narativ, 'kako se to u heraldici prikazuje', i to mora biti tako.
Prvo, vojska mora bit na mapi. drugo, mora biti tech tree. treće, mora biti race specialty komplikacija, jer kako ćemo bez toga. itd
I sada, meni se pak sve takve igre čine pasted on. MIjenja se kulisa, ali sve su zapravo dosta slične.
Mozemo "temu" razdvojiti na vise pojmova, ali za komentiranje igara mislim da i samo jedan sasvim dobro prenosi znacenje, pogotovo u nekim povrsnim osvrtima.

Kao sto sam i rekao, slazem se da nisu potrebni svi ti elementi, tech tree, vojska..., pa i jedna od najboljih civ igara, TTA, nema mapu, a i dalje ima vrlo jak i setting i temu.

Sto se tice T&E ona dobro simulira civilizacijske promjene na tom podrucju, ali to radi na jako abstraktan nacin bez ulazenja u detalje. Isti takav sustav bi se mogao primjeniti na bilo koji zemljopisni dio zemlje, s manjim promjenama na neku drugu temu, recimo SF, sirenje covjecanstva kroz svemir, rijeka = polje asteroida bogato resursima, neki svemirski brodovi, postrojenja, su tileovi ..., a sa vecim promjenama, ali u sustini istim mehanizmima na razne druge teme, migracije zivotinja, tvornicke procese itd.

Iz cega sljedi da je to vise apstraktna igra nego civ igra ili bilo sta drugo. To ju ne cini losijom, ali ako komentiramo tapestry u kontekstu settinga i teme civilizacijske igre, moje misljenje je da je T&E slaba zamjena.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Tapestry (Stonemaier games)

Post Postao/la Stips »

Oprosti ako sam zvučao kao da te vrijeđam.

I nisi ti spomenuo čupanje zuba, ja sam.
Ja tako opisujem stvari, volim naglasiti osjećaj :)

Isto tako, naravno da svatko ima pravo na svoje mišljenje i svoj dojam bez obzir koliko je igrao i je li uopće igrao nešto.

Ha čuj, glede 'Isti takav sustav bi se mogao primjeniti na bilo koji zemljopisni dio zemlje, s manjim promjenama na neku drugu temu, recimo SF...', isti sustav bi opisivao ovo i ono.
Newton je usporedio jabuku koja pada s drveta s kruženjem Mjeseca oko Zemlje. Po meni je to dobra stvar. Ako su to različiti fenomeni istog zakona, zašto ne? Uostalom, što je to što čini Cavernu sličnom Manhattan Projectu? Ili Stone Ageu? Ili Pillars of the Earth? Svugdje se stavljaju čovci na oznaku, pa se dobije nešto.
Teme su slične, priznajem, ali ipak i nisu. Ha ili jesu, kajaznam više...

No nebitno.

'ako komentiramo tapestry u kontekstu settinga i teme civilizacijske igre, moje misljenje je da je T&E slaba zamjena.' - ok! :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
fpol
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”