Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la sadistiko »

...ma da Arkwrigh je ta ozbiljna
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la Antomon »

Eto i tvoj prijatelj Tom ti je odlučio pomoći:
https://www.youtube.com/watch?v=IExqO9LsSaU
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la sadistiko »

Hehehe, njega ću baš poslušat, evo idem po novčanik...
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la joezg »

sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 09:13 Hehehe, njega ću baš poslušat, evo idem po novčanik...
A što ga ne bi poslušao? Ako su vam ukusi u igrama dijametralni, onda prihvaćam primjedbu, ali čini mi se da je primjedba više išla u smislu "tko bi, normalan, tog lika slušao?".

Po mom mišljenju, čovjek zna više o hobiju od većine media creatora u ovom hobiju, ukus mu je raznolik, recenzije koncizne i prilično elokventne (pogotovo što je unscript) i čini mi se prilično objektivan. Meni je još i simpa, ali lako mogu zamisliti da nekim ljudima nije.

Osobno me ne smeta da li ga netko sluša ili ne, ali baš mi ton ove rečenice nije sjeo pa sam htio napisati i malo drukčije mišljenje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post:
fpol
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la sadistiko »

Ostajem pri svom mišljenju. Dok sam ispočetka (tamo 2013. kad sam počeo s ovim hobijem) slušao lika i gledao skoro svaki njegov review (jer je uglavnom često i bio jedini njegov review), nisam imao ništa protiv njega sve dok nisam počeo kužiti njegovu filozofiju. Njegovo pljuvanje po igrama, pa i kako sam čuo bacanje igara s krova kuće me više ne zanima. Jednostavno mi se zgadio. Neke igre hvali u nebesa, što bi ja rekao diže hype za slijepe sljedbenike i na taj način garant zgrče lovu. A to što kažeš da je objektivan se ne bi nikako složio. Možda za većinu igara i je, ali imao sam par slučajeva gdje je baš popljuvao igru, a koliko vidim to se onda odrazilo i na BGG ocjenu, dok se po forumu pisalo da je Vazelin kriv jer hrpa ljudi neće ni gledat igru ako je Vasel rekao da ne valja.
To koliko on zna, vjerujem da zna ako je toliko u tom svijetu, imao je priliku isprobati hrpetinu igara, ali njegove reviewe više ne gledam ni u ludilu, on je za mene prošla priča. Zato sam tako i prošle godine reagirao kad sam vidio sliku s njime s Essena gdje se slikala ekipa iz Osijeka, a tako ću i ubuduće reagirati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Killa
slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la joezg »

Stvarno nemam osobne razloge, ali u cilju (nadam se) zabavne rasprave:
sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 11:12 A to što kažeš da je objektivan se ne bi nikako složio. Možda za većinu igara i je, ali imao sam par slučajeva gdje je baš popljuvao igru, a koliko vidim to se onda odrazilo i na BGG ocjenu, dok se po forumu pisalo da je Vazelin kriv jer hrpa ljudi neće ni gledat igru ako je Vasel rekao da ne valja.
Zašto iz ovog slijedi da nije objektivan? Po meni, iz ovog slijedi samo da je utjecajan. Npr. u zadnjem SU&SD podcastu su rekli da New Frontiers nema razloga za postojanje dok postoji Race for the Galaxy i to su solidno obrazložili. Baš sam pomislio kako je moguće da bi taj review mogao direktno utjecati na uspjeh igre i zaradu izdavača, ali isto tako mislim da je u redu da su to rekli. Oni imaju odgovornost prema svojim slušateljima, a ne prema publisheru. Ne vidim zašto bi drugačije razmišljao o Vaselu, zato što je utjecajniji. Mislim da svaka kritika ima i nešto subjektivno pa tako i njegova, ali generalno mislim da je objektivan. Učinilo mi se više puta da je igri dao seal of aproval i obrazložio zašto je igra dobra iako možda sam nije oduševljen igrom (Coimbra mi se čini kao takav jedan slučaj, gdje je pričao gotovo samo pozitivno o igri, ali nekako bez žara). Ja igram sedamdesetak novih igara godišnje i imam taj problem da mi je naka igra, objektivno, bez mana, ali da nemam apsolutno nikakvu potrebu igrati je ponovno, a on ih odigra mnogo više i opet objektivno obrazloži zašto je neka takva igra vrijedna pažnje.
sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 11:12 ...po forumu [se] pisalo da je Vazelin kriv jer hrpa ljudi neće ni gledat igru ako je Vasel rekao da ne valja.
Pa tome nekako i služe reviewi, zar ne? U moru igara želiš da netko drugi proba velik broj igara i suzi ti izbor. U jednom drugom topicu pišu ljudi da im je to tipičan način kupovanja igara jer ih, između ostalog, i nemaju drugdje probati.
sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 11:12 ...sve dok nisam počeo kužiti njegovu filozofiju. Njegovo pljuvanje po igrama, pa i kako sam čuo bacanje igara s krova kuće me više ne zanima. Jednostavno mi se zgadio.
Ima dosta nonšalantan stav prema igrama, to je istina, a mislim da time izražava stav prema dosta uobičajenom trendu pretjerano opsesivnom čuvanju igara. Slažem, se s tim stavom, ali ne mislim da su ljudi koji misle drugačije u krivu.
S druge strane, mislim da svatko tko prati njegov rad nema nimalo dvojbe da čovjek obožava društvene igre.
Prvi review igre Hawaii je bio samo video u kojem baca igru u smeće, ali je isto tako dan kasnije iznio i pravi review u kojem je obrazložio zašto mu je loša i isto tako rekao i koje su stvari pozitivne i kome bi se mogla svidjeti. To su mu mnogi zamjerili, a čini mi se da sam vidio negdje kasnije da je rekao da to nije trebao napraviti (ne mogu pronaći pa je moguće da je to samo plod mojeg uma). Uostalom, Hawaii su igra od Hans im Glücka i mislim da njihovu prodaju u njemačkoj nije puno utjecao Vaselov review.
sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 11:12 Jednostavno mi se zgadio. Neke igre hvali u nebesa, što bi ja rekao diže hype za slijepe sljedbenike i na taj način garant zgrče lovu.
Eto nas i do teorije zavjere. Možda sam naivan ali imam nekoliko razloga da mislim da je čovjek moralno na mjestu:
  • podcasti na dice toweru nemaju reklame, osim spominjanja Cool Staff Inc. na samom kraju, dok većina ozbiljnih podcasta ima jedno 5 reklama u istom vremenskom periodu
  • ne rade reviewe za kickstarter, što mnogi naplaćuju
  • ne rade reviewe za igre koje nisu izdane
  • Jack Vasel Memorial Fund, koji može biti prevara, ali i ne mora
sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 11:12 Ostajem pri svom mišljenju.
To je ok. Ja samo želim kontrirati tom mišljenju, jer mislim da bi bila šteta da ljudi ne slušaju njihov content koji je, po meni, među najboljim u ponudi. Osim Dice Towera su mi dobri i:
  • Shut Up & Sit Down
  • Board Game Insider
  • Watch it Played
  • Boardgamegeek, prvenstveno previewi s konvemcija
  • Ludology, donekle
  • This Game is Broken, kao bedasta zabava
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la sadistiko »

Pa naravno, sto ljudi - sto čudi.
Ja sam ga jednostavno zamrzio i ne mogu si pomoći, prije mi je bio onak polu odbojan, al sad ga očima ne mogu vidit.
Drugi na crnoj listi mi je Rahdo. Dosta često sam ga znao gledati iako toliko puta zna ponavljati potez i ispravljati sebe, kao da se to ne može izbaciti kod obrade videa. Ali ono što me najviše zasmetalo je da prečesto uopće ne zna pravila, par puta sam i sam krivo igrao igru radi majmuna jer sam bio lijen provjeriti u pravilima. Od tada ga više ne gledam.
Ako mene pitaš, onda je Rodney Smith best of the best (mada mi je nekad malo i previše nasmijan ko kakva hostesa na TV-u, al dobro, bolje da je vesel nego da je mrk). Njegov svaki do sad video je tako dobro koncipiran, sve tako lijepo i jednostavno objašnjava, a o tome je li igra dobra ili nije nema niti riječi. Zapravo to me ni ne zanima, ionako ću sam odlučiti iz gameplaya jel to za mene ili nije.
Ima još dvoje troje koje znam popratiti kad proučavam igru koja mi je na ciljniku, al nemaju toliko snimaka pa ih ne pratim često, ali zapravo nikoga ne gledam čisto radi toga da ih gledam nego kad me zanima neka igra.
slika
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 475 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la priroda15 »

Ni ja ne volim da mi drugi govore kakva je igra i zato uglavnom gledam Rodneya. Rahda pogledam jer mi je simpa njegova entuzijastičnost ali kad bi kupovao igre temeljem njegovih reviewa, kupio bi vjerovatno svaku. Njemu je svaka fantastična Vasel mi je naporan s redovitim sprdanjem oko teme euro igara..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


slika
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la joezg »

Slažem se za Rahda i Rodneya.
sadistiko je napisao/la: 25 ožu 2019, 12:52 Pa naravno, sto ljudi - sto čudi.
Ja sam ga jednostavno zamrzio i ne mogu si pomoći, prije mi je bio onak polu odbojan, al sad ga očima ne mogu vidit.
Drugi na crnoj listi mi je Rahdo. Dosta često sam ga znao gledati iako toliko puta zna ponavljati potez i ispravljati sebe, kao da se to ne može izbaciti kod obrade videa. Ali ono što me najviše zasmetalo je da prečesto uopće ne zna pravila, par puta sam i sam krivo igrao igru radi majmuna jer sam bio lijen provjeriti u pravilima. Od tada ga više ne gledam.
Ako mene pitaš, onda je Rodney Smith best of the best (mada mi je nekad malo i previše nasmijan ko kakva hostesa na TV-u, al dobro, bolje da je vesel nego da je mrk). Njegov svaki do sad video je tako dobro koncipiran, sve tako lijepo i jednostavno objašnjava, a o tome je li igra dobra ili nije nema niti riječi. Zapravo to me ni ne zanima, ionako ću sam odlučiti iz gameplaya jel to za mene ili nije.
Ima još dvoje troje koje znam popratiti kad proučavam igru koja mi je na ciljniku, al nemaju toliko snimaka pa ih ne pratim često, ali zapravo nikoga ne gledam čisto radi toga da ih gledam nego kad me zanima neka igra.
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Odlična igra simulacije burze (stock market)?

Post Postao/la fpol »

Slazem se sa svime sto je @joezg napisao.

Stvarno je sve to subjektivno, ja recimo zelim cuti misljenje. Iako je na pocetku tesko odrediti, nakon nekog vremena vec znam gdje nam se ukusi podudaraju, a gdje ne, pa mi nije problem odrediti sta ce se meni svidjeti. Ipak znam se prevariti i to mi se nedavno desilo sa railroad rivals. Samo iz reviewa ne bi nikada nabavio igru, ali kako sam ju dobio (puno hvala dlakaru) probao sam ju i puno mi je bolja nego sam mislio i dajem joj barem dvije ocjene vise od Vassela (ima i drugih primjera).

Ali ove gdje samo pricaju pravila me ne zanimaju, niti bi igru ucio preko videa ako imam pravila, a i kao review bi opet radije procitao pravila nego ih slusao od nekoga za koga ne mogu biti siguran da li je rekao sve i dali je rekao tocno. Jedino kada odigram igru znam da li mi je dobra ili nije, pa ako je ne odigram ja, onda je najblize tome da odigra netko drugi i kaze misljenje.

Stocpile je prvi na listi iz videa, pretpostavljam da je onda ne mozes nabaviti :D :D :D
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”