Anachrony

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Anachrony

Post Postao/la fpol »

U budućnosti zemlju je zadesila velika nesreća nakon koje vise nije bilo država vec četiri "patha" koja se natječu, bore, za prevlast na novoj, post apokaliptičnoj, zemlji. Nakon nesreće ljudi su pronašli novi element, neutronium, za koji su otkrili da omogućuje putovanje kroz vrijeme te su saznali kako je doslo do nesreće. U jos daljoj budućnosti asteroid bogat neutroniumom udario je u zemlju i posljedice tog udara su se osjetile kroz vrijeme. Sada se path-ovi pripremaju za udar asteroida, pripremaju se pokušati spasiti što više ljudi i nakon udara se pozicionirati kao jedini vođe čovjećanstva.
Priča je detaljnija u pravilima, a vidio sam da ima još na internetu, ali ne želim ovdje prepisivati, koga zanima naći će. Kao što se vidi priča je pravi SF, odlično uokviren ilustracijama post apokaliptičnog svijeta, prikazanog na jedan malo nadrealistični način. Mene je vrlo lako unijelo u taj svijet, dajući mi sličan osječaj kao prilikom čitanja SF stripova Incal i tehnoočevi ili gledanja dina pješćani planet. Iako SF priča nije za svakoga, ona čini igru jedinstvenom, a ne još jednom u nizu, a dojam je da je priča bila barem jednako važna kao i mehanizmi prilikom stvaranja igre i uspješno vodi igrača kroz ovu relativno kompliciranu igru.

Igra se oslanja na worker placement mehanizam, ali traži puno više strateškog i taktičkog planiranja nego što sam do sada vidio u drugim igrama koje koriste taj mehanizam. Kao prvo ne postoji univerzalni radnik, nego četiri vrste : inženjer, znanstvenik, administrator i četvrti, genijalac, koji može odraditi posao kao bilo koji od prethodna tri. Ne može svaki od tih radnika raditi sve akcije, a pojedini radnici na određenim akcijskim poljima dobivaju bonuse.
Postoji centralna ploča sa poljima za radnike na koje bilo koji igrač može staviti svojeg radnika, ali svaki igrač još ima i svoju ploču na kojoj već unaprijed ima barem jedno mjesto za staviti radnika. Tijekom igre igrači će graditi zgrade koje stavljaju na svoju ploču i koje onda daju nova polja za staviti radnike. Razlika između dvije ploče je što na centralnu ploču radnici mogu doći samo u zaštitnim mehaničkim odjelima, zamislite robote u kojima se nalaze radnici :). Ta odijela treba prvo, u ranijoj fazi aktivirati, odnosno platiti da bi se mogla koristiti u tom krugu. To traži od igrača da unaprijed isplanira koliko mu je takvih odijela potrebno. Na centralnoj ploči postoje polja za akcije na koja može ići neograničen broj radnika, ali večina akcija je ograničena brojem polja vezanih za tu akciju. Na primjer akcija kojom se grade nove zgrade i superprojekti ili akcija koja omogućuje regrutiranje novih radnika ... I broj tih polja nije velik, u pravilu će u svakom krugu doći do popunjavanj i daljnjeg blokiranja određenih akcija, te skupo placena odjela ostaju neiskorištena ili iskorištena za neku manje bitnu akciju.
Također igrači počinju sa pet radnika, a do kraja igre ih lako mogu imati i preko deset, pa je optimalno isplanirati iskorištavanje baš svih radnika dosta teško.

Iako je igra, do sada opisanim, kompliciranija od svih drugih worker placement igara koje sam ja zaigrao, Anachrony uvodi jos jedan element o kojem treba razmisliti i uklopiti u planove. Prije odigravanja akcija, a nakon sto se aktiviraju odjela može se iz budućnosti, sjećate se putovanje kroz vrijeme je u priči, posuditi do dva resursa. To mogu biti materijali, voda, ali i radnici ili aktivirana odjela. Ono što se u toj fazi posudi je naravno odmah na raspolaganju igraču, ali je potrebno nekada i vratiti. Jedan tip zgrada koje igrači grade na svojoj ploči omogućuje putovanje kroz vrijeme i vraćanje ranije posuđenih resursa. Odnosno igrač posuđuje od samog sebe u budućnosti, pa onda nekada treba stvarno otići u prošlost i dati taj resurs. Svako uspješno vraćanje resursa nosi bodove na kraju igre, a dok resursi nisu vraćeni postoji šansa da stvore vremenske paradokse i u konačnici anomalije, koje nose negativne bodove i još neke negativne aspekte, a njihovo zatvaranje je relativno skupo.

Igrači nakon odigranih akcija povlače svoje radnike u neaktivni, umorni, ili aktivni, odmorni, dio. Nakon većine akcija radnici su umorni, ali ne nakon svih, a na nekim akcijama samo određeni tip radnika nije umoran. Aktivacija radnika zahtjeva radnika, resurse i jedan potez, a osim ponovno aktivnih radnika daje bodove ili ne zahtjeva ništa, ali daje negativne bodove. S obzirom da je svaki krug utrka za pozicije na centralnoj ploči, količina odmornih radnika na početku kruga dovodi do osjetne prednosti i unosi još jedan aspekt koji treba ugurati u planove.

Igra ce trajati do sedam krugova, a nakon četvrtog će se desiti udar asteroida. Tada se omogućuje akcija evakuacije koja donosi osjetnu količinu bodova i centralna ploča se malo mijenja, polja dobivaju bonuse, ali ih se može iskoristiti samo još jednom do kraja igre. Kraj je ili kada se sva ta polja odigraju, ili najduže još tri kruga, ukupno sedam.

Dakle igrač treba predvidjeti koje bi akcije htio odigrati, ovisno o svojem dugoročnom cilju evakuaciji. Svaki path ima drugi način evakuacije, dobivanja bodova. Ovisno o svojem kratkoročnom cilju, npr. izgradnja neke zgrade koja onda možda omogućuje završetak srednje dugog cilja, npr. izgranja superprojekta za kojeg je obično potrebno dva do tri kruga. Tada treba odrediti koliko će radnika uspjeti poslati na centralnu ploču, a koliko na osobnu i onda još treba vidjeti da li posuđuje nešto i što iz budućnosti. Iz svega ovoga je vidljivo da će igrači jako teško imati savršene krugove i puno tih malih greškica je ono što će na kraju odlučiti pobjednika.

Prije početka svakog kruga otvara se po jedna karta iz dva špila, jedan određuje koji resursi su dostupni u tom krugu, a drugi koji radnici se mogu regrutirati. Također se otvaraju nove zgrade koje se onda mogu izgraditi i sljedeći superprojekt. Svaki superprojekt je vezan za vremenski period, a igrači uvjek znaju koji se priprema u neposrednoj budućnosti, odnosno koji će biti dostupan od sljedećeg kruga. Ovi elementi osiguravaju da dvije partije nikada neće biti potpuno jednake.

Prilikom postavljanja igre igrači biraju da li će igrati s A stranom svoje ploče koja je ista za svih ili s B stranom koja je razlicita, te s B stranom Pathovi dobivaju svoj identitet, a igrači različite moći. Također mogu se za početne resurse uzeti već određene količine ili se može draftati. Postoji i doomsday module, nisam ga još niti isprobao, s kojim udar asteroida nije fiksno iza četvrtog kruga, a možda se neće niti dogoditi, pa time niti evakuacije neće biti, a dugoročni planovi igrača ce pasti u vodu.

U igri dolazi stvarno puno opcija, nisam sve niti nabrojao, a samo za igru bez dodatnih opcija treba tri četiri partije da se svladaju mehanizmi, bez govora o nekim dubljim strategijama. A ako nekome nisu dosta niti sve opcije u osnovnoj igri onda postoji i ekspanzija sa dodatna 2-3 modula, nisam ih isprobao ali koliko sam proucio također su dobri i zanimljivi. Također u ekspanziji dolaze minijature za odijela u koje se mogu zataknuti radnici, nepotrebno, ali super izgleda i dodatno uvlači igrača u svijet igre.

Samo da napomenem da igra ima i solo mode, osobno ga nisam isprobao.

Kada sam tek ulazio u hobi čuo sam za worker placement mehanizam. Činio se kao vrlo zanimljiv mehanizam sa velikim potencijalom te sam sa velikim ocekivanjima nabavio i odigrao svoju prvu worker placement igru Pillars of the earth. Iako mi je igra dobra i jos uvijek je u kolekciji, worker placement mehanika me nije oduševila. Odluke koje sam donosio u igri su bile (pre)lagane i bez puno mogučnosti mojeg utjecaja na njih. Ukoliko je slobodno polje koje mi paše uzmem ga, ako nije uzmem sljedeće najbolje i to je to. Pretpostavio sam da je pillars jednostavno takva igra i sigurno ce mi druge biti bolje. Tako sam kroz vrijeme odigrao Lords of Waterdeep, Viticulture, stone age, russian railroads i možda jos koju, i iako su mi sve te igre ok, ucvrstio sam svoje misljenje da je worker placement mehanizam u najbolju ruku prosječan, te sam ga poceo zaobilaziti. Uh kako sam bio u krivu, trebalo je samo naći pravu worker placement igru, trebao sam samo zaigrati Anachrony.

Igra me osvojila pričom, izgledom ali i mehanizmima. Prve dvije partije sam imao osječaj da mi mozak kipi planirajuci, slina curi pred svim opcijama koje igra nudi, ruke drhte dok povlačim potez za koji nisam siguran da li je pravi, a noge se tresu od straha dok gledam gdje će protivnik staviti svojeg radnika. Grešaka je bilo u izobilju, ali uživao sam u svakom trenutku. Sada su se početne emocije smirile, potezi su sigurniji i spreman sam istražiti koliko duboko ide strategija u ovoj igri, a čini se da će igranje potrajati još godinama.

Moja ocjena čista desetka :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 13):
kockicaShichstokadadodlakarsadistikoVatanenBJ_SpeedyValsimsliver i još 3 korisnika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Anachrony

Post Postao/la dendarii42 »

Zna li netko ima li razlike u veličini kutije između originalnog izdanja i Essential Edition?
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Anachrony

Post Postao/la fpol »

essential eddition : sa nekog bgg threada 260 mm x 350 mm x 60 mm, a na amazonu pod product dimensions 29.5x29.5x8.5cm (11.61 x 11.61 x 3.35 inches); nemam pojma kaj je tocno
originalno izdanje : 42.0 x 30.0 x 10.0 cm
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Anachrony

Post Postao/la dendarii42 »

I po slikama mi se čini da su različite. Hvala.
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”