Preporuka društvene igre

Pitanja vezana uz društvene igre
osaka
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 16 lip 2017, 14:47
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 58 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la osaka »

Clans of Caledonia - najbolje ju je opisati kao malo razblaženu verziju Terra Mystice sa proizvodnjom viskija - gušt u istom rangu, a manja glavobolja poslije :). Treba malo vremena da se prouče pravila i sve sjedne na svoje mjesto, ali igra nije komplicirana i ima vrlo vrlo vrlo sočne odluke. Također u samim pravilima postoje varijante za pojednostaviti prvu igru.

Concordia - odlična igra srednje težine sa hrpom pozitivne interakcije među igračima. Odličan vizualni dizajn, super jednostavna pravila. Također hrpa ekspanzija ako je izigrate do te mjere.

Dominion sa naprednijim ekspanzijama - iako bi mnogi svrstali isti pod gateway igru, nakon što se ubace ekspanzije postaje vrlo sočan. Do sada sam imao priliku igrati samo Seaside i odlična mi je ekspanzija, a i bazna igra je zabavna. Ovaj video odlično opisuje koja ekspanzija radi što i što je sve dostupno, pa po osobnim ukusima. S time da je od izdavanja tog videa izašlo još ekspanzija, te Intrigue više nije samostalna igra.

Junk Art - jednostavna igra, ali nevjerojatno zabavna i svi je nauče u prvoj rundi. Skoro svaka osoba s kojom sam ovo igrao htjela je ponovno odigrati još jednu partiju. Preporučam plastičnu verziju.

Red 7 - ako vam treba "filler" igra

Cryptid - igra čiste dedukcije, imao sam je priliku probati, odlična je. Doduše trebati ćete isprintati player aid za praćenje tragova, sve pamtiti u glavi je ful teško.

Realm of Sand - igra koja me najviše iznenadila od novih izdanja, super jednostavan gameplay, a vrlo sočne odluke.

Budući da ste krenuli sa Rizikom, možda bi vam se mogao svidjeti Axis and Allies, ima dosta verzija, možda netko tko je više upućen može preporučiti koja je najbolja.

Od ovog što ste naveli mislim da nećete pogriješiti niti sa jednom. Doduše, definitivno bi prvo uzeo Terraforming Mars

Pozdrav ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru osaka za post:
kockica
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Vukozec »

Eno27 je napisao/la: 09 sij 2019, 17:39 Društvo i ja smo počeli prije nekoliko mjeseci igrati društvene igre i sad bih htio malo proširiti našu kolekciju, ali ne znam u kojem smjeru da idem

Počeli smo igrati rizik, pa betrayal at the house on hill i još ekspanzija, pa carcasone sa još dvije ekspanzije i još jedna sa kartama koja mi je toliko bezveze da joj ni ime ne znam :D

Ima nas od četvero do šestero u društvu kad igramo

Stavio sam u oglasnik da bih kupio viticulture, scythe, terraforming mars.

Idem li u dobrom smjeru, jesu li ovo prekomplicirane igre, imate li koje druge za preporuku
Npr, gledao sam terra mystica, izgleda mi super, ali prekomplicirano, scythe sa ekspanzijom se može igrati do 7 igrača i uključuje više napadanja što mi je super,
Svi prijedlozi i savjeti su dobrodošli
Dakle igra 4-6 igrača, po mogućnosti sa napadanjem.

Evo mojih preporuka:
1. Shogun: ekonomsko-ratnička kontrola teritorija, 3-5 igrača (i kažete zbogom Riziku :) )
2. 7 wonders: nema baš puno napadanja, ali odlično funkcionira do 7 igrača i u rangu je Carcassonea što se kompleksnosti tiče
3. Citadels: Od igara koje si spomenuo, ovo je vjerojatno najsličnije Betrayalu. Odlično funkcionira do 7 igrača. Imaš vrlo povoljnu klasičnu varijantu koja dolazi u malom pakiranju, i nešto proširenu i skuplju noviju varijantu.

Imperial ili Imperial 2030 bi također preporučio, uz rezervu da pročitaš/pogledaš neke recenzije da vidiš o čemu se tu radi. To su igre koje na prvu podsjećaju na Rizik, ali se u njima u biti radi o špekulacijama sa novcem (također, premda podržavaju, ne bih preporučio u 6 igrača), pa nekima ne sjedne takav tip igre.

Viticulture si spomenuo, mogu potvrditi da je dobar na cijelom rasponu (1-6) i da nije specijalno kompliciran.
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la mljeko »

Vatanen je napisao/la: 10 sij 2019, 01:33Imperial
Ili Antike, ne znam za Imperial, ali za Antike znam da je dobra u šest.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la sadistiko »

ja ne znam zašto je @Vukozec naveo da Imperial 2030 nije za 6 igrača. Ja mogu reći da bi ga igrao samo u 5 ili 6 igrača!
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Vukozec »

sadistiko je napisao/la: 10 sij 2019, 17:31 ja ne znam zašto je @Vukozec naveo da Imperial 2030 nije za 6 igrača. Ja mogu reći da bi ga igrao samo u 5 ili 6 igrača!
Evo zakašnjeli odgovor.

Premda bi teoretski trebala trajati jednako jer se potezi ne odnose na igrače već države kojih je u uvijek jednak broj, u 6 igrača igra ipak traje osjetno duže nego recimo u 3 igrača (jednostavno, igra traje duže kad 6 glava razmišlja što odigrati nego kad ih je duplo manje). No to nije pravi problem (samo ga pogoršava), pravi problem je ovo što slijedi.

Što je veći broj igrača imate manje novca na početku igre. Dakle u 6 imate najmanje i zato logično imate najmanje manevarskog prostora. Čekate cijelu vječnost da opet bude vaš red u ključnoj, investor fazi, tojest da investor kartica napravi krug (igramo samo varijantu sa investor karticom, jednom smo probali bez i bilo je gnjavaža). Za to vrijeme nemoćno gledate kako se grabe atraktivne dionice. Čim neka država i iskoči njene dionice se razgrabe i oni koji su na začelju reda za kupovinu su jeb. ježa. Biti Švicarac se također manje isplati u 6, jer u 6 ima najmanje sitnih dionica na raspolaganju, tojest uglavnom ih odmah nakon starta uopće nema. Ovo sve rezultira time da u 6 igrača uvijek u pola partije ima onih koji su ostali bez ikakvih šansi za pobjedu i ostaje im samo agonija borbe za 5. ili 4. mjesto. Sve dionice u vodećim državama su kupljene, a nema dovoljno vremena da se neku od slabijih i razvije i koristi za zaustavljanje vodećih. U 6 igrača često kad je vaš red na kupovinu imate izbor ili kupiti najveću dionicu koju možete u jednoj od bolje stojećih država sa to (gotovo uvijek premalo za ono što biste stvarno htjeli) novaca što ste ušparali ili čekati cijeli predugački investor krug na sljedeću kupovinu. Što je često izbor između lošeg i još goreg.

Nasuprot tome u manje igrača (meni idealno u 4) igra nudi puno više manevarskog prostora i fleksibilnosti. Imate puno više prilika za preokrete i razne taktičke odluke. Svi imaju dovoljno prilika kupiti dionice bilo koje države, vlasništva se lakše i češće mijenjaju, propuštanje jedne kupovine ima više smisla itd. Što sve rezultira uglavnom tijesnim partijama gdje se svi ili skoro svi bore za pobjedu do kraja. U 6 igrača su česte partije gdje pobjednik na kraju ima oko 200, a posljednji oko 80. U 4 su česte partije u kojima smo svi između 150-170.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
dgalesic2000
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la marge »

kad malo bolje razmislim i meni je imperial bil bolji kad smo ga igrali u četvero nego u šestero i slažem se da je više strateški u četvero, a u šestero je ipak dosta random..
ali ionak je većina igara najbolja u četvero, no ako treba nešto odigrati u šesteru viticulture i dominant species su moji favoriti..
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la marge »

Antomon je napisao/la: 09 sij 2019, 18:56 Npr. ja ne bih igrao Terraforming mars u 5 igrača ako nisu svi igrači jako upoznati sa igrom
eto, a kod nas je mars najpopularniji baš u 5 igrača (makar bilo novih) iz razloga jer najbrže završi partija
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Antomon »

marge je napisao/la: 31 sij 2019, 07:40
Antomon je napisao/la: 09 sij 2019, 18:56 Npr. ja ne bih igrao Terraforming mars u 5 igrača ako nisu svi igrači jako upoznati sa igrom
eto, a kod nas je mars najpopularniji baš u 5 igrača (makar bilo novih) iz razloga jer najbrže završi partija
Nama se partija u 5 uvijek otegne na 3 i pol + sata, što mi je too much.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la marge »

Antomon je napisao/la: 31 sij 2019, 09:36
marge je napisao/la: 31 sij 2019, 07:40
Antomon je napisao/la: 09 sij 2019, 18:56 Npr. ja ne bih igrao Terraforming mars u 5 igrača ako nisu svi igrači jako upoznati sa igrom
eto, a kod nas je mars najpopularniji baš u 5 igrača (makar bilo novih) iz razloga jer najbrže završi partija
Nama se partija u 5 uvijek otegne na 3 i pol + sata, što mi je too much.
hmm, kod nas u petero partija završi za sat i pol do dva (jer svi sudjeluju u dizanju parametara, a obično početnici češće npr. dižu temperaturu nego li se baziraju na bodove na kartama, životinje, mikrobe i ostalo), a kad igramo samo u dvoje ili u troje iskusnih onda nam se partija otegne na tri sata..
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Preporuka društvene igre

Post Postao/la Antomon »

marge je napisao/la: 31 sij 2019, 13:02
Antomon je napisao/la: 31 sij 2019, 09:36
marge je napisao/la: 31 sij 2019, 07:40
eto, a kod nas je mars najpopularniji baš u 5 igrača (makar bilo novih) iz razloga jer najbrže završi partija
Nama se partija u 5 uvijek otegne na 3 i pol + sata, što mi je too much.
hmm, kod nas u petero partija završi za sat i pol do dva (jer svi sudjeluju u dizanju parametara, a obično početnici češće npr. dižu temperaturu nego li se baziraju na bodove na kartama, životinje, mikrobe i ostalo), a kad igramo samo u dvoje ili u troje iskusnih onda nam se partija otegne na tri sata..
Vidiš, mi kada igramo u dvoje uvijek ispod 2 sata. :lol:
Zanimljivo, sada bi ja htio napraviti game flow analizu na obje skupine igrača. :lol:
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”