Everdell

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Everdell

Post Postao/la Antomon »

https://boardgamegeek.com/boardgame/199792/everdell

Volio bih čuti koje mišljenje o igri. Vidim zanimljivih mehanizama (chainanje karata ala 7 wonders duel) i iako igramo igre veće kompleksnosti, volimo i igre slične težine (npr. Viticulture, Roll for galaxies etc). Da li imate osjećaj da igra dosadi nakon nekoliko partija ili ima veliku ponovnu igrivost ?
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 393
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 193 puta
 pohvaljen: 522 puta
Kontakt:

Re: Everdell

Post Postao/la mljeko »

Igrao sam dvaput.

Prvi put mi se igra jako dopala, drugi put me razočarala. Kako to?

Estetika:
Igra je lijepa, crteži na karticama su super, figurice oduševljavaju, ali postoji i određen osjećaj praznine. Cijelo ono drvo i dobar dio ploče su zapravo nepotrebni. Takva disonanca mi umanjuje užitak igranja te ispada ili kao lijenost ili kao razmetljivost.

Mehanizmi:
Najjača strana igre je njen neodređen broj poteza. Daje dojam slobode i neograničenog potencijala. Većina igre je u pravom kombiniranju kartica iz kojih izvlačiš svoje poteze. Koliko različitih kombinacija ima te njihov balans ne znam.
S druge strane je klasični worker placement koji je dosta slab. Em je malo zastupljen, em je dosadan.
Opet, postoji nedostatak kohezije između ta dva dijela igre.

Daljnji problem je prejednostavna pretvorba resursa te premalo interakcije. Pretvorba je linearna i bez ikakvog vaganja rizika, jer nema ni benefita ni mana vezanih uz različite resurse. Nešto blokiranja i tempiranja ima u vidu interakcije, ali igra te zapravo potiče da otkantaš i ono malo worker placementa što ima, čime te izmiče interakciji. Fakat uglavnom buljiš u svoje kartice, koje spuštaš na svoj tablau.

Zaključak:
Igra je šarmantna, daje ti užitak vrćenja komboa, ima unikatan i zanimljiv element nejasnog broja poteza, ali ostalo je nekako nedorečeno, nedovoljno uklopljeno.

P.S. Možda je ispalo da je moj dojam negativniji, ali zapravo je na vagi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 4):
Bojan1983Antomongrofdlakar
Freakzoid
Reactions:
Postovi: 29
Pridružen/a: 30 pro 2018, 01:08
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 30 puta
Kontakt:

Re: Everdell

Post Postao/la Freakzoid »

Meni osobno se jako svidja. Ima puno poveznica sa Lords of Waterdeep. Graficki je prekrasna, ali ispod toga leze dobre i zabavne mehanike, barem meni.
Iako ima worker placementa, to je manji dio igre. Workeri su dosta ograniceni, i u osnovi sluze za dobivanje osnovne kolicine resursa za pokretanje ekonomije. U biti je igra draftanje i igranje karata, pokusavajuci maksimizirati broj bodova.
Jako je balansirana, po meni. Buduci da imas ogranicen broj karata koje mozes odigrati, treba paziti da ostavis mjesta za skupe karte koje nose puno bodova umjesto jeftinih koje u pravilu generiraju resurse. Ili obrnuto, ako pocnes graditi puno skupih karata, neces imati dosta resursa da popunis sva mjesta. Postoji fina linija gdje si popunio sva mjesta a nemas puno, ili uopce, preostalih resursa. Tu je liniju jako tesko pogoditi. To i je poanta igre.
Ukratko, meni se jako svidja, volim ju igrati, pogotovo sa 4 igraca, i imam ju u svojoj kolekciji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Freakzoid za post (ukupno 2):
Antomonkockica
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Everdell

Post Postao/la realuka »

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 6):
ValsimfrastarcPapaveredvinusblahblahDado7
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 284
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 225 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Everdell

Post Postao/la Aliensb »

Nakon prvog igranja u 4 igraća mi je ostavila dojam prevelike jednostavnosti i prevelike raspoloživosti resursa tako da praktički nije bilo borbe za ništa, a i karata smo se rješavali kao ludi jer je prelagan doci do istih.

Nakon drugog igranja u dva igraca mi se popravio dojam, a nakon cetvrtog vise nismo igrali jer sva ta 3 gamea u 2 igrača su praktički bila ista ili su djelovala ista, iste se karte ponavljaju i cesto imas među njima favorite koje trazis (i kad sam god probao eksperimentirati kasnije sam skuzio da me to zeznulo)


Moj dojam je da je igra vizualno privlacna, ali samo osnovna igra nema nikakvu dubinu, spomeniti lords of waterdeep koji mi je ok, ali ima puno vecu dubinu od ovoga, a i to chainanje karata je zgrada i creetera koji zivi u njoj i to je to, neke karte daju da ako igras creetera dobijes nesto i slicne mehanike, ali ako bi to igrao igraj imperial settlers koji je to digao na puno višu razinu.

Skuzio sam da se pocetnicima jako svida igra, jer sestre od prijatelja koje su igrale samo catan, ovo jako vole.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Aliensb za post (ukupno 6):
Vorkosigansadistikojuri006kockicasmurfORnotChupka
slika
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 240
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Everdell

Post Postao/la ratnip »

Ovi su korisnici zahvalili autoru ratnip za post (ukupno 2):
juri006Aliensb
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”