The Mind vs Hanabi vs The Game

Pitanja vezana uz društvene igre
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la kockica »

Meni je Hanabi dobra igra. Igramo doduše najviše 2 partije jer počnemo brkati hintove iz prethodne partije. Baš me zanima kako djeluju ti markeri.
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la joezg »

Ja se slažem da Hanabi nije memory game, nego upravo deduction game.
Nemam ja, generalno, ništa protiv memory mehanike, ali u hanabiu je taj dio neizmjerno naporan, jer je nezanimljiv i zato što ometa dedukciju koje je zabavna. Tako mi se čini da bi ti tokeni mogli biti dobra ideja.
Ako hoću vježbati pamćenje, puno radije ću igrati igru u kojoj je taj aspekt zabavan, kao npr. Memoarrr!
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la DarkDefender »

Ali ti tokeni ne pomazu skoro nista. Pomazu ti pratiti koje karte imas. Ali trebas jos pratiti i koje karte drugi znaju da imaju, treba pamtiti i tko ti je dao hint jer zna biti korisno kad vidis koje karte ta osoba ima. Pamtiti svoje karte je samo mali dio toga. Dogodilo mi se hrpu puta da dobijem hint i dva kruga kasnije mi netko da isti hint. Ili mi da novi hint, ali koji sadrzi informacije koje sam mogao zakljuciti na temelju drugih stvari.
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la DarkDefender »

Tako da ne mozes gledati da je Hanabi deduction game. Mislim je, ali je i memory game. I prvenstveno je coop game (i to jedan od boljih). Ako oces cisti deduction, imas Mastermind. Evo ti izazov. Sa 6 boja s ponavljanjem je izracunjljiv u 6 poteza. :)
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Bojan1983 »

DarkDefender je napisao/la: 14 lip 2018, 23:43 Ali ti tokeni ne pomazu skoro nista. Pomazu ti pratiti koje karte imas. Ali trebas jos pratiti i koje karte drugi znaju da imaju, treba pamtiti i tko ti je dao hint jer zna biti korisno kad vidis koje karte ta osoba ima. Pamtiti svoje karte je samo mali dio toga. Dogodilo mi se hrpu puta da dobijem hint i dva kruga kasnije mi netko da isti hint. Ili mi da novi hint, ali koji sadrzi informacije koje sam mogao zakljuciti na temelju drugih stvari.
Pomazu jako puno, pogotovo kad igras s novim igracima koji daju tolko nepotrebnih clueova i sve ostale opterecuju s teretom memorije, nit mogu zapamtit svoje niti tude clueove.

Markeri omogucuju da svaki clue vide svi igraci

Jedan od glavnih preduvjeta za nekakav napredniji potez je da ja znam sta ti znas sta svatko od nas zna da ima ( :D :D )

Bas me zanima kolki vam je prosjecni score ako za istu kartu vise puta dobivas hint (a dobijes ga jer su drugi igraci zaboravili "sta ti znas", odnosno sto ti je vec receno) i pretpostavljam da uvijek igrate najlaksu varijantu/level


Ako mislis da bi s markerima izgubio dobar dio igre, odnosno da vise "ne bi imao o cemu razmisljat", onda znaci nisi ni svjestan kolko ljepote se skriva u Hanabi-u
evo ukratko : https://github.com/Zamiell/hanabi-conventions :D :D :D




@kockica ako te zanima kako izgleda hanabi sa markerima mozes probat na boardgameareni
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la DarkDefender »

Bojan1983 je napisao/la: 15 lip 2018, 13:03 Markeri omogucuju da svaki clue vide svi igraci
Aha, sad sam shvatio, mislio sam da su markeri samo za tebe, tj. da ti pratis svoje karte. U tom slucaju pomazu dosta.
Bojan1983 je napisao/la: 15 lip 2018, 13:03 Jedan od glavnih preduvjeta za nekakav napredniji potez je da ja znam sta ti znas sta svatko od nas zna da ima ( :D :D )
Naravno :)
Bojan1983 je napisao/la: 15 lip 2018, 13:03 Bas me zanima kolki vam je prosjecni score ako za istu kartu vise puta dobivas hint (a dobijes ga jer su drugi igraci zaboravili "sta ti znas", odnosno sto ti je vec receno) i pretpostavljam da uvijek igrate najlaksu varijantu/level
Dosta cesto igramo sa svim hintovima jer je cesto netko novi ili netko tko jednostavno nije sposoban drzati trazenu razinu pozornosti. Ne znam koliki nam je prosjecni score. Ali svako toliko igram i s ozbiljnom ekipom i onda smo jako dobri. :)
Bojan1983 je napisao/la: 15 lip 2018, 13:03 Ako mislis da bi s markerima izgubio dobar dio igre, odnosno da vise "ne bi imao o cemu razmisljat", onda znaci nisi ni svjestan kolko ljepote se skriva u Hanabi-u
evo ukratko : https://github.com/Zamiell/hanabi-conventions :D :D :D
Mislim da bi izgubio dobar dio igre, ali ne mislim da ne bi imao o cemu razmisljati. Dedukcijski dio igre ostaje. Ali meni Hanabi nije samo dedukcija. Cesto kad igramo ljudi znaju krsiti pravila pa podjetiti nekoga: "znas da ti je trojka" ili "ove dvije znas sto su" i sl. Ja ne. Meni je gust gledati ljude kako se koprcaju. Ako odigraju krivo, bar cemo se nasmijati. Zato kazem da nije cisto dedukcijska igra. Mozes i to gledati kao dio taktike. Moras znati kakvi su ti suigraci i kakav potez je najbolje napraviti da svi razumiju sto zelis reci.

Kad je igra cisto dedukcijska, nemas sto igrati. Svaki potez izracunas i odigras. To mi je ok kad sam rjesavam neke logicke puzzlove (za one koji vole preporucam casopis Logo :)), ali ne za drustvenu igru jer se svede na pronalazak recepta za pobjedu. Jedom kad to imamo, vise nije zabavno.

Ogradit cu se malo jer nisam probao igrati s markerima, samo zelim reci da me ne privlaci. Iako, cak i s markerima ljudi mogu ne shvatiti potez ili dati hint za nesto sto ljudi vec znaju. Primjer: ja sam znao dobiti hint za kartu za koju znam da je plava. "Ovo ti je 3", a na stolu vec stoji 3 i kod drugih igraca vidim i plavu 4 i plavu 5. Nema markera koji te od toga moze spasiti. :)
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Antomon »

Na Boardgameareni se može vidjeti kako bi bilo igrati sa tim markerima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
Gordan
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la ahri »

Iskreno, odbio bih igrati s markerima osim mozda prve partije s totalnim pocetnicima.
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la dado »

Danas dođe kumče k meni, objasnim mu ja pravila za The Mind i kažem vidjet ćeš kak će biti fora kad ćemo imati karte s brojevima jedan do drugog ali to se neće dogoditi prva 2, 3 nivoa.
1. nivo, podjelim svakome 1 kartu i gledamo se mi neko vrijeme i ja odigram 79, on imao 78. :D
Ok, imamo još 1 život, nije bed, idemo na 2 nivo.
2. nivo, svaki dobije 2 karte, gledamo se, on odigra 45, ja imao 44. :D

I kak sad ne voljet ovu igru? :D

Inače, u 2. pokušaju smo uspjeli doći do 6. nivoa. :)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: The Mind vs Hanabi vs The Game

Post Postao/la Gordan »

Za mene, jedini pravi Hanabi je na boardgamearena ili drugim digitalnim verzijama. Prava kooperativna, logička igra. Tko misli da je Hanabi bez pamćenja "easy mode" u velikoj je zabludi. :) Da, lakše je jer se ne moraš zamarat suvišnim stvarima (pamćenjem), ali onda se igra teži nivo (di se šarene karte moraju označit svakom bojom). Koga zanima kako se stvarno igra, predlažem da ode na boardgamearenu i vidi u opisu pravila kako to ide. Onda kad skužite kako se stvarno daju hintovi, šta je finesa i blef, kako se hinta discardanjem... Tek kad sam tamo počeo igrat oduševila me. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
Bojan1983
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”