LOTR LCG vs Arkham Horror LCG

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2280
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

LOTR LCG vs Arkham Horror LCG

Post Postao/la mado »

Zanima me jel netko igrao oba LCG coopa od FFG-a (The Lord of the Rings: The Card Game i Arkham Horror: The Card Game), pa da ih usporedi malo? Dizajner obje igre je Nate French, zajedno sa Matthew Newmanom. Potonji je radio na LOTR-u godinama nakon što je Nate prešao na druge projekte. Kolko sam čuo dojmove igrača, AH je popravio neke "greške" koje je imao LOTR. LOTR je bolji mehanički, a AH više naglašava priču i likove. Možda najbitnije je reigrivost koja u AH navodno nije velika, tj. scenarij nema smisla, zabave igrati previše puta, dok u LOTR-u to zna biti nekoliko desetaka puta, pogotovo ako je teži, pa se puno gubi ili se isprobavaju razni tematski deckovi i sl.

LOTR: https://boardgamegeek.com/boardgame/774 ... -card-game
AH: https://boardgamegeek.com/boardgame/205 ... -card-game
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
miljenko
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: LOTR LCG vs Arkham Horror LCG

Post Postao/la smurfORnot »

Imao sam poprilicno solidan lot LOTR-a, game je bio fun, nemrem reci da nije...ali ono što me najviše smetalo i nakraju zašto mi nije žao što sam ga prodao je deckbuilding. Nemam više vremena da zujim i sam slažem neznam kakve kombinacije, odeš na net, vidiš dobar deck i skopiraš, problem is, cak i to traje i traje dok u moru karata složiš deck i nađeš sve koje ti trebaju. I onda tu dolazimo do onoga, imaš deck, koji može bit dobar za jednu misiju, a nemora bit nimalo dobar za neku drugu, pa sad opet preslaguj i radi kombinacije...prođe više vremena na salagnje decka nego igranje.
Ok, onaj koji voli deckbuildanje, njemu ce to biti super, meni je nakraju bilo samo poprilično zamorno.
Ima fun misija, i nekih manje fun misija.
Zgodno je što u biti imaš party likova, 3 glava + allije pa je cjelokupni feeling družine tu. U usporedbi s AH gdje si više solo, plus neki side kick, koji u biti nije da baš napada ili neš radi, nego ima više funkciju meat baga i toga da daje neki abiliti.


Arkham
U startu mi se puno više svidjelo to što složiš deck, i onda su minimalne preinake, ovisno kolko si puno xp-a uspio skupit nakon misije. Pa se može desit da nakon misije ne ubaciš ništa novo jer štediš za 4xp karticu,a uspio si skupiti samo 2. Tako da u konačnici, dek ti se polako upgrejda i zamjenjuješ slabije kartice s jacima(imaš recimo upgrejdane verzije iste karte, gdje jaca koja košta xp-a recimo košta manje resursa za odigrati, ili radi veci dmg..., i kompletno nove kartice koje jednostavno koštaju xp-a jer su same po sebi u startu jače).
Tu se dolazi do problema, ak te game srecom posere, ima snowball efekt. Jednostavno možeš svaku misiju bit slabiji i slabiji, jer si prethodnu izgubio, pa niti si dobio neki xp da upgrejdaš deck, i vec imaš manje healtha/sanitija pa ti je u startu odmah i ovu teže uspješno završit, i onda se taj efekt akumulira i možeš zakljucit da usred kampanje niš pametno ne radiš i bolje je restartati.
Replayabiliti je concern za neke. Osobno nisam doživio baš da je takav. Mislim ja nisam osoba koja ce istu misiju odigrati 5x za redom, pošto nije da je ovo jedini game kojeg igram. Prođeš s jendim likom kampanju, možeš nakon toga kompotno s drugom klasom lika(svaka klasa ima jako drugačiji štih od druge) i probati druge opcije na misiji(kod svake misije obično imaš par opcija, ovisno što si napravio tijekom nje, ovisno o tome što se desilo prije itd). I ok, ako si sve fresh odigrao, možeš otprilike znati što te ceka, za 2-3 mjeseca nije da češ se baš sjecati ako kreneš opet igrati, e da da, trebamo napraviti to i to, desit če se to i to...nečeš najvjerojatnije za dobar dio stvari.
Super mi je kako i u trenu kad misliš, ok, I totally got this, razvalit cemo scenario, znale su se desit stvari, taman se potrefe neke karte i then you die,lol, i gledaš, ok WTF just happened xD.

Mislim ovo nije tip gejma gdje češ kupiti starter i par ekspanzijica i onda reći, ok to je to...isto kao ni što lotr nije...LCG jelte je lagano money sink. Jedan ciklus te košta oko 1000kn - 8 misija. Not really cheap.
Ne sjecam se baš više pretjerano na lotr, ali nije bio toliko naglasak na prolaženju neki 'testova', dok se dobar dio AH svodi na to da ce ti lik morati prolaziti određene testove(sanity, search, dodge, attack) i tu vučeš tokene s random valueom. I može se desiti da puno toga ovisi o tome što češ povuci, i ti baš povučeš auto fail bez obzira što si max nabrijao taj test i riskirao sve, i bye bye scenario. U Lotru ako se dobro sječam si znao, treba mi tolko attack, on ima tolko defensa i healtha, ok otkrivala se neka karta ako si ne varam, ali nije bio toliki luck faktor kao ovdje.

AH je u konačnici više flavorfull, moraš pisati što se desilo nakon misije, što je bilo malo iritantno jer neku stvar nisi upisao i onda 3 misije nakon je bitna, i sad ti znaj što se desilo točno. Bolja priča i više su fun izbori koji ti se daju nakon misije, manje deckbuildanja, meni je osobno bio draži od lotr-a. Ali daleko od toga da je lotr loš, samo nije bio baš za mene.
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 240
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: LOTR LCG vs Arkham Horror LCG

Post Postao/la ratnip »

Instaliraj OCTGN i isprobaj obje, nakon inicijalne borbe sa sučeljem može se zaista ugodno igrati.

http://octgngames.com/ahlcg/installation/
http://octgngames.com/lotrlcg/installation/
http://www.theeclecticgamer.com/2017/11 ... -on-octgn/

(spoiler: AH je bolji, a ko kaže da reigrivost nije velika laže :) )
Ovi su korisnici zahvalili autoru ratnip za post:
sadistiko
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”