Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la mado »

Po ocjenama na BGG-u, Through the Ages bi trebala biti najbolja civilizacijska igra. U to ne ubrajam razne 7 Wonderse i slične igre nalijepljene teme niti TI3, Terra Mystice i tome slične, nego baš čiste/prave civ igre slične Civu na PC-u. Jučer smo igrali Nations u troje, samo baznu igru i na kraju je rezultat bio 33:31:27 bodova. Svaki bod je jako bitan, dok u TTA pobjednik bez problema dođe i na preko 300 bodova, a razlika između igrača se najčešće mjeri u desecima bodova. TTA je prava bodovna salata, skoro pa se počešeš po nosu i dobiješ bodove za to :D Čini mi se da je puno bolje i napetije u Nationsu ili Clash of Cultures gdje se za svaki bod moraš krvavo boriti, a liješ suze radi gubitka istih. Kakvi su vaši dojmovi?
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre

Post Postao/la kockica »

Dodjes na 300 tek tako? Nemoj me zezat...

Je, u nasim igrama lako predjes stotku, prosjecno 150, ali prema 200 se pomucis. Rijetko se desi da je netko ociti pobjednik, uvijek presude vojne kartice doba 3 za konacno bodovanje. Zena me uspjela sokirati jer sam jednom premocno vodio, ali uspjela je namjestiti takve kartice i prestici me za 2 boda. I nju je sokiralo.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre

Post Postao/la mado »

kockica je napisao/la: 26 ožu 2018, 15:24 Dodjes na 300 tek tako? Nemoj me zezat...
U prvom igranju TTA NEW verzije sam pobijedio s 355 bodova, al nije poanta bila jel se pobjeđuje s 200 ili 300 bodova, nego što u TTA 1 bod vrijedi 1/100 do 1/300 ukupnog stanja na kraju (0,3 - 1% ukupnog score-a), a u druge dvije igre je to 1/30. U jednom od igranja Clasha u dvoje je rezultat bio 29:24. Tj. kad u Nationsu dobiješ karticu s 4 boda ili u Clashu izgradiš wonder za 5 bodova, osigurao si značajne bodove za kraj igre. Znam da u TTA možeš dobiti desetine bodova po kartici, sjećam se Interneta i Fast Fooda i sličnih, al nije mi to isto. Clash i Nations mi idu više u koš sa sličnim napetim igrama niskog bodovanja (kao npr. Race for the Galaxy, Mottainai, Eminent Domain itd) gdje možeš pobijediti s 20-tak bodova u jednoj igri, a izgubiti s 40+ u drugoj.
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la fpol »

Ne vidim neku razliku u puno ili malo bodova dok god je dobro balansirano, sto mislim da u TTA je. Sa vecim brojem bodova su postigli to da stvari koje ce od prvog kruga davati po jedan bod nisu prejake, a onda sukladno tome neke stvari na kraju igre nose desetke bodova. Iz toga proizlazi i napetost jer bez obzira na prednost protivnik te moze prestici sa nekom kasnijom kartom.

Mogli su reci da na kraju igre racunas bodove tako da kulturu podjelis s recimo 8, i onda po potrebi druge stvari zbrojis nekako i bilo bi manje bodova. Ocu reci da svaka igra, koja na kraju ima npr. dodaj bod za svaka tri novcica, su mogli sve bodove mnoziti sa 3 i dodati novcice.

Takoder bodovnim salatama smatram igre koje za svaki potez dodjeljuju bodove, ne volim bas takve igre, pa nemam sada neki dobar primjer, mozda my village. TTA mi se tu bas ne uklapa, ima mnostvo karata koje ne daju bodove direktno, sva proizvodnja, sve karte za vojsku itd.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la kockica »

Ok, ali uzmi u obzir duzinu igre. Nisam igrao nations, ali navodno traje krace od tta sto isto vjerojatno utjece na akumulaciju bodova. No zelim reci da i kod nas bude razlika oko 10-15 bodova pa koreliraj sa svojim primjerom, znaci i dalje dosta napeto do samog kraja, mozda svega par puta je pobjednik bio rijesen daleko prije kraja. Naravno, time ne ulazim u raspravu koja igra je bolja, samo me iznenadio uvodni post.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre

Post Postao/la miki0102 »

mado je napisao/la: 26 ožu 2018, 15:37
kockica je napisao/la: 26 ožu 2018, 15:24 Dodjes na 300 tek tako? Nemoj me zezat...
U prvom igranju TTA NEW verzije sam pobijedio s 355 bodova, al nije poanta bila jel se pobjeđuje s 200 ili 300 bodova, nego što u TTA 1 bod vrijedi 1/100 do 1/300 ukupnog stanja na kraju (0,3 - 1% ukupnog score-a), a u druge dvije igre je to 1/30. U jednom od igranja Clasha u dvoje je rezultat bio 29:24. Tj. kad u Nationsu dobiješ karticu s 4 boda ili u Clashu izgradiš wonder za 5 bodova, osigurao si značajne bodove za kraj igre. Znam da u TTA možeš dobiti desetine bodova po kartici, sjećam se Interneta i Fast Fooda i sličnih, al nije mi to isto. Clash i Nations mi idu više u koš sa sličnim napetim igrama niskog bodovanja (kao npr. Race for the Galaxy, Mottainai, Eminent Domain itd) gdje možeš pobijediti s 20-tak bodova u jednoj igri, a izgubiti s 40+ u drugoj.
Da te napokon podržim. Meni je također draže kada se može skupiti manje bodova kroz igru. S više bodova više me boli glava od kalkuliranja i računanja. :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post:
kiboky
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la Killa »

Kako ti znaš približno konačno bodovno stanje u TtA prije kraja igre?
Kako je kockica rekao, ne znaš ništa do kraja - jedino ako netko ne mete pod sa tobom, a tu nema napetosti ni jednoj igri.
U TtA se boriš od prve do zadnje odigrane karte.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la stoka »

ja volim kad nema bodova nego mu uđeš u grad i zapališ ga.
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 7):
roninmiki0102kibokydlakarVatanenSatarashmiljenko
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la joezg »

Dalo bi se o ovome raspravljati i razmišljati, ali ovako na prvu, bod u igrama s manje poena više utječe na ishod nego u igrama s više, samim tim je design-space dizajnera manji. S više bodova dizajner ima veću "bodovnu rezoluciju" pa može lakše i preciznije bodovati stvari. Veća je vjerojatnost da su neke stvari koje se boduju u npr. Clash of Cultures malo overpowered ili malo underpowered, nego u TTA. Kad bi ovo razmišljanje doveli do ekstrema i da igra završava samo s jednim bodom, onda bi svaka radnja koju dizajner želi nagraditi bila automatska pobjeda => više bodova, više fleksibilnosti za dizajnera.

Dobar primjer:
fpol je napisao/la: 26 ožu 2018, 15:59 Sa vecim brojem bodova su postigli to da stvari koje ce od prvog kruga davati po jedan bod nisu prejake, a onda sukladno tome neke stvari na kraju igre nose desetke bodova.
Sa strane igrača nije tako jasno što je bolje. Mislim da je to stvar osobnog ukusa. Neko je sretan kad ga igra stalno nagrađuje, a neko nalazi izazov u cijeđenju svakog poena iz nje. Manje poena daje šansu za veću dramu i bolji osjećaj postignuća kod igrača.

Čini mi se da dosta često nema točnog rješenja nekog dizajnerskog problema u game designu, nego rješenje ovisi o mnogo faktora, kao npr. kakvu igru želimo, kakve osjećaje želimo pobuditi, na kakve igrače ciljamo i tako...
Ovi su korisnici zahvalili autoru joezg za post (ukupno 3):
sadistikodlakarStips
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la dlakar »

Mislim da kad se početnik nađe sa iskusnijim igračima u nekoj igri, ima bolji osjećaj kad je više bodova u igri. U takvim igrama kad si i loš, imaš neki osjećaj da nešto radiš. U igrama sa malo bodova, može doći do određene frustracije i osjećaja nemoći...tada jedva čekaš da igra završi, što nikako nije dobro. Kada igru svi igrači podjednako dobro poznaju i otprilike su na istom nivou igranja, malo ili puno bodova je apsolutno svejedno. Znaš koliko što vrijedi. Može bit da je malo draži osjećaj kada nekome nešto uzmes pred nosom gdje se manje boduje, ali to je stvar ukusa i ovisi koliko si zloban. :)
Što se tiče TTA, nažalost moram reći da je aplikacija puno bolja od fizičke igre. Svi problemi seljakanja kockica, praćenja rezultata, ubacivanja eventa su puno bolje riješeni nego u fizičkoj verziji.
Ali olako prelaženje 300 bodova....uf, moram još puno vježbati. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post:
zabuzacro
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”