Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la Bolindus »

OPce nisam nikad obratio pozornost na kolicinu bodova, uvjek su igre na knap.
Ali mene isto jako zanima 300 + bodova u TTA ?
Ili igras sa pocetnicima, ili nesto krivo zbrajate, ili nejdete na vojsku :D
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la Vatanen »

Ad. 1. Bodovna salata je per definitionem igra u kojoj se za razmjerno velik broj različitih aktivnosti/akcija dobivaju bodovi, bilo tijekom igre, bilo na konačnom bodovanju gdje "sve što si radio" biva nagrađeno. spametan
TTA ima jedan jedini bodovni output, a to je kultura, i da bi taj output dobro radio ne smije se s njime prerano krenuti nauštrb drugih stvari koje ne nose nikakve bodove, osim na nekim čudima i leaderima trećeg razdoblja koji nagrađuju produkciju ovog ili onog kulturom.
Dakle TTA nije bodovna salata.

Ad. 2. U odgovoru na samo pitanje što više volim, a igrao sam sve 3 igre - za mene je tak svejedno jel na kraju 726 - 689 (kao dakle dosta bliska partija) ili 31-29. Matematičari će me ispraviti, ali riječ je o čistom pitanju raspona - ako se u igri dijeli ukupno 19 bodova i igra završi 10-9 ti ćeš imati osjećaj da je bilo jako blizu i jako napeto, a ako se dijeli 1000 i završi na 520-480 nećeš imati taj osjećaj, iako je meni tu partija jednako blizu i napeta (zato jer je, recimo, riječ o odigravanju/neodigravanju jedne ili dvije karte, odn. npr. ne-završavanju čuda za koje ti je falila jedna akcija/jedan kamen ili sl. - dakle potpuno svejedno).

Ali ajde, ako ću pošteno, Nations vjerojatno ima neku zlatnu sredinu raspona bodova i obično je osjećaj da je bilo blizu, premda mi dođe da zapalim kutiju (srećom nije moja) s upravo point salata momentom na kraju - zbroji sve resurse pa podijeli s 10. Idiotski da idiotskije ne može. Inače sjajna igra i čisto mehanički govoreći kao moderna društvena igra bolja od TTA. Samo što je TTA remek-djelo.
U CoC iskreno imam osjećaj naforsirane bodovne blizine - postignute između ostaloga i opet idiotskim "pola boda za svaku znanost" momentom.

Ad. 3. Srećom ovo nije rasprava o tome koja je od tih igara doista najbolja :D

Ad. 4. U početničkim fazama TTA i mene je cura marisala s minimalno 100-150 bodova razlike i činilo se da sve to nema nikakvog smisla. Čest TTA sindrom. Liječi se iznimno dobro aplikacijom na kojoj u par dana možeš odigrati 15-20 partija i postati mnogo bolji igrač, a to prvenstveno znači znati igrati sa žutim karticama (o-ba-ve-zno) i znati igrati reaktivno. I onda više nema Michelangelo i Sveti Petar su broken combo fora nego uzmeš Napoleona i razbiješ ih sve u paramparčad (a s peaceful strane shvatiš i da je Shaky jači jer Mika ustvari nema pravog nastavka u zadnjoj fazi igre itd.), da su one plave special technology karte koje nikad ne igraš esencijalne (neke od njih) itd. itb.

I onda nam se dese dvije partije za redom u kojima odluči jedan jedini bod (negdje oko visokih 200 ili niskih 300).

I da, naravno, ako je jedan igrač manga a ostali ne rade ništa logično je da će taj dobaciti do neslućenih bodovnih visina. U igri protivnika sličnog iskustva je to rjeđe slučaj.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 5):
dlakarzabuzacrosadistikoKilladgalesic2000
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la marge »

Through the Ages JE najbolja civilizacijska igra jer kad znaš dobro igrat daje u konačnici onaj osjećaj potpunog zadovoljstva, a sam sustav bodovanja je daleko najpravedniji. Imam osjećaj da je TTA igra koju možeš igrat cijeli život da ti nikad ne dosadi (slično kao Twilight Struggle ili šah)..
Nations je kamilica u usporedbi s TTA, u neku ruku je slična s TTA, a ne pobuđuje u meni nikakve posebne osjećaje, mogu odigrat, ali uvijek radije biram TTA, bodovanje je manje smisleno (a pogotovo ono kaj je Vatanen spomenul da na kraju podijeliš sve resurse s deset i onda netko na tome dobije 13 fakin bodova od ukupnih 50, znači više od četvrtine)..
Clash of Cultures mi je ok, radi otkrivanja mape, bolji mi je od Nationsa jer je drugačiji, a još uvijek se nadam zaigrat i s ekspanzijom, samo bodovanje je takvo kakvo je, daleko od idealnog..
A zakaj nisi spomenul Sid Mayer Civilization 2010.? u kojoj ni nema bodova i s te strane je bolja i od Nationsa i od CoC te najsličnija legendarnoj PC verziji, zgodno za odigrat ponekad, ne moraš ganjati nikakve bodove, već imaš samo jedan cilj, pobijediti..
Mega Civ još nisam igral, malo je pre mega zasad, jedva čekam da izbace nanovo ispolirani Zapad pa da oprobamo i to..
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la marge »

kad bolje razmislim, ja Nations ne bi ni stavil pod civilizacijske igre, jednostavno igra ne daje taj osjećaj, već više naginje prema običnom euro resource managementu..
a nevjerojatno da u TTA iako nema mape, na neki način u glavi možeš vizualizirati ama baš cjelokupni tijek igre i sve ima smisla..
nadam se da će jednog dana netko uspješno spojit TTA i Sid CIV u nešto još veće..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 3):
sadistikokockicadgalesic2000
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la sadistiko »

Ja sam odmah pomislio na Civ 2010 jer sam ga upravo preveo, ali pošto nema bodova, a ovdje je bio naglasak na bodovima, nisam ga htio spominjati. Inače, čini mi se da je ova zadnja verzija još bolja od starog Civ-a. Što se tiče Mega Civ-a, igrao sam jednom, ali to je potpuno druga igra. Fora mi je što u jednom krugu možeš izgubiti skoro sve i ako ne znaš da se u drugom krugu možeš vratiti možda još i jaći, lako možeš odustati od igranja u preranoj fazi igre.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la kockica »

Inace meni je tta super upravo iz toga razloga sto cijelo vrijeme nesto bodujes, a na samom kraju igre ostaje ti samo par vojnih kartica 3.doba za konacno bodovanje.

Recimo kad usporedim sa terraforming mars ( koja mi je btw vrla bliska osjecaju civbuild igre), zavrsi igra i tek picinjes bodovati milestonese i awardse, pa sume, pa bodove na gradovima, pa resurse na karticama, pa kartice...

Uz to bude mi uzbudljivo kada vidim da zena od samog pocetka stvara kulturu, dok ja tek postavljam temelje za mocnu produkciju i pitam se hocu li uspjeti u kasnijoj fazi igre nadmasiti zenu.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la kockica »

Btw, postoji li digitalna verzija TTA za kompjutere, a ne samo za mobitele?
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la dlakar »

kockica je napisao/la: 27 ožu 2018, 12:39 Btw, postoji li digitalna verzija TTA za kompjutere, a ne samo za mobitele?
Evo upravo izašlo danas za steam. Promotivna cijena 9,99$
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 3):
kockicadendarii42Stips
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la kockica »

uhu, kako ubodem :-)

Ma na mobu mi je tlaka imati.
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4958
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3577 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Civilizacijske igre -siromašno vs bogato bodovanje

Post Postao/la sadistiko »

dlakar je napisao/la: 27 ožu 2018, 12:40
kockica je napisao/la: 27 ožu 2018, 12:39 Btw, postoji li digitalna verzija TTA za kompjutere, a ne samo za mobitele?
Evo upravo izašlo danas za steam. Promotivna cijena 9,99$
Meni piše 9,91€ s 30% popusta
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
dlakar
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”