Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la miki0102 »

Jučer sam odigrao Ottoman Sunset, a Hapsburg Eclipse sam igrao prošli tjedan i nikako se ne mogu oteti dojmu da Ottoman Sunset više ovisi od kocki nego Hapsburg Eclipse tj u Hapsburg Eclipse imam više taktičko strateških opcija nego u Ottoman Sunsetu. Dragi gameri kakvo je vaše iskustvo?
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la stoka »

a šta, kakve opcije nudi ottoman?vidio sam one mine oko bospora i dardanela, šta još ima?jesi probao igrat skupa, djeluje mi da je to nemoguća misija?iako zajednička igra nudi opciju slanja resursa sa jednog bojišta na drugi, slanje košta akciju, a to je najčešće preskupo...dugo već želim igrat ottoman, pa kad se zasitiš, javi se ako želiš, pa možemo neki trade napravit...
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la Stips »

Ne znam za te dve, ali Soviet Dawn je dosta na sreću.
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la miki0102 »

Evo mojeg viđenja igara.
Po mom mišljenu Hapsburg Eclipse je bolje usklađena igra od Ottoman Sunseta u kojoj se postupno povećava težina igranja, ali i pomoć u igranju (german aid +2, Mackensen, radio intercepts) kako se igra bliži kraju. Prvo su aktivne dvije fronte (poljska i karpatska) pa onda ulazi talijanska, a onda tamo negdje rumunjska i balkanska. Kod fronti imaš dosta taktičkih opcija. Kada se pređe na žute karte može se uz određenu cijenu poljska fronta trajno izbaciti iz igre; karpatsku frontu najbolje treba napadati kad prođe utvrdu Przemsyl jer imaš + 1 za napad (naravno riskantno je jer ukoliko ne uspiješ utvrda slabi za 1 razinu); kod talijanske fronte baca se kockica kad se treba pomaći od Udina prema Gorici; ako na balkanskoj fronti izgradiš rovove također je otežano pomicanje fronte; dok god su rovovi prisutni imaš + 1 na napade na rumunjskoj fronti itd. Može se i kalkulirati s narodima HM pa se neke može ostaviti u revoltu, a druge pak micati iz revolta tako da je u igri dosta taktičkih opcija koje te mogu ostaviti na životu. Također ukoliko se dogodi da brzo pređeš s ograničenog rata na veliki rat i dalje imaš neke šanse pobijediti igru što mislim da u Ottoman Sunset i nije tako. (naravno ukoliko si rođen pod sretnom zvijezdom i bacaš stalno 6 na kocki onda je svejedno jer ćeš ionako pobijediti.) U Ottoman Sunsetu se s druge strane relativno brzo otvore sve fronte, a još je veći problem što one također brzo skoče s 2 na 4 pa te samo 5 i 6 na kockici spašavaju, a ako se ranije pojavi war wearines onda igra postaje gotovo nemoguća. Sve ovo se iz malo sreće može dogoditi puno kasnije što pak igru čini laganom tako da sreća ne leži samo u kockicama već i u karticama kad će se koja fronta pojaviti te kad će se koja uvećati. Za borbu protiv fronti koje su uvećane nemaš neke pomoći kao npr german aid +2 već je sve na bacanju kocke. Neke karte i miču frontove iz igre i to bez nekih bitnih uvjeta (npr. galipoljska fronta dođe tik do Konstantinopola i izađe kartica koja ju makne dok u HE fronte moraju na kraju kruga biti na najudaljenijim pozicijama da bi bile izbačene iz igre). Kad je riječ o onim minama što stoka spominje tu možeš igrati i na sreću jer ukoliko prije izađe karta U-boat straits closed ne moraš strahovati od toga da će ti karta Forcing the Narrows nekako naštetiti pošto prvi događaj poništava drugi tako da ukoliko se to dogodi operacijske poene koje si tamo uložio i njima gradio obranu bacio si ih u vjetar jer su podmornice blokirale britansku flotu na njenom putu do Konstantinopola. Sve u svemu Ottoman Sunset mi se doima manje taktičko strateška igra od Hapsburg Eclipse te igra u kojoj sreća igra veću ulogu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 2):
stokadlakar
slika
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la miki0102 »

Je li netko igrao Disaster on K2 i Zulus on the Ramparts!? Isplati li se to izraditi?
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la stoka »

karpatska fronta je standardno najteža, stalno prijeti pad budimpešte i beča...kasnije kad rusi ispadnu iz igre važno je samo sabrano do kraja dovršiti partiju...jako je bitno kad izlazi karta izlaska rusije iz rata (boljševička revoulcija il tako nešto se zove karta)...dikod se desi da izađe u pola partije, i potpuno promijeni stanje na terenu...rovovi na balkanu su apsolutno nužni...i dakako, talijani ne smiju prijeći rijeku...uvijek čuvati radio interception za talijane...
meni je state of siege odličan koncept...jednostavno, nitko ti ne treba, a totalno zabavno...zapravo više je to neka napetost...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post:
miki0102
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la stoka »

da, baš sam razmišljao da ti preporučim zulus, ali nisam htio skretati u offtopic...čini mi se da je igra stvarno dobra, sudeći po komentarima i videima...tu je više izražena taktička komponenta, i baš zato bi je tija probat (iako sam bolji strateg)...svakako i jako interesantna tema...
također, pogledaj ako želiš igru o revoluciji 48 u mađarskoj...pozitivne recenzije, pnp igra, ima nekih naših likova koliko vidim...komponente mačji kašalj...
https://boardgamegeek.com/boardgame/146 ... ts-freedom
već dugo želim igrati neku solo igru koja traže malo duže (barem 2 - 4 sata), ali izbor nažalost nije pretjerano velik, a i dosta dobrih naslova je out of print...
https://boardgamegeek.com/boardgame/214 ... eonic-wars
ova mi grand strategija djeluje kao zanimljiv izbor...predvodiš koaliciju protiv napoelona...nije tipičan state of siege nego su na to dodane kontrole utjecaja manjih država po europi i kolonijama...do 4 sata traje igra...
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la miki0102 »

stoka je napisao/la: 25 ožu 2018, 21:35 da, baš sam razmišljao da ti preporučim zulus, ali nisam htio skretati u offtopic...čini mi se da je igra stvarno dobra, sudeći po komentarima i videima...tu je više izražena taktička komponenta, i baš zato bi je tija probat (iako sam bolji strateg)...svakako i jako interesantna tema...
također, pogledaj ako želiš igru o revoluciji 48 u mađarskoj...pozitivne recenzije, pnp igra, ima nekih naših likova koliko vidim...komponente mačji kašalj...
https://boardgamegeek.com/boardgame/146 ... ts-freedom
već dugo želim igrati neku solo igru koja traže malo duže (barem 2 - 4 sata), ali izbor nažalost nije pretjerano velik, a i dosta dobrih naslova je out of print...
https://boardgamegeek.com/boardgame/214 ... eonic-wars
ova mi grand strategija djeluje kao zanimljiv izbor...predvodiš koaliciju protiv napoelona...nije tipičan state of siege nego su na to dodane kontrole utjecaja manjih država po europi i kolonijama...do 4 sata traje igra...
Hvala na prijedlozima budem malo istražio.
slika
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 477
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 418 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la miki0102 »

stoka je napisao/la: 25 ožu 2018, 21:24 karpatska fronta je standardno najteža, stalno prijeti pad budimpešte i beča...kasnije kad rusi ispadnu iz igre važno je samo sabrano do kraja dovršiti partiju...jako je bitno kad izlazi karta izlaska rusije iz rata (boljševička revoulcija il tako nešto se zove karta)...dikod se desi da izađe u pola partije, i potpuno promijeni stanje na terenu...rovovi na balkanu su apsolutno nužni...i dakako, talijani ne smiju prijeći rijeku...uvijek čuvati radio interception za talijane...
meni je state of siege odličan koncept...jednostavno, nitko ti ne treba, a totalno zabavno...zapravo više je to neka napetost...
Ja se uvijek najviše pribojavam balkanske fronte jer ulazi onda kad sam već pri kraju sa pomoći, a bugarski rovovi mi redovito popuste. S karpatskom frontom najviše ratujem no puno lakše izađem na kraj nego sa balkanskom kad se uveća vrijednost i pokrene. (valjda me tu kockice ne idu) :-)
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Ottoman Sunset vs Hapsburg Eclipse

Post Postao/la stoka »

je, i meni je puno puta balkanska došla glave...možda ih malo i podcijenim, al kad probiju rovove, teško ih je kontrolirat...
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”