Gloomhaven

Pitanja vezana uz društvene igre
Antomon
Član udruge
Ima zahvala: 480 puta
 pohvaljen: 403 puta
Kontakt:
Status: Offline

BGG logo

Re: Gloomhaven

Post Postao/la Antomon » 30 lip 2018, 22:05

Naša vesela družina "Holy trinity" je uspješno pretvorila Gloomhaven boljim mjestom sve klase i rase.
Nakon 60-tako odigranih scenarija kroz 6 mjeseci, došli smo do točke kamo možemo reć da smo "završili" kampanju.

Ako imate pitanje, tu sam. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
kockica

kockica
Član udruge
Ima zahvala: 891 put
 pohvaljen: 542 puta

Post Postao/la kockica » 02 srp 2018, 09:46

Prvo pitanje, jel te vuče da ponoviš igru? :-)

Antomon
Član udruge
Kontakt:

BGG logo

Post Postao/la Antomon » 02 srp 2018, 12:40

Da, ali ne tako skoro.

Ima smisla ponovo odigrati kampanju jer postoje izbori preko kojih si zaključaš određene scenarije, pa onda drugi put doneseš drukčije odluke. Mi smo pričali o mogućnosti da prvu kampanju odigramo kao "dobri dečki" (svi izbori su nam bili moralno ispravni što i jesmo), pa da onda igramo drugu kampanju kao "loši dečki". Pošto postoje 6 početnih likova, a nas je bilo 3, idealna situacija da se isprobaju novi likovi.

Treba naglasati da ne postoji kraj kampanje da ne možeš dalje igrati. Možeš i dalje igrati istu kampanju, samo ovisi koliko imaš još otključanih scenarija. Mi smo ipak odlučili stati sa takvim igranjem za sada, malo da se odmorimo od igre :).

A još dolazi i ekspanzija.

Ako bi me netko sada pitao "Idemo igrati Gloomhaven?", rekao bi da.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
kockicaShich

ChMarin
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 5 puta

Post Postao/la ChMarin » 02 srp 2018, 15:46

Prijatelji i ja smo nedavno uzeli igru, koje savjete bi nam kao okorjeli veteran dao prije/tijekom igre? U slučaju da naučimo pravila naravno.

Antomon
Član udruge
Kontakt:

BGG logo

Post Postao/la Antomon » 02 srp 2018, 18:04

Savjet koji obično ide nakraju, ja ga dajem odmah na početku; najvažnije da se zabavite. Nije problem ako se zaboravi ili krivo igraju neka pravila, nije bitno ako ne uspijete scenario, nije bitno ako netko ima više lootanih coinova ili experience tijekom igre. Jedino je bitno da bude što manje stresa i sve više zabave.

Od praktičnih savjeta; neka svatko nauči pravila, prvo pogledajte video od Rogana (https://www.youtube.com/watch?v=pSWMvXT6jCw i https://www.youtube.com/watch?v=XUx7riwsrwY), te onda počnite čitati pravila iz knjige, lakše je nešto naučiti ako vizualno znaš o čemu pravila iz knjige pričaju. Prvih 3-4 scenarija sva pravila ponavljajte kao pjesmicu tijekom scenarija, nakon toga ćete se ufurati i to više neće bitno potrebno.

Nakon 5-6 odigranih scenarija, ponovno pročitati pravila i ispraviti pravila koja ste igrali krivo, jer ćete sigurno izostaviti neko pravilo ili ga krivo igrati (najbolji indikator toga je ako se igra čini prelaka ili preteška). Najteža pravila su kako se čudovišta kreću za vrijeme njihovog turna. Provjerite svoje znanje preko kviza na BGGu o monster movementu kada mislite da znate kako se čudovišta kreću jer obično svi krivo igraju nešto (https://boardgamegeek.com/thread/190335 ... er-ai-quiz). Mi smo neka pravila igrali krivo i skužili tek nakon 40 odigranih scenarija.

Dobra kratka pravila koja se updataju sa FAQ (https://boardgamegeek.com/filepage/142767/rules-summary). Njih koristiti kao referencu tijekom igre, nikako samo iz njih učiti igru.

Od organiziranja komponenti najbitnije je imati organizirano monstere sa njihovim kartama (ability i stat) te map tileove. To je ono što se mjenja iz scenarija u scenarij, druge stvari smo mi držali po vrećicama i preživjeli smo bez organizatora za cijelu igru (poslikam koja smo mi rješenja koristili).

Ako vam je stalo do priče, igrajte što češće i vodite sami bilješke sa strane. Mi nakon 6 mjeseci više nismo znali što je glavna priča igre, nego tu i tamo bi se prisjećali detalja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 5):
kockicaChMarinPapaverluxormado

marge
Ima zahvala: 49 puta
 pohvaljen: 148 puta
Kontakt:

BGG logo

Post Postao/la marge » 12 pro 2018, 08:26

eto, konačno oprobao i to čudovište i mogu reći da kao čistom euro igraču i mrzitelju coop igara i kockica, igra se ne čini odbojna, zanimljivost je da nema kockicka već sam kombiniraš akcije sa karata iz ruke i donosiš odluke samostalno.. a najveći problem je vrijeme potrebno za odigravanje kampanje..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
mado

Odgovori

Natrag na “Društvene igre”

Trenutno korisnika/ca: Gordan, micho i 1 gost.