Solo igranje

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la Vukozec »

Evo jedna ideja.

Ako ima zainteresiranih, mogli bi mi solo igrači malo razmjenjivati međusobno igre. Znači po principu 1-za-1: ti meni posudiš svoju igru, ja tebi posudim moju igru, dogovorimo se koliko traje posudba i zatim igre vratimo.

Ja sam zainteresiran samo za razmjenu uživo u Zagrebu, no ako ideja zaživi slobodno dogovarajte međusobno koje god kombinacije vam pašu.

Evo mojih solo igara:
- Pandemic
- Race for the Galaxy (gathering storm)
- Onirim (sa 7 eksp.)
- Viticulture EE
- Village sa Inn eksp. (vrlo igrive unofficial varijante postoje)

Pa dajte komentare, prijedloge, želje, pozdrave...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
priroda15
slika
gogo666
Reactions:
Postovi: 323
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 234 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la gogo666 »

Isprobavanje patchwork autome
Simpa :)

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post (ukupno 2):
madojuri006
slika
Vatanen
Reactions:
Postovi: 414
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 252 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la Vatanen »

Nova igra Gugong, osim što je meni odlična (pače hit godine) i u više igrača, ima solo varijantu s automa deckom koja fino funkcionira. Gospodin Meng ima tri razine težine i već na srednjoj ga nije lako dobiti. Topla preporuka za solere i zato jer nije beat your own score, premda naravno s Mengom nema tako slatke interakcije kao sa živima.

Iako je načelno beat your own score, već sam zaboravio koliko dobro Manhattan Project EE funkcionira solo. Ima, doduše, jednu manu koju preuzima iz osnovne igre, a to su glupi projekti koji se moraju ispunjavati (uzimaju se nakon "nepotpunih" turnova kada ostane energije ili radnika). U svakom slučaju meni i dalje najbolji euro solo.

Nova solo zvijezda na mom nebu je i Santa Maria. Isto beat your score, ali narav igre je takva da je za AP playera kakav sam ja ionako bolje da sam rješava taj puzzle.

Upućujem i na solo varijantu za GWT koja dođe s jednostavnom aplikacijom/internet stranicom za mobitel koja je praktički automa, ali tako ne treba deck. Kako je to i inače neinteraktivna igra, ova varijanta radi fenomenalno.

I naposljetku nova solo varijanta za TM koja dođe s ekspanzijom Prelude, ali se može igrati i s baznom igrom bez da se kupuje ekspa, a u kojoj cilj nije teraformirati sve do 14. generacije, nego nabiti TM rating do određene razine (dodaje se novi generalni projekt koji se može uzeti za podizanje TM-a) također funkcionira izvrsno i daje veći osjećaj slobode (manji osjećaj histerične hitnosti orijentirane samo na teraformiranje i rokanje po generalnim projektima bez koje cijela priča ne ide).

Eto, to sam solirao u zadnje vrijeme. Brusim se na 7 Ages napokon nabavljen u Essenu, ali to traži nešto bolju obiteljsku situaciju :-D Dakle za kojih 7 vjekova.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post (ukupno 5):
madoStipskockicastokajuri006
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Solo igranje

Post Postao/la stoka »

danas stigao we must tell the emperor! :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 3):
Stipsneuromancermiki0102
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Solo igranje

Post Postao/la Nuuq »

Architects of the west kingdom je sjajan solo. Slicna automa kao kod Raiders of the north sea, ali je ovaj puno brutalniji.
Imaju dva levela, easy je lako dobiti nakon par partija, hard je Helena, nju još nisam pobjedio.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
juri006
slika
Zeelot
Reactions:
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 vel 2017, 13:35
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la Zeelot »

Ako nemate baš previše para ili jednostavno želite isprobati nešto novo, toplo preporučam Solo Print and Play igre koje možete naći na boardgame geeku. Ima tu dosta kvalitetnih naslova s obzirom na tako opskurnu kategoriju.

Kratke recenzije onih koje sam probao:

- 30 Rails - zanimljivi roll and write sličan Kokoru gdje pokušavate što bolje izgraditi (nacrtati) svoju željeznicu. Nije me baš dojmila.
https://boardgamegeek.com/boardgame/200551/30-rails

- Adamastor - iako se igra sastoji od samo jednog decka, dobiva se dojam puno veće igre. Sa svojim kartama pokušavate vaš brod donijeti na odredište, s tim da svaka karta ima veliki broj funkcija. Iako sam igrao na "easy" igra je svejedno prilično brutalna i samo sam ju jednom uspio pobijediti.
https://boardgamegeek.com/boardgame/228452/adamastor

- Palm Island - igra sa zanimljivim mehanizmom gdje cijeli vaš deck držite u ruci i okretanjem i manipulacijem karata pokušavate postići što bolji score gradeći i razvijajući vaše selo. Igra je pobrala ogroman uspijeh na bgg-u (ocjena 7.7) ali meni je igra bila previše nespretna i prilično repetitivna. Ali tko voli nek izvoli.
https://boardgamegeek.com/boardgame/239464/palm-island

- Raging Bulls - vjerojatno moja najdraža solo igra sa ove liste. Ucrtavanjem linija pokušavate izolirati bikove na polju, trudeći se dobiti što bolji score. Moj najbolji rezultat je zasada 108. :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/228570/raging-bulls

Uglavnom, ima tu još dosta toga što planiram isprobati: A4 quest, Land 6, Delve, Draugr, Elevenses for One, Utopia Engine....
Ovi su korisnici zahvalili autoru Zeelot za post (ukupno 3):
dlakarAhilyaStips
Zeelot
Reactions:
Postovi: 5
Pridružen/a: 08 vel 2017, 13:35
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 10 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la Zeelot »

Eto, imao sam prilike zaigrati još par solo naslova. Kao i uvijek, svi su Print & Play, osim Onirima. Dakle:

Onirim

Probao sam ovu kartašku igru ali samo preko aplikacije, što je dobro jer ima jaaaaako puno miješanja decka. Nije loša igra, ali nekako mi je poslije nekog vremena postala monotona.
Trebalo bi je probati sa ekspanzijama prije nego što dam konačnu ocijenu.
https://boardgamegeek.com/boardgame/71836/onirim

The Draugr

Igra sa mračnom atmosferom gdje pokušavate ubiti 4 od 6 Draugra prije nego što iskvare cijeli grad. Karte koristite kao board game jer se mičete po njima i koristite njihove sposobnosti. Dosta ste ograničeni u micanju i napadanju što čini igru nevjerojatno teškom, s obzirom da Draugri napadaju više nego vi. Ni jednom još nisam pobjedio. Baš zbog toga sam od nje i odustao. No igra se sastoji samo od nekih 20-ak karata i par pločica, pa tko želi probati, neka slobodno izvoli, pogotovo ako volite teške igre. Postoji navodno i aplikacija ali košta.
https://boardgamegeek.com/boardgame/162292/draugr

Murderer's row

Fantastična mala igra koja se sastoji od samo 18 karata. U svakoj partiji koristite samo 10 karata što znači da će svaka partija biti dosta drugačija od drugih. Cilj vam je da se manipulacijom karata na stolu riješite svih 10 karata osim jedne. Jako brza i zarazna igra, traje samo 5 minuta, možda i manje, ovisno koliko mozgate. :) Preporučam!
https://boardgamegeek.com/boardgame/185 ... derers-row

Solo tower hack

Cijela igra se odvija na komadu papira i par kocaka (roll and write) gdje se penjete u tornju i pokušavate doći do vrha da savladate glavnog bossa. U svakoj sobi u tornju nailazite na razne stvari, ovisno o rezultatu dobivenom na kocki. Može biti bočica za HP, experience ili pak ništa, ali najčešće će to biti neki monster. Igra je dosta lagana (ni jednom nisam izgubio) ali i monotona jer ćete 90% vremena samo sudjelovati u borbi. Šteta, jer mislim da bi ova igra imala potencijala kad bi imala dodatan sadržaj (abilities ili sl.).
https://boardgamegeek.com/boardgame/339 ... tower-hack
Ovi su korisnici zahvalili autoru Zeelot za post (ukupno 4):
AhilyakockicadlakarStips
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la Vukozec »

Carson City: The Card Game (2018)

Carson City mi je na wishlisti već neko vrijeme (zbog teme, ofkors), no trenutno se klonim big-box igara jer nemam više kud sa njima. No igra, kako to već ide po trendu u zadnje vrijeme, je dobila svoj Card Game, na kojeg nabasah. Cijena pristupačna, pakiranje kompaktno, 30-45min, i šećer na kraju: raspon 1-6 igrača. Kesa se sama odvezala.

Grafički dizajn igre je pun pogodak što se tiče western flavoura: kutija asocira na old-school Bibliju, karte za licitaciju podsjećaju na karte za poker itd, te općenito cijela igra miriše na drvo i kožu.

slika

Dakle igra podržava od 1 do 6 igrača, no postoji kvaka: ako igrate u manje od 4 igrača, potrebno je dodati jednog do 3 virtualna dummy igrača kako bi vas ukupno bilo 4 (po želji možete ih dodati i više). Dakle, igra u dva igrača je igra dva human igrača protiv dva dummy igrača, a solo varijanta nije bitno drugačija od toga, igrate sami protiv trojice virtualnih.

Ovaj trik sa dummy igračima je jedna od dvije najčešće primjedbe igri. Dummy igrači licitiraju random pa se ne može logički predvidjeti što će ponuditi, imaju vlastiti način bodovanja, što znači da kod draftiranja na njih treba paziti drugačije nego na human igrače, a dummy igrač može i pobijediti. Zasad sam igrao samo solo, te ne znam kako će mi dummyji smetati u 2p ili 3p varijanti, no te varijante ionako rijetko igram, najčešće u društvu nas je 4 ili više.

Što se tiče solo varijatne, upravljanje sa 3 virtualna igrača nije komplicirano, prilično je straighforward. Način na koji gradite vlastiti city i dalje daje prilično zadovoljavajući city-building osjećaj gdje u svakom potezu razmišljate o optimalnom proširivanju slagalice. Dummy igrači mi djeluju dobro balansirani, u prvoj partiji je raspon bodovanja sva 4 igrača bio od 109 do 119 bodova. U obje dosad odigrane partije sam pobijedio, no to je bilo u easy modu, moguće je povećati težinu tako da se dummy igračima daju jače karte za licitaciju.

Druga najčešća zamjerka je donekle komplicirano bodovanje. Tu se slažem da se to možda moglo bolje izvesti i da će u početku biti problema sa tim, bit će potrebno referencirati rulebook i naviknuti se na simbole. No jednom kad se svi igrači upoznaju sa igrom i pravilima to bi trebalo ići puno glađe.

Rulebook bi mogao biti malo jasniji, najviše mi smeta što su neke ikonice presitne i teško ih je odmah raspoznati. Također, karakteri u rulebooku imaju imena, ali ona ne pišu na samim kartama, što otežava brzo referenciranje. No, ikone na kartama dosta dobro objašnjavaju što pojedini lik radi, te kao što rekoh, nakon nekog vremena vjerujem da neće biti porebno uopće referencirati rulebook. Volio bih i da su kartice koje služe kao građevni tileovi malo teže, jer ih je dosta lako pomaknuti, naročito ako se igra na glatkim površinama (igranje u iole vjetrovitim uvjetima ne dolazi u obzir), no sa druge strane, morale su biti tanke jer ih je moguće preklapati.

Vratimo se na pozitivne stvari. Tema je zapravo prilično dobro uklopljena u igru. Evo kako je izgledao moj dovršeni grad:

slika

Na slici se dobro vidi nekoliko područja: gore lijevo su rudnici koji su smješteni uz planine. Desno od njih su rančevi koji imaju velike površine prazne zemlje oko sebe, a ispod je gusto napučen grad u kojem su kuće, banke, dućani, radnje, hoteli itd. Igra vas sama navodi na ovakav, logičan, izgled grada.

PS: Igra je dostupna za besplatni online play na https://www.yucata.de/en/GameInfo/CarsonCityCard
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 6):
dadosismiskockicamiki0102madcow1982juri006
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Solo igranje

Post Postao/la Vukozec »

Bowling Solitaire (1969, Sid Sackson)

slika

Odigrao sam prvu partiju Bowling Solitairea, igre koju je prije točno 50 godina smislio legendarni Sid Sackson.

Sve što vam treba za igru je jedan standardni (poker) špil karata, odnosno, ne treba vam čak ni to, treba vam 2 puta po 10 karata numeriranih od 1 do 10. Igra simulira partiju pravog američkog kuglanja. Dakle zbrajanje bodova je isto kao i u pravom kuglanju, imate strikeove, spareove, perfect score je 300. U prvoj partiji sam napravio 158, što je otprilike koliko u prosjeku napravim i u pravom. Vidjet ću mogu li oboriti svoj rekord iz pravog, 238 :)

slika

Tu je sve što trebate znati: https://boardgamegeek.com/boardgame/253 ... -solitaire

Nakon toga sam odigrao još jednu partiju Carson City CC. Igra mi se sve više dopada. Setup je ekspresan, a gameplay prilično intuitivan. Solo mode bi funkcionirao čak i bez zbrajanja bodova dummy igrača, onda bi to jednostavno bilo beat your own score, na što se svodi mnogo solo varijanti (no te varijante baš i ne volim, čast iznimkama). Zanimljivo je ispobavati razne taktike: Recimo, ovaj put mi je glavna taktika bila igra na karte karaktera, a u prvoj partiji sam u potpunosti ignorirao karaktere. Može se pobijediti na oba načina.

slika
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 15 vel 2019, 15:24, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
juri006
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Solo igranje

Post Postao/la Nuuq »

Igrao sinoć solo Crown of Emara. Malo mi je mozak eksplodirao od mogućnosti, ali preporučujem igru 100%.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
juri006
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”