Democracy under Siege

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
ninomili005
Reactions:
Postovi: 55
Pridružen/a: 10 stu 2013, 21:07
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 101 put
Kontakt:

Democracy under Siege

Post Postao/la ninomili005 »

Alo dragi prijatelji,
interesira me jeli neko imao prilike, da isproba ili da procita nesto o pomenutoj igri? Igra je dugo vremena bila kao pnp, dok ove godine 4dados nije odlucio, da uradi sitne popravke, da je vizuelno doradi i da je konacno izda kao produkt. Inace rijec je o igri, koja ideju vuce iz koncepta Twilight Struggle i tako je bazirana na CDG osnovi, radi se o borbi ideologija, pa se tako nacizam, komunizam i zapadna demokracija bore za svoj prostor pod nebom od 1933 do 1940 godine. Graficki je igra PREKRASNA!!!! Svaka informacija bi jako dobrodosla, tako da ako znate nesto o pomenutoj igri molim vas za komentar.

Hvala unaprijed,
Nino
Zadnja izmjena: ninomili005, dana/u 16 stu 2017, 23:30, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru ninomili005 za post:
neuromancer
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Democracy under Siege

Post Postao/la neuromancer »

Izgleda super!

Nažalost da mi je netko prije rekao da ova igra uopce postoji i da je dostupna kao PnP :evil: davno bih je izradio i opisao dojmove.

Mozda ako ima na vassalu modul... szbunjen
Pretpostavljam na nigdje vise nema dostupnih fileova za PnP
Avatar
ninomili005
Reactions:
Postovi: 55
Pridružen/a: 10 stu 2013, 21:07
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 101 put
Kontakt:

Re: Democracy under Siege

Post Postao/la ninomili005 »

Evo, da javim narucio sam ga potpuno na blef, pa sta bude... kad stigne javljam. Eto da ne kazete, da nisam timski igrac :D :D :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru ninomili005 za post:
Stips
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Democracy under Siege

Post Postao/la neuromancer »

Znam da moji izvještaji nisu baš nešto opširni ali evo prvih dojmova za ovu igru.

Imao sam nešto slobodnog vremena, a kolega Stipsonov mi je ukazao na neslućene mogućnosti Vassala u PnP izradi igara (na čemu mu se još jednom zahvaljujem :bravo ) tako da sam napravio testnu verziju igre.

slika

Radi brzine i ekonomičnost isprintao sam mapu, karte i player sheetove na crno bijelom laserskom printeru
Mapa je manja nego original, ali za test i ne teba ništa bolje.
umjesto cube markera koristio sam tenkove iz starog rizika a color shemu sam malo prilagodio da bude nekako "logičnija". Naime u oravoj igri demokracija je predstavlena plavom bojom, nacizam crvenoma a komunizam zelenom tako da sam ja išao na logičnije boje da nacizam bude prikazan crnom a komunizam crveno. (demokracija je i dalje plava)
Karte su isto isprintane na obični papir i stavljene u protectore u kojima su "false" karte. Budući da su karte crno bijele na njima sam flomasterom stavio oznake u odgovarajućim bojama.

slika

Countere sam jedine napravio kako treba jer nije neka razlika u trudu. Counteri su isprintani na samoljepive A4 papire i napravljeni od linoleuma (16x16 mm - što je ujedno po meni i krajnja granica za linoleumske countere jer se veći savijaju)
Counteri su ujedno i najveći pothvat jer ih ima 150.

Nakon odigranih dva poteza kopiranih iz playbooka, te nakon solo partije koja je trajala beskonačno, (8 turnova, svaki po 4 rounda) prvi dojam je dobar, iako je nakon testnih poteza iz playbooka bio negativan.

Igru bih preporučio svim ljubiteljima novije povijesti jer super prikazuje kompleksnu situaciju od 1933. do početka Drugog svjetskog rata. Oni koji nisu baš neki ljubitelji (i poznavatelji) navedenog razdoblja neće biti toliko oduševljeni.
Igra je za tri igrača (kao Churchill) ali se može igrati i u dvojicu (demokracija vs nacizam koji se izmjenjuju u kontroli komunizma). Neki je uspoređuju i sa Twilight Struggleom, što i nije u potpunosti točno jer je DUS dosta kompleksniji bar što se tiče mehanike i komponenti.

Igra je podijeljena na 8 turnova (od 1933. do 1940.) koji imaju svaki po 3 rounda (4 ako se igra tzv. extended play). U roundu se odigrava jedna ili dvije karte (event i/ili political action)
Eventi imaju određen efekt koji nastupa automatski, a political actions imaju vrijednost koju treba izrolati na D6 (uz modifiere) i tada nastupa/ne nastupa event, a uz to uvijek donose određen broj PP (koji služe za izvođenje akcija)
Akcije koje se izvode sa PP su od priprema za Coup, iskorištenja resursa po prijateljskim državama (nafta, industrija, sirovine i koji služe za izgradnju vojske), pomicanja država prema svojoj sferi utjecaja, vođenja ratova/uprisinga... Inače sve ovo može se postići i efektom na eventima ali oni su unaprijed određeni, a sa PP postoji sloboda djelovanja.

Uglavnom cilj je je privesti što više država u svoju sferu utjecaja ili iste udaljiti od protivničke (što se postiže coupom, uprisingom ili ratom) a donosi Victory pointe i prestiž, zaposjesti resurse po prijateljskim državama, a protivnika izbaciti sa istih (coupom ili eventima), a kako bi se izgradile vlastite oružane snage (koje se koriste za roll na War kartama ili na uprising).
Trik je da svaki coup/countercoup, uprising, war može biti uspješan odmah, ali se isto tako može produžiti na nekoliko turnova što znatno crpi resurse (MP odn. oružane snage). Primjerice u TS je to sve odmah rješeno odigravanjem karte u istom roundu.

Važan parametar je i Prestige (0-9) koji donosi određene bonuse, utječe na redosljed igre, karte u decku itd. ili ima negativne posljedice. Također treba paziti i na mogućnost izbijanja Total Wara (u TS DEFCON 1) koji se dogodi ako protivničke strane imaju puno saveznika pa se izbijanjem nekog minornog sukoba aktiviraju sva savezništva (Poljska 1939.) odn. ukoliko se u rat uključi najmanje 5 "glavnih nacija"

Karte (kojih ima 36 za svakog playera) su podjeljene na 3 epohe, ali vrsta karata ima više i svaka ima svoja pravila i to može donekle stvoriti konfuziju (event, mandatory event, stand by, multiple uprisiing, replacement, war, multiple, two plays). Tu je ujedno i moja najveća zamjerka (budući da TS ima sve iste tipove karata i mogućnost igranja ili event ili OPS). Naravno na prvu ovo djeluje konfuzno ali za iskusnije igrače (kojima je vjerojatno igra i namjenjena) ne bi trebalo biti problema.
Kod karata svaki igrač ima svoj deck tako da igrate samo "svoje" karte (nije kao TS)

Ja sam prošao amplitudu od razočarenja nakon kopiranja dva poteza iz playbooka (rekao sam pa ovo je totalna komplikacija) do ushićenja kad sam odigrao partiju koj sam počeo ispočetka (sigurno neka pravila sam krivo uhvatio ali to će se ispraviti vremenom).
Sveukupno mi se čini super igra koja bi uz malo prerade (dodajući elemente Churchilla i T&T mogla biti moja ultimativna WW2 igra).
Mehanika igre bi se također mogla primjeniti i dalje, te igra produžiti na sam WW2, a kasnije i na hladni rat - tako da bi iz nje mogao ispasti malo kompleksniji TS.
Definitivno preporuka za sve ljubitelje povijesti i WW2, samo nažalost igra se prekida baš u najzanimljivijem trenutku...
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post (ukupno 7):
stokaLourdindlakarninomili005VatanenValsimStips
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Democracy under Siege

Post Postao/la neuromancer »

Evo i prequel za navedenu igru od istog autora - Rise of Totalitarianism (prikazuje period od 1919-1933)

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... itarianism

Igra je također bila PnP ali je komercijalizirana pa nema dostupnih fileova za izradu, međutim na Vassalu postoji sve potrebno 8-)

Može se odigrati zasebno ali i služi kao prequel DuS. Prvo se odigra Rise of Totalitarianism a zatim se nastavlja sa DuS u jedan poduži session.

E sada tu nastupa prava kreativnost. Budući da (za sad) ne postoji nastavak koji bi obrađivao period 2. svjetskog rata trebalo bi to svakako napraviti hiome made budući da DuS onda ostaje nedorečen...
Ali kako to izvesti? szbunjen
Bilo bi super kad bi se mogao nekakav amalgam napraviti sa Churchillom i T&T-om...

Ja već zadnjih dana (od kad sam solo odigrao DuS) nešto testiram za nastavak i mislim da idem u pravome smjeru, pa ako je nekome pala na um ista ideja neka me PM-a da razmjenimo mišljenja.

Kad malo razmislim možda se i ne bi trebalo time baviti jer onda kad bi eventualno napravio home made nastavak onda slijedi pitanje "A što ćemo sa 1. svjetskim ratom?" pa onda napraviti prequel za prequel... :facepalm
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”