Strategije

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2282
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la mado »

janje je napisao/la:Sto se tice Race for the Galaxy igra je odlična samo joj je nedostatak to sto nema gotovo nikakve interakcije sa drugim igračima
Nema direktne interakcije, ali ima indirektne. Treba pratiti što igra protivnik ili više njih. U dvoje igrača je to lako, ali s 3-4 je već pravi pothvat graditi svoju igru, pratiti tuđe 2-3. Ako dobro pratiš tuđe igre, a u ruci držiš jednu ili više karti koja mu treba, poanta je ne otpustiti tu kartu, tj. platiti njome. Nego ju držati kod sebe što duže ili ugraditi u svoj svemir.
Najbolji primjer je kad netko igra military, pa ima veliku vojnu moć, a kod tebe je New Galactic Order koji bi mu na kraju igre dao bodova koliko je vojno jak. To se meni desilo jednom kad sam dogurao do 14 military :(
Slično i s Alien Tech Institute koji može vrijediti 15tak bodova i više.

Još više interakcije se odnosi na iskorištavanje protivnikove akcije. Ali to se može obiti o glavu kad krivo procijeniš, pa ti polupropadne jedan turn :)

Mene je Pandemic razočarao. Tamo ima dogovaranja, ali igra je prektički pravi soliter. Jedan igrač može igrati sam, a drugi sa strane navijati za njega :) Nisam igrao druge kooperativne igre, pa ne znam da li slično vrijedi i za njih.
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2282
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la mado »

smi je napisao/la:
Dibbler je napisao/la:Preporučam da probate ako vam se sviđa igra - "robot" (iliti virtualni igrač, čije akcije određuju posebne kockice i fiksni set pravila) je zbilja brutalan protivnik, čak i na najlakšoj težini.
Ako se vec netko zeli igrati solo puno bolji, imho, izbor je Keldon AI kompjuterska verzija:
http://www.keldon.net/rftg/
Keldon je odličan za učenje, ali igra bez duha, mehanički i teško ga je pobijediti. Uspijevam ga pobijediti 20-30% slučajeva.

S njim je teško raditi tematske svemire, recimo da sve ili većina toga bude usmjereno na rudarenje ili ALIEN.
Dibbler
Reactions:
Postovi: 32
Pridružen/a: 21 srp 2011, 14:09
Lokacija: Split
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la Dibbler »

Što podrazumijevaš pod "tematske svemire"? Uz dovoljno mašte, svakoj kombinaciji karata na stolu možeš "priljepiti" odgovarajuću priču, čak i kad igraš protiv AI-a. Ja znam da ja to radim često. :D

Inače, slažem se - AI ne igra lijepu igru, ali igra UČINKOVITU. I to je poanta igre: ipak se zove "utrka za galaksiju", jel. Iako nisam isprobao verzije AI-a od izlaska Brink of War, prijašnje verzije sam naučio pobjeđivat u cirka 80% slučajeva (oko pola partija u 2p advanced, ostale u 4-6 igrača). Naučiš cijenit apsolutno svaku kartu i utilizirat njihove mogućnosti čak i neoptimalnim situacijama.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la Gordan »

ja igram advanced 2p, RvI ekspanziju. Mislim da ga također pobjeđujem u nekih 70-80% slučajeva. Ne sviđa mi se kako igra (bude jako 'glupih' poteza s AI strane - npr meni u ruci 5+ karata i 11 spuštenih, a on igra trade i sl.), ali svejedno zna nekad bit teško.
u osnovnoj igri se moglo (i trebalo) slagat tematske svemire, al s ekspanzijama se drastično povećao broj karata i sad je to skoro ne moguće. Sad više ne možeš spustit 6 plavih planeta i nadat se da ćeš dobit free trade association (jer u osnovnoj igri 1on1 si imao 50ak% šanse za to). Čini mi se da je s RvI military isplativiji nego prije, a consume/produce je postao teži / manje isplativ; barem generalno gledano...
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2282
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la mado »

Dibbler je napisao/la:Što podrazumijevaš pod "tematske svemire"? Uz dovoljno mašte, svakoj kombinaciji karata na stolu možeš "priljepiti" odgovarajuću priču, čak i kad igraš protiv AI-a. Ja znam da ja to radim često. :D

Inače, slažem se - AI ne igra lijepu igru, ali igra UČINKOVITU. I to je poanta igre: ipak se zove "utrka za galaksiju", jel. Iako nisam isprobao verzije AI-a od izlaska Brink of War, prijašnje verzije sam naučio pobjeđivat u cirka 80% slučajeva (oko pola partija u 2p advanced, ostale u 4-6 igrača). Naučiš cijenit apsolutno svaku kartu i utilizirat njihove mogućnosti čak i neoptimalnim situacijama.
Tematske je možda kriva riječ. Jednobojni svemiri ili orijentirani na jednu stvar bi bilo bolje reći. Recimo kad ideš samo ili većinom na rudarenje, tj. setlaš što više smeđih planeta i razvoje koji ih podržavaju. Ili ideš na noveltyje pa ti je sve plavo. U takvim slučajevima ti trebaju, tj. dobro se uklapaju određeni 6/? razvoji. Njih i slične karte tražiš s 5+ explore. A AI skoro nikad ne koristi 5+. I otežavati ti tvoje egzibicije :) Kvari zabavu. U biti igra odlično i ne dopuštati vrludanja. Često mi se dogodi s AI da isprobavam, tražim neke svoje kombinacije i iznenada me dočeka GAME OVER :)

Znam da treba igrati što učinkovitije, ali često je zabavnije igrati na neku svoju foru. npr. staviš neki dobar 6/? razvoj, pa se trudiš preko njega skupiti što više bodova.

Race je super zbog svih tih silnih načina na koje možeš igrati i pobijediti. Ako igraš na pobjedu pod svaku cijenu, moraš pratiti protivnika i njegovu igru. Ako pokušavaš neke svoje fore, možeš tjerati svoj film bez obzira na protivnike, pa vidjeti kaj će ispasti iz toga.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la Gordan »

vidim da ovde ima iskusnih igrača, jeste za to da bacimo neki online turnir preko keldona? :)
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2282
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Strategije

Post Postao/la mado »

Nisam još igrao preko Keldona protiv čovjeka, ali sam za :)
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”