-Pandemic Legacy?....njah, hvala nebi

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: -Pandemic Legacy?....njah, hvala nebi

Post Postao/la fpol »

Dragi Nino,

jesi ispricao si se u prvom postu, ali to sam i ja napravio u svom, pa si se svejedno nasao pogoden onime sto sam napisao, nadam se da onda mozes shvatiti da sam se i ja nasao pogoden tvojim postom bez obzira na ispriku. Jedna recenica kvazi isprike ne bi trebala nikome omoguciti da govori sta hoce bez posljedica. A zasto sam pogoden tvojim postom? Ne zato sto ti i ja imamo drukcije misljenje o tome sto je dobro, nego sto si, u prvom postu indirektno, a u zadnjem i puno direktnije (" Napisao, si post za koji bi vjerovatno dobio orden prvog reda od Asmodeeja, covjek bi u prvi mah pomislio, da si deo tog pogona...." ), moje misljenje okarakterizirao ne samo kao lose i krivo, vec zlo i usmjereno unistavanju hobija kojeg svi ovdje vole. Bas iz tog razloga sam i odlucio odgovoriti jer ne zelim da se pracenje DT, igranje pandemic legacy-a ili nesto slicno, automatski povezuje sa necim losim i stvara o meni negativnu sliku.

Ispricavam se na recenicu o inflaciji. Iskljucivo sam mislio da ce ona dati uvid da je u pozadini rasta cijena mnogo vise stvari od samo asmodee je kupio nekoga.
@neuromancer
svjestan sam svega toga iako vjerojatno nemam dovoljno znanja da udem u dublje analize, ali sam svjesno to izostavio kao nesto sto nije topic ovdje i samo sam htio natuknuti da takve stvari postoje.

Niti jedan od navedenih monopola nije potpun. Potpuni monopoli su nemoguci zbog zakona, ali niti asmodee nema potpuni monopol, da, moze utjecati na cijene na trzistu, ali jednako kao i svaki primjer koji sam naveo :
Piva - mozda stvarno najmanji, ali meni jedan od interesantnijih primjera, jer ga nisam ocekivao i bio sam iznenaden kada sam saznao. Laško i union, stvarno puno bolji primjer nego prazno nagadanje, su ista firma i od 2016 su u vlasnistvu Heinikena
https://en.wikipedia.org/wiki/La%C5%A1ko_Brewery
http://www.sloveniatimes.com/lasko-and- ... lly-merged
Microsoft - slazem se malo zastarjeli primjer, ali u 90-ima najveci i mozda prvi pravi monopol na svijetu. Cistom silom su progutali nekoliko velikih firmi, jedna od znacajnijih netscape (prvi popularni browseri ako se ne sjecate). Nakon toga su ih u nekoliko navrata kaznili sudovi sto je dovelo do smanjivanja njihovog monopola.
Steam - da nije proizvodnja igara nego distribucija, ali ja sam samo napisao da spada pod industriju video igara, ali u svom poslu, distribuciji, drze veci dio trzista nego asmodee u board game industriji.

Ok, recimo da se slazem da je sve o cemu asmodee razmislja profit, iako nisam vidio niti jedan dokaz za to osim tvojeg misljenja i povezivanja sa rastom cijena za kojeg se ne slazemo zasto je doslo do njega. Ali ono sto mi nije jasno kako ozivljavanje treefroga steti potrosacima. Ako se nekome njihove igre svidaju, sretan je sto ih moze nabaviti, ako misli da su preskupe ili mu se ne svidaju onda ozivljavanje nema utjecaj. Sve je to jako subjektivno, kad bi propadala neka lokalna trgovina i zaposlenicima bi bila ugrozena egzistencija onda bi manji investitor postao kvartovski heroj. Da, u danasnjem svijetu nitko nece pokloniti novce i svi se nadaju nekom profitu na kraju, ali ako je treefrog propadao bas me zanima sto njihovi zaposlenici koji su trebali dobiti otkaz misle o tome.

Zelis reci da cijena warhammera i MTG nema veze jer oni nisu boardgameovi. Mislim da bi se o ovome dalo raspravljati, recimo LCG itd, ali MTG samo sa kolicinom prometa koju radi ducanima, utjece na konacne cijene i drugih proizvoda, odnosno board gameova.
Iz svega sto sam ja procitao, a procitao sam puno, iako nitko nigdje nije direktno izjavio, nije FFG prekinuo suradnju sa GW nego obrnuto. npr :
https://arstechnica.com/gaming/2016/09/ ... t-matters/

"Medjutim cinjenica je, da sve te nazovi dobre igre, su gradjene na bazi onih, koje vec niz godina postoje"
Naravno da su gradene na bazi onih koje vec postoje. Svaki tehnoloski napredak je graden na prethodnom. Campaign commander ima tri igre u seriji koje su jako slicne. Meni se cini da su svi wargameovi slicni unazad 30 godina i da su uvijek zasnivani na onim prethodni. Ali i tu se radi samo o subjektivnom misljenju, meni su sva tri campaign commandera ista, ali to ne znaci da ti ne vidis razlike i ne nalazis vrijednosti u njima. Isto tako, za neku drugu igru vrijedi obrnuto.

Kazes da je CMON izbacio gomilu smeca, ali ne navodis primjere, tako da je to samo tvoje misljenje koje iznosis u obliku cinjenice.
Takoder prihvati da ljudi vole minijature, da nije tako ne bi warhammer bio uspjesan vec godinama. Jednostavno nije sve na trzistu za svakog.

Vjerujem ti da je Vasco da Gama dobra igra i da su je nepravedno popljuvali, pogledao sam review, iako po meni to nije bilo toliko strasno kako ti prikazujes. Ima jos slicnih primjera, nisam nikada tvrdio da je sve sto naprave dobro.

Outlive je produkt od La Boite de Jeu, oni su navedeni na KS stranici, dok je Rebel izdao poljsku verziju. I po svemu sto sam nasao Rebel nije dio Asmodee-a vec je samo distributer njihovih proizvoda u jednom dijelu svijeta. Da, TAK vjerojatno nisu recenzirali zbog publishera; Prvo, zar ti tocno znas o cemu razmisljaju kada izabiru igre? Drugo, pa sta to nije logicno, da uzimaju igre koje imaju vecu medijsku popracenost, po konvencijama, forumima, bgg-u i sl. Zar ne bi bilo cudno da rade suprotno i uzimaju samo igre za koje je culo sto manje ljudi? Niti top gear nije recenzirao fiat punto, nego ferrari i slicno. Recenzirali su ono za sto se barem pretpostavljalo da ce imati vecu publiku.

DT se financira od KS i indiegogo kampanje, sve drugo sto iznosis su ciste izmisljotine koje se nemogu potvrditi cak niti na drugim neprovjerenim izvorima informacija. Ti te stvari iznosis kao cinjenice.

Dice Tower Games i tvoja cijela recenica je implicirala da DT posjeduje izdavacku kucu. To jednostavno nije istina, dice tower essentials su igre izdane od vise izdavaca u suradnji sa DT prilikom izbora igre. Mozda tebi smeta sto imaju takav utjecaj kod izdavaca, ali to samo pokazuje da ljudi imaju zelje i volje uloziti svoje vrijeme u nesto od cega misle i nadaju se da ce hobi imati koristi. Znam da ce tvoj argument biti da od toga dobro zaraduju, ali za to opet nema dokaza.

Mogao bi Oliver voditi top gear, ali pitanje je da li bi netko gledao. Samo to sto ih ljudi gledaju nesto znaci. Ti mislis da nemaju znanje, ali oni su u tome vec godinama, igraju, idu na konvencije, proucavaju informacije. Ne znam sto nekoga cini ekspertom u nekom podrucju, ako ne vrijeme koje je proveo u proucavanje tog podrucja.

Tvoja usporedba je neukusna, da ne upotrebim neki gori izraz, a u najmanju ruku irelevantna, zato sto usporedujes povijesne prekretnice koje su utjecale na skoro sve ljude na svijetu za svojim hobijem kojeg, danas, prati manje od 1% ukupne populacije. I to sa promijenom na top listi za koju i pola ljudi u hobiju boli ona stvar.

Trough the ages sam igrao i staru i novu verziju i nema gotovo nikakve razlike u njima, to je ISTA igra. Npr. razlike su puno manje nego u descent prvoj i drugoj ediciji.

"u mom posmatranju postoje samo dobre i lose igre."
Moze biti, ali problem je u tvojoj definiciji dobre i lose igre s kojom se ja ne slazem. Uz to se kroz tvoje postove da iscitati koji su to tipovi igara koje ipak vise smatras dobrim, a koji losim. Nisi nigdje rekao moje je misljenje da je pandemic los, i uz to si jos dao puno primjera kako su ljudi zavedeni kada misle da je dobar. Nije problem sto si ti subjektivan u izboru igara koje ti volis ili ne, nego sto kroz postove svoja razmisljanja definiras objektivnima, subjektivnost na vise mjesta karakteriziras kao losu i na taj nacin umanjujes vrijednost tudeg misljenja, te kroz prizmu toga na kraju svoje subjektivno misljenje postavljas kao jedino ispravno.

@DarkDefender
slazem se sa svime sto si rekao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru fpol za post (ukupno 10):
ninomili005dadofrleverudarAnwikockicaneuromancerjoezgPapaverredbanky
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1151
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 682 puta
 pohvaljen: 858 puta
Kontakt:

Re: -Pandemic Legacy?....njah, hvala nebi

Post Postao/la Nuuq »

Evo nesto vezano ne bas za temu posta, nego za ono sto je thread postao :)

https://www.youtube.com/watch?v=tKE3xMCsKkQ
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post (ukupno 2):
redbankysadistiko
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: -Pandemic Legacy?....njah, hvala nebi

Post Postao/la marge »

Odgovori

Natrag na “Društvene igre”