War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la stoka »

iznenadio sam se danas kada sam nabasao na igru o domovinskom ratu...igra izlazi u časopisu strategy i tactics, koji često obrađuje manje poznate sukobe ili točno određene bitke većih sukoba...autor je javier romero, koji nakon partizana! ponovno obrađuje igru sa tematikom s ovih prostora...mislim da je javier dobar dizajner (koji potpisuje i dosta popularnu OOP igru o španjolskom ratu, zaboravio sam sad kako se zove) i da će igra biti barem igriva...pretpostavljam da će neke igra odbiti, jer naravno, drugačije je kada povlačiš poteze pred staljingradom 41., a drugačije je ovo, što je bilo dio naših života, i naravno, razumijem da se neki tih dana ne žele prisjećati...pa i na slikama na bgg, kad sam vidio jedan counter ZNG-a u vukovaru okružen sa 5-6 countera JNA i krajiških srba, uz potrporu artiljerije i aviona, nije baš da me nisu prošli trnci, i neke slike pred očima...
ali, eto, ipak, igra je iz časopisa, pa bi mnogima koje potencijalno zanima trebalo duže da nabasaju na nju, pa sam ipak postavio...
https://boardgamegeek.com/boardgame/181 ... lavia-1991
ne znam koliko je španjolac mogao dobro obraditi ovu temu, s obzirom na percepciju ovog rata po stranim medjima...vidim da je našu stranu nazvao separatisitma (hrvate i slovence), ali koliko sam preletio pravilni, vidim i da spominje medijski rat, gdje navodi kako su to nastojanja hrvata i slovenaca da se prikažu prema zapadu kao slobodne demokratske zapadne zemlje, sa free-marketom, nasuprot nedemokratičnom i koruptivnom režimu...tako naprimjer djelovanje arkanovaca i šešeljevaca povlači dodatnih +2 DRM koje se dodaje hrvatskom igraču u bacanju kocke u medijskom ratu, odnosno između redova, to bi bila reakcija svijeta na zločine srpskih paravojnih postrojbi...
također, prisutne još neke bitne stavke rata, moral jedinica, zbivanja i okupacije kasarna JNA, a postoji i više scenarija, recimo onaj u kojem JNA izvodi puč u beogradu i svom silom kreće na zagreb...nažalost, primijetio sam nekoliko grešaka već površnim promatranjem, recimo ne baš najbolje ocrtana granica sa slovenijom, diskutabilni tokovi rijeke, a i tiskarske greške, ljubljana - lubliana, petrinja - pretrinja i slično...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 3):
neuromancerVatanensismis
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la sadistiko »

...pa kud baš Petrinja krivo majku mu :-)
E sad baš neću igrat :-)
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la neuromancer »

E svaka ti čast gdje ovo nađe :thumbs

Vidio sam da je lik napravio onu igru i s partizanima, tako da je vjerojatno dobro upoznat s ovim našim prostorima.

Po meni ne bi trebalo nikoga odbiti iako se radi o "nama", pa ako već radi ničeg drugog onda iz kurioziteta da vidimo kako su stranci vidjeli situaciju '91 kojoj smo svi osobno manje-više svjedočili a i osjetili na vlastitoj koži, obzirom na ipak nekih 25 godina vremenskog odmaka.

To što je Španjolac/stranac napravio igru je po meni čak i plus, jer da je to radio netko s ovih prostora ne bi se sigurno mogla postići potpuna objektivnost i nepristranost. Analogno tome sigurno mi gledamo na Španjolski građanski rat puno objektvnije nego Španjolci.
Također budući da je stranac radio igru lakše se "opraštaju" greške u terminologiji - primjerice ono što si naveo "separatisti" "federalisti" i sl. Naime u nas ni dan danas neki pojmovi nisu službeno razjašnjeni i definirani, pa onda ne možemo očekivati ni od stranaca da ih dovoljno dobro izdefiniraju i još prevedu. A da je netko s ovih prostora napravio igru našlo bi se tisuće zamjerki na terminologiju jer se nikako ne bi moglo svima ugoditi i ostati politički korektan, ovako će biti "... a stranac je falio, ma pusti ga što on zna..."

Naravno sama dostupnost podataka i baratanje činjenicama je nešto sasvim drugo - tu je lokalno znanje ipak u prednosti, Međutim jedna slika koju sam vidio mi je rekla da je čovjek ozbiljno pristupio problemu. a radi se o ovoj slici koja prikazuje opsadu Dubrovnika '91 https://boardgamegeek.com/image/3225562 ... size=large
Ne samo što je Dubrovnik napisan dobro (za razliku od Petrinje) :twisted: nego ako se ja dobro sjećam (ipak je to bilo davno) je i brigada 116. koja brani Dubrovnik '91 točna, iako je Dubrovačka brigada bila 163. Trik je u tome da je 163. brigada formalno osnovana početkom '92 a tadašnje (malobrojne) postrojbe koje su branile Dubrovnik su bile formalno u sastavu 116. Neretvanske brigade. Ako je ovo stvarno namjerno napravljeno onda svaka čast tvorcu igre za poznavanje materije :bravo
Naravno za zadarsko i slavonsko bojište neznam koliko realno prikazuje - to neka ispitaju tamošnji igrači :)

ALI! ( nažalost uvijek postoji ali ) 116 brigada bi tada trebala biti 2-3 hexa ulijevo jer su oni svojom glavninom držali obranu Neretve (što bi zahtijevalo 2 countera 116)

Zemljopisno je također malo slabije prikazano - npr. fale hexovi prema Cavtatu i Crnoj Gori - odakle je i bio jedan pravac napada, ali sve u svemu je dobro.

Ozbiljost pristupa pokazuju i counteri koje predstavljaju bojne HOS-a što je značajno budući da se navedene postrojbe često previde i u nas, pa je pravo čudo da je "tamo neki španjolac" čuo za njih 8-)

Sve u svemu dobro je da nešto ovako postoji i nadam se da će autor napraviti iekspanziju za ostatak rata, a koja bi u završnici prikazala operacije "Bljesak" i "Oluja", jer ipak ovaj period do '92 ostaje pomalo nedorečen. U tom slučaju bi sve skupa zahtijevalo i proširenje mape na BiH, i uvođenje novih countera, a i mogućnost uvođenja još jednog igrača nije zanemariva, a što bi u konačnici dovelo do još kompleksnije vojno-političke situacije - trebalo bi to spomenuti autoru :D

Još jednom hvala za info, a svakako ako igdje nađem za downloadati mapu ovo će biti must-do PnP projekt (budući da imam rulebook i countere) ;)
Zadnja izmjena: neuromancer, dana/u 15 vel 2017, 21:08, ukupno mijenjano 4 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
Vatanen
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la sadistiko »

BTW meni taj link na sliku ne vodi nikud nego nazad na igranje ovdje u temu
slika
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la stoka »

da, mislim da trenutno još uvijek ne postoje preduvjeti da hrvat napravi takvu igru i ne bude izblačen...propitao sam malo jednom po svojoj okolini šta bi mislili o toj igri, i reakcije su uglavnom negativne, neke čak i nasilne (jedan desniji prijatelj je rekao da bi tvorcu igre prerezao vrat nožem :facepalm )...prije par godina je izašla neka užasna igra, tj verzija čovjeće ne ljuti se u kojoj je cilj sa pijunom doći do knina (ne znam koji je smajl prikladan za ovo, smijeh, facepalm, plakanje)...na coveru je bila slika mig 21 okruženog duginim bojama i čini mi se neki patuljak ili vilenjak...prodavala se za 5 ili 10 kuna...gotovo svaki komentar (po internetu) je bio da to govno želi zaraditi na krvi branitelja, iako je bilo očito da čovjek neće ništa zaraditi...dobro, to možda nije dobar primjer, jer je ideja igre užasna, i sad se grozim tog covera kad se sjetim...al recimo sasvim solidan film broj 55, na kojeg su branitelji kad im je prikazan se digli na noge da di su braniteljima krunice i slično...tako da si dobro primijetio, da hrvat nikad ne bi napravio zadovoljavajuću igru na ovu temu...i naravno evo da je ja sad radim, da bi pokušao progurati "našu istinu", makar između redova u rulebooku...i naravno, kao što si spomenuo, s obzirom da živimo u hrvatskoj, da nam se nerijetko dio istine prešućuje, ili servira poluistina...
igra je inače 30 eura, sa dostavom 36.
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la neuromancer »

Pa rekao sam ti ja - i know my people 8-)

Čak i da igru odobre Ministrstvo obrane RH, sve moguće braniteljske, nebraniteljske i ostale udruge Domovinskog rata, opet bi bilo nekih primjedbi od strane svakojakih političkih stranaka, odbora, komisija, a vjerujem i vjerskih zajednica...itd, itd. (koje opet imaju "svoju istinu" usklađenu s vlastitim dnevnopolitičkim potrebama). Ne želim ni spominjati što bi tek bilo ako bi se kojim slučajem napravila ekspanzija koja bi prikazivala područje BiH :o

Moje mišljenje je da u Hrvatskoj boardgame (za nereći igra) na temu Domovinskog rata može biti napravljen tek za nekih 50 godina kad otiđu sve generacije koje su osobno povezane s navedenim događajima (da ne bude zabune - u to ubrajam i sebe), te ostanu samo gole činjenice i dokumenti neopterećeni osobnim stavovima.

Dakako da će većina ljudi tako i ja osobno (eto to je ono o čemu govorimo) smatrati neumjesnim povezati riječ "igra" s tako ozbiljnom temom kao što je Domovinski rat. Stoga bi se trebao radije koristiti izraz iz vojne terminologije koji bi u prevodu glasio "simulacija rata" ili "vojna simulacija" odn. prevod širokog pojma "military simulation", koji se inače kolokvijalno naziva "Wargames" koji u svom prijevodu opet sadrži riječ "igra", a ujedno je i wargames samo jedan aspekt od "military simulation" jer "military" simulation može označavati i vojne vježbe koje se odvijaju na terenu, a ne samo na kart, simulatoru ili samim analizama. Dodajmo tome i nepostojanje standardne hrvatske vojne terminologije i uviđamo koliko daleko to sve vodi.

Ako se ikad nešto slično bude radilo u RH onda je sigurno besmisleno bez blagoslova Ministarstva obrane i to samo ukoliko je ono u nadležnosti političke opcije koju u tom trenutku podržavaju braniteljske udruge (ili bar većina njih), što znači da je tajming vrlo bitan. A također bi trebalo i dio prihoda izdvojiti za navedene ukoliko je igra komercijalnog karaktera.

To sve se može izbjeći davanjem u PnP (što i osobno podržavam) ilitiga đabe tako da se nikoga ne može optužiti kako zarađuje na poginulima i stradalima i onda ko hoće nek sam sebi napravi i po volji rekreira turbulentna vremena i sve mogućnosti što bi bilo kad bi bilo ili na hrvatski "what if".

Osobno mislim da bi najbolje bilo da navedenu igru napravi Ministarstvo obrane i izradi na svoj trošak, a u prvobitnu namjenu školovanja časnika HV-a u nekom od kolegija (tipa vojna povijest), a mogu je staviti i na tržište i pokriti nešto troškova. Vjerujem da bi u tom slučaju svi bili zadovoljni, ali šanse za to već spadaju u domenu SF-a


PS je sjećam se te kutije s MiG-om i dugom i sl. i ja sam to vidio - iskreno to mi je bilo toliko loše izvedeno da nisam ni pokušavao shvatiti o čemu se pobliže radi., to je ta kategorija tipa Walk to Jesus :facepalm


@ Sadistiko - je stvarno link ne radi - a zakleo bih se da je radio :oops: neznam zašto - normalno sam ga ukucao
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
stoka
sismis
Reactions:
Postovi: 151
Pridružen/a: 06 lis 2011, 13:39
Ima zahvala: 68 puta
 pohvaljen: 67 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la sismis »

OOB je došao iz CIA-ine dokumentacije o ratu u Jugi (1991-1995). Dizajner se prilično pomučio da dođe do nje, pošto svaka dođe 400€ :shock: Skupio je i malo manje poznate informacije oko razmjene opreme i oružja bivših republika sa naklonjenim državama. Ponešto informacija od ostalih grognarda i dizajnera bi trebalo osigurati neutralnost..

Svjestan je grešaka na karti ali ameri ih nisu ispravili.. komentira kako je čak i prilično dobro u usporedbi sa nekim ostalim naslovima. To mogu potvrditi iz prve ruke, trebao sam playtestati igru ali mi je umjesto nje dopao First Crusade iz S&T 299(!). Poslao sam im u tri runde nekih 4-5 stranica ispravaka typeova, krivih referenci, razbacanih ruleova, nedorečenosti, nedosljednosti i prijedloga gameplaya. Niti jednom se nisu javili, nemam pojma niti da li su primili (i to uz dva cc-a uz primatelja). Ono... :nee

Čovjek se stvarno trudi, pokušali smo naći nešto public domain slika ali banana, ako se netko uopće i javi redovito ništa korisnog. Meni je prilično teško naći normalne koliko toliko pouzdane materijale o bilo kojim zbivanjima, da li iz '45 ili '91. Najbolji mi je bio jedan lokalni forum kojem je na prvom mjestu literature Moja Borba lol.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la stoka »

igrao sam sinoć ovu igru i nisam baš impresioniran...dapače, igra gotovo ni u jednom trenu nije ponudila momente iznimne napetosti, a neke stvari su totalno promašene...ambus?ma daj...rat u sloveniji je totalna voda...
još se to nekako kreće u historijskim tokovima (naravno, pod mojim budnim nadzorom) al je sama priroda i motivi ratovanja očigledno promašena...
možda probam još jednom pa se eventualno pospem pepelom, al iskreno sumnjam...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 4):
kockicadlakarneuromancergrof
JobotBobica
Reactions:
Postovi: 148
Pridružen/a: 31 srp 2013, 19:51
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la JobotBobica »

Pa mi smo svi i bili separatisti; imali smo pravo na to, ali smo ipak bili separatisti.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la stoka »

a jesu li onda krajiški srbi serparatisti?možemo li i mi i oni istodobno biti separatisti?kad mi prestajemo biti separatisti, a oni počinju biti separatisti?
mislim da je slobo bio svjestan situacije da jugoslavija kao takva više ne postoji i nije gajio nadu da će je sačuvati u cjelini. javier romeru to promiče, jer cilj federalista u igri je očuvanje jugoslavije, dok je stvarni cilj bio ostanak područja gdje je srpsko stanovništvo u većini u jugoslaviji (odnosno srbiji).
svjestan sam dakako da su i mnogi u našim redovima imali putra na glavi i pljačkali i palili a u nekim slučajevima su počinjeni i ozbiljni zločini), ali javieru je nejasno ko je agresor, tako recimo rat zapravo u igri počinje hrvatska, odnosno vadi se chit iz šalice koji odlučjue kad hrvatska kreće sa ratnim opearcijama...i onda kad postaviš svojih 23 jedinice zng i hos, uleti ostatak jna i pregazi te...
o krajiškim srbima je jako malo rečeno u igri i imaju neku nejasnu ulogu pomoćnih četa jna...
također, bitku za barake opisuje kao kartastrofu jna, jer su kao izgubili 250 tenkova, 200000 pušaka itd koji su bili otuđeni od jna, a ne napominje da je sve to plačano zajedničkim novcem (gdje su hr i slo bile kudikamo gospodarski jače i uplačivale više novce) i da je mnogo oružja prije toga bilo odvezeno iz hrvatske...
Ovi su korisnici zahvalili autoru stoka za post (ukupno 3):
miljenkoValsimneuromancer
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”