War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Pitanja vezana uz društvene igre
JobotBobica
Reactions:
Postovi: 148
Pridružen/a: 31 srp 2013, 19:51
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la JobotBobica »

stoka je napisao/la: 06 srp 2018, 16:20 a jesu li onda krajiški srbi serparatisti?možemo li i mi i oni istodobno biti separatisti?kad mi prestajemo biti separatisti, a oni počinju biti separatisti?
Redom: da; da; kada FRH odluči ostati u SRFJ; kada odluče ostati u RH. Sepratizam je širok termin i ne implicira puno više od nekakave želje za izdvajanjem, čak i samo za većim pravima/autonomijom.
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la neuromancer »

JobotBobica je napisao/la: 09 srp 2018, 22:39
stoka je napisao/la: 06 srp 2018, 16:20 a jesu li onda krajiški srbi serparatisti?možemo li i mi i oni istodobno biti separatisti?kad mi prestajemo biti separatisti, a oni počinju biti separatisti?
Redom: da; da; kada FRH odluči ostati u SRFJ; kada odluče ostati u RH. Sepratizam je širok termin i ne implicira puno više od nekakave želje za izdvajanjem, čak i samo za većim pravima/autonomijom.

FRH? SRFJ? szbunjen

Uglavnom dolazi do onoga o čemu sam govorio u prethodnim postovima a to je problem terminologije. Naime mi znamo vrlo dobro tko smo i što smo bili (između ostalog vrlo dobro se i sjećam tih vremena), tako da se ne moramo puno zamarati terminologijom kojom nas opisuju stranci a čije se značenje vrlo lako gubi u prijevodu kroz nekoliko jezika.

Btw za one koji se ne sjećaju, svi ti stranci što su nam danas "prijatelji" su nam svojedobno "pomogli" da dobijemo državu uvodeći embargo na nabavu oružja. Njihove plemenite namjere su također vidljive i po datumu priznanja RH u odnosu na proglašenje neovisnosti i početku agresije na Hrvatsku.... ima tu još toga ali to sad nije toliko bitno

Zato ako je već stranac napravio igru onda ne treba puno gledati terminologiju nego njezinu igrivost odn. realističnost. Međutim prema postu kolege gamera vidim da to baš i nije nešto uspjelo...

Pod bitkom za barake - pretpostavljam da se misli na blokadu vojarni... A također to čije je sve oružje bilo i tko je platio je ipak malo previše za očekivati da će netko sa strane to shvatiti (a zamisli da mu spomenemo oružje TO i doktrinu općenarodne obrane - btw u njoj se krije ona teorija o JNA kao 3 svjetska/europska vojna sila)

Separatisti ili ne - vrlo važno. Ako je cijena toga što imamo svoju državu (na koju nam je uostalom dao pravo ustav te iste SFRJ iz 1974) to da nas nazivaju separatistima - neka im bude. Uostalom tijekom povijesti su nam prišivali i puno gore epitete. Pa zar i 13 kolonija nisu svojedobno bili separatisti i tko im danas to zamjera...
JobotBobica
Reactions:
Postovi: 148
Pridružen/a: 31 srp 2013, 19:51
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la JobotBobica »

FRH je Federalna republika Hrvatska, SFRJ - Socijalistička federalna republika Jugoslavija.

Ne razumijem zašto te smeta taj termin. To je termin koji točno opisuje "našu" situaciju i puno sličnih. Čak je i činjenica da je FRH imala ustavno pravo na izlazak iz federacije - nebitno za korištenje samog termina.
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la neuromancer »

JobotBobica je napisao/la: 10 srp 2018, 11:19 FRH je Federalna republika Hrvatska, SFRJ - Socijalistička federalna republika Jugoslavija.

Ne razumijem zašto te smeta taj termin. To je termin koji točno opisuje "našu" situaciju i puno sličnih. Čak je i činjenica da je FRH imala ustavno pravo na izlazak iz federacije - nebitno za korištenje samog termina.
To sam i pretpostavio - međutim pisalo je SRFJ pa mi nije bilo jasno, a uz to i Federalna Republika Hrvatska...

Naime Hrvatska je u sastavu SFRJ bila pod imenom SRH (Socijalistička Republika Hrvatska) a do 1963. je bila Narodna Republika Hrvatska (NRH) u sastavu FNRJ (Federativne Narodne Republike Jugoslavije), a koja se do 1945 nazivala DFJ ili Demokratska Federativna Jugoslavija. Upravo iz razdoblja DFJ je i termin FRH.

A što se tiče termina separatista on je objektivno ok - nema tu spora. Međutim toga sam se osobno naslušao u predratno i ratno vrijeme kad su "komšijski" mediji bili puni prvo albanskog separatizma i iredentizma a onda i hrvatskog i slovenskog nacionalizma, šovinizma i nacionačlizma i ostalih -izama. A da ne govorimo o ostalim "titulama". Tako da mi to automatski ima negativnu konotaciju.

Sve u svemu nije sad bitno kako i što se koristi nego samo kakva je igra i njena igrivost i vjerodostojnost. 8-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la grof »

Tako je. Hrvatska nikada nije bila Federalna republika. Jugoslavija je bila Federalna, a jedna od članica te federacije bila je i SR Hrvatska.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
JobotBobica
Reactions:
Postovi: 148
Pridružen/a: 31 srp 2013, 19:51
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la JobotBobica »

Prošlo je vremena, zaboravio sam :)
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8433
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la grof »

To je vrijeme mog djetinjstva, pa nemrem zaboraviti. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la neuromancer »

grof je napisao/la: 10 srp 2018, 15:52 Tako je. Hrvatska nikada nije bila Federalna republika. Jugoslavija je bila Federalna, a jedna od članica te federacije bila je i SR Hrvatska.
I dalje je krivo - niste dobro pročitali

Jugoslavija (budući je istih bilo više govorim o tzv. socijalističkoj) nije bila federalna nego federativna. Na početku DFJ (do 1945) zatim FNRJ (do 1963) i naposlijetku SFRJ = Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija.
SFRJ se sastojala. od federalnih jedinica 6 socijalističkih republika (SR) odn. današnjih država među kojima i RH te 2 socijalističke autonomne pokrajine (SAP) Kosovo i Vojvodina.

Hrvatska je bila federalna ne samo kao jedinica već i u nazivu odn. Federalna Država Hrvatska FDH - to je ono FRH = Federalna Republika Hrvatska ali je sve to bilo u kontekstu DFJ Demokratske Federativne Jugoslavije. Kasnije je bila narodna (u FNRJ) a zatim socijalistička (u SFRJ)
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la neuromancer »

stoka je napisao/la: 05 srp 2018, 17:28 igrao sam sinoć ovu igru i nisam baš impresioniran...dapače, igra gotovo ni u jednom trenu nije ponudila momente iznimne napetosti, a neke stvari su totalno promašene...ambus?ma daj...rat u sloveniji je totalna voda...
još se to nekako kreće u historijskim tokovima (naravno, pod mojim budnim nadzorom) al je sama priroda i motivi ratovanja očigledno promašena...
možda probam još jednom pa se eventualno pospem pepelom, al iskreno sumnjam...
Hoće li biti što od ponovljenog pokušaja za eventualni popravak dojma ili si odustao ;)
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: War returns to Europe: Yugoslavia 1991.

Post Postao/la stoka »

nije u planu, al moguće da se desi neki okidač...isječak tv kalendara, obljetnica oluje, prelet migova...
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”