Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Papaver je napisao/la: 27 ruj 2018, 09:14 Vitor još nisam vidio, ali besplatno fundanje jedne nagrade mi se čini kao zanimljiva akcija koja može promijeniti tok igre već od početka, pogotovo ako se uzme nagrada koja se inače rijetko uzima. Budući da je besplatno ništa praktički ne gubiš osim akcije, a u prvoj generaciji rijetko kad želiš toliko hitno nešto odigrati prije ostalih igrača. Vitor ima malu prednost jer može predvidjeti za koju će nagradu najbolje konkurirati zbog svojih početnih projekata i preludea, a savršen je slučaj ako igraš zadnji.
Možda je zanimljivo i možda malo usmjerava tok igre, ali s onim koji igra Vitora ima malo ili ništa. Ne čini mi se velika vjerojatnost da ćeš u toj fazi igre znat za koji award imaš više šanse.
O tome da te ne košta ništa bi se isto dalo. S prelude kartama se milestone hvata još ranije nego prije. Doslovno je moguće da netko pokupi milestone prije nego te uopće dođe red igrat (Jovian tags npr pa čak i 16 karata u ruci). U tom početnom sprintu jedna akcija manje zbilja može značit.
E da, mi damo tri korporacije na odabir i ljudi uglavnom odabiru one s kojima nisu igrali, a da im se uklapa u ostale karte, ne idemo direkt na "najjače".
Jbg to stoji, al kad igraš u kompetitivnoj ekipi, onda se često bira bolja. Uostalom, mi smo svi odigrali toliko partija da je valjda svako igrao barem jednom s nekom koporacijom pa onda jednostavno najčešće biraš onu bolju.
TM je dosta asimetrična igra (korporacije/karte/prelude) i kao takva naravno da ne može biti potpuno izbalansirana, ali meni je u tome čar. Toliki je broj moćnih comboa da jednostavno svatko tijekom igre uspije napraviti genijalnu sinergiju karata, barem je tako bilo u većini mojih 12 igranja. Ta različitost u pristupu svakoj igri još mi uvijek TM drži u top 5 igara koje sam ikad igrao. Nikad neću biti žalostan što nisam pobjedio ako sam uspio ispred sebe stvoriti tableu karata na koje sam takoreć ponosan i koje su toliko specifične da je šansa da i blizu slične ikad odigram ravna nuli.
Da, toliko je različitih taktika i sve su validne... A činjenica da igra pruža zadovoljstvo samim tim što si složiš combo je vjerojatno glavni razlog zašto igra kupuje na prvu. Od svih koje znam da su je igrali, ravno jednoj osobi igra nije odlična.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Ma dobar je Mars, ali u igri udvoje sa prelude karticama se iskristalizirao novi problem. Recimo jedan igrač može imati odličnu sinergiju između izabrane korporacije i početne ruke, a još kada se potrefe i nadolazeći projekti, pa zna pobjeći drugom igraču. Inače biramo između tri korporacije (dve osnovne u koje smo ubacili i iz nove ekspanzije, i jedna venerina). Sa prelude karticama se desi situacija gdje jedan igrač može ostvariti odličnu sinergiju između izabrane korporacije, početne ruke I prelude kartica, pa nam se prvi put dešavalo gdje sam već dvaput predao partiju oko 5.-e generacije jer je jednostavno postalo mrcvarenje, niti me idu kartice (dileme kod draftanja uzeti kartice koje su meni potrebne ili protivniku koji me već dobrano tuče), mučim se slaganjem svoje produkcije, dok žena već posložila i samo šiba, plus već dobrano odmiče na teraforming ljestvici. Jedanput kad sam predao bio sam dobar u postavljanju, ali ne dovoljno, a drugi put je baš odpočetka sve išlo loše. Ćak mi je žena pokazala kartice koje je imala i složila se da nisam imao nikakve šanse.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Taj problem se javlja i u više igrača. Možda ne toliko često da je u 5. krugu jasno tko hoće pobjedit, al barem bude jasno tko neće. A kod igre koja traje 2h i duže to je definitivno problem.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Je, ali barem ti bude utjeha kingmaking, udvoje nemaš ni to :)
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Evo jučer odigrana 13. partija i opet je igra jako blizu bila, kao i u barem 90 % mojih slučajeva i zato obožavam ovu igru. Nevjerojatno mi je koliko rezultati mogu biti blizu, a znam da postoje ludi comboi i iskustva drugih ljudi koji često imaju runaway leadera.

Dakle: 1. Tharsis 2. Arcadian 3. UNMI - Elysium mapa


slika
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 921 put
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Kao i u drugim kartaškim igrama/igrama kamo je špil karata jedna od glavnih mehanika igre, u Terraforming Marsu se može dogoditi "perfect storm" situacija kamo jednostavno jedan igrač uspije rano posložiti odličan engine i može se dogoditi da je igra gotova a tek ste na 5.-6. rundi. Luck of draw, topdeck, w/e.

Evo zadnje dvije igre koje smo odigrali u dvoje; jednu sam izgubio sam bodom razlike, drugu sa 40-tak bodova razlike. Više mi je ostala u sjećanju ova koju sam izgubio sa 40 bodova jer sam se pitao što sam mogao napraviti drukčije da ne bude tolika razlika.

Igra pruža dosta mogućnosti blokiranja drugih igrača, što putem milestonova, awardova, smještaja gradova/drugih pločica, tako da i ako netko ima odličan headstart uvijek postoji mogućnost preokrenuti situaciju u svoju korist.

Zahvaljujući prelude kartama 2 puta nam se dogodila situacija kamo je igrač na početku imao +10 M€ production (jedna karta koja dodaje +6 druga +4) i obje situacije taj igrač nije pobjedio igru, iako odmah djeluje da taj igrač ima ogromnu prednost.

Postoje korporacija koje se lakše igraju i koje se teže igraju, postoje korporacije koje jako ovise o sreći sa kartama. Npr. Arcadian Communties je korporacija za iskusnije igrače, jer ako je daš početniku on neće znati iskoristiti potencijal korporacije do kraja. Korporacije koje imaju veze sa bulding tagova se lakše igraju jer u špilu karata ima puno karata sa building tagom. Korporacija kao Saturn Systems (+1 M€ production kada netko odigra Jovian tag) ovisi isključivo o sreći povlačenja karata, pošto je u base igri manje od 10 Jovian karti (ili nešto slično tome, ne sjećam se točnog broja).

Meni se Terraforming Mars tematski jako sviđa, ali ako maknemo temu, igra me u osnovi podsjeća na Brass; dajem X novaca da dobijem Y bodova i uvijek se trudiš da omjer X:Y bude što više u tvoju korist.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Zanimljivo. Saturn Systems je meni jedna od omiljenijih korporacija, najmanje triput sam premoćno pobijedio, pogotovo kada su mi se poklopile dvije kartice koje su dale bod za svaku Jovian karticu, a kako ti produkcija titana raste, bahatiš se tako da stalno šibaš kartice sa space tagovima, pogotovo evente, i živo te boli što ih preplatiš, za 1-2 megakredita. Uz to ima barem jedna mapa gdje možeš ići na milestones sa 3 jovian taga.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Papaver je napisao/la: 28 ruj 2018, 09:20 Evo jučer odigrana 13. partija i opet je igra jako blizu bila, kao i u barem 90 % mojih slučajeva i zato obožavam ovu igru. Nevjerojatno mi je koliko rezultati mogu biti blizu, a znam da postoje ludi comboi i iskustva drugih ljudi koji često imaju runaway leadera.

Dakle: 1. Tharsis 2. Arcadian 3. UNMI - Elysium mapa


slika
Ah, Tharsis ubojica. :D
Evo npr. da si odaberem Ecoline korporaciju i skužim da je netko od igrača izabrao Tharsis, vrlo je izvjesno da bih samo čestitao Tharsisu na pobjedi i tražio da počnemo novu partiju. :lol:
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Inače, svim ljubiteljima ove predivne igre na znanje i ravnanje - u nedjelju 7.10. u sklopu SuperHIKa (na Rikonu) će bit TM turnir. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post (ukupno 4):
madoPapaverroverandomkockica
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la mado »

Gordan je napisao/la: 28 ruj 2018, 12:42 Inače, svim ljubiteljima ove predivne igre na znanje i ravnanje - u nedjelju 7.10. u sklopu SuperHIKa (na Rikonu) će bit TM turnir. :D
U kojem obliku će biti turnir? Samo bazna igra ili i proširenja? Kolko igrača? Na koji način se boduje? Jel s draftanjem ili ne? Pitam čisto radi eventualnog turnira u TM u CM :D
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”