Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Odigrao jednu partiju u troje s Arcadian communities na Hellas mapi + Prelude.

Pobjeda s jednim jedinim bodom prednosti naspram Teractora i Tharsis Republic na malo daljem trećem mjestu.

Tharsis je u prvoj generaciji imao 3 grada na ploči i mislio sam da će nas daleko ostaviti, ali nije ih uspjela dovoljno okružiti zelenilom do kraja, iako je imala hrpu gradova i enormne prihode.

Arcadian je na kraju ostao s 6-7 neiskorištenih communitiesa, dosta je teško sve zauzeto claimat. Ali je zato neke bodove izbio igračima jer im se gurao na povoljna mjesta, to je najveća prednost korporacije.

Dvije zanimljivosti - nitko nije zauzeo južni pol i već na drugom pokušaju naišao sam na mikrobe sa Search for life karticom što je na kraju bilo presudno za pobjedu. :D
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Imam osjećaj da Arcadian jači što je više igrača, mi smo ga probali u 3 igrača i nije to to. Mislim da ima najviše smisla u 4 ili 5 igrača.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Slažem se da je bolji u više igrača, ali ne bih rekao da je slab u manje. Dosta dobre blokade možeš izvesti i hot-spots si zauzeti.

Čini mi se da posebno briljira na ekspanzijskim mapama, zbog južnog pola i hrpe čelika na sredini na Hellasu te tri biljke i tri karte bonusima na Elysiumu.
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Odigrana prva partija s promo korporacijom Recyclon (building taggovi ti daju mikrobe koje trošiš da dižeš proizvodnju biljaka), dobila je za nekih 10-ak bodova ostala dva igrača (Inventrix pa Point Luna), igrano na Elysiumu.

Imala je sreće jer nijedna druga building korporacija nije bila u igri pa se nije borila oko building karata. Plus, dva eventa koji daju hrpu mikroba na druge karte (GHG i nitrogen gas) joj je pomoglo često koristiti svoju specijalnost i dizati produkciju biljaka. Nije čak smetalo ni što su joj u više navrata biljke nestajale zbog asteroida. :D
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Mi smo jučer odigrali jednu u 2 igrača na osnovnoj mapi, ja sam imao Arcadian, buraz je imao onu korporaciju koja dobiva 3 novca kada izgradiš kartu sa bodovima. I dalje mi se ne sviđa Arcadian.

Izgubio sam sa relativno malo bodova razlike (oboje smo bili preko 100 bodova, razlika je bila oko 7-8 bodova, koštalo me što nisam na vrijeme claimao jedan milestone). Iskoristio sam manje od polovice rezerviranih područja i uspio sam blokirati neke bodove (najviše mi je žao što nisam mogao blokirati Noctis city jer je reserved area). Buraz je na početku htio graditi oko mene pošto sam imao par šuma, ali pošto sam blokirao sa markerima, jednostavno se maknuo na drugi dio ploče kamo je meni trebalo vremena da se pojavim.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Arcadian se meni svidio kad sam jednom s njima igrao jer imaš drugačiji pristup igri, a da nije samo koje taggove ganjaš.

Ako je bila razlika 8 bodova taj milestone bi ti donio pobjedu, to mi je uvijek zanimljivo kad se u dvoje igra jer ne dobiješ 5 nego 10 bodova, isto za awards. :)

U svakom slučaju blokiranje je bitnije od preuzimanja svojih communitiesa kad se igra s Arcadian, barem mislim.
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1243
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Arcadiani su svakako zanimljivi, ali mislim da ja nisam dovoljno vješt općenito sa blokiranjem u igri. Kada blokiram uvijek imam osjećaj da sam mogao blokirati bolje.

Općenito blokiranje smatram završnom finesom u ovoj igri. Nakon što naučiš sve druge mehanizme i finese, shvatiš kako je blokiranje važno. Pogotovo postavljanje gradova.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Najviše volim postavljati industrijske zone, trgovačke centre i nuklearne eksplozije pored tuđih gradova. :D
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Evo odigrali smo jedno 6 partija s Prelude u zadnjih 10 dana (I know :facepalm ) i moram se izjadat. Ne znam kako su dizajneri balansirali nove korporacije al ono šta mi je bilo bolno očito na prvu, ostalo je jednako očio i sad i sumnjam da će se promijenit. Kako pobogu opravdat Cheung Shing?! Ne da je bolja od ostale 4, nego je lako moguće univerzalno najbolja korporacija u igri. Ne znam koju metriku koriste, al tu je neko nešto zajebo.
Vitor, Robinson Industries i Point Luna su mi tu negdje, ovise o situaciji, al recimo da mi djeluju balansirano. Jedino mi awards funding od Vitora nema veze s mozgom. Wtf je to? Valley Trust pak mi je totalna katastrofa. Ajde ta jedna dodatna prelude karat može bit ok, al 37 novaca?! Po meni bi popust na science karte trebao bit barem 4 da bi ovo imalo smisla.

Inače, općenito imam problem u ovoj igri da se često prije prvog kruga zna tko ima, a tko nema šanse za pobjedu čisto na račun bolje korporacije (još ako ti se poslože prelude i nešto karata iz prvih 10...)
Razmišljam o house rule koji bi malo smanjio utjecaj sreće, odnosno kako bi se izbjeglo da se uvijek iste korporacije biraju.
Jedna opcija je da se na početku dijele 4, umjesto 2 korporacije. Nedostatak je tu šta bi se na biranje korporacije i početnih karata moglo potrošit i pola sata jer bi se tu nudile brojne kombinacije. :D
Druga opcija je predraft. Prvo se svakom igraču podijele po 4 korporacije od kojih izabere 2 koje smatra najboljima. Onda se sve odabrane karte zamiješaju i podijele kao početne dvije korporacije. Uz pretpostavku da svi igrači znaju i hoće odabrat najbolje od ponuđenih, to bi trebalo izbalansirat početak.

S obje opcije ostaje problem da će se uvijek vrtit iste korporacije koje su jednostavno bolje od ostalih.

Treća opcija je predefiniranje setova korporacija (ovisno o izboru ploče) koje bi trebale bit balansirane. Onda se njih podijeli igračima pa tko šta dobije. Tako bi neke korporacije koje inače ne vide svijetlo dana mogle dobit priliku.
Naravno, četvrta opcija je pokušat tweekat korporacije da budu balansiranije, al to mi djeluje kao puno posla s neizvjesnim ishodom.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Papaver »

Igrao sam jednom s Cheung Shing i igru je korporacija završila na dijeljenom drugom mjestu (od 4). To je samo jedna partija pa nemam baš informirano mišljenje, ali nije mi se činila prejaka. Ima puno "building" korporacija pa je često u izravnoj kompeticiji s njima.

Isto jedna partija s Valley Trust, mislim čak da je i dijelila drugo mjesto s Kinezima od gore. Tri Preluda su ogroman boost koji izbalansira nedostatak novaca na početku, ali opet to ja samo mislim nakon jedne partije.

Vitor još nisam vidio, ali besplatno fundanje jedne nagrade mi se čini kao zanimljiva akcija koja može promijeniti tok igre već od početka, pogotovo ako se uzme nagrada koja se inače rijetko uzima. Budući da je besplatno ništa praktički ne gubiš osim akcije, a u prvoj generaciji rijetko kad želiš toliko hitno nešto odigrati prije ostalih igrača. Vitor ima malu prednost jer može predvidjeti za koju će nagradu najbolje konkurirati zbog svojih početnih projekata i preludea, a savršen je slučaj ako igraš zadnji.

E da, mi damo tri korporacije na odabir i ljudi uglavnom odabiru one s kojima nisu igrali, a da im se uklapa u ostale karte, ne idemo direkt na "najjače".

TM je dosta asimetrična igra (korporacije/karte/prelude) i kao takva naravno da ne može biti potpuno izbalansirana, ali meni je u tome čar. Toliki je broj moćnih comboa da jednostavno svatko tijekom igre uspije napraviti genijalnu sinergiju karata, barem je tako bilo u većini mojih 12 igranja. Ta različitost u pristupu svakoj igri još mi uvijek TM drži u top 5 igara koje sam ikad igrao. Nikad neću biti žalostan što nisam pobjedio ako sam uspio ispred sebe stvoriti tableu karata na koje sam takoreć ponosan i koje su toliko specifične da je šansa da i blizu slične ikad odigram ravna nuli.

Neke takvi ludi comboi nerviraju u ovakvoj malo podužoj igri, ali u mojim grupama ama baš nitko nije zamjerio trajanju i čak se nekoliko osoba uznemirilo što sam nabavio Prelude koji ajmo reći skraćuje igru jer im je doživljaj igranja kroz hrpu generacija bio uzbudljiv.

Eto toliko od mene za sad, vraćat ću se u ovaj thread narednih mjeseci. :D
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”