Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

smurfORnot je napisao/la: 29 ruj 2017, 12:26 U usporesbi s reximo roll/race, koje su nama super, zasto binovo igrao radije?

U reviewu su omi pokazali 2p stol kako im izgleda, i iskreno izgledalo je malo way too much tih svih karata na stolu, nepregledno itd. A i sami su rekli da je 2p fame tako tako...da je vise 3-4p game.
Mislim da uz Race\Roll for galaxy ima mjesta i za Terraforming Mars na stolu, pogotovo ako želiš igru sa više interakcije.

Kada sam gledao reviewove, nije mi previše bilo jasno čemu toliko fama oko te igre. Tamo stavljaš neke pločice na mapu, igraš karte koji formiraju kao neki engine i to je to. Na prvu ništa posebno. Kako se igra penjala u rankizima, odlučio sam pogledati koji gameplay video (preporučam AntLab Games youtube kanal, njihovi playthrough videi su mi odlični). Onda sam skužio da mora bit fora u kartama, pogotovo jer je svaka unique. Bio sam skeptičan kako to može biti sve balansirano ali sam nakraju ipak popustio.

Prve 2 igre smo se fokusirali na igranje karata i kako dobiti što više bodova na kartama, ploču smo skoro pa ignorirali (moraš ipak igrati oceane i zelene pločice kako bi završila igra). Pobjednik bi imao 50 do 70 bodova. Onda shvatiš da bodovi na kartama nisu ništa posebno nego da hrpa bodova leži u polaganju gradova i okruživanju gradova zelenim pločicama. Bodovi na kraju igre su se popeli bliže 100-tke. Onda shvatiš da dosta bodova donese milestonovei i awardovi, sa time da su milestonovi kratkoročno planiranje a awardovi dugoročno planiranje. Pa smo onda shvatili kako pozicionirati gradove tako da prisiliš protivnika ako sebi stavi zelenu pločicu za bodove da i tebi da bodove ili kako protivniku blokirati bodove sa posebnim smeđim pločicama. Pa onda shvatiš da standarni projekti imaju svoje mjestu igri iako na početku se čine kao višak. Sada 2 player igre skoro pa uvijek završavaju iznad 100 bodova.

Sama pravila igre su dosta jednostavna, ali ti opet treba nekoliko igri da vidiš sve karte i shvatiš kako stvari funkcioniraju međusobno. Treba igrati definitvno sa card draftingom jer se onda imaš mogućnost hate draftinga (da blokiraš protivniku odličnu kartu) i mogućnost da tebi dođu bolje karte. Pravilo da na turnu možeš imati 1 ili 2 akcije na početku izgleda nebitno, kasnije shvatiš da je jako bitno ako želiš nekome ukrasti milestone ispod nosa.

Dok igra ima take that elemenata, postoji opcija da ih se ne igra.

Iako ima dosta karata na stolu, bitno je zapravo malo stvari. Zelene karte jednom kada odigraš, bitno je da vidiš samo tagove (ikone u gornjem desnom kutu). Plavih karata možeš imati puno, ali to definitvno ne znači da će protivnik sa više plavih karata pobjediti.

Igru svakako preporučam odigrati, samo se ukupna slike dobije nakon nekoliko igri tek.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 2):
dlakarGordan
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la dlakar »

A ja u bezparici totalnoj...:)
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 662 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Deni »

Ja jos one zivotinje i mikrobe nisam skontao i totalno ih ignoriram u svakoj partiji :D
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

haha a znaju bit ok te stvari ako ih uspiješ nanizat par. donesu bodova na kraju
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Mikrobi su ok dosta rano, ima nekoliko karata kamo skupljaš mikrobe pa dižeš parametre svakih nekoliko krugova, još ako dobiješ kartu kamo možeš staviti 2 mikroba na neku drugu kartu, vrh vrhova, onda ćeš svaki krug dizati globalni parametar.

Životinje niti ja ne kužim baš, obično imaju visoke zahtjeve pa uspiju biti svega krug ili 2 u igri prije nego što završi igra, tako da akcije na njima se gotovo niti ne iskoriste. U teoriji bi trebalo čuvati eventove koje ti daju životinje, ali ti eventovi obično daju druge stvari koje su korisne puno prije kraja igre.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

da, životinje se rijetko isplate, baš zato jer ih ne možeš prerano igrat (logično, treba ti kisik za životinje), a kasnije ih ne stigneš odigrat. iz mog iskustva, kisik obično bude zadnji parametar koji se digne do kraja i u takvoj igri životinje su waste. ali, ponekad se dogodi da kisik naraste prvi pa se stigne skupit nešto bodova na njih dok ne izađu mora ili temperatura
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Koji se milestonei i awardovi vama obično osvoje u vašim partijama ?

Milestoneovi: mi obično skupimo 8 building tagova i 3 grada, vrlo vjerovatno nakon toga za 3 zelene pločice, 35 ratinga tu i tamo, ovisno o koorporaciji, 16 karata u rukama gotovo nikada (jednom u 15 partija)

Awardovi su obično ravnomjernije raspoređeni kroz partije, najmanje se osvoji proizvodnja čelika\titaniuma u prosjeku, najčešće megabuck production pa mjesto djele 8 science tagova i landlord, tu i tamo heat production
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Hm... 8 building tagova definitivno, slijede 35 bodova i 3 šume. 16 karata isto jednom ili dvaput u 20 partija

Awards također ravnomjernije. Science bude relativno često jer s tim ljudi mogu bit sigurniji u svoju premoć pa fundaju ranije. Money production je čest, ostalo sve ovisi...
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Btw, vidim da ćemo na idućem SuperHIK-u morat jedan dobar TM turnir skrojit... :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Gordan za post:
Antomon
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la mljeko »

Igra je zabavna jer je svaka kuna bitna i stalno se pitaš kad kupit koju kartu, kad igrat koju kartu, u drafting varijanti, dal dat protivniku neku kartu il ne. Stalno imaš puno više opcija nego što stigneš odigrat. Ako voliš zbrajat i oduzimat, ova igra je raj.

Također je fora tema iako su komponente kič, ali budući da je kič konzistentan, ok je:p Kao engine builder jako je zabavno počet od nule, a završit sa karticama na kojima imaš preko deset bodova.

Ukratko, imaš dojam da nešto radiš i nešto postižeš, čak i ako možda gubiš.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 3):
Antomonkockicadlakar
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”