Terraforming Mars

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la marge »

ma igra je "broken" hehe, imal sam jučer dobru proizvodnju titana, a niti jednu kartu sa space tagom nisam vukel i ostalo mi naravno brdo neiskorištenog titana..
morat ćemo sljedeći put ubacit draftanje (dosad nismo to prakticirali jer igramo najčešće u petero pa nismo htjeli produžavat trajanje partije), ali sad kad imamo prelude ekspanziju, definitivno ćemo probat i to..
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1242
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1188 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Antomon »

Nedavno sam igrao osnovnu igru u pet igrača bez draftanja (radi 2 početnika) i razlika je osjetna naprema draftanju.
Nije me smetala dužina partija ili novi igrači, nego što nisam imao zanimljive odluke tijekom partije što se tiče biranja karata.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Draftanje je obavezno, možeš si popraviti ruku ako vučeš šugave kartice, ali zato protivnik ima neke koje se uklapaju u tvoju shemu, a koliko budu frustracije kada dobiješ u ruku sve kartice koje ti pašu, ali moraš ih dati na draft :D Ili još bolje, kada dobiješ sve kartice koje pašu tvom protivniku pa daješ na draft rofl pa kada biraš hoćeš li zadržati karticu koja tebiu paše ili protivniku. Uf... O-B-A-V-E-Z-N-O! :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
Gordan
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la marge »

da, u dvoje je taj osjećaj koje karte pašu ili ne pašu protivniku vjerojatno puno izraženiji nego u petero, ali eto nagovorili ste me i sljedeći put obavezno igramo draft..
i inače je činjenica da kad se nešto igra udvoje manji utjecaj sreće nego u više igrača (evo jedan od primjera mars u petero i asteroid koji uništava 8 biljaka, odluka kome od suigrača uništiti biljke može u konačnici indirektno odlučiti i pobjednika, a kak je i gordan negdje spomenul jako je teško i iskusnijim igračima odrediti točno tko je najbliži pobjedi da bi se prema tome donijela odluka)
i za kraj, iako spadam u one koji bi rekli da je u igri previše sreće (vjerojatno sličan osjećaj kao u raspravi na drugoj temi o RftG), samo u listopadu je iza mene već devet odigranih partija.. i jedva čekam sljedeću..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Gordan
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la fpol »

Igram prakticki iskljucivo u troje i nisam dozivio da je i jedna take that kartica odlucila protivnika. Dobro nekako uvijek razdijelimo takve efekte po svim igracima, ali to je i logicno.
Ako ti netko unisti puno biljaka to je vise tvoja greska sto ih nisi potrosio, pogotovo sto sa 8 komada izgradis greenery. Jedini slucaj je da imas veliku proizvodnju, a na redu si iza igraca koji ima asteroid, ali ako imas veliku proizvodnju onda nije niti toliki problem.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la kockica »

Eh pričaj mi... Imao sam slabašnu proizvodnju biljaka, 2 po generaciji, i taman generaciju kada skupim 8 biljaka, žena mi prva na potezu i sprži biljke. Htio sam joj porazbacati sve kockice :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 2):
Gordanfpol
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

fpol je napisao/la: 17 lis 2018, 15:12 Igram prakticki iskljucivo u troje i nisam dozivio da je i jedna take that kartica odlucila protivnika. Dobro nekako uvijek razdijelimo takve efekte po svim igracima, ali to je i logicno.
Ako ti netko unisti puno biljaka to je vise tvoja greska sto ih nisi potrosio, pogotovo sto sa 8 komada izgradis greenery. Jedini slucaj je da imas veliku proizvodnju, a na redu si iza igraca koji ima asteroid, ali ako imas veliku proizvodnju onda nije niti toliki problem.
Na čemu temeljiš tu tvrdnju? Jer ako netko izgubi za tipa 2 boda, a nekad tijekom partije mu je uklonjeno nekoliko biljaka... Svar je u tome da svaka kuna, čelik, biljka... sve može vrijedit bodova, a šta ranije su iskorišteni, snowball efektom vrijede više. Mene živo zanima kako Fryxići balansiraju nove korporacije i prelude karte. Vjerojatno imaju neku metriku, tj. svaku vrstu resursa, odnosno produkcije istog cijene ili novcem ili bodovima..

Čuj, "tvoja je greška" jedino ako ih imaš barem 8 i bio si na potezu i nisi imao nešto važnije za obavit pa si popušio meteor. A šta ako si ih imao manje od 8? Ili si morao hvatat milestone? Hoću reć, te kartice ti mogu dosta poremetit planove, a u koncu i skinut nekoliko bodova, mada to nije direktno vidljivo. Recimo ako ti je asteroid odgodio postavljanje biljke za 3 kruga, izgubio si 3 kune. To može značit razliku između odigravanja jedne karte krug ranije, šta može značit zakašnjelo povećanje neke produkcije koje opet može... Da ne spominjemo situacije kad ti propadne milestone ili te netko preduhitri pokupit dobri placement bonus. Srećom pa nema previše takvih karata u igri, taman toliko da malo začini. :)
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
fpol
Reactions:
Postovi: 306
Pridružen/a: 03 sij 2012, 17:07
Ima zahvala: 246 puta
 pohvaljen: 190 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la fpol »

Da mozda je igra zavrsila sa jedan bod razlike i mozda je u toj partiji bila neka takva karta, ali isto tako je mozda taj igrac odigrao nesto drugo krivo i nije dobio neke bodove. Htio sam reci da nisam imao osjecaj da te karte odreduju pobjednika nista vise nego bilo koja druga karta.

Osim toga svaka karta ima efekt koji ima neku vrijednost u novcima(odnosno bodovima ako mozes reci koliko bod vrijedi novaca). Igrac koji odigra take that kartu je platio vrijednost unistavanja tih biljaka(ili sta je vec unistio), a za tu vrijednost je mogao odigrati recimo kartu koja direktno nosi neki bod ili povecati proizvodnju necega sto mu je do kraja igre moglo donijeti bodove. Znaci problem bi bio jedino u vise igraca ako se svi okome na jednoga, sto se ne bi smjelo desiti.

Ako zavrsis krug sa sedam biljaka, po meni je to ili tvoja greska ili se samo nadas da oni koji su prije tebe sljedeci krug nece imati ili nece htjeti odigrati karte koje unistavaju biljke. U oba slucaja nije problem igre. Dok mi je proizvodnja biljaka niska, pocnem o tome razmisljati barem par krugova ranije i ako sam na 5-7 biljaka aktivno pokusavam nabaviti sto mi fali u tom krugu, po mogucnosti kada su drugi igraci ispucali novce za odigrati takve karte kao asteroidi. Ima puno nacina za nabaviti par biljaka, direktno sa karata, bonusi na karti od postavljanja tileova...

Naravno da ti te karte poremete planove, zato i postoje :). Druga stvar je ako ti se to ne svida, meni je to u ovoj igri upravo u onom omjeru koji mi je najdrazi, tu su, prijetnja su, a kao sto si i sam rekao nije ih previse i po meni ne odreduju pobjednika.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Pravo je pitanje šta točno određuje pobjednika. :D Puno je faktora, puno načina za dobivanje bodova i ako dobiješ za 1 bod, svaki je bio "presudan". Al zapravo, presudno je bilo svaki put kad si između dvije mogućnosti odabrao onu koja je u konačnici donijela više. Mislim da skidanje nekoliko biljaka protivniku pod cijenu 1 direktnog boda sebi nekad stvarno može značit razliku između pobjede i poraza (a toga nisi ni svjestan, jer ne znaš koju kombinaciju si s te tri biljke srušio).

Karte koje uništavaju biljke su u pravilu samo nuspojava pozitivnih efekata za onoga tko ih igra. Za karte koje skidaju druge resurse stoji to što kažeš (takve ja u pravilu ne kupujem. Odigram ih jedino ako su došle mukte, mogu ih priuštit i nekome će baš jako naštetit ili je izrazito u prednosti pa ga treba napadat.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Terraforming Mars

Post Postao/la Gordan »

Pada mi na pamet jedan primjer iz nedavno odigrane partije. Imam plant production 1 i tu jednu biljku trošim svaki krug za dobit 7 novaca (akcija s jedne karte). Ta lova mi stvarno treba jer mi je money production dramatično nizak. Želim odigrat kartu koja diže plant production za 2, ali skida 2 biljke. Uspijem odigrat neki kartu (ili pokupit placement bonus) i doć do 3 biljke. Prije nego me dođe red odigrat, netko pukne asteroid i između 2 legitimne mete izabere mene (iako je po meni druga meta bila ozbiljniji kandidat radi malo veće produkcije i generalno boljeg trenutnog stanja). Do kraja partije nisam uspio odigrat tu kartu i skroz sam zanemario produkciju biljaka. Izgubio za 6-7 bodova (od 4. igrača). Taj izbor mete za uništavanje biljaka je tad definitivno usmjerio partiju za mene. Je li bio presudan, teško je reć...
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”